We moeten nog veel regelen Ik heb in Moskou alleen maar lege winkels gezien Verkeer eist meer levens Europa '92: zij weten het niet... ....wij wel! Asielzoekers in maart naar Burgh-Haamstede? Daphne Koelma bezocht Moskouse penvriendin BURGH-HAAMSTEDE „Het soort onderwijs dat aan die kinderen gegeven wordt, is heel an ders dan op de basisschool. Je zult heel veel met handen en voeten moeten werken en daar heb je geen tolk bij nodig", meent Willem Bitter, ambte naar bij de gemeente Westerschouwen. Eind vorig jaar kreeg de gemeente van WVC te horen dat er ongeveer 280 asielzoekers zouden komen. Willem is, namens de gemeente, belast met alle regelingen die getroffen moeten worden om de asielzoekers zo goed mogelijk te ontvan gen. Willem: „Bij die 280 mensen zitten zeker kinde ren die vallen onder de wet op het basisonderwijs en zijn dus leerplichtig", aar ze kunnen niet zomaar in de basisschool worden opgevangen. Daar is aparte ruimte voor nodig. „We zijn nog bezig dit te regelen", zegt Willem, „zoals er nog zoveel geregeld moet worden". Opvang Om de asielzoekers te kunnen opvangen, heeft WVC het oog laten vallen op conferentieoord De Burght in Burgh-Haamstede. Daar zijn alle voor zieningen voor de mensen al aanwezig. De ver koop van het gebouw gaat door als WVC een overeenkomst sluit met de gemeente. „In die overeenkomst moeten we de voorwaar den scheppen voor een zo goed mogelijke opvang van de asielzoekers", stelt Willem. „Niet zozeer in het gebouw zelf, want dat is een zaak van WVC, maar vooral in relatie tot de bevolking". Willem moet de overeenkomst opstellen. Hij hoopt dat de overeenkomst in de raadsvergade ring van februari aanvaard zal worden. Willem: „En als het dan een beetje meezit, dan zouden de eerste asielzoekers al in maart kunnen komen". Vanaf 1 januari 1992 heeft WVC de opvang van asielzoekers als volgt geregeld. Een vluchteling die asiel aanvraagt gaat eerst naar een OC (Op vangcentrum). Daar verblijft hij maximaal drie maanden. In die tijd wordt zijn achtergrond on derzocht. Daarna gaat hij naar een AZC (Asielzoekerscen trum). En daar verblijft hij maximaal negen maanden. „En wij krijgen een AZC", verklaart Willem. MIDDELBURG - Wat verkeersvei ligheid betreft heeft Zeeland een zwart jaar achter de rug. Het aantal dodelijke slachtoffers in 1991 steeg tot 58 personen. Dat zijn 8 doden meer dan de (gemiddeld) 50 van de laatste 10 jaar. Volgens het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) is de verkeerssituatie in Midden- en Noord-Zeeland heus niet erger dan voorheen. Dit hoge dodental komt vooral door de extra veel ernstige ongelukken in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Hier bij kwamen 22 volwassenen en kin deren om. Tekeningen Ook veel Zeeuwse kinderen maken zich zorgen om dat gevaarlijke ver keer. Dat blijkt uit de ROVZ-teken- wedstrijd over verkeersonveilig heid. Zo'n 75 basisscholen uit de he le provincie deden er aan mee. Jurriaan de Vliegere (11) uit Sint- Jansteen tekende een stelletje ware snelheidsduivels. „Ik vind dat som mige mensen achter het stuur net beesten zijn", zegt hij verontwaar digd. „Ze doen hun autogordels niet aan of ze hebben te veel alcohol op. En ze rijden veel en veel te hard. Ei genlijk zou een kind dit gewoon te gen zijn ouders moeten zeggen, ook al durf je het niet zo goed. Als er wat gebeurt ben je zelf immers ook de pi neut." Gas Sander Maters (8) uit Terneuzen denkt dat het al stukken scheelt als je in het verkeer ook eens op een an der let. „Je ziet vaak dat mensen gauw een beetje gas bijzetten als ze ingehaald worden. Zelfs bij mist. Dan zit die ander extra lang op de gevaarlijke helft van de tegenlig gers. Gebruik toch alsjeblieft je ver stand, je zit zo met de gebakken pe ren". Het ROVZ vindt het heel belangrijk dat scholieren vroeg en goed ver- keersles krijgen. Veel verkeersonge lukken gebeuren door slordigheid of onwetendheid. Wie jong leert hoe het moet gebruikt later vast z'n ver stand. Inwoners van de voormalige Sovjetunie proberen een brood te bemachtigen. Inzet: Daphne Koelma met een foto van haar penvriendin Natasha Hatawa uit Moskou. foto's EPA en Oscar van Beest MIDDELBURG - Dertien jaar zijn en opgebeld worden of je mee naar Rusland wilt... dat overkwam Daphne Koelma uit Middelburg. Ze correspondeert