Oefenen tot het vanzelf gaat Stress heb je nodig T yf yr*7T} T rwn JLjv/Ö Je spieren verraden als er iets mis is Piekeren Ook onder hypnose doe je niets tegen je zin Herboren en schoner dan schoon DINSDAG 12 NOVEMBER 1991 „Eerst test ik uitgebreid. Iemand beweegt houterig, dat zie je. Maai* belangrijker is hoe dat komt. Ik maak een plan en dan gaan we samen trainen. Als de lichaams helften niet goed samenwerken, huppelen of wissel- sprongen. Trampoline, tafeltennis, oefeningen met de bal. Alles kan hier." Peter: „Een hand kan zo gespannen zijn dat de vingers verkrampt bewegen. Schrijven is dus heel moeilijk. Ik kan niet schrijven met zo'n kind. Wel de vingers trainen zodat ze ontspannen raken. Het schrijven wordt dan vanzelf beter." „Alles gaat stapje voor stapje. Het niveau verbeteren iets bijleren) en/of de kwaliteit verbeteren even goed doen, maar sneller). Net zolang tot het geautomatiseerd vanzelf) gaat. Dat verleer je nooit meer. Niet elk kind kan even ver komen, maai- de meesten gaan flink vooruit. Ze komen elke week graag en oefe nen thuis trouw. Dat is nodig, anders schiet je niet op en wordt het alleen maar vervelend. En een kind dat niet wil, daar bereik je echt niets mee." De bal op de stip. Een uithaalgoal!!! Keihard, precies waar je 'm hebben wou. Het seintje van je hersenen naar je benen werkte uitstekend, net als je spieren zelf. Dat die coördinatie (samenwerking) niet altijd even vlot verloopt weetje zelf ook wel. Als je moe, afgeleid of heel zenuwachtig bent. Dan raak je gespannen en werkt je lijf minder goed. Peter van den Hooven: „Er zijn kinderen bij wie herse nen en spieren nooit zo goed samenwerken. Bijvoor beeld omdat hun hersenen te weinig prikkels naar de spieren sturen. Of doordat het bindweefsel rond hun spieren te Strak is. De spieren zijn dan te gespannen. Soepel bewegen lukt dan niet. Je schopt te laat, te zacht of net naast de bal. Of schrijven is moeilijk" Peter van den Hooven: soepel bewegen lukt dan niet (foto Oscar van Beest) Baby's Peter van den Hooven is al jaren kinder-fysiotherapeut in Vlissingen. Hij is gespecialiseerd in bewegingsproble men en geen onbekende bij veel basisschoolkinderen. Hij behandelt ook baby's van twee maanden en pubers. .kj«i Jocliem van de Mei en Jeroen Schoote: na een sauna slaap je als een roos (foto Ruben Oreel) Wie echt volop wil genieten van een rondje door de sau na moet daar wel een paai- uur voor uittrekken. Dat ver tellen Jochgem van de Mei (12) en Jeroen Schoote (12) uit Middelburg. Beide vrienden zijn regelmatig te vinden in de sauna. „Een saunabad is eindeloos genieten", vertelt Jochgem enthousiast. „Lekker zweten in de saunacabine en daar na je lijf laten verwennen in het bubbelbad. Of je neemt een verfrissende duik in het zwembad en laatje masse ren door de jetstream (harde waterstraal). Daarna voel je je als herboren en schoner dan schoon". Klassefeest Met een schuin oog kijkt hij naar Jeroen. Dat is pas echt een bofkont. Zijn ouders hebben een saunabedrijf. Jeroen: „Ik kan zo vaak als ik wil gebruik maken van de sauna. En reken maar dat ik dat doe. Soms wel vijf keer in de week". Rust, ontspanning en gezelligheid. Daar gaat het om in de sauna. En natuurlijk om water. Koud, warm, stro mend of bubbelend. „Veel mensen denken nog steeds dat een sauna alleen voor grote mensen is", vertelt Jeroen. „Maar dat is een misverstand. Vorig jaar heb ik in de sauna een klasse- feest georganiseerd. Voor sommige kinderen was het in je blote niks rondlopen wel even wennen. Maar dat duurde maar even. Een aantal kinderen is zo enthou siast geworden, dat ze nu nog regelmatig een saunabad komen nemen". Ontspannen leunen de beide vrienden achterover in het bubbelbad. Slaapproblemen zullen ze niet kennen. „Na een saunabad slaap je als een roos", zeggen ze twee stemmig. Je zegt liever „Ik het pijn in mijn buik", dan „Ik ben bang". Soms durf je je echte gevoel niet te vertellen. Het kan ook heel moeilijk zijn om te zeggen waarom je niet lekker in je vel zit. Je voelt je vaak gespannen, verdrietig, angstig of heel kwaad. Maar je kunt er geen woorden voor vinden. Dan kan het soms goed zijn eens met je lichaam te praten. Met je spie ren om precies te zijn. Addy Huisman uit Zoutelande heeft daarvoor geleerd. Addy: „Je spieren ven-aden als er iets mis is. Je hoofd is een soort computer waar alle informatie samenkomt. Je spieren kun nen heel even iets slapper wor den als er iets mis is boven. Dat lijkt op een korte stroomsto ring." Hoe gaat dat dan? „Vaak ko men er kinderen bij me die slaapproblemen hebben. Ze kunnen niet ontspannen in bed. Ik laat hen dan precies vertellen hoe ze meestal naar bed gaan, of wat ze denken in bed. Soms blijken de kinderen bang te zijn dat hun ouders een on geluk