BOEKENWEEK Zet elke dag een raampje open Dan schrijf ik stiekem toch verder Droom Oude toppers wachten op eigenaar Overal is wel een gedicht bij te vinden Ik las zelfs op straat DINSDAG 8 OKTOBER 1991 'Jeugdbiepjuf en boekenwurmduizendpoot Jozien Wagenvoort (links) en Hannie Bruijnooge in de Vlissingse bibliotheek foto Oscar van Beest) Je krijgt het woord haast niet uitje pen: jeugdbibliothe- caresse. (Echt zo'n dicteewoord voor een leerkracht die de pest heeft, aan kinderen). Werken op de jeugdafdeling van de Vlissingse biep. Ge woon een beetje zitten? Echt niet! Hannie Bruijnooge kan het weten: „Na de HAVO ging ik naai- de bibliotheek-academie in Tilburg. Dat duurt vier jaar. Echt pittig en interessant". Sinds 1977 is ze jeugdbiepjuf (veel leuker woord). Han nie had een beroemde voorgangster: Annie M. G. Schmidt. Jawel! Die was tot vlak na de oorlog jeugd- biepmevrouw (ook leuk) in Vlissingen. „Als kind liep ik al lezend op straat", vertelt Hannie ver der. „M'n man las zoveel dat ik soms hoopte dat de biep af zou branden". Leestik Hannie heeft nu twee kinderen. „Die hebben ook een leestik", zegt ze. „Ik werk vooral op scholen. Vaak wordt ik uitgenodigd in een Vlissingse klas. Ik regel ook vaak dat er bekende schrijvers in de klas komen. Dat gebeur de vorig schooljaar al 30 keer. Dan leren kinderen pas wat er achter een boek zit en hoe een boek ontstaat. Ook regel ik dat scholen boekenkisten krijgen. Na een tijdje kunnen ze die aan een andere school doorgeven". Tegenwoordig worden er minder boeken gelezen dan vroeger. De grote boosdoener is de t.v. Als je weinig leest haal je slechtere cijfers voor taal. Geweld In Vlissingen kun je kiezen uit 25.000 jeugdboeken. Er zijn zo'n 4000 kinderen lid van de biep. Er werken nu vier mensen op de Vlissingse jeugdafdeling. Jozien Wagen voort is het hoofd. Jozien: „Wij kopen boeken en schrijven boeken af. Dat kiezen is soms moeilijk. Turtelboekjes komen er niet in: alleen geweld en slecht taalgebruik. Tup en Joep heb ben we wel, maar die laten we langzaam doodgaan. Te discriminerend. Er worden tegenwoordig erg goede jeugdboeken geschreven. Het ergste is iemand niet kun nen helpen. Wij vinden het leesplezier het allerbelang rijkste". De jeugdbibliothecaresse: geen trutje in plooirok met dikke brilleglazen maar een echte boekenwurmdui zendpoot. boeken. „Die boeken koop ik van men sen, die er vanaf willen," legt ze uit. „Sommige mensen gaan kleiner wonen en hebben ruim tegebrek. anderen erven sta pels boeken, waar ze geen raad mee weten. Die boeken koop ik dan in met de bedoeling ze weer door te verkopen. Maar heel belangrijk voor mij is de kwaliteit. Flutboeken wil ik absoluut niet in mijn winkel hebben," zegt ze zeer beslist. Alle leeftijden Kopers van alle leeftijden lopen de winkel in en uit. Op zoek naar dat ene speciale boek uit hun jeugd of een boek, dat hun verzameling kompleet kan ma ken. „Die mensen zijn dolblij, als ze eindelijk na veel zoeken het boek te pakken hebben," ver telt Liesbeth. Ook kinderen weten, dat er in deze winkel meer dan 13 blad zijden te koop zijn. Soms ko men ze met hun ouders of groot ouders. Van boven tot onderen wordt de winkel afgesnuffeld op zoek naar dat ene boek. Toppers Liesbeth: „Elke zaterdag komt hier een jongetje uit Middel burg. Per trein komt hij naar Goes om hier zijn voorraad aan te vullen of op peil te brengen." Ook de jaarlijkse Kinderboe kenweek gaat niet aan Blz. 13 voorbij. „Speciaal voor de kin deren richten we onze etalage in met alleen maar kinder- en jeugdboeken," vertelt Lies beth. De bekroonde boeken van dit jaar zul je er niet aantreffen. Maar de toppers van voorgaan de jaren staan op de plank ge reed. Te wachten op een nieuwe eigenaar. gedicht Het kind in mij wil schrijven: verre dromen op papier en hier ligt alles voor me. Leeg mijn hoofd nog leeg m'n vel. Ik wist het wel. Marina van den Boogaart Een leven zonder boeken is voor Liesbeth Lamper onbe staanbaar. „Ik moet leven met en tussen de boeken," vertelt de eigenaresse van Blz. 13 in Goes. De winkel staat barstens vol met boeken, tweedehands Wie hft. de kamer v. mijn zoon gezien? Hij moest z. kamer opruimen, ik had 't al 100x gezegd, en toen ik thuis kwam, zat er een gat in ons huis. Deze gekke advertentie stond in de Woonlurv. Dit is een krantje van de Werkgroep Kinderboe kenweek Middelburg. Het zat verstopt in een gra tis reclamekrantje van Sinke Komejan. Eén van de redactieleden van de Woonlurv is Dick Anbeek, eigenaar van Boekhandel Fanoy uit Middelburg. Samen met nog vijf andere boekenfans zit hij in de werkgroep. Deze Middelburgse groep geniet ondertussen grote landelijke bekendheid. Dic.k: „We wilden dit jaar iets leuks doen met het thema 'huizen in boeken'. Ik