al geruime tijd met de twaalfjarige Natasha Hatawa uit Moskou en mocht daarom met twintig andere Nederlandse kinde ren vorig jaar tien dagen op kamp in Naborezjne-Chel- ny. Ze heeft zo ver van huis haar ogen goed de kost gegeven: „Ik heb veel arme mensen gezien. In armoedige huizen en heel ouderwets gekleed. Kinderen spelen er met blik ken autootjes en goedkoop plastic spul. Beweegbaar of mooi gemaakt speelgoed kennen ze niet. En snoep al helemaal niet". Ziekenhuis Toch is Daphne niets tekort gekomen zegt ze: „Russi sche mensen zijn heel aardig voor hun gasten. We wer den overal als prinsjes en prinsesjes ontvangen. Zelf aten ze een bordje pap met wat grijzig brood en een kop je thee, maar voor ons zetten ze allerlei lekkernijen op tafel. Waar ze die vandaan haalden weet ik niet, want ik heb alleen maar lege winkels gezien". Daphne heeft Rusland beter leren kennen dan de mees te toeristen uit het westen. Na zes dagen werd ze zo ziek dat ze naar het ziekenhuis moest. Ze had een blindedar- monsteking en moest geopereerd worden: „Het ziekenhuis zag er heel sober uit. Kleine kamertjes met soms wel acht bedden op een stenen vloer en kak kerlakken op de muur. W.c.-papier was er niet. Om hun bips af te kunnen vegen moesten de patiënten bladzij den uit soms heel mooie boeken scheuren. Alleen ik kreeg er servetjes voor". Met Natasha over al die problemen schrijven vindt Daphne moeilijk. Ze heeft vaak gemerkt dat de mensen in Rusland zich er schamen voor hun armoe. Ze denkt zelfs dat ze zich een beetje beledigd voelen als je hun zomaar iets geeft. En Natasha zelf schrijft er ook niet over: „Een enkele keer vertelt ze in haar brieven dat ze niet eerder kon schrijven, omdat er zoveel aan de hand is in haar land. Maar daar laat ze het bij". Als je net als Daphne Koelma graag met Russische kin deren wilt corresponderen kun je het beste de stichting Robin Mankind in Bolsward bellen. Deze vredesbewe ging zet zich in voor een betere wereld en helpt je aan namen en adressen. Het telefoonnummer is 05157-3140. 1992 Wordt het jaar van de 'Eu ropese eenheid'. Een jaar waar in de grenzen binnen de 12 EG-landen moeten verdwijnen en alleen een grote buiten grens overblijft. Er wordt al ja ren over gepraat en de 'top van Maastricht' heeft het start schot laten klinken. Wat gaat er nu precies veran deren? Het gaat over grenzen: natuurlijk kan de douane deze vraag beantwoorden. Het grootste douanekantoor in Zeeland bevindt zich bij Sas van Gent. Het nummer staat gewoon in het telefoonboek: „Veranderingen in 1992? Daar weten wij niets van. Dan kunt u beter naai- Terneuzen bellen. Daar zitten de grote bazen!" Gelijk Terneuzen gebeld: „Nou, nee, u kunt beter naar Roosendaal bellen, daar is het hoofd van de douane, daar wordt het beleid gemaakt!" Roosendaal: „Dan moet u in Rotterdam wezen, daar zetelt de Directie Douane, die kun nen u alles vertellen!" „Met de Directie Douane goe demiddag. U wilt inlichtingen over het opengaan van de gren zen? Ik verbind u even door met mijnheer Jansen, onze persvoorlichter' „Met Jansen. O, over de een wording? Dan moet u mijn col lega hebben, die heet ook Jan sen, dat is onze persvoorlich ter, ik verbind u even door....". Koen Jansen: „Nou ja, dit lijkt me voor kinderen niet zo inte ressant. Misschien alleen datje in Duitsland een mountainbi ke kunt kopen en die dan zo maar mee naar huis kunt ne men. Trouwens die eenwor ding gaat pas op 1 januari 1993 in. Dat duurt dus nog even. Misschien kun je eens naar de 'Eurolijn' bellen, die weten vast meer te vertellen!" De Eurolijn: „Heeft u een ogen blikje a.u.b.? Er zijn acht wach tenden voor u..." 13 Minuten later, de Eurolijn: „U wilt weten wat er nu al ver anderd is in Europa? Je hoeft je pas niet meer te laten zien aan de grenzen. Maar je moet hem natuurlijk wel bij je hebben om je te kunnen legitimeren". „Je kunt dus zomaar doorrij den, je hoeft niet meer te stop pen?" „Eerst wel even kijken of er geen file staat, ha, ha, ha. Weet u wat ik doe, ik stuur u ons in formatiepakket en doe er een les Wij spraken met (meestal) kin deren uit de twaalf EG-lidsta- ten die hier wonen. Zij vertel len over hun eigen land en stippen verschillen aan. Neem op pagina 2 en 3 een kijkje over grenzen.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 1