Een bijzonder kind Afval zegt heel veel over de mensen Kinderen zijn nooit schuldig Game Boy speelgoed van 't jaar VPRO filmt jeugdserie in Nieuw-Namen Mishandeling VERDRIETIG? Dik Trom viert 100ste verjaardag NIEUW-NAMEN - Het zal je maar gebeuren. Een hoofdrol krijgen in een TV-serie voor de jeugd! Die droom werd werkelijkheid voor de twaalfjarige Lineke Klomp uit Pij- nacker. „Voor de grote vakantie in juni moest ik auditie doen met 20 ande re kinderen," vertelt Lineke. „Het was heel spannend, want we ble ven met z'n tweeën over en toen hebben ze mij gekozen." De jeugdserie, waarin ze speelt, heet Zakken. Vanaf 8 december zendt de VPRO de zevendelige se rie uit op zondagmorgen om half elf. Elke aflevering duurt 20 minu ten. Toneelgroep Lineke speelt het buurtmeisje van de mannelijke hoofdrolspeler Mar cel. Die rol wordt gespeeld door de Belgische acteur Koen Venken. Bij de eerste opnamen was Lineke wel wat zenuwachtig, maar nu is ze he lemaal gewend. „Ik heb het script gehad, waarin staat wat je allemaal moet zeggen en doen,zegt ze. „Maar ik hoef de tekst niet letterlijk uit m'n hoofd te leren. Koen en ik mogen improvi seren en dat gaat lekker." MIDDELBURG - ..Kinderen zijn in elk geval nooit schuldig. Ze hoeven zich nooit te schamen". Dat zegt Janneke Ruysink uit Middelburg. Zij doet mee met de landelijke actie tegen kindermishandeling. Deze ac tie is in volle gang. Dat zie je op tv. Dat lees je in tijdschriften en kran ten. Dat merk je aan de posters op school. De mensen van deze actie willen slachtoffers beter helpen. Kinderen die mishandeld worden moeten echt snel hulp zoeken. Als dat niet kan: bel 06-8400. Je hoeft niet te bellen als je wel eens een lel om je oren krijgt. Ouders doen wel eens stom. Dat is lastig maar nog geen mishandeling. Je hoeft ook niet te bellen als je soms lekker knuffelt met. je ouders. Of je gaat samen in het bad. Dat kan juist fijn zijn. Dat is geen seksuele kinder mishandeling. Schoppen Wie moet dan wel bellen? Een moei lijke zaak. Er zijn kinderen die regel matig en expres geschopt en gesla gen worden. Die worden mishan deld. Vaak beseffen ze dat niet Ze denken dan dat dat normaal is. Soms den ken ze zelfs dat ze het verdienen. Er zijn ook volwassenen die akelige seksspelletjes met een kind doen. Die kinderen willen dat helemaal niet. Daardoor komen ze vaak in de problemen en hebben hulp nodig. Er zijn ook ouders die net doen of hun kind niet bestaat. Die sturen dat kind steeds weg. Dit is ook een soort mishandeling, maar moeilijk te ontdekken. Angst Hanneke: „In Zeeland waren er vo rig jaar 275 kinderen die ernstig mis handeld werden. Ik denk dat het er veel meer zijn. Want veel slachtoffer tjes durven geen hulp te zoeken. Ze zijn bang dat ze daardoor hun ou ders verliezen. Maar dat is niet zo. Sommige ouders dwingen hun kin deren tot zwijgen. Maar eigenlijk hebben die ouders ook hulp nodig. Er zijn geen ouders die zomaar mis handelen. Hoe kun je hulp krijgen? Hanneke: ..Veel Zeeuwse leerkrachten hebben een speciale cursus gevolgd. Ze we ten precies hoe ze moeten helpen. Natuurlijk kun je ook bellen: 06- 8400. Je hoeft zelfs je naam niet te zeggen. Eindelijk word je dan goed geholpen." BEL DE KINDERTELEFOON. TELEFOON 011t0-38080 ULVENHOUT - Stroop je mouwen op en maak je klaar voor het avon tuur van je leven, want: „Now you're playing with portable potoer!" Als je aan de vorige zin genoeg had om te weten dat dit stukje over de Game Boy gaat, dan ben je een van de vele, gelukkige bezitters van dit weergaloos populaire computer spelletje uit Amerika. Wat ook kan is datje het wel meteen wist, maar het grijze doosje van vijf tien bij negen bij drie centimeter kent van vriendjes die goed vinden dat jij het - „Nou vooruit dan heel even" - zo af en toe verlekkerd vast houdt. Wondertje In het laatste geval kun je je voor deel doen met wat Ben de Boer te vertellen heeft over het speelgoedje dat heel wat meer kost dan een zak knikkers. „De Game Boy is een computerwon dertje waaraan kinderen thuis, maar ook in de auto, in de trein of op vakantie