Vlinder blijft raadsel Tjalk loopt vast op zandbank Lezer gezocht Jan de Heer raakt er niet op uitgekeken 3 We beginnen met het leukste: boekhandel Fanoy in Middelburg is op zoek naar het meest belezen kind van Zeeland. In een speciale kinderboekenkrant vind je op pa gina 4 de misschien wel aller- moeilijkste-kinderboekenpuz- zel-aller-tijden. Wie de grote Ahoy, Fanoy-trofee wil winnen én 250,00 aan boekenbonnen (tweehonderdvijftig gulden!) moet maai- liefst 79 loei-moeilijke vragen foutloos beantwoorden. Of bijna foutloos als niemand al les goed heeft. Wat zeg je, niks voor jou, want je hebt nog nooit iets gewonnen? Komkomkom, het broodje dat voor jou gebakken is krijgt toch een ander niet. Bovendien win nen 50 inzenders van een goede of boeken bijna goede oplossing het werke lijk heel bijzondere boek Scheepsbouw, een bouwplaat in het groot. Een goede boekhandelaar is ook een aardige boekhandelaar en zo iemand vindt boeken weggeven bijna éven leuk als ze verkopen. Om je een handje te helpen staan daarom alle boeken uit de puzzel tot 31 oktober bij Fanoy in de eta lage. Nog een tip die je niet aan de gro te klok moet hangen: Bij vraag 'ix' moet je de achternaam van drie boekenkinderen invullen: Twan, Aagje en Matilda. Maar zetfoutje! Twan moet zijn Iwan. De Ahoy, Fanoykrant wordt ver spreid op heel Walcheren, maar als je ergens anders in Zeeland woont en mee wilt doen, kan dat. Even naar de Nieuwe Burg 22-28 in Middelburg. Of bellen (01180- 15088), maar dan moetje het zon der de aanwijzingen in de etalage doen. Koekjeszoeker 'Het leukste van dingen zoeken is dat je dingen vindt waar je niet naar zoekt. Een dingenzoeker weet namelijk nooit waar hij naar op zoek is. Als hij dat wel weet, dan is hij vanzelf geen din genzoeker meer, maar bijvoor beeld een tennisballenzoeker als hij oude tennisballen zoekt of een koekjeszoeker als hij zin in iets lekkers heeft'. Zo begint De dingenzoeker van Bas van Lier en Helen van Vliet. Ze maakten samen het vierde Ploegsma-Kinderboekenweek- actieboek, een mondvol voor wat neerkomt op: een stevig boek van 128 pagina's met een Dingenzoe- kers-diploma en dat toch maar een tientje 10,00) kost. Tijn en Lisa zijn altijd op zoek naar bijzondere dingen. Na een inspannende boswandeling krij gen ze te maken met de geheim zinnige diefstal van een paar schilderijen uit een museum. Dankzij een brief met een bood schap in geheimschrift en de pot scherven die ze in een oude molen op de grond vinden, zien ze kans een schilderij en vervalser te ont maskeren en aan de politie over te leveren. Het verhaal van de twee buurkin deren staat opgeschreven in 25 korte hoofdstukken, die afgewis seld worden met van alles over al lerlei speciale voorwerpen. Zo kun je - om iets te noemen - lezen hoe in 1826 de eerste foto ge maakt werd; wat een joet is en wat een meier; waarom in het' Centraal Depot Gevonden Voor werpen van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht paraplu's niet langer dan één maand be waard blijven en op welke manier molenaars met de wieken van hun molen berichten doorgeven. Maar De dingenzoeker is niet al leen en leerzaam leesboek. Het spoort je ook aan de handen uit de mouwen te steken en stuurt je zelfs op pad voor onderzoek bui ten of voor het doen van specta culaire proeven. Een leeskomop- aandeslagboek dus voor nieuws gierigen naar het naadje van de kous. Jan Smeekens .Afgelopen zondag stond ik de keu ken te witten, toen hij ineeens dooi de tuin woei: Colias Hyale. Even dacht ik nog: leuk. Maar daar ben ik toch teveel vlinderliefhebber voor. Ik heb m'n kwast neergesmeten en heb hem tot over de tuinmuur lang nagestaard. Gele Luzernevlinders zijn hier eigenlijk heel bijzonder. Ze ker nu met dit weer". Een vlinderliefhebber is Jan de Heer uit Middelburg absoluut. Al heel zijn leven laat hij zich erdoor ver wonderen. „Het begon toen ik 18 was, in 1961. ik vond rupsen van de Kleine Nacht pauwoog. En wat doe je, je kweekt ze op. Het