POEN Weekend-PZC is 'n hele hijs Met geld voel ik me zo lekker rijk Rapport is een auto waard Gat Lange Poten wordt Lange Delft De rente is wel een beetje laag DINSDAG 10 DECEMBER 1991 Wat krijg je voor je rapport? De ene niks. Bij de ander lijkt het wel Sinterklaas, Kerst en ver jaardag tegelijk. Een rapport voor jezelf of voor de poen. Vier Middelburgse jongeren van de basisschool De Vrijburch en twee ouderen praten over de verschillen. Inge Matthijsse (12): „Vijf gul den van m'n moeder en vijf gul den van m'n oma. Het maakt niet uit of het rapport goed is of slecht. Ik heb er zeehondedin- gen van gekocht. Oma Matthijsse (77): „Al m'n kleinkinderen krijgen hetzelf de. Zelf kreeg ik als kind nooit een rapport. Die moderne rap porten begrijp ik niet goed". Michel de Danschutter (11): „Voor m'n eindrapport sparen mijn ouders altijd dubbeltjes en kwartjes in een grote pot. Die moet ik'dan delen met m'n broer. Ik denk dat ze ons zo wil len aanmoedigen". Dieren Eveline Corstanje (11) krijgt voor elk rapport een kleinig heidje van haar ouders. Nou ja, ze gaat wel langs negen ooms en tantes met haar rapport. Eveline: „Ik moet altijd een eeuw uitleggen hoe het rapport werkt. Meestal levert het dan zo'n 50,- op. Het ligt eraan wat ze bij zich hebben. Ik spaar be ren- en poezenspullen. Want la ter wil ik iets met dieren wor den. Behalve spuiten geven." Dominic Schutz (12) spant de kroon. Hij krijgt 100 piek van z'n pa en 50,- van de rest. Dominic: „Ik koop er Merce- desspullen voor en miniatuur auto's. Ik denk dat ze me willen belonen voor het werk op school. Ik neem wel altijd m'n rapport mee als bewijs. Ik kan maar moeilijk m'n hand ophou den. Ook krijg ik geld voor m'n rapport van de oudere me vrouw Davidse bij ons uit de straat. Want die help ik wel eens met klusjes." Gezelligheid Mevrouw Davidse (63): „Vroe ger kreeg ik een kwartje voor een goed cijfer. Die moderne rapporten moetje heel goed be studeren. Vroeger kreeg ik wel eens een trui, bal of stelten voor een goed rapport. Nu krijgen ze veel duurdere dingen. Voor een slecht rapport kreeg ik vroeger niks. Dominic krijgt van mij al tijd hetzelfde. Want hij geeft me altijd evenveel gezelligheid". gedicht (Rappen!) Ik weet echt niet waar-om ik dit heb en hoe ik zo stom kom dat ik erover rep maar de laatste tijd begint het op te vallen dat ik vreselijk last heb van een gat. Een gat, een gat een vreselijk gat. Ik wou dat ik wist waar de kurk zat! Want eenmaal in de stad geef ik al mijn poen uit aan dingen waar ik toch niets mee kan doen. Automaten turtles snoep och kom voor een kilootje draai 'k geen duppie om. Geen verstand. Mijn verstand. Waar zit mijn verstand? Zou het soms zijn verdwenen door het gat in mijn hand? Suzanne van Wees: snel je krant oppikken en wegwezen. foto Lex de Meester Om zeven uur opstaan met het idee dat je lekker hebt uitgeslapen. Waarom wordt iemand in 's hemelsnaam krantenbezorger? Elke ochtend om kwart over vijf op. Kou of geen kou. Slaap of geen slaap. Want voor zessen moet je met je stapel op pad zijn. En je moet wel heel ziek zijn om af te bellen. Geen werk, geen geld. Zij wekt haar ouders als ze thuiskomt. En pa is al lang niet meer zo ongerust als de eerste weken. Suzanne van Wees (16) is na een half jaar de PZC bezorgen in Vlis- singse wijk Westerzicht al bijna een oude rot in het vak. Ze kent haar 156 klantjes wel zo'n beetje. „Je moet gewoon op tijd zijn. Anders gaan sommigen gelijk bellen waar de krant blijft." Zondag is echt mijn lekkere uitslaapdag vertelt ze, "Soms wel tot half twaalf. Maar verder wen je eraan. Ik ga ook niet extra vroeg naar bed. Alleen in het weekend vind ik het moeilijker. Een dikke krant. Vrijdagavond ga ik graag altijd de stad in met mijn vriendin, soms tot laat. Dan slaap ik lekker uit tot half zes.". Suzanne vindt haar baantje leuk, maar doet het vooral voor het geld. De mooie brommer waar ze sinds haar verjaardag op rijdt, moet nog afbetaald worden. „Je verdient niet ontzettend veel" zegt ze, „als je het precies uitrekent gaat het echt om centen. Maar 0,50 per krant per week levert toch een aardig zakcentje op. Het is lekker om je eigen geld te hebben." Examen Elke ochtend stage bij de kapper. Elke middag naai school. Huiswerk. Dit jaar examen. Is dat niet zwaar? Suzanne: „Valt nogal mee, die paar uurtjes 's morgens. En ik had een goed rapport." Veel contact met de andere bezorgers heeft ze niet. „Ge woon zo snel mogelijk je kranten oppikken en wegwe zen. Sommige ken ik wel. Ik kom door hun straat. Als je licht ziet denk ik wel: verrek, die is al lekker klaar!" Ab Flipse: veerdiensten vervangen stations. Het is even wennen: Geen Lange Poten, maar gewoon de Lange Delft. En op het Zeeuwse Monopolyspel van Ab Flipse 13) uit Middelburg ontbreken ook de overbe kende stations. Ab: „Die heb ik vervangen door