Duin gaat snel bergaf Bacterie maakt en verteert plastic Bah, spelletjes Rapport Zee, zand en zorgen luidt de noodklok DINSDAG 10 DECEMBER 1991 Met de kerstdagen voor de deur en de winter in aantocht is in veel gezinnen de tijd van spelletjes aangebroken. Gezellig onder de lamp aan tafel mens-erger-je-nie- ten. Of boggelen op de grond voor de buis. Maar wat als je dat soort dingen (en de winter duurt lang!) nou he lemaal niet leuk vindt? Zorg dan dat je de serie stap voor stap on der handbereik hebt. Of één deel ervan, want er zijn er drie. Ze wor den uitgegeven door Zirkoon en het zijn boeken van een indruk wekkend royaal formaat (261 x 340 mm). De serie komt oorspron kelijk uit Engeland en elk deel werd geschreven door Angela Wilkes. In Maak het nou! doet ze je tien ideeën aan de hand voor mooie dingen die je zelf kunt maken. Ze leert je eieren beschilderen, mas kers maken, sieraden van pasta ontwerpen, papieren bloemen knippen en de kerstboom optui gen met engeltjes, boompjes en slingers. Wel eens van een enve- loppepop gehoord? En van hallo- weenlantaarns, van lapjesbor den,van tulpenpapier? Ook over cadeautjes inpakken heeft ze leu ke tips. In een bibliotheek hoef je niet lang te zoeken naai* hobby-achti- ge doeboeken, maar 'Maak het nou!' is wel anders dan andere. 1. Alle mooie dingen in dit boek kun je zelf maken met behulp- van goedkoop materiaal dat in élk huishouden te vinden is. (Maar dat geldt voor meer boe ken.) 2. De spullen die je nodig hebt worden heel precies opge noemd. (Dat doen sommige andere boeken ook). 3. Watje moet doen wordt duide lijk uitgelegd. (Het zou raar zijn als het anders was.) 4. Maar dit vind je nergens an ders: duidelijke kleurenfoto's van Dave King laten je stap voor stap zien hóe je te werk moet gaan en hoe gróót de werkstukken worden. De andere twee Stap voor Stap delen heten Mooie boel en Voor zoete koek. 'Mooie boel' gaat over hoe moeilijk de aarde het heeft en wat dat betekent. Er worden on der andere proefjes in beschreven waarmee je de luchtvervuiling kunt meten en de verzurings- graad van regen. 'Voor zoete koek' is een kookboek om aparte en grappige baksels te maken: rozijnenkoekjes, eclairs, profiteroles, kaasscones, spoken, wormen, een superlekker dino saurus en nog veel meer. 'Maak het nou!', 'Mooie boelen 'Voor zoete koek' kosten elk 24,95. Vandaag kook ik van Loethe Olt- huis met tekeningen van Thea Peters is een professioneel kook- boeken boek voor kinderen: meer dan honderd recepten voor soep, voorgerechten, hoofdgerechten met en zonder vlees, bijgerech ten, sausjes, toetjes, lunch- en feestgerechten, gebak, zoete ge rechten zonder suiker, tussen doortjes en drankjes. Bij elk ge recht is aangegeven wat je nodig hebt, hoe je het moet maken, hoe lang het duurt en hoe moeilijk het is. Het boek begint met belangrijke zaken die je moet weten voor je aan de slag kunt en tussendoor vind je allerlei wetenswaardighe den over voeding en eten. Het telt 144 bladzijden, kost 24,50 en is door uitgeverij Ploegsma zo ge- maakt dat het gemakkelijk open blijft liggen. Jan Smeekens Plastic verteert niet. En dat is slecht voor het milieu. Maar plastic ma ken, dat wél verteert, is dat een toe komstdroom? Nee, 't is al werkelijk heid! Gjalt Huisman, bioloog aan de Rijksuniversiteit Groningen heeft het (uit)gevonden. „Zoals zoveel ontdekkingen gebeurde deze ook per ongeluk", zegt hij. „Er werd een bacterie gekweekt, die per ongeluk teveel voeding kreeg. De bacterie ging daardoor iets plasticachtigs maken en dat werd in '85 geïso leerd". Gjalt begon z'n onderzoek in '86, een jaar later zou hij afstuderen en ont dekte, dat de bacterie verschillende plastics maakt, als