Mom mag niet mee Een Ghanees met jouw bril op Droom op papier Tentoonstelling van kleindieren Koster Jac. van Voorenberghe maakt mensen gelukkig DINSDAG 12 NOVEMBER 1991 Niet elke kip is zomaar een kip. Je hebt kippen, KIPPEN en 'da's niks'. Als je daar meer van wil weten moet je dit weekeinde (15,16 of 17 novem ber) maar eens naar de Kruitmolen- laan in Middelburg gaan en probe ren Marco Wattel (13) te spreken te krijgen. Hij fokt ze zelf en weet daar zo smakelijk over te vertellen datje zelf een kip als huisdier gaat kopen als je niet oppast. Je zult ogen en oren tekort komen in de Kruitmolen. De Kleindieren- sportvereniging Walcheren houdt dan namelijk haar jaarlijkse ten toonstelling. Behalve alles wat tokt en kakelt van Marco kun je nog 1200 andere koe rende, piepende, fluitende en kwa kende lievelingen bekijken. Zoals de schattige Hangoordwergkonijnen van Véronie Carol (14). „Als er bij buurman Gilles vroeger konijntjes werden geboren, was ik daar altijd te vinden. Nu fok ik ze zelf." Alle 170 inzenders hebben hun mooiste dieren zorgvuldig voorbe reid. Want er zijn een heleboel prij zen te winnen. Marco: „Poten wassen, nagels doen. Het kammetje wordt met vaseline ingesmeerd. Zo ziet ze er mooi uit." Maar, hoe mooi ze ook is: als het een NIKS is mag ze niet mee. „Hangen de penveren of een scheef kammetje zoals Mom, mijn lievelingskip, heeft krijgt toch een O (onvoldoende). Al leen voor de fok zijn ze nog wel eens goed." Marco fokt zelf oud-Engelse vecht- krieltjes. Prachtige kleine zwarte kipjes. Het zou niet de eerste keer zijn als hij een prijs won. Iemand die absoluut in de prijzen zal vallen is Dennis van Doorn 14). Hij fokt sierduiven: Show-antwerp. Hij is de enige in Nederland met dit ras en dat is dus wel heel bijzonder. Dennis: „Ze lijken op postduiven, maar de kop is anders, veel mooier. En prachtige ogen." „Deze roodkras is de beste die ik tot nu toe gefokt heb. Die heeft nu al heel wal prijzen voor me gewonnen. Fokken is altijd spannend. Ik kreeg uit een blauw en een blauwkras een roodkras. Onmo gelijk. Die was dus vreemd gegaan. In het voorjaar selecteer je. Jammer voor de slechtste maar die gaan weg. Ze eten als gekken en trouwens: je krijgt hok-tekort als je alles houdt." (Voor inlichtingen over de vereni ging of de tentoonstelling: Riet de Witte. Tel. 01185-2307.) Marco Wattel, Dennis van Doorn en Veronie Carol koesteren hun lievelingsdier (foto Oscar van Beest Onlangs was hij op radio en tv: Jac van Voorenberghe, koster van de r.- k. kerk in IJzendijke. Hij riep de mensen op hun oude brillen op te sturen. „Het is een enorm succes ge worden", glundert Jac. „We kregen 7.000 brillen, waarvan 5.000 nieuwe en een slijpmachine ter waarde van 40.000 gulden." Eind dit jaar gaat de hele zending naar pater Cramers in Ghana. Hij werkt al 30 jaar in Ghana en heeft, dankzij het inzamelwerk van koster Jac, al vele duizenden slechtziende Ghanezen aan een bril geholpen. Jac: „Hier wordt niets aan de brillen gedaan.Ik pak ze alleen maar zorg vuldig in. Pater Cramers en z'n hel pers halen de glazen uit de oude bril len en stellen van elk glas de sterkte vast." In maart van dit jaar is Jac voor de tweede keer naar Ghana geweest. Hij is er geschrokken van terug ge komen. ..De toestand was veel slechter dan 4 jaar geleden. De mensen eten maar Koster Jac. van Voorenberghe één keer per dag. Kinderen moeten met een lege maag naar school. Er wordt een beetje aan visvangst ge daan, maar de meeste mannen doen niet veel anders dan dobbelen en kaarten. De mensen zitten in een uitzichtloze situatie." Maar het brillenwerk verloopt ge lukkig prima. Pater Cramers heeft intussen vijf optieken, waar elke dag honderden mensen komen. Jac zamelt ook