Een uur steekjes maken Kinderjury vijf Per week sterven 250.000 kinderen Unicef strijdt tegen ziekten Reptielen in Iguana hebben eigen huisarts De Nederlandse Kinderjury wordt vijf en die bijzondere ver jaardag wordt later dit jaar ge vierd met een feestje. Maar eerst over het cadeautje. Je kunt de CPNB (de Stichting die elk jaar De Kinderboeken week organiseert en samen met de VARA en het Nederlands Bi bliotheek en Lektuur Centrum verantwoordelijk is voor De Ne derlandse Kinderjury)... even op nieuw: Je kunt de CPNB nergens een groter plezier mee doen dan met z'n allen aan het lezen te slaan en met een briefkaart of deelnameformulier vóór 1 juni te laten weten wat de vijf mooiste kinderboeken van 1991 zijn. En dan nu over het feestje. Ieder een van 6 tot 16 jaar maakt met. zijn of haar deelnameformulier kans op een aardig prijsje als be loning. Voor 1000 kinderen ligt een boekenbon van vijf gulden klaar. En waarom zou jou dat ge luk niet treffen? Vorig jaar deden 19.000 kinderen mee en bij dat aantal is de kans op een prijs heel wat groter dan de mogelijkheid een van de hoofdprijzen in de Staatsloterij te winnen. Wil je meer weten over De Neder landse Kinderury? -Vraag er op school naar, in de boekwinkel of in de bibliotheek. Gedichten In de voorbije vijf jaar heeft nooit een gedichtenbundel een prijs van De Nederlandse kin derjury gekregen. Jammer en ook een beetje raar, want heel veel kinderen vinden gedichten schrijven leuk om te doen. En gedichten lézen waarschijnlijk ook. Maar wat niet is kan nog komen. Een van de opvallendste gedich tenbundels van 1991 heet Een zeldzaam exemplaar. Er staan dertig gedichten in die geschreven werden door Nannie Kuiper. Ze schreef tot nu toe alleen voor jonge kinderen, maar laat in de ze bundel zien dat ze goed op de hoogte is van wat kinderen tus sen 10 en 14 jaar denken en doen en voelen. De gedichten gaan over gewone zaken als mode, ru zie en visite. Maar ook over men sen met wie iedereen elke dag te maken heeft. Over ouders dus, en over leraren, en niet te verge ten broertjes en zusjes. 'Nieuws gierig? De bundel opent met het volgende gedicht: postzegels mijn moeders hobby ik een zeldzaam exemplaar eerste dag van uitgifte afgestempeld duidelijk door haar opgeborgen in haar album steeds opnieuw tentoongesteld enig in mijn soort gebleven nooit meer nabesteld De bundel is in een roze jasje ge stoken en dat oogt met het por tretje op de voorkant een beetje meisjesachtig, 't Is heus. Maar dat wil niet zeggen dat de ge dichten daarom niet aan jon gens besteed zouden zijn. Lees maar: daar stond de nieuwe vriend van mijn vriendin precies tussen ons tweeën in en toen ik vroeg ivat zij van onze vriendschap vond kreeg ik zijn antwoord uit haar mond (Elk gedicht werd met een vlot teke ningetje geïllustreerd door Petra van Bloemendaal. De bundel kost 19,90 en is verschenen bij Leopold, Amster dam). Jan Smeekens DINSDAG. 11 FEBRUARI-1991 Niet voor niets gaan veel verhalen en sprookjes over ontevreden men sen. Ze mogen een wens doen, krij gen het beter. Maar hoe meer ze heb ben, hoe ontevredener ze worden. In het echte leven gaat het immers ook vaak zo. Alleen de goede fee op het eind, die zorgt dat alles weer goed en eerlijk wordt, ontbreekt nogal eens. Als je er op let, merk je dat er heel wat afgeklaagd wordt. En dat de grootste klagers juist niet degenen zijn, die het het slechtst hebben. Het is gek, maar hoe akeliger mensen het hebben, hoe minder ze voor zich zelf op (kunnen) komen. Of dat nu een oud, ziek omaatje uit een straat verderop is, of hele bevolkingsgroe pen in de arme landen. Pas