ROOD Je kunt het alleen zien Indianen zijn nu bedelaars Wie schopt kan gaan! E124 Je bloedt niet zo snel leeg Je leert mensen in nood helpen 2 Rood is de eerste kleur die een baby ziet. Rood is de lievelingskleur van de meeste negenjarigen. Maar ook elf- en twaalfjarigen en heel veel an deren zijn er dol op. Wat is dat toch met rood? Piet Dieleman (36) uit Middelburg is kunstenaar. Hij maakt beelden, fo tografeert, geeft les aan de kunst academie, maar is toch vooral schil der. Hij is helemaal gek van kleuren. Piet werkt abstract. Niet het plaatje, maar vorm en kleuren ver tellen het verhaal. De afgelopen ze venjaar heeft hij al honderden schil derijen gemaakt die allemaal op el kaar lijken, maar toch allemaal ver schillend zijn. Piet: „Elke kleur verandert zodra je er een andere kleur naast zet. Welk licht er op valt. Probeer maar eens. Er zijn dingen die je niet kunt zeg gen, alleen kunt zien. Daar gaat mijn werk over. Als je wilt, kun je duizenden kleuren mengen. Het zoe ken naar de balans, de perfecte kleurcombinaties, vind ik interes sant. Als ik het wist, zou ik wel kun nen stoppen". Piet vindt het helemaal niet zo gek dat veel mensen dol zijn op rood: „Rood is de kleur van de liefde, maar ook van agressie. Het is de kleur van activiteit. Rood doet denken aan bloed, (ondergaande) zon, vuur, warmte. Natuur op zijn mooist. Het is de kleur van het leven zelf'. Altijd al hebben mensen kleuren on derzocht. Zo ontdekte men dat rood bruin lijkt onder een natriumlamp (oranje straatlampen)! En ook gelo ven nog steeds veel mensen heilig in het effect van kleur op lichaam en geest. Vroeger werden mazelenlijders en treurige mensen in rode kamers ge zet om beter te worden. Nog steeds gebruiken veel mensen een rode lamp bij spierpijn. Rood in theaters prikkelt de fanta sie en zorgt voor gezelligheid. Een bijzondere eigenschap van rood is dat het oog het iets dichterbij ziet dan andere kleuren. Een rood pla fond lijkt elk moment op je kop te kunnen vallen. foto Qs.car van Beest „Rood is rood. En dat betekent voor een voetballer maar één ding: Inpakken en wegwezen". Aan het woord is Rien van Haatten uit Kapelle. Voetbal scheidsrechter in de eerste divi sie van het betaalde voetbal. En als grensrechter regelmatig actief bij toppers in de eredivi sie. Rien: „Schoppen, natrappen, slaande bewegingen en zeer grove tackles leveren zonder meer een rode kaart op. Daar voor ken ik geen pardon." Dit seizoen deelde hij tot nu toe zes rode kaarten uit. „Die trek ik altijd tevoorschijn uit mijn rechter borstzak," lacht hij. „Omdat ik rechtshandig ben stop ik de gele kaart links. Dat pakt makkelijker. Om de rode kaart te pakken moet ik wat meer moeite doen. Dat geeft mij dus even bedenktijd." Na 15 jaar fluiten, waarvan bij na drie jaar in het betaalde voetbal, kent Rien zijn pappen heimers door en door. „Voetbal is een amusements- sport.," zegt hij. „Met 22 ac teurs. En mijn taak is, om het spel binnen de lijnen te leiden volgens de spelregels, die bij het spel horen." Natuurlijk zijn spelers het vaak niet eens met een beslissing. „Maar discussies of beslissin gen herroepen is er bij mij niet bij." zegt hij zeer beslist. Discriminatie Behalve de spelers zou hij het publiek op de tribune ook wel eens een rode kaart willen ge ven. „Het is soms bar en boos. Discriminerende opmerkingen, oerwoudgeluiden naar gekleur de spelers en complete scheld partijen. Voorwerpen die rich ting spelers en scheidsrechter worden gegooid. Voor die zaken zouden ze wat mij betreft best eens een vak mogen 'schoonve gen'. Toch is er geen haar op zijn hoofd, die eraan denkt om te stoppen. „Scheidsrechter is en blijft mijn grote hobby," zegt hij zeer overtuigend. gedicht Lollies, limonade, pudding krijgen kleur: E 1-2-4 prachtig rood om van te smullen. Wat je eet: 't Is klein, maar DIER. Op cactussen in Mexico krijgt de Cochenille een thuis: lekker groeien in de zon tot een dikke, vette schildluis. Juist! Een SCHILDLUIS, prachtig rood. Maar juist die hele mooie kleur de reden van een trieste dood. Al 100-en jaren, in groten getale wordt de Cochenilleluis gekweekt, gedroogd, vermalen. 140 duizend luizen per kilo verfstof, prachtig rood De een zijn dood... en iets met brood. Marina van den Bogaart Het Rode Kruis zit bij hen in het bloed. Van vader op zoon. Altijd al bezig met verband, mond-op-mond bea deming en slagaderlijke bloedingen. Louis Mangold (net 15) en Mark Ravestein (13) zijn lid van het Jeugd Rode Kruis van Souburg Ritthem. Mark: „Op school krijg je soms E.H.B.O. Dat is de A-cur- sus van Eerste Hulp Bij Ongelukken. Bij ons op het Jeugd Rode Kruis krijg je de B-cursus E.H.B.O." In het Rode Kruisgebouwtje Rehoboth in Oost-Sou burg komen om de 14 dagen 28 jeugdleden oefenen voor het examen. Het zijn kinderen tussen 12 en 16. Als je slaagt, en je bent 16, dan mag je door naar het grote Rode Kruis. Bloedingen Louis: „Op de cursus krijg je eerst theorie. Vaak