Burgh krijgt schoolmuseum Zwakke maag geen probleem Als er ergens wat mis gaat met industrie ben je overal de klos Vriendelijke stadswacht wijst de weg Sloop dreigt voor Boerengat OOST-SOUBURG - „Zul je goed uitkijken Judith!", zei Hanneke den Engelsman 's morgens tegen haar dochter toen die op schoolreis naar Walibi ging. Judiths vader was op dat moment al naai' zijn werk. Op school kwam Judith haar moe der even later weer tegen. Ze ging ook mee naar België en zou die dag verantwoordelijk zijn voor een groepje kinderen. De bus was keurig op tijd en werd voorgereden door een chauffeur die voor de kinderen van De Burcht geen onbekende is. Ze zijn al vaker met hem op schoolreis geweest. Ju dith en Hanneke zagen meteen dat ze bovendien met de beste bus chauffeur van de familie op reis zou den gaan. Samen thuis „Dat gaat al een paar jaar zo." zegt Wim den Engelsman. „Als mijn dochter op schoolreis mag, moet ik rijden. Het is toeval en ik ben er heel tevreden over, want bij ons is dan zelfs zo'n doordeweeks dagje samen uit ook echt samen thuis." Judith, Hanneke en Wim hebben na het instappen de rest van de dag tot 's avonds thuis niet meer naar elk aar omgekeken. „Dat kan ook niet," zegt Wim. „We hadden alle drie wel wat anders te doen dan elkaar in de gaten houden." Hij werkt bij reisbureau Van Fraas- sen en de meeste schoolreizen daar gaan naar pretparken in België: „Bobbejaanland, Bellewaerde, het Melipark en Walibi zijn het popu lairst. Het is er heel wat minder druk dan in Nederlandse pretparken. Nare ongelukken of andere verve lende dingen heeft hij in al die jaren nooit meegemaakt: „Kinderen we ten precies hoe ze zich te gedragen hebben. Ze zingen zich schor, eten hun tanden zwart van de drop en hun tong in alle kleuren vanwege de zakken snoep, maar ruzie maken en gevaarlijke toeren uithalen doen ze zelden. Ik heb ook nog nooit een kind in de bus gehad dat moest overgeven. Vroeger kwam dat wel vaak voor. Bussen hadden toen nog bladve ring. Maar met de luchtvering van tegenwoordig hoeft zelfs iemand met een zwakke maag zich geen zor gen te maken." MIDDELBURG - „De stadswach ten moeten het hebben van de vrien delijkheid, die ze uitstralen. Dan krijgen ze heel veel voor elkaar," meent Gert Jan Bommeljé. Hij is de projectleider van de stadswacht Middelburg, die 1 juni is gestart. De bedoeling van de stadswacht is tweeledig. Een betere service aan het publiek, veilig op straat, en werkgelegenheid. Gert Jan: „De mensen van de stads wacht zijn allemaal werkloze werk zoekenden in de leeftijd van 18 tot 50 jaar. Via de opleiding tot stads wacht hopen we ze weer aan een baan te kunnen helpen." Er was grote belangstelling om stadswacht te worden. Wel 65 men sen gaven zich op, terwijl er maar 12 geplaatst konden worden. Opleiding Jan Kees Baijens is één van de gese lecteerde 12. „Het zijn allemaal ge motiveerde mensen en we hebben een uitstekende ploeg," vindt Jan Kees. De opleiding voor stadswacht duurt 12 weken. Ze krijgen les in een aan tal vakken zoals sociale vaardighe den, brandpreventie en EHBO. Dan mogen ze de straat op. altijd in ploegen van twee. Je kan ze herken nen aan hun uniform: grijze broek, lichtblauw shirt met donkerblauwe stropdas en epauletten op de schou ders en aan hun wapen: de porto foon. „Daarmee staan ze met elkaar in verbinding en met ons bureau. Wij hebben weer rechtstreeks verbin ding met de politie," zegt Gert Jan. „Met deze werkwijze kan de politie heel snel ter plaatse zijn." Hij is zelf politieman, die eerst nogal sceptisch tegen de stadswacht aan keek. „Wat moeten we met zo'n nep- agent," vond hij. Samenwerking Voor het lukken van het project stadswacht is een goede samenwer king met de politie onmisbaar. Gert Jan: „Als die er niet is. dan is het project gedoemd te mislukken." De eerste week als stadswacht is Jan Kees heel goed bevallen. „Heel veel mensen spreken je aan en vra gen de weg of waar het V VV-kantoor is." Zelf ingrijpen mag niet. Eigen veilig heid gaat voor alles! BURGH-HAAMSTEDE - „In februari 1990 hebben we een brief aan de gemeente geschre ven waarin stond: behoud het schooltje en stel het ons ter beschikking," zegt Arie Dam man. Hij is voorzitter van de Stichting Wester- schouwen Cultureel. De gemeente werkt mee en nu is men druk