bleken prachtige cocons te zijn en heel mooie vlinders. Man- tietjes en vrouwtjes. Gewoon leuk. Maar op een dag ontdekte ik dat er in de schuur veel meer van die vlin ders zaten dan ik gekweekt had. Wat bleek? Die vrouwtjes scheidden een jeur af, die mannetjes op kilometers afstand roken. Als ik bramen zie, kluur ik nog altijd stiekem of ik pop- jen zie". gels heeft ook Jan dit jaar de zeer bij zondere Doodshoofdvlinder en de schitterende Koninginnepage ge zien. Hier zomaar naartoe gevlogen, want normaal zie j.e ze niet. „Helaas is Nederland vlinderon- vriendelijk. Te weinig water, teveel wegen, steden, gif. De Koninginne- page bijvoorbeeld leeft van wortel loof. Kan hier makkelijk leven: uit gestorven. We spuiten de rupsen ge woon dood". Jan helpt nogal eens buitenlandse vlinderonderzoekers. Hij heeft zelf al eens een nieuwe soort ontdekt. En zijn collectie is adembenemend, met vlinders van overal uit de wereld. Jan: „Als je zoiets prachtigs uit de natuur haalt, moetje er ook wat heel moois mee doen". Urika fan vertelt: „Vlinders zijn raadsel- ichtig. Hoe meer je weet, hoe meer je ontdekt datje eigenlijk haast niks feet. Als Koolwitjes plotseling bij iuizenden naar Afrika vliegen, denk ik: wat moet daar nou van terecht- ;omen? Nut heeft het niet. En waar- >m vliegen Distelvlinders vanuit oord-Afrika naar hier als ze hier al- ieen maar doodgaan van de kou? [Waarom is de Rouwmantel over heel et noordelijk halfrond hetzelfde, ;erwijl andere soorten er een paar ki lometer verderop al verschillend [uitzien?" „Wat mij in vlinders boeit is datje ze overal tegenkomt. Op vlinderstrui ken, dat weet iedereen. Maar ook in kleren, de motjes. En in appels, pe ren en aardappels. Al worden die vaak doodgespoten. Je hebt van die joekels van wel 10 cm. Maar ook van die piepjes die je pas met een ver grootglas goed ziet. Er zijn maar zo'n 60 verschillende dagvlinders meer in Nederland, maar wel 2000 soorten nachtvlinders". Net als een paar andere geluksvo- Jan de Heer toont een deel van zijn collectie: Als je zoiets prachtigs uit de natuur haalt, moet je er ook wat heel moois mee doen. foto Oscar van Beest Lezingen, werkmiddagen, rond vaarten, poppenvoorstellingen, pi- ratenevenementen, tentoonstellin gen, voorleesmiddagen, schatkisten maken, puzzelwedstrijden: er is zo veel te beleven voor kinderen, dat het 10-daagse boekenweekfeest be ter een jaar zou kunnen duren. En dan praten we nog niet over de schrijvers die levend' te zien zijn en ook nog niet waar het eigenlijk om it: de boeken. Over Vader, mag ik mee? bijvoor- 1 beeld, een boekje, dat speciaal voor j de boekenweek is uitgegeven, en dat ongeveer net zoveel kost als een kort bezoekje aan de snackbar. Je kunt erin lezen wat er allemaal gebeurt als een reddingsboot een schip in nood te hulp moet komen. Eerst in 1687, wanneer een zeilschip strandt voor de kust van Terschel ling. En dan, in onze moderne tijd, omdat er een tjalk met 64 schoolkin deren aan boord op een zandbank gelopen is. Het boekje is gemaakt door Peter Spier, iemand, die je het beste zou kunnen omschrijven als kinder boekkunstenaar. Hij maakte pren tenboeken over alle mogelijke on derwerpen ('Ik bedenk wat ik als kind wil zien') en illustreerde ook veel boeken van anderen. En misschien tekent hij over zichzelf ook nog wel eens een boek want zijn leven lijkt een beetje op dat van de krantejongen, die miljonair werd. In 1951 emigreerde Peter Spier naar Amerika, waar hij ondertussen heel bekend is. Zijn boeken verschijnen over de hele wereld en zijn vaak be kroond met belangrijke prijzen. Voor Vader, mag ik mee? kwam Pe ter Spier speciaal naar Terschelling om er alles goed te bekijken en te te kenen. Ook ging hij mee voor. een tocht met de reddingsboot. Het re sultaat ligt nu in elke boekwinkel. In de Joe Es Ee is de verkiezingsstrijd volop aan de gang. We zien hier Boe klaxon zich op maken^voor de strijd.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 3