je z'n voeding verandert. •Een bacterie leeft van stikstof, zwa vel, fosfaten enz.", legt hij uit. „Het blijkt dat de bacterie het liefst plas tic maakt, als hij niet meer kan groeien, maar nog wel genoeg voed sel heeft. Laten we nu de stikstof uit de voeding weg, dan maakt de bac terie plastic. Laten we zwavel weg, dan maakt hij weer ander plastic". Pindakaas Toen ze de beste plastic, sterk en rekbaar, hadden gevonden, werden de 'makers' bacteriën in de centrifu ge gedaan. Gjalt: „Daardoor komen alle plas ticbolletjes bij elkaar en vormen een soort pasta. Vergelijk het maar met pindakaas. De kleur klopt aardig. „Vervolgens wordt de pasta in een oplossingsmiddel gedaan en gefil terd. Net als koffie zetten. Zo wordt het nieuwe plastic in Jiet laborato rium gemaakt. Als je het weer in de grond stopt, breekt dezelfde bacte rie die het maakt, het ook weer af. Operatie Gjalt: „Onze grootste opbrengst is een vat van 10 liter. Als het echt in de fabriek wordt gemaakt hebben ze vaten van 10.000 liter!". Volgens hem kan het nog wel 10 jaar duren voordat het nieuwe plastic volop geproduceerd kan worden. Hij ziet al wel mogelijkheden voor gebruik in de geneeskunde. „Als je je been breekt, moet daar vaak een metalen pin in, die er later weer uit gehaald moet worden. Maak je die pin nu van plastic, dan verdwijnt die vanzelf. Scheelt een operatie". illtÜ Zee en zand. Lekker! Geen zorgen. Toch? Helaas, ze zijn er wel. En niet zo'n klein beetje ook. Daarom heeft de Stichting Duinbehoud het alarm-rapport zeet zand en zorgen geschreven. Het gaat al een tijd helemaal niet goed met onze duinen. Ze worden constant door allerlei zaken be dreigd. Zware stormen die er flinke happen uitnemen bijvoorbeeld. De helft van Nederland ligt lager dan de zee. Waar het onveilig wordt, worden de gaten weer met zand ge vuld. Maar niet overal, want het kost veel geld. Er gaat zo op natuur lijke manier duin verloren. Veel ernstiger nog is de schade die wij mensen zelf veroorzaken. Van kinderen die er opklauteren, tot de bouw van talloze bungalowdorpen, campings, deltavliegers, golfbanen. Zeeland is een echte vakantiepro vincie en het duin lijdt erg door re creatie. De hele zomer is het leve de lol. Maar als alle toeristen weg zijn is de schade vaak onherstelbaar. Leve de lol Het gaat niet alleen om wat rotzooi of een paar kapotte plantjes. Door al dat gedoe wordt de rust en het hele evenwicht verstoord. Zeldzame plantesoorten verdwijnen. Maar ook dieren die te weinig voedsel of geen plekje meer vinden om rustig jongen groot te brengen. Duinen vormen van nature een heel gevarieerd gebied, waar verschrik kelijk veel soorten planten en dieren leven. Veel daarvan kunnen zelfs al leen daar voorkomen. Van de in to taal 42.000 hectare (één ha twee voetbalvelden) duin in Nederland is nog maar 9500 ha. weinig of niet aan getast door vervuiling of vernieling. Dat betekent dus: bijna vier van de vijf stukken wel! Echte duinen zijn een paar kilome ter breed. Dat is op heel veel plaat sen al lang niet meer zo: bijna 30% van alle duinen is veranderd in stadswijk, industriegebied, naald bos, afgraving of militair terrein. W aterwingebied Eén van de belangrijkste gevaren voor de duinen vormt de verdroging. Er wordt veel te veel drinkwater vanonder gepompt. Het grondwa terpeil is nu zo laag, dat op sommige plaatsen alleen nog grassen kunnen groeien. Bovendien raken de duinen steeds meer vervuild. De Stichting Duinbehoud weet dat het anders kan, beter. Ze hoopt dat door dit rapport mensen zo schrik ken, dat er nu eindelijk iets aan ge daan wordt. Bijna vier van de vijf stukken duin zijn aangetast. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 3