Bord met aardappels Doe mij maar een MCDLT Nepcowboys ontsnappen op de ranch Jojo Voor alles krijg je een prijs Y468P Harley's worden niet gesloopt RT 950 BKK-751 2 Wie de schuur van Wim de Vrieze, landbouwer op Luch- tenburg in Haamstede binnenstapt, kijkt z'n ogen uit. Een hele wand vol met nummerplaten van auto's. „M'n eerste nummerplaat uit Colorado kreeg ik in 1972," zegt hij. „En daarna is het hard gegaan. Amerika heeft 50 staten en ik heb van elke staat een nummer bord. Maar niet allemaal van hetzelfde jaar." Op verschillende manieren is Wim aan zijn verzameling gekomen. Familie en vrienden die zijn hobby kennen, nemen nummerborden voor hem mee. Wim: „Als ik in Amerika ben, ga ik altijd naar autoslo perijen toe. Daar mag je ze gratis meenemen." Hij is ook wel eens 's nachts aangehouden door de poli tie in Florida. Hij had op de achterbank van z'n huurau to een nummerplaat liggen. „De politie nam bliksemsnel via de radio contact op en toen mocht ik 'm gelukkig houden," zegt Wim. Er bestaat ook een levendige ruilhandel in nummerbor den. Ze zijn niet allemaal iets waard, maar er zijn dure bij. Wim: „Ze vroegen eens 80 dollar voor een plaat. Dat heb ik natuurlijk niet gedaan. Gekkenwerk!" Er zijn men sen, die helemaal maf zijn van het sparen van nummer platen. „Ik weet van iemand, die geeft er veel geld voor, die heeft twee huizen gekocht om daar z'n platen in te hangen. Dan moet je wel helemaalzijn," meent hij. Slogans Amerikaanse nummerborden hebben nog iets, dat wij niet kennen. Ze zetten er afbeeldingen op, bepaalde slo gans en de vorm is soms ook apart. „In New York zag ik een auto met Zierikzee er op. Bleek van een emigrant uit Zierikzee te zijn," vertelt Wim. „Ik heb er ook één in de vorm van een ijsberg en één, waar famous potatos op staat. Dat zou bij ons niet gaan. Ie mand, die 'beroemde aardappels' op z'n nummerplaat zet." Wim is nooit klaar met z'n hobby. Elke plaat is bij hem welkom. En hij hoopt nog weer naar Amerika te gaan. Altijd goed voor de verzameling. Hallo piepels, kennen jullie het Wil de Westen al? Ga dan eens naar zo'n levensechte ranch tussen Antwer pen en de Nederlandse grens. Je vindt ze in de bossen bij Halle-Zoer- sel en bijvoorbeeld in de buurt van Wuustwezel. Elk weekend gaan daar buschauf feurs, schoolmeesters, mevrouw de directrice of fabrieksmeisjes naar toe om zich heerlijk uit te leven. Ver kleed als een van de bekende figuren uit de boeken van Old Shatterhand en Winnetou. Je belandt er tussen vervaarlijke cowboys die soms wilde neprodeo's organiseren. Maar meestal hangen de helden achter een bord Texasbonen in de saloon of doen een dansje met een countrygirl. Daar tussendoor lopen zeer veel sherrifs en zowaar een en kele indiaan. Pilske Jammer dat de sherrifs niet echt zijn, want zodra er een vreemdeling in burger binnenstapt kijkt men niet bepaald toeschietelijk. Maar met een pilske in de hand val je met een al een stuk minder op, vooral als je ook mee wiegt op de maat van de Westernmuziek. Advocaat Buffalo Bill legt uit dat dit voor hem niet zomaar een spelletje is. In zijn holster zit een vervaarlijk pistool: zijn oproeppieper ligt naast de tap. Hij zegt: „In mijn werk ben ik altijd met ingewikkelde zaken be zig. Ik vind het gewoon leuk om deze rol te spelen. We zijn hier echt onder elkaar. En wat voor werk je thuis ook doet, op de ranch is iedereen gelijk." Ziekenzuster De indiaan heet door de weeks zie kenzuster Patrice. Haar man wil en kel als sherrif. En haar kinderen? Die spelen liever gewoon indiaantje op straat. „Zij komen hier wel als ze eenmaal 16 zijn", zegt ze overtuigd. Want heus, wie eenmaal zorgen heeft, wil best, eens ontsnappen. En hier kan dat!" gedicht They call me wel een JOJO. I am a little fat. I very love my eten. A problem becomes het. From choclatecake, de hele week my belly dik and there sit ik met tears after the pret (and very rot is that). So: on a diet I go! Ik jog and eat no peace of bread en drink nog enkel milk no fat. No cheese, no chips, no nothing nee! Ik smile and take wat pinda-spray until my buik is very thin and I denk: daar kan best wat in. I did my best. I think I take a little peace of.... Marina van den Boogaart. „Aan een Harley raak je verslingerd," vindt Willem Koppejan uit 's-Gravenpolder. „De naam alleen al is een legende. En dan het uiterlijk en zijn zware ronkende geluid...." Rond 1900 begonnen twee vrienden William Harley en Walter Davidson in Amerika een fabriek voor motorfiet sen. Bijna 100 jaar later bestaat die fabriek nog steeds en wordt er nog altijd de Harley Davidson gemaakt. Willem, die een motorenbedrijf heeft, ging vijfjaar gele den naar Amerika. „Ik wilde eens in het land van oor sprong kijken. Zo rolde ik er helemaal in." Sindsdien bestaat een