Jeugd moet inpakken Drop komt uit stopfles Laatste kans voor aarde op milieutop Vlissingen is overlast van straathandel beu Wienkeltje van Wullempje is weer open i Dierentuin zet soorten terug in omgeving MIDDELBURG - „De aarde is als een grote taart waar we met vijf mil jard mensen van mogen eten. Maar eerlijk verdelen is er niet bij. Wij in de rijke landen vinden dat we recht hebben op het grootste stuk. Het kleine beetje dat overblijft gunnen we Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Het is de hoogste tijd daar anders over te gaan denken en er eindelijk met z'n allen ook dingen over af te spreken". "Volgens Ad Phernambucq van het Centrum voor Ontwikkelings Sa menwerking Zeeland (COS) is het voor de redding van de aarde nog niet te laat. Hij is dan ook heel tevre den met de UNCED-conferentie* die op 1 juni in Rio de Janeiro begint. Daar spreken alle 177 landen van de wereld met elkaar af dat in het jaar 2030 alles in kannen en kruiken moet zijn: Afspraken „Twee jaar lang heeft men in de Ver- nigde Naties de vergadering voorbe reid, en je kunt niet verwachten dat er nu snel een einde komt aan de ar moede in de wereld en het verkeerde gebruik van het milieu. Maar er gaat in ieder geval iets gebeuren. Want de 25.000 regeringsleiders, po litici, geleerden en journalisten we ten dat ze in Rio de Janeiro heel pre cieze afspraken moeten maken. Ze hebben geen' keus. Als ze het niet doen en met elkaar gaan bakkeleien over van alles en nog wat, is de aarde voor ons allemaal hopeloos verlo ren". Ontbossing Op de UNCED-conferentie wordt onder andere gesproken over ma nieren om ontbossing tegen te gaan, over maatregelen tegen het broeikaseffect en over wetten die de oceanen en zeeën moeten bescher men tegen vervuiling. Ad Phernambucq vindt het verstan dig dat over zulke ingewikkelde za ken goede afspraken gemaakt wor den tussen regeringen. Maar net zo belangrijk vindt hij dat gewone mensen in hun dagelijks leven beter met het milieu en de rijkdommen van de aarde leren om gaan. Briefkaarten Om dat in Zeeland voor elkaar te krijgen heeft hij met Joleen Kiene- ker en 19 Zeeuwse organisaties aller lei acties bedacht die Zeeuwen in de komende weken met de neus op de feiten drukt. Een van de acties is de briefkaartenactie. „De Rio-top mag geen flop worden. Mensen kunnen bij ons briefkaarten krijgen waarop ze aankruisen hoe ze zelf willen meehelpen aan de red ding van de aarde. Wij sturen de briefkaarten naar de gemeenteraad van de afzenders, zodat die er voor kan zorgen dat we samen aan een goed actieplan voor de aarde gaan werken". (UNCED is de afkorting van United Na tions Conference on Environment and Development. In het Nederlands: Ver enigde Naties Conferentie over Milieu en Ontwikkeling. Het telefoonnummer van het COS-Zee- land is 01180-84291.) VLISSINGEN - Onbezorgd een kleedje uitspreiden er gens op een plein of bij een winkelcentrum, wat oude spulletjes van oma of afgedankte huisraad erop, en dan een lekker zakcentje bijverdienen: in Vlissingen is dat er niet meer bij. „Vooral in Oost-Souburg is die straathandel door kin deren uit de hand gelopen", zegt de heer B. Smulders van de gemeente Vlissingen. „Zaken, die de kinderen niet verkochten werden ge woon achtergelaten en daar zaten zelfs afgedankte bankstellen en stoelen bij! We kregen klachten van de gemeentereiniging en op basis daarvan hebben we het nu nadrukkelijk verboden". Pure handel De heer Meyer van de gemeentepolitie bevestigt dat: „Straathandel zonder vergunning is verboden. Alleen op speciale dagen, zoals koninginnedag is daar onthef fing op. Nu hebben we niets tegen kinderen met een kleedje, dat hebben we altijd oogluikend toegestaan. Maar op een gegeven moment werden er zelfs nieuwe spullen ver kocht, die door de ouders werden aangevoerd. Pure handel was dat en daar willen we paal en perk aan stellen anders krijgt je ook nog last met de winkeliers". Nu worden kleine zakenlieden in de dop resoluut wegge stuurd. Is er nu geen mogelijkheid om één keer per maand een vrijmarkt alleen voor kinderen te organise ren? Smulders: „Bij mijn weten wordt daar bij de gemeente niet aan gedacht. Ik denk dat er toch wel andere moge lijkheden voor kinderen zijn om hun spulletjes aan de man te brengen?" In