Gelukkig heb ik Duits En morgen probeer ik tingieten Oorlogsgasten Brulaepen Lekkere ijsjes! Kunst duurt maar even Een eigen hut blijft het mooist Het bouwen van een hut is erg spannend. Als-'ie eenmaal af is blink je Zou er iets zijn dat spannender is dan oorlog? Voor de tienjarige Norah in De hemel valt van Kit Pearson in ieder geval niet. Norah is lid van de Geheime Club van Luchtverkenners en wil niets liever dan nonnen, monniken of verpleeg sters tegen het lijf lopen die vermomde Nazi's zijn en onder hun ruimvallende kleren een vouwfiets verborgen hou den. Ze verzamelt oorlogstrofeeën en houdt vanuit De Uitkijkpost de lucht gevechten tussen Engelse piloten en Duitse oorlogsvliegers in de gaten. Omdat haar ouders bang zijn dat Hit- Ier Engeland zal binnenvallen, wordt ze met haar jongste broertje Gavin voor een jaar naar Canada gestuurd. Norah vindt het verschrikkelijk dat ze van huis moet. In Canada is niet eens oorlog, zegt ze en in Engeland kan ze niet gemist worden. De kinderen worden in Canada als oor logsgasten ondergebracht bij de rijke weduwe Ogilvie en haar dochter Mary. Gavin heeft het er prima naar zijn zin, maar Norah voelt zich met de dag meer en meer verloren. Het komt zelfs zo ver dat ze het huis van de Ogilvies alleen nog maar gebruikt om er te sla pen, te eten en te lezen. Kit Pearson heeft op een indringende manier beschreven hoe Norah en de dames Ogilvie elkaar uiteindelijk le ren waarderen. En als Norah op het eind van dit dikke boek (306 blz.) een fiets cadeau krijgt, breekt voor haar zelfs een heel gelukkige tijd aan. De hemel valt door Kit Pearson met tekenin gen van Patsy Bactcx. Uitgeverij Jenny de Jonge, Amsterdam, 24.75. Driewegense Emdelichters Goese Stoepeschieters Hansweertse Brulaepen 's-Heerenhoekse Poepen Kapelse Langslaepers Kattendiekse Moggen Schoorse Ottentotten en Wemeldingse Raemzeêkers Bij slecht weer zit je goed in Goes. Naast de kinderboerderij is het overdekte Am bachtscentrum te vinden. In de zomer maanden kun je daar vier middagen te recht tussen één en vijf uur; elke dins dag-, woensdag-, donderdag- en zater dagmiddag. Rondom een bestraat marktpleintje zijn de huisjes van de Goese Kade nage bouwd. Je kiint er zelf verschillende din gen doen. Bij meneer Weststrate kun je genieten van zijn teken- en schilderstalent. Je kunt er ook zelf een wandtegel beschil deren. Hans de Nooy is tingieter. Hans: „Bij mij krijg je een schort en handschoenen. Je mag zelf de vloeibare tin in een mal gie ten. Daarna mag je je figuurtje helemaal afwerken. Volgens mij is dit uniek in Ne derland." Boekenlegger Bij Dian Brouwer mag je zelf een katoe nen tasje versieren met mooie stoffen. Als je echt een originele boekenlegger wilt, moet je bij Alie Wagenaar en Rita Hartman zijn. Van krullint weef je dan een kunstwerkie. Gerrit Mons: „Bij mij mag je een staafje glas verwarmen en dan zelf een lepeltje persen." Zelf oorbellen maken met het juiste gereedschap doe je bij Tineke Nieuwenhuijse-Taal. Tineke: „Ik heb vooral veel lila en rose kraaltjes. Daar zijn ze gek op." Figuurzagen kun je bij meneer Van den Bosch. Zelfs kaarsen maken kun je er leren. Bij Ria van Bovenkamp begin je met een lontje. Dat dompel je in vloeibaar kaars vet. Ria: „De meeste kinderen willen de zelfgemaakte kaars voor altijd bewa ren." Bevelanden Pieter Schoe (17) en Evert Louwerse (16) uit Vrou wenpolder. rijden met een ijscokarretje op de Veerse Dam. Zo'n ijskar kost maar liefst 15.000,-. Het is eigenlijk een diep vrieskast op wielen. Elke nacht gaaTde elektromotor aan. Overdag moet het ijs, door de dikke isolatiewanden, vanzelf koud blij ven. Pieter: „Je moet je klep zo