De beste vondsten zijn makkelijk n\TTni7¥¥i7ivr KJ±S A UËjj Kunstgebit vraagt om problemen Meester praat uit de school Piggelman Ruim 2.000 fantasieën over vlot Een heel speciale ervaring 2 „Als kind schreef ik al verhaal tjes. Maar ik was niet zo goed in spelling en dan kreeg ik m'n werk terug met eronder: Leuk verhaal, maar nog te veel fou ten, een drie!" Dit vertelt Jac ques Vriens, schrijver van in middels een twintigtal kinder boeken. Zijn eerste boek 'Die rotschool met ilie fijne klas' verscheen in 1976 en werd heel goed ontvan gen. Jacques is intussen zo 'be roemd' geworden, dat hij is ge vraagd het kinderboeken weekgeschenk van dit jaar te schrijven. Jacques: „Ik was zeer vereerd toen ze mij vroegen, maar ik zat er ook wel een beetje mee. Want het geschenk wordt ge schreven door mensen als An nie Schmidt en Paul Biegel en nu sta ik opeens ook in dat rij tje!" - Directeur Vriens heeft eigenlijk twee be roepen, want in het dagelijks leven is hij directeur van een basisschool. Veel van zijn boe ken zijn dan ook schoolverha len. „Mijn inspiratie haal ik uit wat ik dagelijks met kinderen mee maak en daar verzin ik dan zelf weer allerlei situaties bij", zegt hij. „Het is eigenlijk een wissel werking tussen realiteit en fan tasie". Het boek dat Jacques voor de kinderboekenweek heeft ge schreven, heet 'Het raadsel van de Regenboog', 'Je leest te genwoordig zo vaak in de krant, dat scholen gesloten worden en toen dacht ik: Ja, maar hoe ervaren kinderen dat nou? Daarover gaat m'n boek." Voorlezen Lezen en genieten van kinder boeken vindt Jacques heel be langrijk. Als kinderen leren le zen, moet je vooral niet te op dringerig doen, zodat het ze te gen gaat staan. Jacques: „We moeten in het onderwijs, samen met thuis, heel veel voorlezen aan kinde ren en blijven voorlezen. Dat is heel belangrijk". Voorlopig blijft Jacques schrij ver én schoolmeester. „Ik vind het omgaan met kinderen nog zo leuk, dat ik dat nog niet wil missen", zegt hij. En daar zit z'n klas goed mee. want die mag op 7 oktober met de meester mee naar Amster dam. Daar wordt de kinder boekenweek officieel geopend, hun meester in het zonnetje ge zet en zij lekker een dagje uit! gedicht Hoezee, ik ben de Piggelman een dikke, lekker bruin, ik leef en doe zoals ik wil sta lekker in mijn blote bil midden in mijn tuin. Hier in 't oerwoud is 't niet koud. Hoezee, ik ben nog niet ontdekt! Geen mens weet wie of wat ik ben gelukkig dat ik niemand ken. En komt er een ontdekkingsman neem ik hem mee voor piggelthee en stop hem dan gauw in de pan. Marina van den Boogaart Het lijken een heleboel mensen, maar het is er maar één. En ze praat het liefst over haar uitvinding: de drie dimensionale, ruimtelijke foto. Marijke Kok Schram de Jong: „Het ontstond eigenlijk heel toevallig. Maar de beste ontdekkingen zijn al tijd makkelijk. Zo makkelijk dat de grootste bedrijven met de beste technici het niet vinden". In Hoenderloo heeft Marijke een be drijfje waar moderne poppen ge maakt worden. „Zo kreeg ik op een dag een nieuw materiaal, hologra fisch folie. Dat. spiegelt en heeft prachtige regenboogkleuren, heel geschikt voor kleding van mijn pop pen. Per ongeluk legde ik zo'n stuk folie op een foto van mijn dochter en tot mijn verbazing zag ik dat die foto diepte kreeg!" Patenten Zes jaar lang hield Marijke haar ont dekking geheim. Ondertussen be studeerde ze hoe de folie precies werkte en wat voor mogelijkheden er allemaal waren. Ze ging naar oc trooibureaus en advovcaten en kreeg in diverse landen patenten. „Als je iets ontdekt moet je heel erg achter je idee staan en tot het laat ste moment doorzetten". Ondertussen stromen de aanvragen van allerlei bedrijven uit de hele we reld binnen: „Mijn uitvinding heeft zoveel mogelijkheden, dat bijna ie dereen er enthousiast over is. Er zijn aanvragen voor grote reclamebor den en zelfs opschriften voor vracht auto's. Maar je kunt het ook gebruiken voor pasjes, toegangsbewijzen, kinder boeken, emblemen op kleding, enz. Zelf ga ik er sieraden van maken. Het is een combinatie van fotografie en holografie en omdat ik Kok heet noemen we het kokkografie". Niet technisch „En dan te bedenken dat ik hele maal niet kan fotograferen en ook niet technisch ben", zegt Marijke. Waar heeft ze haar uitvinding aan te danken? „Mijn vader was tekenle raar in Oostburg. Hij leerde ons om naar allerlei materialen te kijken en uit te zoeken wat je er mee doen kon". Hoe kom ik zo snel en veilig mogelijk naar beneden? De scouts van de Berdenes van Berlekomgroep uit Middel burg weten een pasklaar antwoord. „Tuigje om en dan abseilen langs de touwenlegt Ron de Nood (20) uit. Een peuleschil dus. Ze staan wel eens voor hetere vuren. In de Ardennen bijvoorbeeld. „Daar gaan we elk