Twee uur aan tafel Op school zijn ze erg streng Ik ben vaak voor mof uitgemaakt Eten is zalig, maar lucht vies Vuurwerk is er verboden Verkeersborden zijn tweetalig Vincent Teychenné, Frankrijk bonne année et meilleurs voeux We moeten bijna verhui- zen naar een ander land. Papa werkt bij Pechiney. Maar alleen als het in Frank rijk is, is het leuk. Dat is het vervelendste. Niemand weet het. Ik ben zeseneenhalf jaar en hier geboren. Dus ben ik Ne derlands, maar ook Frans. Want pappa is een Fransman. Mijn liefste vriendjes heten Joerie en Koen. En bij oma in de Pyreneën Eric. Die zie ik maar één keer per jaar. Maar in mijn speciale Franse klas zit ten ook allemaal vrienden. Daar leer ik Frans lezen, schrij ven en tellen. In Frankrijk zijn ze heel streng en moet je hard werken op school. Ik wou dat ik al goed kon lezen. Dan kan ik tenminste mijn leukste Tin- Tin (Kuifje) lezen: Cock en Stock (Cockes in voorraad)!. Frans praten is makkelijk, dat doen we thuis altijd. Sommige woorden klinken wel een beetje raar, zoals l'eau (water). Maar Nederlands is ook mak kelijk. Het liefst wil ik bij opa en oma in Remoullon wonen in de Al pen. Lekker veel bergen. Mar- che a pied, (lopen) vind ik fijn. Daar is het ook heel mooi en er zijn niet veel auto's in het dorp je. De mensen zijn aardig en het is veel lekkerder weer dan hier. Alleen is het er wel vies. Ze maken daar veel meer rom mel! In Frankrijk eten we altijd veel vlees en macaroni. Èn pappa lust graag slakken en kikkerbilletjes. Ikke niet! Ik wil harde frietjes met heel veel zout. Maar geen saus, zoals hier! Samantha Gocht, Duitsland schönes neues Jahr Ik heb in de buurt van Ludwigshafen gewoond en woon nu sinds april in Renesse. Ik zit in 2 HAVO van de RSG in Zierikzee. Ik vond de overstap van een Duitse naar een Nederlandse school niet zo moeilijk. In sommige vakken was ik voor; in andere, zoals wiskunde, was ik wat achter. Ik had een mooi kerst rapport. In Duitsland hadden we tot één uur school. Hier moeten we 's middags ook. Ik zat daar op een katholieke meisjesschool. We kregen les van nonnen, maar ook van ge wone leraren. En we hoefden met gymnastiek niet allemaal dezelfde dingen aan te trek ken. We zijn naar Nederland gekomen, omdat we het hier leuker vinden aan zee. En we hebben Renesse gekozen, om dat we hier vaak op vakantie zijn geweest. Ik vind, dat de mensen in Nederland wat spontaner zijn. Duitsers zijn niet zo direct. Als ik moest kie zen, zou ik liever in Nederland wonen. Het is hier leuker. Waar ik woonde, was niks. In Renes se is veel te doen. vooral 's zomers. Ik ga er elke zater dag uit naar de discotheek. Ik vind die Europese éénwording wel goed. Maar toen ik hier net kwam wonen, hebben ze me vaak voor mof uitgescholden en grapjes over Duitsers ge maakt. Dan keek ik maar een beetje verlegen. Ik heb niks te ruggezegd, maar 't wel aan m'n ouders verteld. M'n moeder vond het niet zo leuk. 't Is nu over en ik heb een Duitse vrien din, die in Scharendijke woont. Athina Liaros, Griekenland efthixismenos o neos xronos A Ik zit in Oosterland op de Oosterburchtschool. M'n Griekse school is in Rot terdam. 