doende van de 149 jaar oude school in Burgh- Haamstede een museum te maken. De school heeft drie lokalen, die alle drie een verschillende inrichting krijgen. „Eén lokaal wordt ingericht als oud schoollokaal," zegt Arie. „Daarvoor heeft Joop Deurloo ontzettend veel gedaan." Joop heeft al enkele unieke schatjes in zijn klas verzameld. „Een stoommachine en een toverlantaarn van meer dan 70 jaar oud zijn prachtig," vindt Joop. „Maar ook een houten schooltas uit 1788 en een handbrandblusspuit en een originele Go din kachel." Voor de inrichting van de beide andere loka len is deskundige hulp ingeroepen bij de Rein- wardt Academie in Amsterdam. Annemarijn Boot en Marian Emmen zijn derdejaars stu denten en hebben de uitdaging aanvaard. „Voor ons is het een stageproject, zeg maar praktijkervaring opdoen hoe je een tentoon stelling inricht." In één lokaal wordt de natuur van de Kop van Schouwen uitgebeeld. Annemarijn: „In diora ma's van strand en duinen en bossen wordt de werkelijkheid weergegeven. Verder tonen we de binnenduinen en de inlagen. Er komen prachtige foto's bij van planten en landschap pen." In het andere lokaal komt de geschiedenis van Burgh. Marian: „We maken een stuk uit de.Romeinse tijd. Dan een maquette van de Karolingische Burcht. Daarheen vluchtten de mensen, toen de Noormannen binnenvie len. En een stuk over de Middeleeuwen." Er wordt zeer hard gewerkt in de Burghse schole, want eind juni moet alles klaar zijn. Er komt een brochure met alle informatie. Men verwacht, naast de dorpsbewoners, heel veel toeristen en scholen te mogen ontvangen. Zij allen zullen bij binnenkomst deze spreuk lezen op een balk: Als kleine Burghers hier geleid tot goede burgers voorbereid." ~3L &V\K. CTEIJ OKÉ... /YïAAft -ZOALS EET"... PFFFFF FFFF... Studenten helpen bij de inrichting van het Burghse museum. foto Pieter Honhoff BOERENGAT - Alle zeven mei den van Boerengat zijn het zat. Al vijf jaar horen ze dat hun leuke, vrijstaande huizen gesloopt moe ten worden. Plats, klats, allemaal inpakken en wegwezen. Waar naar toe? Ze weten het niet. Waarom? Dat weten ze ook maar half. Ieder een die zich ermee bemoeit noemt weer een andere reden. Maar het komt erop neer dat woonhuizen en gevaarlijke fabrieken niet meer dicht bij elkaar mogen staan. De Boerengatters leunen inder daad zo'n beetje bij DOW, BOC- gas en Airproducts tegen het hek. En zo'n grote industrie blijft! Overal even slecht „Ik zou niet weten waar we naar toe moeten", zegt Tosca (12). „In Terneuzen of Hoek is het net zo slecht als hier. Daar hoeven ze toch ook niet weg? We wonen allemaal precies tussen de kerncentrale bij Borssele en die van Doel. En vlakbij al die andere gevaarlijke industrie. Als er er gens wat mis gaat ben je overal de klos. We kunnen dus net zo goed vrij en blij in Boerengat/Lovenweg blijven zitten. Als ik hier van m'n kamer een dis co wil maken heeft niemand daar last van. Dat moet je es in een rij tjeshuis proberen. Ze zeggen ook dat we hier teveel lawaai en stank hebben. Nou, in Terneuzen stinkt het harder." Carolien en Anneke (11): „We wo nen hier hartstikke fijn, het is hier net zo'n kinderboerderij. Paarden, ezels, kippen, geiten, de schaapjes een kusje geven. We spelen ook al tijd met elkaar, gewoon midden op de weg. Of verstoppertje als de mais hoog is. Mirjam (5) wil ook blijven. „Soms stinkt het wel, maar dat is de poep op het land, dus..." „Als ik lig te pitten hoor ik best wel eens gesis", zegt Christa (9). „Wat geeft dat nou, ik woon hier goed." Zus Alicia (8) wil beslist buiten blijven wonen. Maar zoveel geld zullen ze ons wel niet geven. Ik hoop dus dat het niet doorgaat." Joyce (10): We krijgen het vast nooit meer zo gezellig als hier. Ook al wonen we wat klein. Daarom zouden we best een stuk aan ons huis willen bouwen. Maar dat doe je niet als je misschien weg moet. Eigenlijk kun je nu niet meer ge woon doorleven. Daar baal ik wel van." In de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzo ne worden nog meer buurtschap pen bedreigd. Het wachten is op geld dat komt. Als dat komt zal Rutger (1) nooit weten hoe het is om de enige Boerengatse knul te zijn. Als ik hier van mijn kamer een disco wil maken heeft niemand daar last van. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 1