HELDEN In die lesboekjes leek het of er maar één geweldig land was Ze zal wel geen foto sturen... De bergen blijven trekken Besteld Kind dat kind redt, krijgt altijd attentie Roestvrij stalen zenuwen 2 Hij had er weinig zin in, maar vader Schoenmaker was onverbiddelijk: ,,Je stapt nu op je Fiets en ga maar vragen of ze je ergens kunnen ge bruiken". „En daar ging ik. Koudekerke, Big- gekerke, niks. Zoutelande ja. Daar zou het schoolhoofd wel een hulpje gebruiken. Salaris hadden ze niet voor me, maar ik kon een tientje per maand krijgen. Ik zwaar de pee in, wou niet. Maar van pa moest ik. Hij zei: „Ais je je best doet, moeten ze je wel nemen als er iemand weggaat". Dus nam ik klas 5. Het hoofd hield klas 6 en 7, gewoon in hetzelfde lo kaal. Intussen loerde ik op het baantje van To, die verloofd was. Ik weet nog dat haar verkering uitging. Wat een strop. Ik voelde me nog rotter dan haar. Pas na drie jaar trouwde ze, kreeg ik haar baan èn eindelijk sala ris". Hij is er 42 jaar gebleven: 20 jaar on derwijzer, 22 jaar als hoofd. Meneer Schoenmaker (nu 78) vertelt: „Het was een fijne tijd. Vooral geschiede nis gaf ik graag, een mooi vak. Eén uur per week vertelde je dan. Vanaf de Batavieren en de Kaninefaten tot nu. De geschiedenis in grote stap pen en hoe dichter bij onze tijd, hoe meer je vertelde. Ik was erg fel op jaartallen. Ze hoefden er niet zoveel te leren, maar ze zijn een belangrijke kapstok om de geschiedenis te be grijpen. Meestal hing ik de les op aan een held. Dat bereidde ik goed voor. Ik maakte er een spannend verhaal van. Maar intussen leerde ze wel van alles over leefgewoontes en belang rijke zaken uit die tijd. Je leerde over Nederland, meer niet." „Vroeger was de Vaderlandse ge schiedenis erg nationalistisch. Als je de boekjes moest geloven, zou je denken dat. er toen maar één gewel dig land op de wereld was. Maar overal worden fouten gemaakt. Zo als in Indië en de slavenhandel waar Nederland volop aan meedeed. Dat leerde ik ze ook. Maar verder: Floris V, Willem de Zwijger, Napoleon, Maurits. Al die lui gingen we langs. En natuurlijk Michiel de Ruyter. Hoe hij niet wou leren en op de St. Jacobstoren klom. Dan luisterden ze als vinken". Ik las nooit voor. Kinderen moeten geen kans krijgen te zitten draaien en keren. Je moet die ogen pakken, contact maken. Als je dat hebt, ver geten ze nooit meer watje vertelt". Terug naar 1987. Grote stukken in de kranten. Persconferentie op Schiphol na haar thuis komst. Annet Boom, 28-jarige Vlissingse. beklom de Hima laya, het hoogste gebergte ter wereld. Zeeuws meisje op 6500 meter hoogte! Kou, angst, een zaamheid. Als heldin werd ze ingehaald. Nu, vijfjaar later, keken we met haar terug naar die toppresta tie. Annet: „Ik ging als arts mee. De voorbereiding van die bergtocht duurde twee jaar: geld, mensen, spullen. Ik had wel vaker bergen beklommen in de Alpen. Dit was toch wel even iets anders. Aan de voet van de berg maak je een basis kamp. Vanuit dat kamp ga je el ke dag omhoog en omlaag. Je maakt een vast touw, steeds iets hoger. Dan verhuis je het hele basis kamp. Daarna ga je weer op en neer. Soms waren we weken be zig voor een paar honderd me ter. Het was er prachtig mooi". Duiker Wido Willems: De romantiek is eraf. foto Oscar van Beest Lezingen - Hoe was het om weer thuis te komen? Annet: „Stil na