Nieuw fietslicht kost helft boete Over geheimen wordt gepraat Radio wordt proppen Goaltjesdief geniet, maar blijft nuchter MIDDELBURG - Sinds drie weken rijdt er een MobielCommandoCen- trum door Amsterdam. Dat is een oude SRV-wagen, die tot rijdende fietsenmaker is omgetoverd. Als het licht van je fiets niet brandt en je wordt aangehouden, kun je er in terecht komen. En dat kan je de helft van de boete schelen. Als je voor- en achterlicht het niet doen kostje dat 80 piek, 40 per licht. Laat je je licht in het MobielCom- mandoCentrum door de politie re pareren, dan betaal je maar de helft, dus 40 of 20 piek. „Op zich spreekt de actie mij wel aan", zegt Jaap Tolhoek. Hij is hoofdagent bij de gemeentepolitie van Middelburg. „Ik zit bij de surveillancedienst", vertelt Jaap. „Dat zijn die politie mensen, die in de bekende auto's rij den om toezicht te houden". Jaap vindt het ontzettend belang rijk, dat fietsen goed verlicht zijn. „In de zomer is het lang licht en dan wordt er helemaal geen aandacht aan besteed, maar dat groeit zacht jesaan weer". Controle Nu is Jaap veel bezig met waarschu wen, maai1 dat raak je op een gege ven moment ook beu. De politie gaat weer streng op de verlichting letten. Jaap: „We gaan de donkere dagen weer tegemoet en dan voeren we weer acties, 's morgens vroeg en 's avonds laat. Verlichtingscontroles voor de fietsers. En dan is het zonder pardon bekeuren." Men wil het ni veau van het rijden met verlichting- naar boven halen. In de pers zal er tevoren aangekondigd worden, dat de politie streng gaat controleren op de verlichting. Jaap heeft er nog een baantje bijHij geeft voorlichting op "scholen. Op verzoek. „We zijn aan 't begin van dit school jaar op een LTS geweest", vertelt hij, „waar we uitleg hebben gegeven over de brommer. Veel jongeren gaan voor 't eerst met zo'n ding naar school en weten er weinig van". Jaap vindt het leuk werk en hij komt graag naar je school toe. Nog één waarschuwing moet hem van het hart: Grote groepen scholieren op de fiets blijf goed opletten! ZIERIKZEE „Je komt uit Zierikzee en je hebt in feite nog niks meegemaakt en dan gaat het allemaal met je gebeuren", zegt profvoetballer Peter van Vossen. En het ging heel snel met Peter. In de voetbalinterland Nederland - Joegoslavië speelde hij zo goed, dat de Belgische topclub Anderlecht hem een driejarig contract aanbood. Peter heeft het daar erg naar z'n zin. „De organisatie bij Anderlecht is perfect", vindt hij. „Dat moet ook, want als je geen goeie verzorging, rust en voeding krijgt, kun je het wel vergeten". Veel geluk Peter is nu een voetbaltopper. Wat is zijn ge heim? „M'n snelheid en het doelgerichte. Dus de bal aannemen en direct naar de goal. Een ander doet het via een omweg of probeert de ach terlijn te zoeken, maar ik ga direct richting goal. En het bewegen: 90 minuten over het hele veld". Peter is een echte goaltjesdief. Hij staat al tijd op de plek, waar de bal komt. Peter: „Dat is intuïtie. Je krijgt op een moment gewoon het gevoel, waar je naar toe moet. En dat kan niemand je leren!" Peter heeft in zijn leven 'ontzettend veel ge luk gehad'. Hij ging al op z'n vijftiende van school zonder diploma. Dat raadt hij nu geen één leerling aan. „Je moet gewoon ontzettend goed terecht ko men wil je bereiken, wat ik nu in feite bereikt heb", meent hij. In de laatste interland tegen Polen scoorde Peter twee prachtige doelpunten voor Ne derland. „Het was heel makkelijk om in de groep van het Nederlands elftal te komen", zegt Peter. „Je wordt direct geaccepteerd". Met z'n vrouw en driejarig zoontje is Peter heel gelukkig. Als hij vrij is, komt hij nog vaak naar Zierikzee. Ver in de toekomst kijken doet hij niet. Pe ter: „Het belangrijkste voor mij is sportief zo veel mogelijk meemaken. En zoveel mogelijk interlands spelen. Voor de rest