HM P.OJLfa Geen Noorman gezien! Boekenweek Werken met gips is net toveren Gidsje leidt je langs Burghse bomen 3 Wil je het eens van een ander ho ren? In nummer 4 van Leesgoed (het enige vaktijdschrift in Neder land plus België over kinderboe- ken-en-veel-meer) schrijft de twaalfjarige Saskia Everaars uit Middelburg over Verdriet met mayonaise onder andere: „Ik vind het een heel leuk boek. Het was om te lachen en tegelijkertijd heel spannend. Ik vind het boek ook leuk. omdat het over alle daagse dingen gaat. Het kan je net zo goed zelf gebeuren". Het boek van Carry Slee werd door de meer dan 21.000 leden van de Nederlandse Kinderjury gekozen als het mooiste boek voor kinderen van tien tot en met twaalf jaar. Een betere aanbeve ling Verdriet met mayonaise snel te gaan lezen is niet denkbaar! Toch? (Kinderen van 6 tot en met 9 kozen als mooiste boek Een pakje voor mevrouw Larietand van Elfie Donnely; kinderen van 13 tot en met 16: Niemand houdt mij tegen van Evert Hartman. In 1988 bekroonde de Nederland se Kinderjury Tommie en Lotje lopen weg van Jacques Vriens. Hij is al jaren een van de popu lairste Nederlandse schrijvers en boeken kreeg daarom van de CPNB (or ganiseert de Kinderboekenweek) de eervolle opdracht het Kinder boekenweekgeschenk 1992 te schrijven. Het heet Het raadsel van de regenboog en is bijna hon derd pagina's dik. Meer kom je er op deze plaats niet over te weten, want op pagina 2 van het boek staat te lezen Alsjeblieftdit boek krijg je cadeau van je boekverko per!' en ik wil een aardigheidje dat je van een ander krijgt niet uitpakken door hier alvast te ver tellen watje vernachten kunt. De CPNB heeft nog een verras sing voor je. Vanaf 7 oktober (de eerste dag van de Kinderboeken week) kun je een bijzonder pren tenboek van Peter Spier kopen. De wereldberoemde Nederlandse kunstenaar die al sinds 1951 in Amerika woont, schreef en teken de Vader, mag ik mee? waarin hij laat zien hoe men driehonderd jaar geleden een schip in nood te hulp kwam en hoe dat tegenwoor dig gebeurt. Illustraties uit Vader, mag ik mee? Maar, niet voor het een of ander en zonder chauvinisme: de aller bijzonderste speciale kinderboe kenweekuitgaven komen dit jaar uit Zeeland. Boekhandelaar Roby Bellemans uit Axel maakte samen met meer dan tien bekende Nederlandse kinderboekkunstenaars een werkelijk (en dat is niet overdre ven) een werkelijk schitterend Spreekwoordenkwartet Voor 12,50 kun je er oneindig veel kijk- en speelplezier aan be leven. Voor dat geld krijg je er ook nog een vouwblad bij met 1 uitleg over de spreekwoorden; 2 een se rie soortgelijke spreekwoorden; 3 een lijst Engelse spreekwoorden en 4 enkele spelsuggesties. Boekhandel De Koperen Tuin in Goes vroeg van de zomer alle Zeeuwse basisschoolkinderen en verhaal te schrijven rond het the ma van de Kinderboekenweek 'Land in ziiicht!' Met die verhalen is schrijfster Johanna Kruit aan het werk gegaan en De Tovenaar van Spiegelland is daar het resul taat van. Het merkwaardige ver haal over twee kinderen, die na een schipbreuk in Zeeland aan spoelen werd geïllustreerd door Benno Vranken maar ook met te keningen van kinderen. Het boek kost 9,90 en is net als het Spreekwoordenkwartet in elke boekwinkel te koop. Jan Smeekens ziet komen. Met een houtje alles goed roeren en je hebt iets wat op yoghurt lijkt. Dit giet je in een plastic of karton nen koffiebekertje. Na ongeveer een kwartier is het gips al hard en na een uurtje kun je het bekertje er afpel len. Zakmes Met een oud zakmes kun je nu in het gips snijden, kerven, schrapen en gutsen; een figuur, een gezicht, een schaakstuk, noem maar op. Wel van tevoren een plannetje of schetsje maken, want wat je wegsnijdt krijg je nooit meer terug. Natuurlijk heb je gips genoeg om een aantal bekertjes te vullen. Je kunt je beeldjes dan zo maken, dat je ze kunt stapelen. Heb je een soort totempaal. Gips is gewoon verkrijgbaar in de bou wmaterialenhandel In Burgh bij de derde pereboom linksaf. De Noormannen, die toen ook hier veroveringstochten hielden, waren bepaald geen lieve jongens. De heu vel werd gebouwd als bescherming. Hij was toen nog een paar meter ho ger en er lag een brede gracht om heen. Met een beetje fantasie kun ie je best voorstellen hoe vanaf hier "de inwo ners van Burgh zich uit alle macht probeerden te verdedigen. Eeuwig leven Verder langs doodshoofden, iepe dubbeltjes, het eeuwig leven, het éénmenswandelspoor. Met als toetje het groene" eiland met kwee peren. De gids is voor 3,50 te halen in het museum van Burgh en bij het Tram polinecentrum West.erschouwen. Jan heeft ook al een boomwandeling voor Westenschouwen gemaakt. foto Pi eter Honhoff Neem een strandemmertje of iets wat daar op lijkt. Vul het voor de helft met water en giet daar zo veel gips in tot je het boven het water uit Start bij de 75-jarige bruine beuk. Bij de derde pereboom linksaf. Dan door het vierbomenpoortje. Langs de enige groenblijvende Nederland se loofboom (met dezelfde naam als een plaats in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren). En via de ligusterhaag naar het ijzeren hek. Een bord zegt Ge denk te sterven, een raad die je voor lopig maar niet moet opvolgen. Burcht Kijk liever eens om je heen. Je staat nu namelijk op een soort heuvel. Al le huizen van het dorp liggen lager, in een prachtige cirkel. Je staat mid denin een stukje geschiedenis. Deze Karolingische Burcht, zoals het heet, is rond 850 gebouwd. Zee land bestond nog uit vele kleine ei landjes, stukken schor en slikken, die by vloed steeds weer overspoeld werden door de zee. Er woonden nog niet veel mensen. Werken met gips is net toveren. Je kunt er 101 dingen mee doen en van dat ene volgt hier het recept. Doe het wel buiten: het kan nog net! Burgh op Schouwen. Als je mooi is I het hier hebt gezegd, ben je er al haast weer door. Toch zou je er eens I moeten stoppen. Burgh is één van de mooiste en oudste Zeeuwse dor- I pen met veel natuur, een leuk mu- seum en een interessante gesehiede- I nis. Om je daar een beetje wegwijs in te maken heeft Jan Midavaine een leu ke boomwandeling bedacht. De rou- I te staat in een eenvoudig boekje vol j informatie en tekeningetjes. Poortje Maar wat het zo leuk maakt zijn de vele weetjes. Wist jij dat kleefkruid ongevoelig is voor gif en hier zo al ruim 6000 jaar overleefd heeft? Of dat er water onder het dorp stroomt? En waarom je nooit onder een es moet gaan staan als het on weert?

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 3