de veerdiensten". Als verwoed Monopolyspeler ontstond bij hem het idee om dit spel in een Zeeuws jasje te steken. Geen Rotter dam, Amsterdam of Den Haag, maar Goes, Middelburg en Vlissingen. Ab: „In elke stad heb ik er uiteraard straten bij ge zocht". De duurste straat (hoe kan het ook anders) is de Lange Delft in de Zeeuwse hoofdstad. Te vergelijken met de Kalverstraat. Makelaar Ook de Dam in zijn woonplaats is een prijzig straatje. Maar natuurlijk kun je, net zoals bij het echte Monopo lyspel, ook hier goedkoop terecht. Als een echte make laar wijst hij op zijn bordspel naar de Kaai in Veere. „Die kost slechts 60,-", zegt hij lachend. Ook de kanskaarten o.a. het Algemeen Fonds zijn aan gepast. De Elektriciteit en de Waterleiding ontbreken. „Daarvoor heb ik de pijlerdam en de kerncentrale geno men", legt hij uit. Nor Geld is geen probleem. Dat leent hij van het officiële spel. En pechvogels gaan bij Ab regelrecht naar de nor (gevangenis). Plannen om dit spel op de markt te brengen heeft hij nog niet. Maar als er iemand brood ziet in deze Zeeuwse versie, dan is hij van harte welkom. Maar... dan wordt er vanzelfsprekend wel met echt geld gekocht en verkocht. Zaken zijn tenslotte zaken, niet waar? Als je zo'n beetje 12 jaar bent, - begint het al: je krijgt brieven van banken die willen datje een spaarrekening opent. En bij de één krijg je nog mooiere ca deaus dan bij de andere. „Lokkertjes", zegt Jolien Ma nassen van de Consumenten bond. „Banken proberen ieder een zo jong mogelijk binnen te halen omdat ze weten dat men sen bijna nooit meer van bank veranderen". Eens gewonnen blijft gewon nen dus, maar uit een onder zoek van ons blijkt wel dat de rente van een jeugdspaarreke- ning opvallend veel lager is is dan bij gewone bankrekenin gen!". Wat dat betreft zou het wel eens beter kunnen zijn om je spaar geld gewoon op de rekening- van je ouders te storten", meent Jolien. Reclame Een ander onderwerp waar de Consumentenbond zich zorgen over maakt, is de invloed van reclame: „Reclamemakers be schikken over miljoenen gul dens en uitgekiende verlei dingstechnieken", zegt Jolien. Met name de oudere jeugd is een gretig doelwit voor recla memakers, zeker omdat ze we ten dat deze doelgroep over geld beschikt. „Tussen 13 en 18 jaar zijn jonge ren vaak onzeker en daardoor kwetsbaar. De reclame speelt daarop in door hun een bepaal de lifestyle aan te praten, waar door je er helemaal bijhoort". „Zo van: als je deze brommer koopt, krijg je er een vriendin gratis bij en een beetje bink eet deze borrelnootjes. Dit alles wordt dan vaak gebracht door beroemde Nederlanders die al les deskundig uitleggen". Jolien werkt bij de educatieve dienst van de Consumenten bond. „Het is belangrijk dat kinderen al vroeg doorzien hoe zoiets als reclame werkt", zegt ze. „En niet alles wat er over hun uitgestort wordt voor waar aannemen!". Hoeveel geld hebben kinderen per maand te besteden? En waaraan wordt het uitgegeven? Hebben ze al flinke spaarrekeningen? En hoe denken ze later rijk te worden? Vragen die vragen om een groot on derzoek. Wij beperken ons tot zes kinderen uit de brugklas van het Zwincollege in Oostburg die bereid zijn er over te praten. „Kinderen van onze leeftijd krijgen gemiddeld ƒ20,- per maand zak geld". is het eerste antwoord. Bij na vraag blijkt echter dat Désirée 2,- per week krijgt. Geen vetpot, vooral Marina van de Boogaart als je bedenkt dat ze graag ca deautjes weggeeft: „Zo rond Sin terklaas zorg ik altijd dat ik 10,- apart heb. Om pakjes te kopen". Joyce daarentegen krijgt 40,- per maand. Oneerlijk? Oliesjeik „Zo gaat het nu eenmaal in de we reld", zegt Izaak. „In Afrika hebben de mensen niks en in het Midden oosten geeft een oliesjeik alleen al miljoenen aan een boot uit. Je moet tevreden zijn met watje hebt". Izaak krijgt ƒ5,- per week en be weert nooit snoep te kopen, zoals zo veel van zijn klasgenoten. Ook Matty spaart liever dan dat ze haar geld uitgeeft: „Als ik geld heb, voel ik me zo lekker rijk", zegt ze. „Zelfs voor mijn verjaardag krijg ik liever geld". Behalve wat werkjes in en rond het huis, bij buren of familie hebben de kinderen nog weinig werkervaring. „Dat komt nog wel als ik een brom mer krijg", meent James, „maar misschien krijg ik dan ook wel meer zakgeld". Allemaal hebben ze een jeugdspaar- rekening, maar de gegevens hier over blijven onder water: „Het gaat niemand iets aan hoeveel daar op staat", vindt Joyce. Matty en Désirée weten het niet eens: „On ze ouders bewaren alle papieren". Tot slot de toekomst. Erik 20,- per maand en 5,- fiets- geld: „Als ik een kapotte spaak heb, moet ik 'm zelf betalen") wil graag met kinderen gaan werken: „Dan denk je niet aan geld. Je moet niet kijken hoeveel je gaat verdienen, maar of je het naar je zin hebt".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 2