Schoon van de haak Foto bij tante Ik heb nooit iets nagetekend Echte sportvisser heeft respect voor de vis Willem de Klerk is verslaafd aan striptekenen 3 De allerberoemdste kinderboe- kentuin ligt in Wonderland, en als je kleiner bent dan dertig centi meter én de boom met het deurtje weet te vinden, kun je er in. Ook heel bijzonder, maar minder bekend is de honderd jaar oude tuin rond een reusachtig wit land huis vlakbij Munjee diep in het binnenland van Australië. Je kunt er over lezen in een sprook jesachtig boek, dat net als de tuin zelf heel raadselachtig is. Het werd geschreven door John Pink- ney en heet De Fontein en de Sleutel. boeken Omdat haar moeder een tijdje naar het ziekenhuis moet, wordt Robin door haar vader vier we ken naar oudtante Alicia ge stuurd. En een saaiere kerst vakantie kan ze zich niet voor stellen. Want zelfs een huis met twintig kamers en een schitterende tuin die zo groot is dat je voor een rondje eromheen een kwartier on derweg bent, gaan al gauw verve len als kilometers in de omtrek geen andere kinderen te vinden zijn. Toch vertelt Robin haar vader op het eind van het boek dat ze heel graag nog eens een keer naar tan te Alicia terug wil. En dat heeft alles te maken met een foto uit de vorige eeuw. Ze heeft hem gevon den in een verweerd album waar in ze op de laatste foto tussen vijf kinderen zichzelf herkent. Tekeningen van Sandra Laroche in De Fontein en de Sleutel Je komt als lezer niet te weten of Robin al eerder in Munjee was, of dat ze (uit verveling en eenzaam heid) een onvergetelijke vakantie bij elkaar fantaseert. Maar datje in haar verhaal lekker kunt mee dromen, is zeker. 'De fontein en de sleutel' (112 pagina's is verschenen bij uitgeverij Jenny de Jonge, Amsterdam en kost 19,95. Een tuin hoeft niet de allermooi ste van de wereld te zijn om je er gelukkig te voelen. Voor Sara Connolly uit Elfenmiddag van Janet Taylor Lisle is de rommeli- ge, verwilderde tuin achter haar huis zelfs het enige plekje waar ze haar verdriet en ellende kan ont vluchten. Ze bouwt er voor elfen een dorpje met een net van wegen en paden, zodat het snelle volkje zich gemakkelijk kan verplaat sen. Sara is een buitenbeentje. Ze ziet er niet uit, heeft aan iedereen he kel, vertelt nóóit iets over zichzelf en blijft op school regelmatig weg zonder te laten weten waarom. Haar buurmeisje Hillary is de eni ge die met haar te doen heeft. Maar dat is meer uit nieuwsgie righeid dan uit echte belangstel ling. Toch groeit tussen de twee meisjes langzaam maar zeker een soort vriendschap en daardoor komt Hillary tenslotte te weten waarom Sara is zoals ze is. Jaloers op haar hoeft ze niet te zijn. Sara mag dan een levendige fantasie hebben, ze is ook heel eenzaam en diep ongelukkig. Janet Taylor heeft het boek zo ge schreven datje het graag voor Sa ra opneemt. En het zou best wel eens -kunnen zijn dat je net als Hillary over de gelukkige afloop voor Sara en haar moeder een tijdje heel verdrietig bent. Elfenmiddag 128 pagina's) kost 22,90 en wordt uitgegeven door Que- rido, Amsterdam. Jan Smeekens René Beenhouwer: „Wat ik allemaal niet naar mijn hoofd heb gekregen. Ik ben zelfs voor moordenaar uitge maakt. Ik kan me daar behoorlijk over opwinden. Want vissers zijn na tuurliefhebbers en niet zo'n klein beetje ook". René is enthousiast vice-voorzitter van de hengelsportvereniging Mid delburg. De vereniging bestaat al 45 jaar en heeft ruim 500 leden. Ze hou den regelmatig viswedstrijden in zoet- en zoutwater. Maar meten en bewaken ook constant hun viswa ter. René: „Schoon water en een schone omgeving zijn heel belangrijk. Daar doen we echt veel voor. Vissen doe je in de eerste plaats om lekker buiten in de natuur te zijn. De een gaat hardlopen of vogeltjes kijken, wij vissen. Wat is er nou meer ontspan nen dan lekker aan de waterkant zit ten hengelen? Laatst zat ik bij Veere. Tegenover me