Middelburg leeft het probleem minder: „Eerlijk ge zegd hebben we meer last van volwassenen, die in de binnenstad met muziekinstrumenten of met handel staan", zegt gemeentevoorlichter Maas. „Alleen bij winkelcentrum Dauwendaele zijn er wel eens problemen geweest. Maar zolang er geen klachten komen doen we niets. Volgens de regeling mag het bij ons ook niet, dat is waar". Mevrouw Will Fierloos weegt snoepjes af voor haar jeugdige klant Judith van Liere in het Wienkeltje van Wullempje. foto Willem Mieras HOEDEKENSKERKE - Twintig jaar bleef de winkeldeur op slot. Maar op Koninginnedag werd het Wienkeltje van Wullempje feeste lijk heropend. Zonder Wullempje. Want die is al overleden. Maar wat zou hij trots geweest zijn op zijn winkel in Hoedekenskerke. In 1990 kocht de Stichting Dorpsbehoud het oude pandje. „Vanaf die tijd zijn we met vrijwilligers hard aan de slag gegaan," vertelt voorzitster Will Fierloos. „We wilden de winkel weer in de oorspronkelijke staat heropenen. Precies zoals het in 1930 ook moet zijn geweest." Het resultaat mag er zijn. Het piepkleine winkeltje ademt de sfeer van zestig jaar geleden. Op de donkergrijze toonbank staat de koperen weegschaal met gewich ten. En op de schappen de ouder wetse blikken trommels in allerlei maten en soorten. De koopwaar zit in glazen stopfles sen: Drop, zuurstokken, peper- muntbrokken en kauwgomballen in alle kleuren van de regenboog. Marskramer Naast de winkel ligt de woonka mer van Willem de Bart zoals zijn echte naam luidde. Compleet met potkachel en stoe len met rieten zittingen. En in de hoek van het vertrek de bedstee. Op de schouw ligt zijn bijbeltje, recht onder zijn foto, die aan de muur erboven hangt. Wil: „Behalve winkelier, was Wil lem ook marskramer. Met garens, band, papierwaren en allerhande artikelen trok hij langs de deuren." Zijn pikzwarte transportfiets, wa- rop hij zijn marskramerskist ver voerde staat in de bijkeuken. De hoge werkmansschoenen ernaast. Een toilet had Willem niet. Wel een poepdoos op het achterplaatsje. Het winkelmuseumpje is geopend van 14.00 uur tot 16.30 uur en met name tijdens de dagen dat de stoomtram Goes-Borsele rijdt, na melijk van 3 mei tot en met 13 sep tember. Als je het winkeltje bezoekt moet je zeker eens een blik werpen in het marskramerskistje met de vele schuifjes. Wie weet ontdek je dan, wat Willempje in het vieze schuifje vervoerde op weg naar zijn klan ten. ROTTERDAM - „Men maakt hele mooie verblijven, waar je toch als publiek nog naar staat te kijken. Wij maken verblijven, waar je tussen de dieren doorloopt," zegt Ton Dorre- steyn. Hij is directeur van diergaar de Blij dorp in Rotterdam. Al zes jaar is de meimaand Dieren- tuinmaand. Dit jaar heeft de vereni ging van Nederlandse dierentuinen gekozen voor het thema: Eén we reld, één natuur. Er is de laatste 15 jaar ontzettend veel veranderd in.de dierentuinen. Ton: „Vroeger was een dierentuin een verzamelplaats om rare dieren té kunnen zien. Nu ligt de nadruk vooral op bescherming van bedreig de diersoorten, het fokken van die ren en terugzetten in hun natuurlij ke omgeving." Lessen Iets heel nieuws is ook, dat de die rentuinen geld besteden aan lessen ter plaatse. Ton: „De okapi, die wij hier hebben en ook fokken, komt alleen voor in Zaïre in Afrika. Wij betalen lespro gramma's om de mensen in Zaïre te leren, hoe ze de okapi's moeten be handelen." Het uitzetten van bijna uitgestor ven dieren is ook een taak van de dierentuin. Blij dorp doet dat door oehoe's weer naar het Beierse woud in Zuid-Duitsland te brengen. Artis zet steenbokken terug in Oosten rijk. Blij dorp heeft een zeer goede sa menwerking met de reptielenzoo Iguana in Vlissingen. „Gelukkig heeft Iguana die functie van ons overgenomen, want wij kwamen erin om, zegt Ton. Er zijn ook diersoorten, die in het wild niet meer voorkomen. Alleen nog maar in de dierentuin. In Blij- dorp is dat het Przwalskipaard. Nog dit jaar wordt geprobeerd een groep paarden terug te zetten in Mongolië, hun oorspronkelijke woonplaats. Het bezoekersaantal neemt geluk kig toe. Ton: „Als de mensen hier weggaan, moeten ze een leuke dag gehad hebben, maar vooral ook be seffen, waarom het belangrijk is, die ren in stand te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 1