vroeg aan meneer Sinke van makelaardij Sinke Komejan of hij mee wilde doen. Hij ging bijna uit z'n dak. De Woon lurv mocht gewoon in zijn reclamekrantje' „Onze bedoeling is kinderen aan het lezen zien te krijgen. Ik kan me niks leukers voorstellen dan een lekker boek". Rotterdam Er werden 100.000 Woonlurven gedrukt. Rotter dam vond de Zeeuwse Woonlurv zo leuk dat ze öok zo'n krantje wilden. Dus daar worden er nog eens 450.000 verspreid. Als je de Woonlurv gemist hebt, moetje snel naar je biep gaan! Naast de Woonlurv komt ook De Hoge Lurv uit. Dat is een hoge kleurige kartonnen flat. Elke dag van de boekenweek kun je een raampje openen. Je komt dan verhaaltjes en prachtige plaatjes tegen. Dick: „Beroemde mensen deden met ons mee. We hebben een goede naam in het kinderboeken wereldje". En nu maar hopen dat je scfiool Hoge Lurven heeft aangeschaft. Andersnaar de biep! Een lurv zit in je hoofd en gaat trillen bij een goed boek... (volgens Dick tenminste). Bij Loosdrecht heet het ge dicht. Het is kort en het gaat als volgt: als dit Ierland was zou ik beter kijken „Als je zo'n gedicht leest ga je de werkelijkheid toch door een ander brilletje bekijken", zegt Cora Minnaard (21) uit 's-Heer Hendrikskinderen, „en dat is precies waar het bij poëzie om gaat". Cora is net afgestudeerd aan de pedagogische academie in Mid delburg en als eindexamen werkstuk maakte ze een uitge breide handleiding over het le zen van gedichten op de basis school. „Tijdens mijn stage merkte ik dat de meeste leer krachten niet weten hoeveel mogelijkheden gedichten heb ben. Terwijl je overal wel een gedicht bij kunt vinden". Beeldje Cora werkte veel ideeën uit, maakte daar leskaarten bij en noemde haar methode 'DE BRUG'. „Een brug tussen het niet ken nen en lezen van gedichten dus", legt zij uit,„waarbij het plezier en beleven voorop staat". Cora kreeg een 10 voor haar werkstuk en tot haar verras sing kreeg ze op 19 september ook nog een prijs van de Hoge school Zeeland voor de beste af- studeerprestatie. „Heel origi neel", vond de jury, „een me thode, die voorziet in een be hoefte, een gat in de markt!" Met 1000 gulden en een bronzen beeldje ging de verblufte win nares weer naar huis. Dat had ze niet verwacht. „De waarde van dat beeldje is voor mij het grootst. En dat de poëzie in het zonnetje is gezet". Juffrouw Het wachten is nu nog op een uitgever, zodat de methode echt op scholen gebruikt gaat worden, samen met de taal-, re ken- en geschiedenisboekjes- Voorlopig is Cora juffrouw voor de jongste kleuters van de Prin ses Ireneschool in Goes. „Ei genlijk zou ik nu ook een me thode voor de onderbouw moe ten schrijven. Maar voor de klas staan is nog niet zo gemakke lijk. Ik ben 's avonds net zo moe als mijn kleuters". (Het gedicht Bij Loosdrecht is van K. Schippers en komt uit de bundel Een leeuwerik boven een weiland, uitgeverij Queri- do. Het komt voor in de metho de van Cora). Wie nog iets over deze Krullebak wil schrijven kan dat doen tot en met woensdag 30 oktober. Daarna maken we de krant en kan er niets meer bij. De redactie De één doet het voor het huiswerk maken en de ander erna. Maar de twee Middelburgse vriendin nen Daphne (13) en Marieke (12) doen het allebei even graag: schrijven!. „Het liefst over dingen die helemaal niet be staan", zegt Marieke, „over een bijtbeest, dat een middeleeuwse boot uitspuugt. En de bemanning bestaat uit alle kinderen van onze klas (klas 7 van de Vrije School in Middelburg). Of over een pro fessor in de weetnietkunde, die een school op de regenboog onderzoekt. Het loopt goed af. want hij wordt later professor in de weetwelkunde!" Ook Daphne schrijft het liefst fantasieverhalen, „maar humor en spanning zijn ook belangrijk", zegt ze, „ik ben trouwens van plan een verhaal te schrijven over onze vakantie in Rusland; toen kreg ik een acute blindedarmontsteking. Dat is wel echt gebeurd". Kringlooppapier En als ze eenmaal begonnen is met schrijven kan Daphne niet meer stoppen: „Ga nou maar eens buiten spelen, zegt mijn vader wel eens. Maar dan ga ik stiekum naar boven om lekker verder te schrijven". Als het even kan willen de vriendinnen later echt schrijfster worden: „Zo mooi mogelijk boeken schrijven en die ook zelf illustreren. En dan na tuurlijk een uitgever vinden. Het liefst bij Lem- niscaat want die geeft de beste boeken uit. Het lijkt ons leuk als je in de bibliotheek loopt en je ziet dan je eigen boek staan". En vinden ze schrijven zo belangrijk dat iedereen het zou moeten leren? „Nou nee. dan koopt niemand onze boeken. Bo vendien komen er dan veel te veel boeken en dat is niet goed voor de bomen. Misschien als ieder een kringlooppapier gebruikt....".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 2