huis werk en soms een repetitie. Daarna komt de praktijk. Dus oefenen met verband, beademen en stoppen van bloedingen." Wat is daar nu voor leuks aan? Louis: „Allereerst heb ben we ontzettend veel lol. Het is erg leerzaam en je kunt mensen in nood echt goed helpen. Het oefenen is soms erg spectaculair. Soms in wedstrijd vorm. Soms met de jeugdbrandweer. Ook moet je wel eens voor slachtoffer spelen. We begeleiden daarnaast veel sport wedstrijden." Ramp -Als er ergens een ramp gebeurt is het Rode Kruis daar altijd bij. Kunnen jullie later ook uitgezonden worden? „Soms ooit eens een keer," zegt Mark. „Je hebt het nu over beroeps. Wij zijn vrijwilligers. Die worden soms uit gezonden bij hele grote rampen, als er te weinig beroeps zijn." -Hebben jullie wel eens hulp moeten bieden? Louis: „Ik hielp eens een jongen die z'n enkel verzwikt had bij judo. Ook hielp'ik eens een man die was flauwge vallen. Ik had toen meer last van de omstandigheden dan van m'n eigen paniek." Op 27 juni is er een Zeeuwse Jeugd Rode Kruis dag in Axel. Als je bloed wilt zien vloeien moetje maar komen kijken. Kinderziekte Veel kinderziektes veroorzaken ook rode verschijnselen: roodvonk, rode hond en mazelen. „Bij ontstekingen van de bloedva ten gaan die uitzetten, het bloed gaat dan sneller stromen waardoor de huid rood wordt," legt de dokter uit. Geen ziekte, maai- wel ingrijpend is het wanneer meisjes ongesteld wor den: „Dat gebeurt voor het eerst on geveer twee jaar na de borstontwik- keling. Dan wordt er nieuw slijm vlies gevormd, waarbij het oude los raakt en dat veroorzaakt bloedver lies." Adviezen? „Niet te veel snoepen, ge zond eten, niet te veel roken of alco hol en veel bewegen, dan blijft je bloed gezond!" Ooit kreeg ik voor m'n achtste verjaardag een echt indianenpak. Op een lichtbruine overall had mijn moeder felle stroken stof genaaid, met rafels. Op mijn hoofd een gordijnlint met ge verfde kippeveren. Mijn wapen bestond uit een boog en een pijl met rubberen dopje. Dat dopje was ik na vijf minuten al kwijt. Mijn pijl werd daardoor erg gevaarlijk. Ook had ik een versierde bijl van triplex met bezemsteel. Hiermee durfde ik de vijand niet echt de her sens in te slaan. Laat staan aan te raken. Kortom, na twee weken werd ik cowboy. Je hoefde alleen maar pang te roepen en die laffe roodhuiden vielen zo neer. Indianen waren zeer gemeen. Tenminste dat zag ik in Wild-Westfilms. Ze vielen van achteren aan en ze sneden je voorhoofd open. Tot vorig jaar. Toen zag ik de film Dances with wolves (dansen met wolven). Hierin waren niet de indianen de halve wilden, maar gedroegen de blanken zich als beesten. Nu, 500 jaar na Columbus worden de indianen opnieuw ontdekt. De stoere roodhuiden van toen zijn de bedelaars van nu. De indianen, de oorspronkelijke bewoners van Amerika, zijn nu de allerarmsten van het hele land. Werkloosheid Er leven nog bijna twee miljoen indianen. Van alle Amerikanen zijn de indianen het kortst naar school geweest. Daardoor hebben ze de minste diploma's. Indianen zijn het meest verslaafd. Dat komt vooral door de verveling en de werkloosheid. Indianen hebben het kortste leven. Door de drugs, door de armoede en door gebrek aan goe de doktoren. Dit geldt dan voor alle indianen binnen de reservaten. Als een indiaan buiten het reservaat gaat wo nen komen er nog wat rampen bij. Hij is z'n fa milie kwijt en hij wordt flink gediscrimineerd. De Novib is een organisatie die opkomt voor de allerarmsten van de wereld. Dus ook voor de in dianen. De Novib houdt een actie: Help de in dianen. Giro 100200. „De kleur rood wordt in de genees kunde bijna altijd in verband ge bracht met bloed," zegt kinderarts Rovers uit Temeuzen. Hij vindt het een prachtig onderwerp en wil er graag over praten. Maar onze eerste afspraak kon niet doorgaan; hij moest bij een kleine baby het bloed verwisselen. „Als er bepaalde gevaarlijke stoffen in het bloed zijn, is dat noodzakelijk. Hier in dit ziekenhuis (De Honte) komt zo'n transfusie ongeveer vier keer per jaar voor, maar als het zich voordoet moet het wel gelijk gebeu ren!" Dan maar een dag later. „Dokter zijn zonder bloedonderzoek is ondenkbaar," zegt de kinderarts, „er gebeurt zoveel in het bloed en het geeft zoveel informatie, daar door kan het ons helpen om beter te maken." Prikken E.H.B.O.-ers Louis Mangold (links) en Mark Ravestein geven een slachtoffer van een aanrijding eerste hulp. foto Ruben Oreel Aan zo'n bloedonderzoek gaat he laas het bloedprikken vooraf. „De meeste kinderen hebben meer angst voor de prik dan voor het bloed," volgens dokter Rovers, „Daarom verdoven we wel eens met een zalf je." Soms moeten er voor het onderzoek wel drie of vier buisjes afgetapt wor den. „Kinderen denken wel eens dat ze leeglopen. Ze beseffen niet hoe veel bloedje hebt: 80 ml per kilo van je gewicht. Voor een dikke tiener is dat dus al gauw vier liter.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 2