krijgen. Of ze zien steeds op tegen de volgende dag. Spieren vertellen dat dan dui delijker dan je mond. In je li chaam zitten magnetische stroompjes. Met metertjes kun je die stroompjes zelfs laten zien. Die stroompjes lopen soms verkeerd. Je kunt je dan rot voelen. Door een soort mas sage laat ik die stroompjes dan weer goed lopen. Je voelt je weer ontspannen. Kinderen kunnen dat zelf ook leren. Ook leer ik hen een speciale slaap houding aan. Armen en benen gekruist. Ina demen door je neus, uitade men door je mond. Veel water drinken is ook goed voor de ontspanning". gedicht Dichte ogen staren strak naar het plafond. Stille woorden spoken duister in het rond. Steeds dezelfde, telkens weer. De ogen zien al lang niks meer. Een auto buiten. Tik - de klok - en jij maar wakker. Gevangen in je eigen hok. 'Lekker los', gewoon ontspannen dus, is voor veel kinderen erg moei lijk. „Gemiddeld een van de vijf kin deren (20%) heeft klachten, die te maken hebben met stress", zegt Jos Hendriksen (31), een psycholoog uit Limburg. Dit was de conclusie van een onderzoek, waarbij wel 1800 kin deren uit de groepen 7 en 8 van aller lei basisscholen betrokken waren. „Stress betekent spanning", legt Jos uit, „dat kan zich uiten in nega tieve gevoelens, zoals boosheid, ver driet en angst. Maar ook kunnen kinderen last krijgen van buikpijn, hoofdpijn of bedplassen. Veel men sen denken dat stress bij kinderen niet voorkomt. Maar echt, het be staat!" Geen ziekte Zijn onderzoek beperkte zich tot stress op school. „Kinderen zitten wel zes uur per dag op school: je kunt natuurlijk niet zeggen dat daar de oorzaak ligt. Maar het gevoel dat een leerling iets niet kan waarma ken of, wat ook heel erg is, door klas genoten genegeerd wordt, kan lei den tot stress. Leerkrachten moeten daar rekening mee houden". Aan de andere kant benadrukt de psycholoog dat stress eigenlijk heel normaal is en zelfs bij het groter wor den hoort: „Stress is beslist geen ziekte, je hebt het zelfs nodig! Ieder een krijgt eens te maken met een on voldoende of iets anders, dat tegen zit. Je moet dat leren hanteren, zor gen dat jij stress de baas blijft! Pas Heb je dit ook wel eens? Stel je kijkt naar een ontzettende spannende film. Die film slokt al je aandacht op. Je ziet niet datje broer je computer spelletje pikt zonder te vragen. Je ziet niet dat je vader net binnen komt met grote zakken frites. Je ziet alleen de film. Eigenlijk'ben je dan onder een soort hypnose. „Veel mensen hypnotiseren zichzelf zonder dat ze het weten." zegt Theo van Bokkum uit Middelburg. „En aan de andere kant zijn ze onnodig bang voor hypnose. Je weet niet wat er met je gebeurt, zeggen ze dan. Of ze zijn bang dat ze niet meer wakker worden. Jammer, want hypnose \x zeer handig en volkomen onschul dig', zegt Theo. Maffe dingen Theo geeft les in hypnose. Geen showhypnose", vult hij snel aan. „Dat zie je soms op TV. Mensen gaan dan de mafste dingen doen. Maar zelfs onder hypnose doe je ei genlijk nooit iets tegen je zin.". Wat leer je de mensen dan? „Ik hyp notiseer mensen om hen van span ningen af te helpen. Sommige men sen zijn bang, reageren raar of heb ben hoofdpijn. Maar ze weten niet hoe dat komt. Door hypnose kan ik er soms wel achter komen". Hoe dan? „Vergeten doe je eigenlijk nooit iets. Alles wat je meegemaakt hebt wordt bewaard in je hersenen. Toch kun je lang niet alles meer op noemen. Je hoofd is eigenlijk een schatkamer vol herinneringen. Je bewaaakt die schatkamer streng. Maar door hypnose gaan er meer deuren open dan anders. Zo kom je soms te weten waarom je je zo rot voelt". Kunnen mensen zichzelf ook leren hypnotiseren? „Ja, iedereen kan het leren. Onder hypnose kun je jezelf iets laten verbeelden. Stel dat je al tijd zenuwachtig bent voor een spreekbeurt. Ga dan thuis heel ont spannen liggen met je ogen dicht. Je gaat de spreekbeurt helemaal zien. Onder hypnose zie je die film echt. In je gedachten lukt die spreekbeurt prima. Zo raak je je zenuwen kwijt. Want als je de spreekbeurt dan echt moet doen lijkt het net of je het voor de tweede keer doet. Het lukt dan perfect. als het niet meer over gaat moet er deskundige hulp bij komen". Leren omgaan met stress zou, wat Jös betreft, best op school kunnen gebeuren: „Zo'n vak als gezond ge drag, waar kinderen van alles leren over tandbederf en roken, - daar komt geen stress in voor. Dat moet veranderen." Maar het beste om stress de baas te blijven is lichamelijke inspanning. „Als je veel met je hoofd bezig bent moet je ook veel bewegen, sporten, fietsen, zwemmen, noem maar op. Je hoort wel eens dat ze op school de gymnastiekles willen afschaffen. Daar ben ik dus de grootste tegen stander van". Marina van den Boogaart

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 2