al die drukte. Maar dat duurde niet lang. Ik hield daarna nog 30 lezingen door het hele land over onze bergtocht. Als arts hebik me verder vooral verdiept in hoog- teziekten". - Hoe kijk je erop terug? „Al die aandacht vond ik heel leuk", zegt Annet. „Nu ben ik weer een gewone Nederlandse. Ik woon nu met. man en kind in Eersel bij Eindhoven. Ik kom nog vaak bij m'n ouders in Vlis- singen. Ons tweede kind is op komst. Als de kinderen groot genoeg zijn ga ik weer klimmen. Die bergen blijven trekken". „Ik hoop dat ze mij een foto stuurt. Maar dat zal wel niet, ze is en blijft een ster". Marlien Douma uit West- kapelle heeft het over haar grote idool Candy Dulfer. En Marlien is niet de enige uit haar klas (groep 5 van de Lichtboei), die een persoon lijke held heeft: „Ik zou graag Hans van Breukelen gedicht Mevrouw U had een held besteld? Jawel meneer. Ik dank u zeer. Zet u hem daar maar even neer. Marina van den Boogaart Wido Willems (51) spaart scheeps rampen. Niet uit sensatie maar door z'n werk. Fotoboeken vol met de Myra Flora, de Herald of Free Enter prise, de Olympic Dream, de Atti- can Unity en ga zo maar door. Wido is duiker bij de firma Van den Akker in Vlissingen. Dat is een on derdeel van het bergingsbedrijf Smit Tak. Een moderne zeeheld? „Onzin", vindt Wido uit Koudeker ke. „Ik doe gewoon m'n werk. Je moet je niet te druk maken. Zeker niet onder water". Het klinkt misschien gek maar het gaat slecht met de scheepsrampen. Het is natuurlijk goed dat er minder slachtoffers vallen. Maar het bete kent wel minder werk voor Wido Willems. Wido: „De romantiek is eraf. Het wordt steeds veiliger door radar en marifoon". willen zijn", zegt Hilber, „ik heb er al een beker van waar je uit kunt drin ken". Maar Peter overtreft hem in zijn lief de voor Marco van Basten: „Ik heb er heel veel posters van omdat hij zo goed kan voetballen en aardig is. Maar ik heb er ook een das van en een laken en een kussen en een beer, maar ook een beker!" Poster Schaatser Falko Zandstra is als sportheld het populairst bij de kin deren in Westkapelle. Alex heeft een grote poster boven zijn bed: „Die heeft 80 gulden gekost. Dat is wel veel hè? Ik zou er nog wel één willen hebben". In de muziek is Madonna het grote idool. Maar ook dichter bij huis Ca- rola Smid: „Omdat ze bij BZN zingt", zegt Linda, „omdat ik er een keer bij geweest ben. Op die dag Op dit moment werkt Wido in de Westerschelde. Een Engelse boot wordt onder water gesloopt en in stukken naar boven gehaald. Wido: „We bergen op dit moment de War Diwan. Dat is een Engelse oor logsboot die in 1944 door een Duitse torpedojager tot zinken werd ge bracht. Het schip verging met man en muis. Het wrak ligt op een lastige plek. Precies op een ankerplaats". - Hoe gaat dat nu onder water? Wido: „Tussen hoog en laag water Candy Dulfer werd ik negen jaar. En op mijn ka mer hangt een poster van BZN". zit een uur doodtij. Het water stroomt dan niet. Dan ga ik onder water in m'n duikerspak, loden schoenen en koperen helm. Na een paar meter is het al pikkedonker. Na 30 meter ben ik op de bodem. Ik kruip en ik voel met m'n handen. Als ik lucht in m'n pak laat stromen ga ik weer omhoog. Vaak blazen we met explosie ven de len van het schip op. Soms vinden we nog stoffelijke resten van slacht offers in het zand". - Je moet dus wél roestvrijstalen