Raddraaiers gaan eruit Duik in historie van abdij Ik wilde liever buiten spelen mJm. Stefan de Koning wint met gedicht uit boekje Jeugdherberg De Stoofpolder in Bruinisse vernieuwt Protest tegen de zomertijd groeit sterk jiffy dsartm Historama opent MIDDELBURG - Na jaren van veël overleg en hard werken is het mor gen eindelijk zover: Pieter van Vol- lenhove opent Historama. Wat is dat? „Historama is een leuke, spannen de. interessante en leerzame manier om een heleboel te weten te komen over die mooie abdij in Middelburg en over de geschiedenis van je eigen eiland en je eigen provincie", zegt Piet Klip. Hij is interim-manager van Histora ma en regelt als een. spin in z'n web zo'n beetje alles, wat met Historama te maken heeft. Niet saai „En als ik één ding van Historama geleerd heb, dan is, dat geschiedenis helemaal niet saai of vervelend hoeft te zijn", vertelt Piet. Historama Abdij Middelburg is geen museum of tentoonstelling. Het is meer een moderne mengeling van video, licht, geluid en afbeeldin gen. Het wordt op drie manieren ge toond. Piet: „Ten eerste door de gebouwen, waar je allemaal in mag. De kloos tergangen, waar de Norbertijnse monniken rondliepen en je mag in de kelders. Ten tweede door hele mooie videofilm en ten derde door prachtige vaandels met mooie af beeldingen en goed begrijpelijke teksten er bij". Willem van Oranje Er gebeuren ook nog leuke, onver wachte dingen, waar je zelf iets voor moet doen, maar daarover bewaart Piet een geheimzinnig stilzwijgen. Twee duidelijk onderscheiden pe rioden heeft de Abdij gekend. In 1574. toen de stad overging in han den van Prins Willem van Oranje kreeg de Abdij een wereldrijke be stemming tot vandaag aan toe. Daarvoor, vanaf 1150 was het een geestelijk centrum van de Norbertij- ner monniken. Piet: „In-Averbode in België staat nu het klooster van de Norbertijnen. We hebben er gefilmd en ze hebben ons geweldig geholpen bij het opzoe ken van documenten om te kijken of alles wel klopte". Vanaf donderdag is Historama voor het publiek geopend. Alle dagen van 10 tot 6 en 's zondags van 12 tot 6. Kinderen moeten 4,- toegang beta len. 12E JAARGANG - NUMMER 4 - DINSDAG 14JVIAART 1992 SCHIEDAM - Géén jongetje van acht heeft in de afgelopen weken zo veel geleerd als Stefan de Koning uit Schiedam. Het begon allemaal met een opdracht van school. Net als de andere kinderen in zijn klas moest hij voor een schrijfwedstrijd een gedicht over dro men verzinnen: „Maar ik moest ook nog een boel woordjes thuis oefenen," zegt hij. „En ik had geen zin. want ik wilde liever lekker buiten spelen. Ik ben daarom maai' naar de bibliotheek gegaan. Daar heb ik eeh boekje met leuke ge dichten geleend." Stefan maakt een lang verhaal graag kort: „Ik won de eerste prijs, maai- een poosje later kwam toch uit dat ik het gedicht had overgeschreven uit dat boekje." Nou, en dat heeft hij geweten. Stefan werd op de televisie, op de radio en in veel kranten afge schilderd als een grote boef. „Maar het ergste vond ik dat mijn moeder de schuld van alles kreeg. En ze wist echt nergens van. Het was he lemaal mijn eigen schuld." Op straat heeft Stefan zijn verhaal wel honder den keren moeten vertellen aan mensen die hem herkenden van de televisie of uit de krant. „De meesten zeiden dat ze liet prachtig vonden dat ik zeven beroemde juryleden voor de gek had gehouden. Hadden ze maai- beter moeten opletten, want- het was ook nog een heel bekend gedichtje hoorde ik." Oorkonde Nadat was uitgekomen dat Stefan gewonnen had met een gedicht dat niet van hem was, moest hij zijn prijs inleveren. „Van de jury heb ik niets meer gehoord, maar Mieke Westbroek was heel aardig," zegt hij. „Zij organiseerde de wedstrijd en vond dat ik met die vervelende stukjes in kranten al genoeg ge straft was. Ze zei dat ik de boeken die ik gekre gen had aan school moest geven en dat heb ik meteen gedaan. Op eentje na. Het boek met alle prijswinnaars heb ik gehouden en daar staat mijn naam ook in. De oorkonde moet ik nog inleveren. Maar mijn vader heeft er allang een kleurenkopie van ge maakt. Die is veel mooier dan de echte, want daar zitten allemaal kreuken in." Of Stefan volgend jaar weer meedoet? Jazeker, maar