Lekker uit je bol gaan Jeugd jureert in de winkel Jongens vaker bij huisarts Kind mag zelf pas aanvragen Vier dagen Alaaf!!! in 't Paerehat Eerste Zeeuwse kinderboekhandel in Axel VLISSINGEN Wie zijn vaker ziek: meisjes of jongens? Welke ziektes horen op de top-tien en welke zijn er verdwenen? Dat onderzocht huis arts W. v. d. Bosch en hij schreef er een proefschrift-over. „Jongens komen vaker bij de huis arts dan meisjes en daar zijn wel een paar redenen voor," zegt v. d. Bosch. Er zijn drie dingen, die bij jongens vaker voorkomen. V. d. Bosch: „In fectieziekten als oorontsteking, luchtwegeninfectie en longontste king hebben jongens meer, omdat ze andere erfelijke eigenschappen heb ben." Jongens gedragen zich anders dan meisjes. Ze zijn stoerder en omdat ze meer risico's in hun spel nemen, hebben ze veel vaker last van 'onge lukjes'. V. d. Bosch: „Het is opvallend, dat op scholen voor moeilijk lerende en moeilijk opvoedbare kinderen twee maal zoveel jongens als meisjes zit ten". Een derde reden, dat jongens vaker bij de dokter komen, is omdat moe ders vaak het besluit nemen om wel of niet naar de dokter te gaan. Moe ders herkennen het lichaam van jon gens minder dan het lichaam van meisjes. „Wat zich bij jongens afspeelt, is toch altijd een beetje vreemd," meent de huisarts. „Alle zaken, die te maken hebben met geslachtsde len, zoals vernauwde voorhuid of niet ingedaalde balletjes zijn toch voor moeders dingen, waarmee ze sneller naar de dokter lopen." Voor zo'n onderzoek kon V. d. Bosch putten uit vier huisartsenpraktij ken, waar gedurende 40 jaar kinder ziektes zijn geregistreerd. Krentenbaard ..Omdat artsen andere medische in zichten hebben gekregen, is het aan tal ziekten ook veranderd," zegt hij. Hij geeft twee voorbeelden. Het amandelknippen is vrijwel verdwe nen. Er worden veel meer ooraan doeningen geconstateerd, omdat de dokters daar veel meer op letten dan vroeger. Ook zijn ziektes helemaal verdwe nen. „De zogenaamde krenten baard, een oppervlakkige huidont steking, meestal bij de mond, kom ik niet meer tegen. 'S-HEERENHOEK - Het prinsen- pak van carnavalsprins Ton d'Eer- ste (Ton Oosthoek) uit 's-Heeren- hoek hangt al klaar in de kast. En prinses Miranda van 't Westende (12) past al af en toe stilletjes haar kroon, terwijl jeugdnar Remo de Jonge (11) zich voorbereidt op zijn toespraak tijdens de Ouwehoeren- avond. In grote landbouwschuren wordt nog druk getimmerd, gezaagd en geschilderd. Kortom, de voorbe reidingen voor het jaarlijkse car naval in 's-Heerenhoek (sorry, Pae rehat!) zijn in volle gang. Drukke tijden dus voor prins Ton d'Eerste en zijn Raad van Elf. Dolle boel Op vrijdagmiddag begint het feest voor de kinderen op school, vertel len Remo en Miranda. „Iedereen komt verkleed en dan maken we er een dolle boel van. Zingen, dansen en stukjes opvoeren". Hoogtepunt voor de kinderen is het Limonadebal. „Een soort bonte avond", legt Mi randa uit. „Er is een playback- show, je kunt er moppen tappen, dansen, zingen, dus lekker uit je bol gaan". Zaterdagmiddag is de kinderop tocht. Miranda mag dan als prin ses meerijden op de prinsenwagen van Ton d'Eerste. „Dat lijkt me een heel aparte ervaring", lacht ze. Grote wagens Zondag 1 maart volgt het hoogte punt van het carnaval: de grote op tocht. „Dit jaar hebben we twaalf grote wagens", vertelt Ton. „Bovendien lopen er tien muziek korpsen mee, plus tientallen kar ren, fietsen, auto's van allerlei groepen mensen. En dat trekt elk jaar weer duizenden toeschou wers.