blijf ik ge woon een nuchtere Zeeuw". Peter van Vossen: veel geluk. foto Camile Schelstraete. DEN HAAG - „Op het Jeugdjour naal hadden ze het over kindermis handeling. Eerst keek ik gewoon. Net alsof het over iets van de regering ging of over wat anders. Maar even later durfde ik toch bijna niet meer te kij ken en te luisteren. Want ik merkte ineens dat die kindermishandeling ook over mij ging. En dat had ik ei genlijk nog nooit zo geweten. Het is moeilijk om uit te leggen. Ik snapte opeens dat ik thuis word mis handeld. Het gaat al jaren rot maar tot nu toe dacht ik dat het gewoon was. Dat het in ieder gezin zo ging. Snap je? Maar nou weet ik niet wat ik moet doen. Erover praten, zeggen ze. Maar dat is makkelijk gezegd. Met wie dan? VLISSINGEN Een aanrijding in Koudekerke. Het optreden van zanger Rob de Nijs in Vlissin- gen. Een rommelmarkt in Biggekerke. Groot nieuws, klein nieuws. Nieuws, dat de luisteraars boeit. „Daar gaat het per slot van rekening om," zegt Rick Verhaagen. Hij is de radiobaas van Zee- lands jongste lokale omroep: 'Radio Aktief ('dat bekt zo lekker'). Sinds tien weken is dit station op Walcheren te beluisteren. Op de frequentie 106 FM om precies te zijn. Radio Aktief is dus de jongste, maar lang zal dat niet duren. Rick: „Iedere gemeente mag een ei gen radiostation beginnen. In Tholen zendt de radiozender SLOTH uit, in Middelburg heb je ra dio Atlantis en in Hulst start binnenkort radio HALO." Het wordt dus dringen op de radio. Elke zender wil zoveel mogelijk luisteraars hebben. Ook Ra dio Aktief doet daarvoor zijn uiterste best. Rick: „Per dag zijn we 24 uur in de lucht. Met muziek, informatie, nieuws en reclame. Vooral reclame is voor ons erg belangrijk. Wij krijgen namelijk geen cent subsidie. Dat reclamegeld hebben we dus hard nodig". Na tien weken beginnen de za ken voor Radio Aktief al aardig te lopen. Jarig Ook wie via de radio zijn fiets wil verkopen of op zoek is naar een goede tweedehands computer kan bij Radio Aktief terecht. Rick: „Via de radio maken wij dit bekend bij onze luisteraars. Even een belletje en het wordt geregeld. Voor niets en niemandal'\ Ook jarige luisteraars worden niet vergeten. „Op verzoek worden de jarigen door ons 's mor gens vroeg gewekt en gefeliciteerd," vertelt Rick. Bovenstaande brief van een vijftien jarige jongen viel een tijdje geleden op de deurmat van de Vereniging te gen Kindermishandeling in Den Haag. Geheimen De jongen die zijn naam en adres lie ver geheim houdt, zag in het Jeugd journaal vorig jaar hoe een aantal organisaties een campagne tegen kindermishandeling begon. En het kan bijna niet anders of iedereen in Nederland heeft wel iets opgevan gen over die actie 'Over sommige ge heimen moetje praten'. Het klinkt raar om te zeggen, maar de campagne is een groot succes ge worden. Over sommige geheimen wordt nu meer en meer gepraat en dat was (is) ook de bedoeling. Het ta boe rond kindermishandeling moet definitief worden afgebroken, vindt de Stichting Samenwerkende Orga nisaties tegen Kindermishandeling. In de eerste negen maanden na 1 ok tober 1991 kwamen via 06-8400 (het nummer van de Kindertelefoon) maar liefst 61.991 oproepen om hulp binnen. Telefoontje Waar al die telefoontjes precies over gingen is op dit ogenblik nog niet be kend. Maar het lijkt er op dat vrijwel alle kinderen vooral gebeld hebben over mishandelingen die ze kort daarvoor hadden meegemaakt. Voor veel kinderen was het de eerste keer dat ze de Kindertelefoon bel den. Opmerkelijk is ook dat er heel vaak gebeld werd door kinderen die nog niets durven té zeggen. En door kin deren die een verhaal verzinnen om uit te testen of ze met hun echte ver haal wel in goede handen zijn bij de Kindertelefoon. Hoofdagent Jaap Tolhoek controleert fietslicht. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 1