Vooral de waterige excursies slaan aan 115 Bloed in de bibliotheek Fijn verdrietig f. 1 Matuurmoeders begeleiden schooljeugd DINSDAG 8 OKTOBER 1991 Les over landbouw; wel leuk natuur lijk. Maar als alle nieuwigheden uit. 'n prachtige bijna loeiende hou ten koe voor de klas komen... dan let je toch wel even wat beter op. En als je zelf op het schor in de slik mag O spitten naar bodemdiertjes, dan wordt biologie helemaal leuk. .Dat willen we graag", vertelt Rita de Ligt uit Zierikzee. Zij is de coördi nator van de Werkgroep Schoolbio- ogie van de KNNV. .Met zo'n 25 vrijwilligers, allemaal enthousiaste moeders en onze na- tuur-opa, fietsen of stappen we met een klas naai- buiten. Want daar ge beurt het." Levende stenen Toen Mondragon tijdens dé 80-jari- ge oorlog Zierikzee wilde innemen, liet hij de Leverdijk doorsteken. Het hielp hem niet. Zierikzee bleef on neembaar. Alleen die grote plas wa ter bleef. Rita: „Da's leuk om te weten. Ook dat professoren uit de hele wereld naar dat nu brakke Kaaskenswater komen om daar zeldzame levende stenen te bekijken. Maar, als je zelf die mosdiertjes mag opvissen en ze onder de microscoop kan zien. Dat vergeet je toch nooit meer. Kijken, ontdekken en leren, daar gaat het om. We hebben een hele lijst van mogelijke excursies. Van een kabouterpad voor groep 1/2 tot een zout/zure regenwandeling voor groep 8. Vooral de waterige excur sies vinden kinderen altijd heel erg geweldig." Huiswerk Rita: „Scholen kunnen zich vooraf inschrijven. De leerkracht krijgt dan huiswerk. Die moet onze les brief voorbereiden en in de klas be handelen. Want: hoe leuk het ook al lemaal is, zo'n excursie is niet zo maar een leuke toevoeging." Op alle Zierikzeese scholen weten ze dat. Ze doen al jaren met hun klas sen mee. Rita: „We zouden graag ook eens buiten de stad willen werken, maar daarvoor ontbreekt jammer genoeg het geld." Vrije vogeldag Ook buiten het schoolwerk is de club actief. Zaterdag 19 oktober kunnen kinderen van 8-12 jaar op de landelijke Vrije Vogeldag mee op vo gelexcursie. Wie ook mee wil: opge ven op 10, 11 of 17 oktober tussen 7 en 10 uur 's avonds bij Rita de Ligt (tel. 01110-12320). ,Leuk, een schipbreuk" dacht pro fessor Polyzinsky. „Daar zal het wel tevreden mee zijn." niks hoor. Bloed wil het Mu seum wetebeesje zien. Echt mense- bloed en niks anders! Dus werd het bloed. Want Museum- wetebeesjes zijn lief. Maar je moet er toch wel een beetje mee oppassen. Christa (9) van De Vasteburgh: „Ik vond het wel een beetje eng hoor. 'Vat moest die misdadiger huilen." Ook Dennis (9) schrok even: „Het zo echt." Mijke (6): „Helemaal oiet eng. Dat kan toch nooit, je hand afhakken. En ik zag de duim nog een beetje." Raven en Wiebe (11) van de West burch hadden best nog wat meer bloed willen zien. Maar het kon er ze ker mee door vonden ze. Intussen zitten ze samen met nog zo'n 100 andere kinderen in de aula van de Middelburgse bibliotheek een prachtige kijkdoos uit de knip pen. Dezelfde die ook in het span nende boek: Op zoek naar het Beuls zwaard zit. Het is geschreven door Wim Hofman. Voorstellingen Jan Bruijns, van uitgeverij De Ko peren Tuin in Goes maakt elk jaar rond de kinderboekenweek een leuk lees- en doeboek voor Zeeuwse kin deren. „Dit keer gaat het over spannende dingen in onze musea", vertelt Wim Scholten. „En dat vonden wij zo leuk, dat we besloten hebben vanuit het museum ook iets te geven: drie gratis voorstellingen voor kinderen, gespeeld door kindertheater 'Het hondje van de Ruy eer, met een knip- en plakmiddag." Bram (11), ook