^ Remo verheugt zich al op de maan dagavond er na. „Dan verbranden we om 11 minuten over 11 's avonds de Koenkelpotals teken, dat het feest voorbij is. Als jeugd nar mag ik daar bij zijn." Vier dagen lang zwaaien, dansen, lachen en vrolijk zijn. Onder het motto: De mooiste tied is je eigen tied. Met de conditie van de prins zelf zit het wel snor. „Ik heb veel gefietst", lacht hij. En van de dorst zal hij niet omko men. Daar zorgen zijn onderdanen wel voor. Alaaf! AXEL De eerste Zeeuwse maar Nederlands dertiende kinderboekhandel vind je in Zeeuwsch-Vlaanderen, in Axel. „Over dat ongeluksgetal maak ik me geen zor gen", zegt eigenaar Roby Bellemans. „Ik ging vroeger altijd staan liften op plaatsen waar nooit auto's stopten. En binnen een paar mi nuten was ik altijd onderweg. Omdat ik zei zo'n chauffeur dan daar nooit een lift gekre gen zou hebben als hij niet gedacht had: Wat staat die jongen daar op een rare plek, laat ik 'm maar meenemen". Roby en Joke Bellemans verkopen in hun winkel alleen maar kinderboeken (en alles wat daar mee te maken heeft zoals posters van illustraties uit prentenboeken). „We hebben zo'n drieduizend verschillende ti tels op de planken staan. Van babyboekjes tot boeken voor jongeren van zestien jaar en een beetje ouder". Discussies In de eerste Zeeuwsche Kinder- en Jeugd boekhandel zijn vooral veel wat minder be kende boeken te vinden: „Juist omdat kinde ren die boeken niet kennen, is het belangrijk dat ze er eerst op hun gemak in kunnen kij ken. En als ze er meer over willen weten kun nen ze met hun vragen altijd bij ons terecht. Mijn vrouw en ik willen elk boek in onze win kel eerst zelf gelezen hebben. Daarnaast pro beren we zoveel mogelijk op te steken van on ze klantén. Die houden hier na school soms hele discussies over een bepaald boek. En dat is niet alleen leuk, maar ook heel leerzaam voor ons". Dat in de Axelse kinderboekwinkel kinderen heel erg welkom zijn, is aan alles te merken. De boeken liggen opengeslagen uitgestald, er is veel ruimte om te lopen én er is een kinder- w.c. Aan lezers in de Krullebakleeftijd met een jonger broertje of zusje is ook gedacht. Wil je ongestoord kunnen snuffelen: zet dan eerst dat aardige ventje of meisje in de speciale ont vangstruimte met tralies. In de box kan het mannetje of vrouwtje geen kwaad. VLISSINGEN - „In de wet staat, dat je ouders een onderhoudsver plichting hebben tot je 21e jaar. Zo zie je dat ouders voor meerderjarige kinderen verzorgingsplicht heb ben". zegt notaris A. J. Sauer uit Vlissingen. Per 1 januari 1992 is het Nieuw Bur gerlijk Wetboek in werking getre den. Sauer: „Voor kinderen is er niet zo veel veranderd, maar er zijn wel een paar aardigheidjes te melden". Tot je 12e jaar is er niets aan de hand. Vanaf je twaalfde mag je zelf een paspoort aanvragen. Weliswaar met toestemming van je Ouders, maar toch. Schade Ouders draaien gewoonlijk op voor de schade, die hun minderjarig kind aanricht. „Vroeger was dit niet in de wet geregeld", vertelt de notaris, „maar nu is dat wel zo. Ouders van kinderen jonger dan 14 jaar zijn vol ledig aansprakelijk voor schade, die hun kinderen aanrichten. Ouders van kinderen van 14 en 15 jaar moe ten de schade die hun kinderen aan richten vergoeden, tenzij ze de daad van hun kind niet konden tegenhou den. Kinderen van 16 jaar of ouder zijn altijd zelf aansprakelijk voor de schade die zij aanrichten". Zakgeld Over zakgeld zegt de wet niets. Daar hebben kinderen dus officieel geen recht op! Sauer: „wat veel mensen ook niet weten is, datje op je 16e een geldig testament mag maken en zelf bepa len, wat er na je dood met je lichaam gebeurt". Zolang je nog geen achttien bent ben je minderjarig. Eén uitzonde ring: Je bent als 16- of 17-jarige auto matisch al meerderjarig als je ge trouwd bent. Sauer: „Je mag alleen op die leeftijd trouwen als de vrouw zwanger is of een kind heeft èn met toestemming van je ouders". Plichten zijn er ook. Zo zijn jongens verplicht om in het leger te gaan. Maar je kan ook weigeren. „Bij een echtscheiding moeten kinderen vanaf 12 jaar door de rechter ge hoord worden. Ze kunnen dan zeg gen bij wie ze willen wonen", ver klaart de notaris. Prins Ton d'Eerste, prinses Miranda en jeugdnar Remo nemen alvast een (voor)kijkje bij een van de f'eest- w agens. foto Oscar van 't Beest

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 1