als ie mand voor ze opkomt, weetje het. Polio Een kwart miljoen kinderen sterven elke week. Miljoenen anderen kam pen met ondervoeding en een erg slechte gezondheid, of overlijden on nodig. Veel te vroeg, bijvoorbeeld doordat ze niet ingeënt zijn tegen mazelen of polio. Misschien ril je bij de gedachte dat je het ook zelf zou kunnen zijn. (Hoe wel er natuurlijk altijd wel iemand zijn zesde CD van Prince belangrij ker vindt). Want, hoe erg het ook met mensen is, voor kinderen is het vaak nog veel moeilijker. Niet of slecht te eten krij gen, mishandeld worden. Duizen den kinderen die moeten stelen, geen huis hebben, geen onderwijs krijgen, hele dagen zwaar werk moe ten doen. Of zoals de zwerfkinderen in Brazilië, die een groot risico lopen vermoord te worden. Analfabetisme Unicef, het Kinderfonds van de Ver enigde Naties (159 landen), heeft op de Wereldtop voor Kinderen in 1990 besloten dat voor het jaar 2000 in ie der geval een eind moet komen aan ondervoeding, analfabetisme en te voorkomen ziekten. Omdat op het ogenblik heel veel landen de wereld willen redden, ho pen ze dat dit ook zal gebeuren. De slangen, schildpadden, wande lende takken, hagedissen en andere bewoners van de Vlissingse Reptie lenzoo Iguana kunnen gerust zijn, er is een reptielendokter in de stad. Dierenarts Bert Diender is speciaal voor hen in de boeken gedoken. Want de bewoners van Iguana moet je totaal anders aanpakken dan de snuffels en knuffels van zijn normale spreekuur. „Het is best een vak apart om uit te vissen wat een bepaald reptiel man keert", zegt hij. „Zo'n schildpadden- buik zit bepaald niet voor het grij pen. Ik kan er bovendien geen we ken op puzzelen. Want als je bij een reptiel eenmaal merkt dat het ziek is gaat het vaak binnen een dag dood". Haren overeind Gelukkig kunnen reptielendokters en verzorgers vaak heel wat zien op de röntgenfoto's. Maar ze leren het meest over de patiënt door goed op te letten. Of een dier anders gaat eten bijvoorbeeld, hoe het beweegt, of de ontlasting normaal is en zo meer. Misschien mag er ineens niets of nie mand meer in de buurt komen, ter wijl het anders lief en aardig is. Hon den en katten maken een dikke staart of de haren gaan overeind. Maar als je niet weet hoe bijvoor beeld een slang laat zien dat zij pijn heeft of bang is dan kun je er maar beter afblijven. De eigenaren van Iguana, Ad en Ina Bom, zijn dan ook minstens zo belangrijk als de arts. „Zonder hen zou het beslist niet gaan", zegt Bert eerlijk. „Zij houden de dieren vast, zij wegen ze ook. An ders kan ik nooit de verdoving bere kenen. En hoe ziek de dieren soms ook zijn, je ziet duidelijk datr ze zich bij Ina en Ad veilig en vertrouwd voelen. Volgens mij weten zij werke lijk alles van hun dieren. Dat is ge weldig. Schildpadden onder het mes, ver vaarlijke varanen hechten, hulpelo ze reptielen door een ziekte slepen. En laatst verloste hij een kouse- bandslang van een mislukte zwan gerschap. Bert Diender: „Zo'n spannende kei zersnee' doe je heus niet even tus sendoor. Je moet toch maar afwach ten wat er echt mis is in die buik. Het dichtnaaien is trouwens ook een precies karweitje. Dat was een uur lang steekjes maken, precies tussen de schubbetjes. Anders gaan de hechtingen bij het (vake) vervellen gewoon mee. We zullen echt nog wel een paar keer stukjes huid moeten losknippen. Maar binnekort mag moe kouse band weer bij haar soortgenoten in de kast. En wedden dat ze dit jaar nog echt moeder wordt?" Dierenarts Bert Diender verlost een kousehand- slang van een mislukte zwangerschap. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 3