Vleeuwen vallen aan Gaan we katten Super Soaker komt er niet in Vandeling naar broedende kolonie op Schouwen INSDAG 16 JUNI 1992 3 meneer kaktus show Tekening door Jan Jutte in Meneer Ratti. Kinderen zouden ze de hele dag op school moeten houden - nee zég... je denkt toch niet... hoe kom je er bij..., het is meneer Ratti die zulke onzin uitkraamt. Hij is de hoofdpersoon in een boek dat zijn naam als titel heeft en dat ge schreven werd door Mensje van Keulen van wie je misschien 'Tommie Station' en 'Vrienden van de maan' gelezen hebt. Meneer Ratti woont in een don kere kelder, doet duistere dingen en hij lijkt op zijn naam. Hij houdt dus niet van buurvrou wen, niet van kinderen en al hele maal niet van katten. Dat wil zeg- boeken gen, zo was het. Want sinds hij Vosje in huis heeft, is hij zichzelf niet meer. Vosje is de kat van zijn buurmeis je Marleen. Hij is aan komen lo pen en omdat meneer Ratti nog nooit iets heeft weggegeven, denkt hij er niet over Marleen haar kat terug te geven. Hij is niet van plan zich door haar verschik- kelijke verdriet te laten vermur wen. Dat hij uiteindelijk toch doet wat iedere lezer Marleen zo graag gunt, heeft te maken met lekkere warme voeten en een klein roze tongetje dat ruw en zacht tegelijk is. Het spreekt vanzelf dat Mensje van Keulen ook voor meneer Rat ti een verrassing heeft, want: Wie goed doet, goed ontmoet. (Meneer Ratti werd. geïllustreerd door Jan Jutte en uitgegeven door Querido, Amsterdam. Het boek telt 85 pagina's en kost f 22,90). In De Kattenmantel van Peter Smit trek Piet Fongers er in het holst van de nacht op uit om zijn kat te zoeken. Roodjak is al vaker van huis geweest en dus hoeft Piet zich geen zorgen te maken, maar helemaal gerust is hij er de ze keer toch niet op. Op zijn zoektocht ontmoet hij de honderdenzes jaar oude A. B. De kens die hem vertelt dat er de laatste tijd meer katten spoor loos verdwenen zijn. Met z'n tweetjes gaan ze op pad om het mysterie op te lossen. Ze komen een bende kattenmeppers op het spoor, worden gevangen genomen, weten dankzij een merkwaardig kunstje te ontsnap pen en zorgen er voor dat de boe ven achter slot en grendel gaan. Het avontuur duurt 122 pagina's en is redelijk spannend. Daar naast heeft Peter Smit zijn uiter ste best gedaan het lekker melig te vertellen. (De Katttenmantel werd geïllustreerd door Yolanda Eveleens. uitgegeven door Leopold-Amsterdam en kost f24,90). Als je alles wilt weten over het (volgens veel mensen) mooiste en sierlijkste dier op aarde, kun je een heleboel leren uit Katten. Dit informatieve boek in de serie 'Ooggetuigen' telt 64 pagina's vol interessante feiten en feitjes over de familie der katachtigen. Je vindt er onder andere een hoofdstuk in over de superzintui gen van katten; een over snel heidsmonsters en een over de ge vaarlijkste kat van allemaal. Er wordt je verteld hoe je katten moet verzorgen, hun taal kunt verstaan en waarom je maar be ter kunt voorkomen dat de leeuw je vriendelijk likt. Door te lezen en de tientallen fo to's aandachtig te bekijken leer je een diersoort kennen waarvan je alles al dacht te weten, maar die je nog heel veel nieuws te ontdek ken geeft. (Katten (Ooggetuigen) kost 19,90 en is verschenen bij Van Holkema Wa- rendorf, Houten. Jan Smeekens fie van natuur houdt en een span end uitstapje wil, moet nu naar chouwen. Elke dinsdag- en vrij- agavond (tot en met 12 juli trekt levrouw De Haan uit Haamstede iet een groepje de bossen in, rich- ing meeuwenkolonie. Dat is een stukje beschermd na- aurgebied van Staatsbosbeheer -aai' normaal niemand mag ko- aen. Maar het is al 30 jaar traditie at er tijdens het broedseizoen ex- ursies naar worden gehouden. De ogels schreeuwen en krijsen wel, naar