zenuwen hebben. Wido: „Inderdaad. Maar je moet als team vooral goed samenwerken. Je hebt elkaar nodig. Je moet oppas sen voor de gevreesde caissonziekte of gesprongen longblaasjes. Ik heb het allemaal gehad. Toch blijf ik duiken, redden en bergen. Het wa ter kan ik niet missen". Veel van de kinderen combineren hun idool met dat wat ze later willen worden. „Batman", zegt Robert, „omdat hij zo sterk is". Bij Carolien is de grote held de die renarts, waar ze veel stickers en pos ters van heeft; „Dat wil ik later ook worden, dan kan je veel geld verdie nen en lekker veel spuitjes geven en met een hond kun je lekker veel knuffelen". Zo wordt Maaike later oppasser van de dierentuin, Marjans droom is zus ter te worden en Sabine dan: „Ik zou graag op de juffrouw lijken omdat ik zelf ook juffrouw wil worden van groep 3 en 4". Maar de mooiste wens is die van Em- melie: „Mijn idool is Sneeuwwitje", zegt ze, „omdat ze heel mooi is. Ik zou graag van haar en de dwergen of zonder dwergen een poster willen hebben. Ik vind het heel leuk dat ze bestaat". De explosie in de Amerikaanse staalfabriek kostte aan 178 mensen het leven. Onder hen waren twee mannen, die bij red dingspogingen omkwamen. Toen Andrew Carnegie, een rij ke industrieel, en staalfabrikant dit hoorde richtte hij onmiddel lijk een organisatie op voor mensen die hun eigen leven ris keren bij reddingsdaden. „Want dat zijn de ware helden van onze maatschappij!", ver klaarde hij. Dit gebeurde allemaal lang ge leden: in 1904. Maar het Carne- giefonds bestaat nog steeds en in allerlei landen.- Geldzorgen „Oorspronkelijk was het fonds bedoeld om mensen te bevrij den van geldzorgen, die het ge volg waren van heldenmoed", zegt de heer Van Krimpen uit Den Haag, secretaris van het Carnegiefonds. „Maar omdat tegenwoordig de sociale voorzieningen zo goed zijn is dat niet meer nodig. Soms wordt er nog een bedrag uitgekeerd als iemand door een redding schade heeft opgelo pen, maar meestal krijgen held haftige redders een onderschei ding en een cadeau". Gevaar Voorwaarde is dat iemand zelf gevaar liep bij zijn reddingsac tie. „En een kind, dat een ander kind redt komt altijd in aan merking voor een attentie", licht Van Krimpen toe. Zo kreeg de 13-jarige Gideon Wal- hout uit Middelburg vorig jaar nog een fototoestel, omdat hij een meisje uit het water redde. „Meestal worden wij door een burgemeester of de politie van een heldhaftige redding op de hoogte gebracht. Ook krijgen wij alle kranteartikelen over reddingen", vertelt Van Krim pen. „Ongeveer 20 keer per jaar wordt het fonds aangesproken. Het afgelopen jaar was dat iets minder, dat komt omdat er wei nig ijs geweest is, waardoor er ook weinig mensen doorgezakt zijn". Zwemmen Veel reddingen zijn die van de verdrinkingsdood: „Niet alleen uit het ijs maar ook bij het zwemmen in zee. Ook reddin gen uit een brandend huis of bij een auto-ongeluk komen regel matig voor. Veel jongeren ont poppen zich dan ineens als hel den, dat vind ik heel positief'. Het Carnegiefonds timmert niet zoveel aan de weg. De meeste mensen hebben er nog nooit van gehoord. „Wij willen het exclusief houden", zegt Van Krimpen. „Alle eer is altijd voor de redder en het is ook niet onze bedoeling om iedereen aan te moedigen de held uit te han gen".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 2