nog vitrage in. „Daar maken ze dan muskietennetten van," vertelt hij. „Daar is enorm ge brek aan en vooral veel kinderen sterven door de beet van de mus kiet." Hij kreeg pas overgordijnen, maar die zijn niet zo geschikt als muskietennet. Toen Jac vorig jaar 25 jaar koster was, wilde hij niets voor zichzelf heb ben. Hij wilde geld inzamelen, want hij had weer een groep mensen ont dekt, die dringend hulp nodig had den. Jac: „In Owinska in Polen is een blindeninstituut. Daar hadden ze voor 130 kinderen maar één lees- loep!" Jac haalde zoveel geld op, dat hij in september 200 nieuwe leesloe- pen in Owinska kon brengen De mensen waren sprakeloos. Waarom al dat werk Jac? „Ik vind het fijn mensen gelukkig te maken." „In een droom kan alles. Er is maar één probleempje: jij bent. de enige die weet wat er allemaal ge beurt! En vaak vergeet je het zelf ook nog. Tja, als je jouw dromen wilt bewaren, dan kun je maar één ding. Maak eens een mooi gedicht van één van je dromen of dagdromen. Met andere woorden: doe mee aan de poëziewedstrijd DRO MEN. Schrijf je mooiste, span nendste droom op en stuur die in." Zo daagt Mieke Westbroek uit Drunen iedereen tussen zes en twaalf jaar uit mee te doen aan de tweede Werelddag voor Kinderen en Poëzie. De eerste (Nederlandse) Wereld dag was vorig jaar een groot suc ces: veel inzendingen en voor de prijsuitreiking waren duizenden mensen naar Het Land van Ooit gekomen. De mooiste gedichten met teke ningen zijn bij elkaar gebracht in een tentoonstelling die al te zien was in Hulst, in Vlissingen en vanaf vandaag op de jeugdafde ling van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg staat. Wie mee wil doen aan de wedstrijd kan daal de komende veertien dagen de kat uit de boom kijken. Afkijken De beste training voor de wed strijd is gedichten lezen van men sen die al zo lang aan het oefenen zijn dat ze af en toe hun mooiste gedichten in een boekje bij elkaar durven te zetten. Want het vak leer je door af te kijken. Bij Johanna Kruit bijvoorbeeld. Ze is geboren in 1940 en woont in Biggekerke. Ze schreef gedichten voor volwassenen, maar ontdek te een paar jaar geleden dat ze dat ook voor kinderen kon. Haar eer ste bundel (1989) heet Als een film in je hoofd en een tijdje gele den kwam haar tweede uit. In Kun je zien wat je voelt? staan vierentwintig gedichten die alle maal een verhaaltje vertellen over dingen die zich voor je ogen afspelen, maar waai- je toch geen oog voor hebt, omdat je er over heen kijkt, of omdat ze zo gewoon lijken datje er het bijzondere niet van ziet en daarom niet op het idee komt nog eens (maar dan be ter) te kijken. Heb je regen bijvoorbeeld wel eens zó gezien: De lucht raakt maar niet leeg er groeien plassen in de straat waar eerst nog zonlicht was komen nu wolken naar omlaag. Wat ook kan is dat je je over iets verbaast, maar 'door loopt', om dat je denkt dat je de woorden er niet voor hebt: Mist We meten de mist in de straat. Van ons huis tot de hoek waar jij staat is vijftig meter zicht. Daarachter ligt de rest die er wel is maar wegkruipt in mist. We meten de mist met een draad van de hoek tot ons huis. En het gaat zoals in een gedicht wantje iveet wat er is maar niet wat er staat tot je ziet watje mist. Kun je zien wat je voelt is uitge geven door uitgeverij Holland en kost 9,90. De tekeningen bij de gedichten van Johanna Kruit werden gemaakt door Wim Hof man. Als je meer over de poëziewed strijd wilt weten, moet je er op school naar vragen. Mieke West broek heeft alle scholen in Neder land een deelnameformulier met de wedstrijdvoorwaarden ge stuurd. Jan Smeekens W E R E (;na eer\ lavi&etyd vas,t in -?nr\ c.(- ir\r\. U/tb-10

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 3