ze zijn eraan gewend; zodra ze ;rug zien gaan ze weer zitten." levrouw De Haan: „Meeuwen zijn ehoorlijk agressief en onverdraag- aam. Andere vogels zijn in de loop Ier jaren weggejaagd. Alleen deze wee soorten verdragen elkaar. Waarschijnlijk omdat ze zo op eik- ar lijken. De zilvermeeuw is 56 cm ang en heeft een vleugelwijdte van rel anderhalve meter! De mantel- neeuw is iets kleiner. In het begin schrik je behoorlijk als die krijsend over je hoofd vliegt. Als je iets boven je hoofd houdt, een stok of zo, kun nen ze niks doen." „Pas na vier jaar zijn ze wit en vol wassen. Dan zoeken ze een partner bij wie ze de rest van hun leven blij ven. In de winter zien die elkaar niet. De mantelmeeuw trekt 's winters naar Z.-Afrika. Zijn zilverwitte soortgenoot zoekt hier de dichtstbij zijnde friettent of vuilnisbelt op. Hun hoofdvoedsel is tegenwoordig leverworst. Dat schijnen we heel veel weg te gooien. In het voorjaar zoeken ze elkaar weer op, op de plaats waar het<mannetje is gebo ren. „Hoe ze mekaar vinden is me een raadsel. Voor mij zijn ze nog alle maal hetzelfde," zegt mevrouw De Haan. De wandeling duurt twee uur en is echt spectaculair. In deze tijd broe den er wel zo'n 10.000 paren in en om het gebied. In de nesten op de grond kun je mooi de gespikkelde eieren en de schattig gevlekte jongen zien. Na half juli is dat over: zowat alle jonkies zijn dan groot en trekken weg. Want al doet een meeuw er vier jaar" over om volwassen te worden, al na 40 dagen is hij vliegklaar. De mantelmeeuwen vertrekken naar het strand. De meeste zilvermeeu wen richting vuilnisbelt. Echt doen: Het is een ervaring om nooit meer te vergeten! Aanmelden voor 5 uur bij de VW Haamstede (01115-1513). Kosten: volwassenen 1,50, kind: 1,-. Start wandeling: 7 uur bij de betonnen uitkijktoren (pompstation aan het eind van de Adr. v. d. Weijden-weg). Belangrijke tip van mevrouw De Haan: „Wandelschoenen en een pa raplu, capuchon of petje. Er zijn meeuwen bij die niets liever doen dan proberen je onder te schijten." Friettent Heb je ook zo'n Super Soaker 100 in huis? Stop hem dan maar gelijk in de berging. Bij de meeste campings, zwembaden en andere recreatiegebieden komt het ding er namelijk niet in. Daar gaat dan je goeie geld, want de nieuwe rage kost wel even tussen de 20 en 50 piek. De SS-100 is een watergeweer om u tegen te zeggen. Op de loop zit een plastic tankje dat onder druk wordt ge zet. Daardoor spuit het speeltuig (zeg maar tuig) met één druk op de knop een liter water 15 meter ver. Het is bovendien een knoertharde straal. Niet echt een leuk spelletje dus. Evenals de topper van vorig jaar, de scachtballs, is de SS-100 overgewaaid uit de Verenigde Staten. Daar zijn ze hem intussen spuugzat. Kinderen vullen het water tankje soms met gemene troep. In Boston kwamen er zulke rellen van dat mensen hun echte pistolen trokken. Een jongen werd zelfs doodge schoten. De winkeliers is nu dringend gevraagd het ding uit de handel te nemen. In ons land is de superspuit nog maar een maandje of drie te koop. Maar men heeft het aardig de kop inge drukt. Haast overal kun je kiezen tussen ding weg of jij weg. Ook in Zeeland loop je weinig kans er last van te krijgen. De meeste campings, zwembaden en anderen plaatsen met nattigheid hebben het ding zelfs nog niet gezien. „Maar zodra er last komt verbieden we het gewoon." En De Spetter op Tholen zegt: „Kinderen spelen wat ons betreft toch al te makkelijk dat er dooien vallen. Bovendien treiteren ze elkaar al genoeg. Daar hoeft niet ook nog es een Super Soaker bij." het laatste vierkant het laatste vierkant Meeuwen doen er vier jaar over om volwassen te worden. foto Wim Riemens

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 3