groot deel van de winkel uit Harley's, nieu we zowel als oude. „Het uiterlijk van zo'n motor heeft een jaren 40 look,' zegt Willem. „Oudere mensen vinden het nostalgisch, het roept jeugdsentiment op. Maar ook jonge mensen vinden ze mooi. Een aantal jaren geleden had je een spe ciaal Harley-motorvolk, met van die oorbellen, ruige riemen en plakplaatjes en zo. Nu worden ze ook gekocht door tandartsen en juristen. Die willen zich dan van het weekend wel een beetje om kleden, om er wat ruwer uit te zien." Oorlog Zelf rijdt Willem op een 30 jaar oude Harley. „Maar er rijden nog wel oudere motors rond, vooral uit de Tweede Wereldoorlog. Die werdén toen als legermotor gebruikt en zijn hier gebleven. Oude Harley's worden eigenlijk nooit gesloopt, die blijven hun waarde houden. Dat kun je van die Japanse merken niet zeggen, dat is meer een consumptieartikel. Wil je later ook een Harley-biker worden? Dan is het verstandig om nu alvast te gaan sparen. Een nieuwe kost tussen de 30 en 45.000 gulden Amerika, het land van Madonna en Michael Jackson. Het land ook van Bush en Clinton. Maar ook een jaar lang het tijdelijke vaderland van Jauko Bronkhorst (19) uit Vlissin- gen. In juni dit jaar keerde hij terug uit Greeley, een stadje in de staat Colo rado. Het was wel even wennen ge weest, daar in het land van Uncle Sam. „Amerikanen 31 jn razend trots op hun land", vertelt Jauko. „Wie wat presteert wordt beloond en hemel hoog geprezen. Voor alles en nog wat krijg je een award, een soort di ploma." Jauko's sportieve prestaties bleven dan ook niet onopgemerkt op de Highschool die hij daar bezocht. De bewijzen liggen voor hem op tafel: atleet van het jaar, waardevolste speler tijdens het landskampioen schap van Colorado voor tennisspe lers. Het belangrijkste papiertje dat hij meenam naar huis was zijn rijbe wijs. „Amerikanen mogen op hun zes tiende al achter het stuur. Met "een permit, dat is iemand van 21 jaar of ouder naast je. Het rijexamen stelt niet veel voor. Binnen acht minuten was het gebeurd en had ik mijn rij bewijs". Autorijden op je zestiende. Maar om een pilsje te kopen moet je achttien zijn. „Zelfs een pakje sigaretten kun je niet kopen, als je nog geen 18 bent", vertelt hij. Klompen Wat er buiten Amerika gebeurt inte resseert de Amerikanen niet zoveel. „Van Europa weten ze nauwelijks iets zinnigs te vertellen", zegt Jau ko. „Ze denken nog steeds, dat wij hier in Holland nog allemaal op klompen lopen. Dat soort onzin dus". Af en toe kleppert thuis nog de brie venbus. Met post uit Amerika. Van een leuke girl wellicht? Jauko lacht geheimzinnig. „Een meisje versie ren in Amerika is een verhaal apart. Maar dat vertel ik later nog wel eens". Wie making a date kan vertalen, weet dus wat hij bedoelt! Een MCDLT Haast elke Amerikaan weet feil loos datje een McDonalds hamburger met Lettu ce (sla) en Tomato wil. BLT-sandwich: broodje bacon (ham), sla en tomaat. BBQ? Barbeque na tuurlijk! Snel en kort, zoals het eten zelf. Verse groenten en fruit worden in de supermarkt vooral voorbijgelopen. Fast food, daar houden ze van. Hamburgers, doughnuts, bezorg-pizza's, kant-en-klaar-ontbijt, - lunch of - diner. Zo uit de microwave (magnetron) voor de tv. Maar zeg vooral niet dat het ongezond is! Ameri kanen joggen, doen aerobics, work-out en zijn juist beretrots op hun gezonde leefwijze. De winkels liggen vol met low-cal-voeding. Wei nig calorieën. Van melk tot pindakaas en ijstaar ten. En eten dat volgens de verpakking de meest enge ziektes helpt voorkomen door toegevoegde vezels, vitamines of wat dan ook. Amerikanen ge loven er graag in. Jojo Maai- elk pondje gaat door het mondje, ook in Amerika. Voor de wanhopigen zijn er flavour (smaak» sprays te koop. Kaastaart met bosbes sen, jamtaart, chocoladekoekjes Heel populair bij de jojo's. Dat zijn mensen die steeds aanko- men-dieet hóuden-afvallen. Het helpt allemaal niets: zeven van de tien Ame rikanen is te dik. En dat is niet niks. Nog enkele boosdoeners: de doughnut (of donut). Een rond, vaak mierzoet cakeje met een gat erin. Volgens het verhaal uitgevonden door zeekapi tein Hanson Gregory. Die bij stormachtig weer koffie kreeg en het koksmaatje beval de cake maar op de punten van het stuurwiel te pinnen. Bijna bovenaan staat de hotdog ('hete hond'). Een warm worstje met mosterd en zuur kruiderij in een broodje. Natuurlijk weggespoeld met veel soda: vruchte- sap, cola of zoals in New York met papayasap. Hotdogtentjes vind je letterlijk overal. Maar absolute topper is en blijft de hamburger. Met of zonder sla. EbS^IF 'ejXORSSINFAltA; (8EBE MALTA jmmv isiflfes. foto Pieter Honhoff Landbouwer Wim de Vrieze: Gekkenwerk! Willem Koppejan: Aan een Harley raak je verslingerd. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 2