's Woensdags van twee tot halfzes en 's zaterdags van tien tot halftwee. Ik ben 10 jaar. Mijn vader is een Griek en mijn moeder is een Hollandse. Op de Griekse school zit ik in groep 7, de vijfde klas. Op woensdag zijn er vier kinderen, maar op zaterdag zijn er veel meer. Op zaterdag hebben we nu een meester, omdat de juf frouw zwanger was, dus die kon niet meer komen. Ik vind dat Grieks leren af en toe wel 's een beetje rottig. Want dan moetje een soort re petitie doen en dan weet je het niet meer zo goed. Ik heb wel een rapport gehad, maar niet een echt. Gewoon een blaadje, dat ik overga. Soms moet ik wel vijf bladzijden huiswerk maken. Alleen als de meester komt, praten we Grieks. Want dat moet eigenlijk. Ik ben in Nederland geboren en ik ga elk jaar naar Grieken land. M'n hele familie is daar. Ik vind Athene niet zo'n erg leuke stad, want daar is lucht vervuiling en er zijn erg veel auto's. Soms vind ik het daar wel leuk, maar soms ook niet, want dan is het daar hartstik ke heet. Nederland lijkt me veel scho ner dan Griekenland. Ik vind Grieks eten zalig! Vooral de su- falaki. Dat is vlees erin, met to maat en mayonaise en daaron der een soort heel raar brood. Daar kan ik er wel vijf van op. Ik vind Holland om te wonen het beste en Griekenland voor de vakantie. Emma Schrage, Ierland a happy new year Echte Ieren zeggen iets anders, maar als wij el kaar nieuwjaar wensen doen we dat in het Engels. We geven elkaar een hand en een kus, zingen een oud Iers lied en gaan daarna lekker zitten eten en drinken. Vuurwerk is er niet bij. Dat mag niet in Ierland. We blijven met Kerstmis en Nieuwjaar ook wel eens hier. We vieren dan ergens in Neder land, feest met de Irish Club. Dat is altijd heel gezellig. Er komen veel mensen, we doen spelletjes en geven elkaar ca deautjes. Ik heb tot mijn vijfde jaar in Ierland gewoond en woon nu vier jaar in Nederland. Ik he daar nog vriendjes. Als ik ze zie, zeg ik gewoon hoi tegen ze, want dat begrijpen ze. Mijn opa woont in Sligo en in de vakanties logeren we meestal bij hem. Of bij mijn oom en tan te in Mullinger vlakbij Dublin. Dat is een mooie stad, maar ze hebben er niet zulke leuke hui zen als in Zoetermeer. Een huis bovenop een garage onder de grond heb ik er nog nooit ge zien. Het mooiste van Ierland vind ik de bergen. Er zijn hele hoge bij. Sommige komen zelfs tot aan de wolken. Het klinkt misschien een beetje raar, maar als ik twee of drie weken in Ierland ben, wil ik weer graag naar huis. Hier heb ik meer vriendjes en vriendin netjes. Ik vond het ook niet zo erg dat mijn vader en moeder vier jaar geleden moesten ver huizen. Mijn vader ontwerpt elektrische installaties en hij kon daar geen werk vinden. Nu kan ik met hem Nederlands praten en met mijn moeder En gels. René Geelhoed, Luxemburg Ik rijd nu al drie jaar met een bus vol toeristen naar Luxemburg. Vanaf Krui- ningen doe ik er vier uur over. Allereerst trekt de prachtige natuur me. Heuvels, bergen, bossen. En dat op zo'n korte af stand. In het noorden is Lu xemburg het hoogst. Op 580 meter hoogte staan de zenders van RTL. Die kunnen ze zelfs in Amerika ontvangen. Het mooiste stuk van Luxemburg vind ik het Mülhertal. Dat noe men ze ook wel Klein Zwitser land. Je kunt er zelfs al mooie rotspartijen zien. Christophe Aguzzi, Italië Thuis in Yerseke spreken we gewoon Nederlands. Maar als ik op familiebe zoek in Italië ben is dat wel an ders. Mijn vader is geboren in Sillano, een dorpje in Toscane. Het ligt midden tussen de hoge bergen, bedekt met eeuwige sneeuw. De mensen zijn er bij zonder hartelijk en gastvrij. Bij mijn nonna (oma) eten de mensen altijd twee keer warm op één dag. Natuurlijk geen Hollandse pot, maar bijvoor beeld polenka (maiskoek) piz zaspaghetti, ravioli of gnoc- chi.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 2