kort mogelijk open houden. Wind is erg slecht, de temperatuur loopt dan snel op. Op een lekkere stranddag verkopen we het meeste tussen vier en vijf uur. Op topda gen haal ik soms wel 1500,- op. Magnum wordt het meest verkocht. Via m'n baas heb ik een ver gunning. Soms heb ik wel eens ruzie met toeris ten. Die zijn het dan niet eens met het wisselgeld. Ze kennen onze munten niet goed." - Maak je wel eens iets geks mee? „Op een keer rolde m'n kar van de dam af. Handrem vergeten. Dan sta je toch gek te kijken als je han deltje er van door gaat," zegt Pieter. Evert: „Voor dit werk moet je goed Duits kunnen spreken. Gelukkig krijg ik dat op de mavo. Met geld omgaan moetje ook goed kunnen." Muziek luisteren - Wat is nu het leuke van ijscoman? Evert: „Je hebt niet veel te doen. Je kunt lekker naar muziek luisteren. Of een praatje maken met de mensen. Af en toe moetje je kar verplaatsen. Als op den duur iedereen een ijsje heeft, moetje weer op zoek naar nieuwe klanten." Misschien ga je deze zo mer wel naar Kassei in Duitsland, om de grote tentoonstelling over moderne kunst te bekij ken. Eén van de kunst werken daar is een com pleet huttendorp, ge maakt van allerlei bouw-afval. Misschien had je nooit gedacht dat dat ook kunst kon zijn, maar je moet de kunstenaar gelijk ge ven: er is niets leuker dan het maken van je ei gen hut. Het begin is duidelijk: vraag of je een stukje tuin of grond mag ge bruiken en ga materiaal verzamelen. Dat kan van alles zijn: sloop hout, pallets, palen, dakpannen, plastic, kleden, enz. Graaf dan vier of meer palen een flink stuk in de grond. Hoe de rest er uit komt te zien hangt helemaal af van je eigen fantasie, je vakman schap en natuurlijk het materiaal. Zorg wel dat alles stevig is en dat er niet overal grote spijkers uitste ken. Het mooiste is om met puur-natuur materiaal te werken: stammetjes van knotwilgen b.v. Met bindtouw kun je daar een stevig frame van maken. Het dak en.de wanden bedekken met takken, bladeren en grond. Zo krijg je een prachtige hut, die lijkt op de woningen uit de oertijd. foto Ronald van Dokkum van trots. Klaar! Hardstikke mooi! Het gekke is dat je er maar kort in speelt. Want als de hut eenmaal klaar is, is het leuke eraf. Dit gevoel moeten de kunstenaars van Trechter-5 zeker herkennen. Deze kunstenaarsgroep komt uit de Beve landen. Ze maken tijdelijke kunst. Ronald van Dokkum is ermee begon nen. Met z'n vijven bouwden ze vorig jaar een liggende trechter van negen torens van elk zes meter hoogte. Dit bouwwerk stond op het Molenplein in Goes. Ronald: „Dat is een grote parkeer plaats. die langzaam volloopt met au to's. Net als een trechter." Wim Bakker, één van de andere kun stenaars zegt: „Kinderen gingen di rect spelen in ons kunstwerk. Klim mende, tekenende kinderen terwijl de volwassenen er wat stijfjes bij ston den." Een ander tijdelijk kunstwerk van de groep is De Ruimte Ad Hoe. Dat is een slooppand in de Van de Siegelstraat 15 in Goes (bij het station). In dit slooppand worden twee kamers gebruikt voor tentoonstellingen. Via de vensters kan de toeschouwer naar binnen kijken. Ronald: „Als het huis deze zomer nog bestaat exposeren Jan Haas en Leon Riekwel uit Vlissingen in Ad Hoe." Snelweg Hun nieuwste plan heet De Estafette. Ronald: „Langs de snelweg Vlissingen - Bergen op Zoom (A58 of E312) gaan dertien kunstenaars tijdelijke bouw werken plaatsen. Als automobilist ga je de snelweg dan heel anders bele ven." Wim: „Het is de plek die ons uitdaagt iets te maken." (Als je ziet hoeveel saaie schoolpleinen er zijn....). Op een keer rolde de ijscokar van de dam af. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 6