Spaar 500.000 bomen Roodborstje is een felle vechter Zie het groot Sticker houdt brievenbus vrij van reclamedrukwerk 3 °°4- schoentj Belgische dorpje Bernissart. De dieren zelf waren planteneters van 4000 kg. Ze gebruikten hun handen als voeten en konden wel 9 meter lang worden. Voor je naar Brussel gaat (tip voor je ouders: het is ook een mooie winkelstad) zou je eerst de Sesam Junior Atlas van de Dino sauriërs moeten inkijken. In dit schitterende boek is een heel boeken en-nog-wat, net genoeg om nieuwsgierig te worden naar meer. Korte stukjes over onder werpen als sport, planten, kunst, verre volken, het heelal, ons li chaam, dieren en belangrijke mensen. De encyclopedie is nog niet com pleet. Deel 1 en 2 zijn eind vorig jaar verschenen, 3 en 4 kort gele den. Over een poosje verschijnen de delen 5, 6, 7 en 8. Begin 1993 maken deel 9 en 10 de serie com pleet. In 1961 stelde iemand in Engeland voor eens een ander vogeltje te kie zen. Meteen werd de belangrijkste krant - The Times - overspoeld met protestbrieven. En dus bleef de ro bin nummer 1. Engelsen zijn dol op hun roodborstje. Op kerstkaarten wint hij het van alle kerstbomen en zelfs van de kerstman himself. Ook in Nederland staat dit schatje hoog in de top:10 van geliefde vo gels. Met zijn stralend rode borst lijkt hij ook wel een cadeautje van moeder natuur. Maar zo lief is hij toch niet. Het is juist een fel vechtersbaasje. Die het liefst de hele tuin en al het eten erin helemaal voor zichzelf wil. Daar doet hij behoorlijk zijn best voor. Met veel hard tikkend geluid (snikkeren), gepik en desnoods met grof geweld. Op rood (en dus ook soortgenoten) reageren ze extra fel. Ze vechten zelfs met hun eigen spie gelbeeld. Tijdens proeven met een nep-roodborst werd de zogenaamde rivaal volledig aan flarden gehakt. Nest Mevrouw'roodborst ziet er niet al leen hetzelfde uit, ze is al net zo erg. In het voorjaar zorgt ze dat tijdens de kennismaking haar rode borst niet goed te zien is. Pas als ze na een tijdje aan elkaar gewend zijn, bou wen ze een nestje, meestal twee keer. Per j aai* leggen ze zo'n tien eie ren. Dat is veel, maar de sterfkans is groot: katten, valken, uilen, ratten, honger, slecht weer.... Van de twaalf vogels gaan er elk jaar tien dood. De jongen mogen niet op vallen en zijn bruin. Pas na een week of zes komen de eerste rode veertjes. Zodra hun borst echt rood is, wor den ze uit het nest gejaagd. Insecten Ze lusten haast alles, maar krioe lend lekkers toch het liefst. Daarom houden ze ook zo van rommelhoek- jes in de tuin, daar zitten veel insec ten. Met meelwormen kun je ze zelfs zover krijgen dat ze uitje hand eten. Zodra het koud wordt, trekken ze naar het zuiden. De winterroodborst in je tuin is waarschijnlijk in Zweden geboren, terwijl je zomergast rich ting Spanje of Marokko is vertrok ken. Vooral dat is een erg gevaarlij ke reis. In Spanje houdt men van vo gelpaté. Elk jaar worden daar in pa remy's (lokbosjes met lijmstokken) duizenden vogels gevangen en met bezems doodgeslagen. Trillers Een roodborst die alles overleeft, komt elk jaar naar dezelfde tuin te rug, want hij is zeer trouw. Zolang er tenminste genoeg voedsel is. Verwen ze dus maar eens lekker nu ze weer terug zijn. En geniet van de prachtige rollers en trillers, die ze als één van de eerste 's morgens vroeg al laten horen! Zeg Roodkapje, waar ga je kunnen bij ons stickers krijgen met. de tekst Geen ongeadresseerd re clamedrukwerk, wel huis-aan-huis bladen. In één maand hebben 318 mensen zo'n sticker op hun brieven bus geplakt". Boete En helpt dat dan? „In andere gemeenten waar ze dit ook doen helpt het echt. Als de stic keractie ook in Vlissingen een suc ces wordt gaat de gemeente een nieuwe afspraak met de politie ma ken. Als een bezorger toch nog recla me in je bus gooit, krijgt hij een boe te. Ik hoop niet dat het nodig is. Want we hebben goede afspraken gemaakt met de folderbazen. Zij gaan rekening houden met de stic kers". Twee stickers Friso de Jong (15) uit Vlissingen fol- dert. Elke week brengt hij trouw