van de Westburch: "Ik vond het heel gei nig." Woe. 9 oktober is het in Zierikzee (Nieuwe Kerk), Zat. 12 oktober in Oostburg (Den Hoekzak), allebei om 3 uur. Aanmelden kan nog via het strookje (bij musea, bibliotheek of boekhandel) of op: 01180-26655 (Zeeuws Museum, Dorine Zelders). „Wat is er Heidi?" vroeg opa (tekening van Bert Bouman). Fantastisch toch, al die nieuwe kinderboeken die op dit ogenblik elke boekhandel tot een paradijs je maken? En ook zo blij dat er veel oude bij zijn in een nieuw jas je maar voor een zacht prijsje? Een van de beroemdste boeken uit de geschiedenis van de jeugd literatuur werd in 1880 geschre ven door de Zwitserse schrijfster Johanna Spyri. Haar boek over een vijfjarig meisje dat geen va der en moeder meer heeft en daar om bij haar wonderlijke opa moet gaan wonen op een berg, is in heel veel talen vertaald en vaak verf ilmd. En als je overgrootmoeder, je oma en je moeder hün kinder boeken goed bewaard en aan jou gegeven hebben, dan kun je in die vergeelde exemplaren zo hier en daar vast en zeker opgedroogde tranen vinden. Heidi, want zo heet het boek, werd onlangs herdrukt in de Ploegsmaserie 'Lekker lezen voor f 17,50' en is nog altijd de moeite waard. Je moet van een Asse- poesterachtig verhaal houden natuurlijk, maar veel kinderen vinden niets zo lekker als fijn ver drietig zijn. En echt waar: als je 'Heidi' gelezen hebt en in Zwitser land komt, is het net of je er hon derdjaar geleden ook al was. Bekroond Bij uitgeverij Van Reemst ver scheen voor de derde keer een dik boek in de serie 5x bekroond. Wat heet dik? Maar liefst 619 (zeshon derdnegentien) bladzijden! Wat het kost? Tweeëneenhalve 2 Va cent per bladzijde! Watje voor die 15,90 (vijftien gulden negentig) krijgt? Vijf (5) jeugdboeken die ooit bekroond werden met een Gouden Griffel, of een Zilveren, of (omdat die prijzen toen nog niet bestonden) uitgekozen werden als Het Jeugdboek van het Jaar. In het boek zonder één plaatje en met alleen maar lettertjes vind je: 'De adjudant van de vrachtwa gen' cïoor S. R. van Iterson; Schakelfoutdoor Henk van Kerkwijk; Heraios en de beker' door Sacha Burger; 'Arenden vliegen alleen' van Tonny Vos- Dahmen von Bucholz en 'Zee zicht' door Simone Schell. De boeken werden in de volgorde die net genoemd is, bekroond in 1968, 1971. 1971, 1975 en 1980. Sprookjes Zesendertig eeuwenoude verha len vind je in het groot sprookjes boek dat ook bij uitgeverij Van Reemst verscheen. Uit de hon derden sprookjes die lang gele den voor het eerst opgeschreven werden door Charles Perrault, de gebroeders Grimm, Marie d'Aul- noy en veel anderen koos een ze kere Mrs. Craik de mooiste: De Schone Slaapster in het Bos, boeken Klein Duimpje, Repelsteeltje, Roodkapje, De Gelaarsde Kat, De Wolf en de Zeven Geitjes en Sneeuwwitje. Ze vulde haar ver zameling aan met iets minder be kende sprookjes als Eenoogje Tweeoogje en Drieoogje, Riket met de Kuif, Graciosa en Perci- net, De Blauwe Vogel en De Gele Dwerg. Elk sprookje werd door Warwick Goble versierd met een romanti sche, mooi-ouderwetse, sprook jesachtige tekening. Sprookjes zijn ook vandaag de dag nog spekkie voor het bekkie. Jammer is wel dat de tekeningen in het dikke (383 blz.) en goedko pe 19,90) boek in een zuursto- krose lijstje afgedrukt zijn: dat maakt deze uitgave op een ande re manier toch een beetje goed koop. Jan Smeekens Kinderen druk bezig in de Zeeuwse Bibliotheek Ifoto Oscar van Beest IK WIST WÉL dat \e talent SCHRIJVE*?/ ÓON&E B1E&EL SOUDEN

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 3