hij weet nog niet met welk gedicht. De dichtbundel met een selectie van 150 gedichten die geschreven werden ter gelegenheid van de Werelddag voor Kinderen en Poëzie heet Dromen, wordt uitgege ven door Van Reemst en kost 17.50. BRUINISSE - „O jee, 't is nu veel drukker. In 1984, toen ik eraan be gon dacht ik bij mezelf: Hoe moet ik dat redden", verzucht de heer H. van de Vlist. Hij is de eigenaar van de jeugdherberg De Stoofpolder in Bruinisse. Samen met zijn vrouw en zoon regelt hij alles. „We hebben pas de nieuwe kantine geopend. Wel 140 vierkante meter oppervlak. Zelf gebouwd", zegt Van de Vlist trots. De slaapplaatsen vind je in drie houten barakken. Die staan er al sinds 1953 en zijn nodig aan ver nieuwing toe. Er zijn 2-, 4- en 6-per- soonskamers. In totaal kan de jeugdherberg 200 gasten ontvan gen. Aan het eind van het seizoen wordt er verbouwd- Van de Vlist: „Alles gaat tegen de vlakte. In elke nieuwe barak ko men douches en we blijven de slaapkamers voor 2, 4 en 6 perso nen houden". Eigenlijk wilde hij ook vaste was tafels op elke kamer, maar daar is hij gauw vanaf gestapt. „Die gaan er vast en zeker vanaf!" De hele verbouwing moet in drie jaar klaar zijn. Elk jaar één barak. Dan zal er plaats zijn voor 220 gasten. Over gebrek aan belangstelling heeft Van de Vlist geen klagen. „De periode half juni-half augustus is al helemaal volgeboekt". Schoolkamp Wie één of meer nachten in De Stoofpolder wil doorbrengen, kan het best lid worden van de HJHC. De Nederlandse jeugd Herberg Centrale. Dat kost maar 25,- per jaar. De laatste jaren neemt het aantal mensen, dat van jeugdherberg naar jeugdherberg trekt enorm toe. Van de Vlist: „Je ziet nu heel vaak vaders met hun kinderen of groe pen van vier meiden of vier jon gens". Ook komen er veel groepen op werkweek of schoolkamp. Zelfs buitenlanders komen er veel. Vorig jaar voor 'teerst Oostduit sers en dit jaar komen er voor het eerst Tsjechen. Alles zit al in de computer", zegt Van de Vlist, „maar nu heb ik ook al een fax aan moeten schaffen". Aan één ding heeft hij een gruwelij ke hekel: Raddraaiers! „Die gaan d'r uit!" zegt hij resoluut. VLISSINGEN - De periode van het jaar, waarin de klok ten opzichte van de tijd gedurende de rest van het jaar 60 minuten vóóruit gezet wordt. Wat simpeler gezegd: zomer tijd! We kennen de zomertijd al sinds 1977. In Zeeland zijn we er erg brij mee. Het uurtje meer richt per dag komt zowel aan de toeristen als aan de recreatie ten goede. Maar dat wij er geen problemen mee hebben, wil niet zeggen, dat er geen problemen zijn. Er is zelfs al de Euro pese Vereniging tegen de Zomertijd opgericht (EVTZ). Drie zones We kennen in Europa drie tijdzones. Wij zijn een uur eerder dan Groot- Brittannië en Ierland en Grieken land is weer een uur eerder dan wij. Als er in de EG één tijdzone zou zijn, dan zouden alle kantooruren in de EG gelijk zijn. Daar staat tegenover, dat een Griekse landbouwer bij het och tendkrieken aan het werk moet, ter wijl een Ierse boer pas tweeëneen half uur later aan de slag hoeft. Eén gelijke tijd in de EG gaat dus niet, maar het invoeren van de zo mertijd geeft ook problemen. Bij veel kinderen en oudere mensen wordt het bioritme verstoord. Kin deren kunnen 's avonds niet in slaap komen en oudere mensen worden 's morgens te laat wakker. Er worden veel meer slaapmiddelen gebruikt dan bij de normale tijd. Uit Frankrijk komen veel klachten uit de landbouw. Luchtvervuiling Ook uit het milieu komen bezwaren. Er is sprake van een grotere lucht vervuiling doordat de late spits en de maximumtemperatuur tijdens de zomertijd dichter bij elkaar lig gen. Met de Nederlandse bezwaren valt het nogal mee. Noch bij het ministe rie van landbouw, noch bij volksge zondheid zijn klachten binnengeko men. Tot en met 1994 gaat de zomertijd gewoon door. De data zijn al vastge steld. In 1993 gaat de zomertijd op 28 maart en eindigt op 26 september. In 1994 zijn dat 27 maart en 25 sep tember. Wat er daarna gaat gebeuren is nog lang niet zeker. Maar, wie dan leeft... Kinderen proberen de bedden in de slaapvertrekken van jeugdherberg De Stoofpolder in Bruinisse. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 1