Vrouwen in Asterix-strip bijten nu ook van zich af Maak zelf Hollands landschap Rechtsaf door rood mag (soms) Geef muziek een beetje meer kleur Nieuwe verkeersregels rekenen op je verstand 11E JAARGANG -NUMMER 10-DINSDAG 12 NOVEMBER 1991 GILZE - Hoe maak je bewonderaars van Asterix en Obelix zo nieuwsgierig naar hoe het met het dappere tweetal gaat, dat de strip met hun nieuwste avonturen binnen een paar weken uitverkocht is? „Door stukje bij beetje te vertellen dat er wat staat te gebeuren in het kleine Gallische dorpje dat we zo goed kennen," zegt Herman Vermij. Hij is strip vertegenwoordiger bij Betapress in Gilze waar sinds 18 oktober drie keer per week vrachtauto's afgeladen wegreden naar zesduizend tijdschriftenwinkels en boekhandels overal in het land. „We begonnen met videobanden te sturen naar journalisten. Een heel klein clubje wist toen dat er een nieuwe Asterix aankwam en daar lieten we het bij. Een week voor 18 oktober hebben we die mensen het album gestuurd en daarna ging alles vanzelf. Er verschenen stukjes in de krant en iedere liefhebber wilde het album onmiddellijk hebben, maar moest toch eerst een paar nachtjes wachten." Vertaler De allereerste Nederlander die Asterix de roos en het zwaard te zien kreeg, was Frits van der Heide. De strip heette toen nog Asterix la rose et la glaive en werd in losse bladzijden vanuit Parijs naar zijn huis in Zandvoort gefaxt. Hij is de vertaler van de strip en kreeg voor dat karwei precies één week de tijd. „Lang genoeg," zegt hij. „Als iets goed is geschreven, is vertalen leuk werk en ook niet zo moeilijk. Problemen oplossen geeft je bovendien een lekker gevoel." De problemen waar hij op doelt zijn onder andere de wolkjes die in de Franse uitgave soms klein zijn, omdat er maar één woord in hoeft: Allons kun je niet korter vertalen dan met drie woorden. Ik heb er van gemaakt Laten we gaan. maar echt tevreden ben ik daar niet over. Het is teveel schrijftaal en een strip eist spreektaal." Frits van der Heide is erg tevreden met het verhaal: „Ik had al eerder wat Asterixen vertaald, maar vond ze de laatste tijd niet zo leuk meer. Al dat gereis van die Galliërs. Die mannetjes moeten gewoon thuis blijven. In hun dorp. Daar valt genoeg voor ze te beleven. En zeker als hun vrouwen geleerd hebben van zich af te bijten." MIDDELBURG - „Hoe vorm je kin deren tot goede kunstbelevers? De drang tot weergeven hebben alle kinderen. Daar moet je gebruik van maken. Je moet ze leren oefenen in het vervaardigen van dingen en in het leren verstaan van wat anderen gemaakt hebben," meent Jos Els- geest van het RPCZ. Hij zei dit bij de opening van de ten toonstelling Een Hollandse Ten toonstelling, tot 17 januari te zien in het Zeeuws Museum in Middelburg. „De reizende tentoonstelling is spe ciaal gemaakt voor de hoogste klas sen van het basisonderwijs en de eerste klassen van het voortgezet onderwijs," zegt Dorine Zelders. Zij werkt bij de educatieve dienst van het museum. De Hollandse Tentoonstelling gaat over landschap en natuur. Hollands is de tentoonstelling, omdat er uit sluitend werk van Nederlandse kun stenaars te zien is. Dorine: „Er zijn 40 kunstwerken te zien, waaronder een beeld van klei, dat de kunstenaar ter plekke in het museum heeft gemaakt." Infopakket Je kan met je klas op een ochtend of middag de tentoonstelling bezoe ken. „De leerkracht krijgt dan van te vo ren een infopakket met een handlei ding en een diaserie," vertelt Dori ne. „In het museum krijg je eerst een korte inleiding, dan de rondleiding en tenslotte een verwerkingsop dracht." Samen met enkele anderen heeft Dorine die opdracht bedacht. Ze is op zoek gegaan naar 500 kartonnen doosjes. Dorine: „Het zijn gewone, bruine, vierkante kartonnen dozen. Daarin hebben we allerlei verschillende ma terialen gestopt zoals behangpa pier, lapjes textiel, stukjes hout, enz." Het is nu de bedoeling, dat de kinde ren met het doosje en de materialen zelf een landschap gaan maken. Ze kunnen dat in het museum doen of op school of thuis. »Alle doosjes krijgen een nummer en we willen volgend jaar alle werk stukken tentoonstellen," zegt Dori ne. Nieuwsgierig geworden? Op 20 en 27 november kan je naar een voorlich tingsmiddag. Kost maar 1,-. Even bellen als je gaat. HM ">■•9 Nieuwe verkeersregels laten meer over aan je gezonde verstand. Een