waren zwanen een prachtig nest aan het bouwen. Mooi weertje. Je ziet nog eens een fuut voorbij zwem men. Dan vergeet je je dobber toch. Die hengel is heus niet het allerbe langrijkste. Hoewel het natuurlijk leuk is om wat te vangen. Je gaat een gevecht aan met een vis. Je daagt hem uit met een lekker hapje. Als hij bijt, heb je al gewonnen. Dan snok je hem dus niet uit het wa ter, maar rustig inhalen. Met natte handen pakken en voorzichtig het haakje uit zijn bek halen. Maak voor mijn part snel een fotootje, maar laat hem dan weer lekker zwemmen. Gewoon vanuit je handen. Niet met leen plons. Je hoeft het beest geen hersenschudding te geven. Jij blij, vis ook weer blij". Natte handen zijn belangrijk. Om de vis zit een slijmlaagje. Pak je hem droog, dan beschadig je de huid. Zo'n vis is .vatbaar voor virussen, wordt ziek of gaat dood. Een grote spartelende vis wordt rustig van een natte doek. René: „De dierenbescherming zegt dat vissen pijn voelen, maar andere onderzoeken denken juist van niet. Het is niet bewezen. Een een echte sportvisser heeft respect voor de vis en behandelt hem netjes". De vereniging wil dat kinderen op een goede manier leren vissen. Bin nenkort gaan ze zelfs viscursusjes geven. Zaterdag 30 mei houden ze een jeugdviswedstrijd bij de vijver van de Middelburcht. Iedereen tot en met 15 jaar is wel kom, ook van buiten Walcheren. Re né: „Maakt niet uit hoe jong. Des noods gaan we er naast zitten 'om een visje te vangen. Het gaat om het plezier. Er is voor iedereen wel een prijsje en het kost niks". Je moet vooraf inschrijven. De wedstrijd be gint om half één. Zeevissers vanaf 8 jaar kunnen zon dag 17 mei meedoen aan de interna tionale strandviswedstrijd bij Dis hoek. (Wie meer wil weten over de vereniging of de wedstrijden: René Beenhouwer, tel. 01180-11835 tussen 6 en 7 uur.) Er is één ding dat ik nooit zou willen missen, en dat is vissen... foto Oscar van Beest Op zijn hoofd prijken drie voelsprie ten. En in geval van nood kan hij zich, net als papier, helemaal op- frommelen. Heel handig voor een ge heim agent, die heel toepasselijk Frommel heet en natuurlijk vaak in gevaarlijke avonturen verzeild raakt. Avonturen, die getekend en ge schreven worden door de 16-jarige Willem de Klerk uit Axel, nu nog middelbare scholier, maar in de toe komst misschien wel striptekenaar. „Frommel leeft in een andere tijd en op een andere plek in het zonnestel sel. Die wereld bedenk ik zelf en er komt steeds meer bij! Ondertussen ben ik al aan mijn vijfde album over Frommel bezig." Verslaving Sommige kinderen zijn verslaafd aan het striplezen, maar Willem is verslaafd aan het tekenen ervan. „Toen ik 10 was ben ik er mee begon nen. Ik zag een tekeningetje in de Donald Duck en ik dacht: dat kan ik ook wel. Eerst verzon ik verhalen met bestaande stripfiguren en later ben ik eigen figuren gaan verzinnen. Ik heb nooit iets nagetekend." De stapels zelf gemaakte strips, al bums en schetsboeken liggen keurig geordend op tafel. Je zou er uren in kunnen kijken en lezen, maar de uren, die Willem er aan gewerkt heeft zijn waarschijnlijk niet te tel len. „Er zijn periodes dat ik ontzettend veel teken, dan wil ik het afhebben! 'Ga je nu niet eens even naar bui ten?' zegt mijn moeder dan wel eens." Natuurlijk wil Willem het liefst striptekenaar worden: „Ik denk wel dat ik op het punt ben dat ik er heel serieus in ben. Vroeger was ik er ge woon mee bezig, nu probeer ik het zo goed mogelijk te doen. Maar voorlopig blijft het nog een hobby. Het is gewoon leuk om je te uiten in strips: je tekent onbewust dingen, die je zou willen doen, je laat je andere kanten zien: In een wereld, die je zelf bedenkt." zijn ze niet schattig, die jonge piepers? luister maar eens goed! eten! da's het enige waar ie aan de friethakker! de chipssnijder! zet het frituur maar aan!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 3