eindeloos veel speelplezier kunnen beleven. Bovendien brengt het kinderen al op jonge leeftijd in aanraking met de wereld van de computer. En omdat we er vooral zo over te spreken zijn dat je er zelfs met z'n vieren tegelijk mee kunt spe len, hebben we de Game Boy vorige maand uitgeroepen tot Het Speel goed van het Jaar in de categorie voor Het Schoolgaande Kind." Opa Wie denkt dat Ben de Boer zo'n jon ge jongen is die hele dagen op het schermpje van vijf bij vier met Bugs Bunny door de vele knotsgekke za len van het Crazy Castle loopt, ver gist zich. Nee, Ben de Boer is voorzitter van de Stichting Goed Speelgoed, opa van een kleinkind en 63 jaar oud. „Onze organisatie probeert al acht tien jaar ouders er van te overtui gen, dat ze kinderen speelgoed ge ven waar je wat mee kunt doen. Speelgoed is goed voor kinderen. Dat mag ook best wat kosten. En niet alleen met sinterklaas. Het is heel belangrijk dat een kind het hele jaar door zo maar nergens om eens een keertje extra verrast wordt met iets moois." Lineke zit op een toneelgroep, die elke zaterdag oefent in het Hof pleintheater in Rotterdam. Daar heeft ze het improviseren geleerd. In totaal heeft ze acht dagen op de set gefilmd. Ze weet niet precies of ze ervoor betaald wordt. Lineke: „Ik hoop wel, dat ik een mooi ca deau krijg. Een fijn horloge of zo." De makers van de serie zijn alle maal hardstikke aardig voor haar. Ook tegenspeler Koen. Koen is gefascineerd door afval. Het heeft zoveel te vertellen over het doen en laten van de mensen. Koen: „Het vertelt hoe de mensen leven en wat ze eten; hoe ze vrijen en hoe ze heten." De serie, waarin zowel spanning als humor voorkomen, is opgeno men in het Zeeuws-Vlaamse dorp je Nieuw Namen. De opnamen heb ben zo'n acht weken geduurd en de bevolking heeft volop meegewerkt en alvast van de voorpret genoten. Koen over Lineke: „Zij is de aanzet tot mijn zakkenpassie maar ook mijn redding". Hoe de serie afloopt, verklapt hij niet. Dat moet je zelf maar gaan be kijken! KAPELLE - „Een bijzonder kind en dat is-ie." Deze woorden sprak de baker (vroedvrouw) 100 jaar geleden bij de geboorte van Dik Trom. Dat het boekenkind Dik Trom een wel heel bijzonder kind is (geworden) weten intussen miljoenen Nederlan ders. Jong en oud hebben de afgelopen 100 jaar gesmuld van de schelmenstreken van deze kleine dikkerd en zijn kornuiten. Of zich geërgerd aan die sluwe Bruin Boon. Onderwijzer Joh. Kieviet schreef de verhalen voor zijn leerlingen. In 1891 verscheen het eerste deel: Uit het le ven van Dik Trom. Acht jaar duurde het voordat de eer ste 10.000 boeken waren verkocht. Boeken over belha mels en deugnieten vonden de opvoeders toentertijd niet zo geschikt voor de jeugd. Maar de jeugd dacht (en denkt) daar heel anders over: Binnen enkele jaren werd Dik Trom razend populair en beroemd. Generaties mensen groeiden met zijn avontu ren op. Mevrouw W. Overbeeke (71) uit Kapelle las het boek 60 jaar geleden al als kind op school. „Elke leerling had het boek voor zich op de bank" vertelt ze. „Om de beurt mocht je een stukje hardop voorlezen. Tot je een fout las en dan ging de beurt naar een ander," lacht ze. Voor haar is Dik Trom als een goede buurjongen, die je je hele leven niet meer vergeet. De boeken van Dik Trom worden ook nu nog volop ver kocht en gelezen. Tot ergernis van diegenen, die de boe ken geen echte kinderliteratuur vinden. De hedendaag se lieverdjes oordelen blijkbaar toch anders „Ik heb het boek voor mijn verjaardag gekregen," ver telt Remco Hogendorf (10) uit Kapelle. ,,Ik hoorde dat het erg leuk en grappig was en dat klopte precies." De keuze voor een boekbespreking op school was voor hem dan ook niet moeilijk. „Dat wordt het boek De zoon van Dik Trom," zegt hij beslist. Ook het toneelstuk Dik Trom wordt nog steeds opge voerd. En zelfs de videoliefhebber kan genieten van zijn verfilmde avonturen. Dik Trom, een bijzonder kind, dat nooit geen grijsaard zal worden. In nog geen honderd jaar! Lineke Klom(p) op het dak foto VPRO)

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 1