grote bink mag achterop bij een kind van acht. En of met losse handjes fietsen nu echt verstandig is(foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Sinds 1 november gelden er in ons land andere ver keersregels. Er zijn een paar regels bijgekomen, maar er zijn er vooral veel afgeschaft. Er mag nu een heleboel in het ver keer, als het tenminste veilig kan. Er wordt dus van je verwacht datje zelf je verstand gebruikt. Dat geldt ook voor kinderen. VVN (Veilig Verkeer Nederland) van de afdeling Duiveland vroeg de verkeerspolitie daarom spe ciaal om hulp voor leerkrachten van de basisschool. Zo had agent John van Tol uit Zie- rikzee daar laatst alle scholen op één na in de klas. Het voortgezet onderwijs komt later aan de beurt. Agent Van Tol vertelt vooral over de veranderingen voor voetgan gers en (brom)fïetsers. Zoals: bij sommige zebrapaden komt een oranje knipperlicht. Wie zelf goed oplet mag dan oversteken. Maar je kunt ook op de knop druk ken en op groen wachten. niemand, ook geen (brom)fiet- ser, mag bij of op een zebra inha len. op sommige plaatsen mogen (brom)fietsers rechtsaf door rood rijden. Dan moet er wel een bord staan met '(brom)fietsers rechtsaf toegestaan'. En dan nog mag het alleen als je niemand hindert. rolschaatsers en skateboarders zijn nu voor de wet voetgangers. Zij horen dus op de stoep. Paard is voertuig Een paard is nu een voertuig, dus die moet op de weg. En als de weg verboden is voor een tractor of zo, dan mag je er met je paard ook niet in. "Het is heel belangrijk dat kinde ren dit allemaal weten," zegt agent Van Tol. "In Nederland gaan elk jaar 75 kinderen dood in het ver keer en 3600 kinderen raken erdoor gewond. Reken maar eens uit hoe veel scholen dat zouden zijn." Boetes omhoog De politie zegt eerlijk zelf ook aan de regels te moeten wennen. Daar om zette de Zeeuwse Verkeersbri- gade (als eerste in Nederland) voor zichzelf een cursus op touw. Mis schien ook om de boetes vast uit hun hoofd te leren? Want die zijn fors omhoog gegaan. Zo kost zonder licht rijden (voor en achter) nu 40 piek, net zo duur als met de fiets door rood. Voor brom mers is dat nu 60,- en per auto 150,-. Een brommer die te luid bromt kostje 150,- en als je hem opvoert wordt de strop 200,- groot. Je ver stand gebruiken kan natuurlijk ook! SCHARENDIJKE - 'Het muziekon derwijs op de basisscholen is niet zo best.' Dat staat in het pas versche nen inspectierapport 'Muziek-de maat genomen'. „Een leuke titel met dubbele betekenis," vindt in- spectrice Ada Kolste uit Middel burg. Zij heeft intensief meegewerkt aan het rapport. „Het is voor het eerst, dat een in spectierapport uitspraken doet van kritische aard," zegt mevrouw Kol ste. Ze vindt de inhoud en de kwaliteit niet dramatisch, maar wel teleur stellend. „Er zijn zoveel middelen en goede methoden beschikbaar en die worden onvoldoende gebruikt." Gezellig Op veel scholen moet het muzie- kuurtje vooral gezellig zijn. Veel ver der dan een paar liedjes zingen, al of niet met begeleiding op de band, komt men niet. Maar goed muziek onderwijs omvat veel meer dan lied jes zingen. De inspectrice: „Naai- muziek luiste ren, er op bewegen, gebruik en her kennen van instrumenten, notatie. Er zijn zoveel mogelijkheden. Er wordt te weinig creatief gewerkt. Het is te schraal." Van alle leerkrachten vindt één der de zich ongeschikt om muziekles te geven. 'Ik kan niet zingenhoor je dan. „Daar is best wat aan te doen," vindt mevrouw Kolste. „Je kunt deskundigen in je school halen van de muziekschool of de consulent van het Steunpunt. Ook kan je met. je-team een planmatige opzet ma ken en precies afspreken, wat er per klas geleerd wordt." Kleuren De directeur speelt een belangrijke rol. Die moet actief stimuleren en een goede sfeer scheppen. Annemiek v. d. Hoek en Marleen Va renkamp uit groep 7 van De Helger- zeeschool uit Scharendijke zijn dik tevreden over hun muziekles. Annemiek: „We tekenen wel eens op muziek en dan moet je zelf de kleu ren kiezen. Droevig of vrolijk, warm of koud." En Marleen vult aan: „We zingen ook wel met vier groepen in canon. En we maken fantasieliedjes met ra re woorden, die niks betekenen." Ook noten lezen, ritme klappen en met kerst een schoolkoorgebeuren in Scharendijke. Daar wordt maat gehouden!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 1