jaar met een groep naar toe om een survivaltocht te houden", vertelt organisator Ton Broodman. „Midden in de nacht worden de scouts ge dropt in een donker bos. Met kaart en kompas. De be doeling is, dat ze uitkomen op een plaats, die ze vooraf niet kennen". Steile rotsen Na uren lopen wacht dan nog een tocht met een kanö. Twintig kilometer ploeteren in het woest stromende water van het riviertje de Lesse. Meer dan twintig uur achter elkaar afzien en doorbuffelen. Wie letterlijk in touw wil zijn kan meedoen aan het abseilen. Ton: „Vanaf een steile hoge rots roets je, hangend aan een touw naar beneden. Een goede voorbereiding is het halve werk. Vandaar onze toeren tegen de muur van ons clubgebouw". Grotten Heel apart zijn de grotonderzoeken. Met helmen, tou wen en zaklampen daal je af in het binnenste van de aarde. Kruipend en glibberend over smalle richels zoek je je weg bij een temperatuur van 4 graden Celsius. „Een heel speciale ervaring", weet Ron de Nood te ver tellen. „Het komt aan op teamwork, samen de proble men oplossen". Foto's Eind deze maand komen ze nog eens bij elkaar. Ton: „Dan komen de foto's op tafel, we halen herinneringen op, kortom, gezelligheid is dan troef'. Ook de foto's van de 7-daagse kanotocht in Zweden zul len niet ontbreken. Die bewijzen, dat de Middelburgse scouts ook in het ver re Zweden deze zomer hun mannetje stonden. Omdat er zo veel toeristen waren en je nergens rustig kon lezen besloten de twee kinderen, net als Columbus 500 jaar geleden, op reis te gaan. Ze bouwen een vlot, va ren de Schelde af en de Noord zee op. Maar voor- en nadat het 'land in Ziiicht, klinkt gebeuren er nog veel avonturen, die je bin nenkort zelf kunt lezen in De Tovenaar van Spiegelland. Een boek dat wordt uitgege ven door De Koperen Tuin uit Goes en Jan Bruijns is dege ne, die er al maanden voor aan het werk is. „Het verhaal is bedacht door Johanna Kruit uit Biggeker- ke", vertelt Jan. „Alle kinde ren uit Zeeland werden ge vraagd om samen met haar te fantaseren over ontdekkings reizen, met als resultaat maar liefst 2000 tekeningen en ver halen!" Dikke lippen Natuurlijk was niet alles bruikbaar: „Er zaten nogal wat oude clichés bij. zoals ne gers met dikke lippen en rin gen door hun neus. Uit de bes te inzendingen kozen we er 28, die allemaal een eerste prijs krijgen. Johanna zocht daar na nog 40 leuke verhaalfrag menten uit. Samen met een aantal mooie tekeningen vor men die het logboek van Ti- ram, één van de hoofdperso nen uit het boek. Alle tweede prijzen zijn voor de kinderen, van wie iets in het boek is op genomen". Het mooiste vindt Jan de combinatie van het verhaal van Johanna met het log boek, geschreven door de Zeeuwse kinderen: „Je kunt ze samen lezen, maar ook apart, eerst de linker bladzij den en dan de rechter". Dit is de vierde keer dat er ter gelegenheid van de boeken week een kinderboek in Zee land verschijnt. „Ik vind het een uitdaging om elk jaar weer iets nieuws te bedenken", zegt Jan. Boven dien heb je als provincie hier door wel iets bijzonders". De presentatie en prijsuitrei king is op 25 september. Alle prijswinnaars en hun scholen krijgen nog een uitnodiging. (Zie ook de Boekenrubriek op pagina 3). De bedenker van het rode-haren- spel had een rode baard. Had dus. Maar dat komt straks wel. Als leerkracht had hij nogal eens met introductiedagen voor brugpie pers te maken. Hij bedacht een spel om snel je omgeving en snel je groepsleden te leren kennen. Het moest simpel zijn, snel te orga niseren en toch geinig. Hij had ge noeg van groepswandelingen, fiet sen in kuddes en voorgekauwde oriëntatietochtjes. (Petje af voor leerkrachten die steeds hun best doen om origineel te zijn). Eerlijkheidshalve moet worden ge zegd dat er ook wel sprake was van enige luiheid. De voorbereiding mocht bijna geen tijd kosten. Kippeveer Het komt hier op neer: zoek in een groepje, binnen een bepaalde tijd. een vast aantal gekke voorwerpen in een afgesproken omgeving. Een roestige kromme spijker, een kippe veer. een konijnenkeutel, een schelp, een paardebloem, een zwart steentje, een dop van een colafles en ga zo maar door. Kunstgebit Het gaat erom dat de groep slim en snel gaat zoeken. Zo ontdek je van zelf de omgeving. En ondertussen maak je van alles mee. De leerkracht moet wel goede voor werpen kiezen. Geen konijnenkeu tels als je midden in een stad zit. Een b.h. of een kunstgebit vraagt om moeilijkheden. Toen de bedenker van dit spel dit voor het eerst deed. was één van de voorwerpen een rode haar. Er waren nogal veel kinderen. Vandaar. Daar had hij dus spijt van als haren op z'n kop. (Auwr!). De Middelburgse scouts oefenen het abseilen tegen de muur van het clubgebouw. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 2