de Vlissinger rond. Dat is een huis- aan-huis-reclamekrant. Friso: „Elke woensdag ben ik op pad om 460 brievenbussen van reclame te voorzien. Meestal vouw ik thuis de losse foldertjes in De Vlissinger. Soms zijn dat wel 12 folders per krantje. Ik gooi alles in één keer in de bus. In mijn wijk heb ik nog maar twee stickers gezien. Bij die ene haal ik voor de deur even die losse foldertjes eruit. Die andere heeft weer een an dere sticker. Die wil zelfs geen Vlis singer. Als er meer stickers komen wordt het wel moeilijker voor ons". En wat vind je er nu zelf van! Friso: „Het lijkt me beter om al die losse folders in De Vlissinger af te drukken". Een boekenrubriek begint ook wel eens met een idee voor een dagje-uit: Verzin een reden om binnenkort met je vader en moe der naar Brussel te kunnen en ga daar naar het Museum voor Na tuurwetenschappen. Je kunt je er vergapen aan tientallen levens grote dinosaurussen. Ze bewe gen, maken geluid en zien er in een echt vel buitengewoon angst aanjagend uit. Enkele van de computergestuurde beesten wa ren twee jaar geleden ook te be wonderen in Leiden, maar de ten toonstelling in Brussel is veel in drukwekkender. In het museum staan ook 30 com plete Iguanodonskeletten, die ruim 100 jaar geleden op een diep te van meer dan 300 meter gevon den werden in de buurt van het hoofdstuk gewijd aan de dinosau riërsmijn van Bernissart. De overige 62 bladzijden vertel len je alles over de grootste dieren die ooit op aarde rondgelopen hebben. Geen mens heeft ze ooit in levende lijve gezien (toen ze uitstierven waren er nog geen mensen) en toch weten we zoveel van deze dieren dat ze nauwelijks nog geheimen voor ons hebben. Het opvallendst in het boek zijn de honderden tekeningen van Giuliano Fornari. Het lijken wel foto's, zo precies, zo natuurge- De eerste 4 boeken zien er goed uit met veel kleurenfoto's, teke ningen, kaarten en lijstjes. De on derwerpen worden kort maar goed uitgelegd en er staan vaak interessante en grappige 'raar- maar-waar' stukjes bij. De Encyclopedie voor de Jeugd wordt uitgégeven door Van Goor Amsterdam. Elk deel kost 24,90 maar is los verkrijgbaar waar door het mogelijk is de hele serie stukje bij beetje bij elkaar te spa ren. Jan Smeekens Ro-Ro Rood-schoentje/ Rood- schoentje/// En ik ga naar House.'/.'/ nnnnnniK^maar House.' Omdat ik altijd rode schoentjes draag! •f Kreun f Waar is de tijd dat Roodkapje nog Roodkapje was!!! - Ik wor' nie' goed!: Omdat ik altijd rode schoentjes draag! )J f de rode schoentjes dansten vrolijk verder oct- o-U«-s wxev €«v\ v-oocL v:i-eur-«VA -e-ew. Hou.se-v\u.i/AW\ev opz-eHevi Knallers, koopjes en prijzenstunts. Ze vallen gewoon ongevraagd door je brievenbus. Voor reclamedruk werk is ieder jaar 70.000 ton papier nodig. Oftewel 500.000 bomen per jaar! Het maken van reclamefolders is ook een vies werkje: chloor, zware metalen, oplosmiddelen, giftige stoffen. Ook zij gaan gewoon onge vraagd het milieu in. En het ergste komt nog: 40 wordt nooit gelezen. De gemeente Vlissingen wil een eind maken aan die overdreven reclame- berg. Rijnie de Witte, van de ge meente: „De gemeente kan nu echt iets doen aan het milieu. Mensen Folderaar Friso de Jong: In mijn wijk heb ik nog maar twee stickers ge zien. foto Oscar van Beest trouw en zo levensecht in prachti ge kleuren. Bij de illustraties schreef William Lindsay korte stukjes over hoe dinosaurussen leefden. Hij vertelt je onder ande re waar ze voorkwamen; hoe hard ze konden lopen; of ze slim waren; wat ze aten en wat de kleinste di nosaurus was en hoe groot de grootste. De tentoonstelling èn het boek zijn natuurlijk het mooist, maar met alleen het boek mag je ook heel tevreden zijn. Het kost 34,90 en wordt uitgegeven door Bosch Keuning, Baarn. Encyclopedie Over dinosauriërs kun je ook een en ander vinden in de Encyclope die voor de Jeugd. Vergeleken met de Atlas weinig natuurlijk (ongeveer 3000 woorden), maar in de Encyclopedie staat daarente gen over een heleboel van-alles-

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 3