Ruben komt altijd met een geraamte thuis Oktober wordt Spannende Tijd Langste week ff. m Natuurclub De Bonte Piet o. Op 2 oktober begint de enige week van het jaar de tien dagen duurt en waarin alle kinderen ja rig lijken, of denken dat het al Sinterklaas is. Elke boekhandelaar die van kin deren houdt zet tot en met 12 ok- .tober de deur extra wagenwijd open, om je met een gratis boekje van Thea Beekman te verrassen. En als je nog niet weet welk boek je wilt kopen, kun je eerst naar de-ook gratis-Kinderboekenmo len vragen. In dat kleurige boekje van 144 bladzijden vind je hon derden kinderboeken, met een fo tootje en korte inhoud. Er wordt tijdens de Kinderboe kenweek in veel boekhandels - en bibliotheken - voorgelezen; je kunt er met schrijvers en schrijf sters praten, en iedereen (of je nou van lezen houdt of niet) kan meedoen aan enkele wedstrijden. De interessantste is de Publiek sprijs '91 waarbij het er om gaat te voorspellen wie de populairste Nederlandse schrijver of schrijf ster van kinderboeken is. Als je mee wilt doen, kun je in elke boekhandel - en bibliotheek - een deelnameformulier krijgen. Op 1 november weetje of je in de prijzen gevallen bent en die prij zen zijn waarachtig niet mis. Nog zo'n aardige wedstrijd is de teken - en schrijfwedstrijd van de Bedrijfstak Bouw. De opdracht luidt: „Kies je favoriete kinder boek en teken of beschrijf hoe de hoofdpersoon woont." Verstandige onderwijzers en on derwijzeressen hebben een poos geleden bij de CPNB (die de Kin derboekenweek organiseert) het zogenaamde Lespakket Plus aangevraagd en zij kunnen je al les vertellen over de wedstrijd- voorwaarden en de prijzen. Huizen Het onderwerp van de kinderboe kenweek 1991 is 'Huizen in boe ken'. Er wordt mee bedoeld datje je zo lekker in een boek kunt voe len datje er wel in zou willen wo nen. En natuurlijk spelen huizen vaak een belangrijke rol in kin derboeken. 'Huizen in boeken' past precies op de Narniaserie van de in 1989 in Belfast geboren schrijver C. S. Lewis. Als jongetje van zeven ver huisde hij naar een groot huis met allerlei geheimzinnige hoekjes en lege kamers. Dertig jaar lang heeft dat huis in zijn hoofd rond gespookt en toen verzon hij er een boek over. Het behoort tot de po pulairste kinderboeken van de wereld en heet Het betoverde land achter de kleerkast. Toen C. S. Lewis in 1963 stierf, had hij ze ven boeken geschreven over het land waar je - als je geluk hebt - misschien ooit zelf nog eens komt. Nederlandse kinderen konden voor het eerst op reis naar Narnia in 1956, maar verder dan het tweede deel zijn ze nooit geko men. In 1989 herdrukte uitgeverij Leopold het eerste boek in een nieuwe kaft en met illustraties van Annemarie van Haeringen. Over een paar jaar is de serie com pleet en telt dan ongeveer 1400 bladzijden. Na prins Caspian en de reis van het drakeschip is een tijdje gele den het vierde deel verschenen. Het heet De Zilveren Stoel en je kunt het ook lezen als je de eerste drie boeken over Narnia niet kent. Met de kinderen Jill en Eus- taas ga je op zoek naar prins Ri- lian en tijden die gevaarlijke speurtocht reisje niet alleen door de wilde, eenzame streken in het noorden, maar kom je zelfs te recht op de bodem van de wereld. Het boek kost 26,90. Jan Smeekens ken feest. Magda: „Op zaterdag gaan we dan lekker een paar uur naar buiten. De natuur laat altijd wel wat bijzonders zien om je over te verwonderen. Als je al dat moois ziet, ben je er vanzelf voorzichtig mee. En dat willen we nu net berei ken." „We waren nog niet in Oranjezon of we hoorden al een nachtegaal. Het was verschrikkelijk mooi!" Schreef Marcel in het clubblaadje na een vroege-vogelexcursie. Fossielen zoeken, haaietanden bij Ritthem. Op paddestoelenspeurtocht. Drink- poelen onderzoeken. Eitjes in je ei gengemaakte nestkast zien uitko men. „Ook gaan we twee keer per jaar prunussen (vogelkers) rooien. Ieder een staat dan te trekken aan die bo men en de wortels. Dat is leuk. Voor al als je een halfjaar later ziet dat er damherten en reeën op die plek staan te eten. Negen november gaan we weer. Ik heb er nu al zin in" zegt Marga. Clublid De Bonte Piet is voor de kinderen van 10-16 jaar en kost maar 15,- per jaar. Daarvoor krijg je ook het club blad. Wie lid wil worden of meer wil weten: Magda Wattel, Dolfijnstraat 22, Middelburg, tel. 01180-11707. De eerstvolgende bijeenkomst op 28 september is een vogeltrekexcursie bij Breskens. Wie mee wil: voor de 26ste bellen. (Alle grote en kleine natuurclubs die ook eens in de Krullebak willen komen, moeten maar eens schrij ven). Oktober wordt in Zeeland de mooi ste maand van het jaar... voor kinde ren die van toneel spelen houden of graag naar de schouwburg en de bio scoop gaan: ..Tussen 1 en 31 oktober valt overal wel iets leuks te doen en iets moois te zien", zegt Rens Schot. ..Tussen 1 en 31 oktober valt overal wel iets leuks te doen en iets moois te zien", zegt Rens Schot. Hij werkt op het Steunpunt Kunst zinnige Vorming in Middelburg waar vijftien mensen al jaren alles uit de kast halen om kinderen op een plezierige manier in aanraking- te brengen met kunst. Rens z'n kast staat met die van Charlotte Jager en Heieen Verstelle op de afdeling Podiumkunsten en dat is de allerleukste afdeling van het Steunpunt. Echt podium Daar komen immers elk jaar de 350 prachtige theatervoorstellingen en concerten vandaan waar kinderen op school van mogen genieten: ..Dat is een heleboel en toch nog te weinig", zegt Rens. ..Er zijn ook voorstellingen die om de een of an dere reden alleen op een echt po- vanche met Branding II. dat zich in heel Zeeland afspeelt". Agenda Branding II heeft zoveel te bieden dat Rens niet eens wil proberen over alle activiteiten iets te vertellen: ..Als kinderen willen weten wat er op een bepaalde dag allemaal te doen is. kunnen ze maar het beste elke dag in de PZC de agenda met evene menten en filmvoorstellingen door snuffelen. Maar op school weet men er ook al les van. want we hebben alle Zeeuw se scholen informatie gestuurd. En als kinderen toch nog vragen heb ben of het naadje van de kous willen weten, moeten ze ons gewoon opbel len". Wat Rens nog wel kwijt wil is dit: „We weten zeker dat we samen met de schouwburgen en bioscopen in Zeeland én met het jeugdfilmfesti- val Cinekid alle kinderen van acht tot en met twaalf jaar iets te bieden hebben dat heel wat spannender is dan Goede Tijden Slechte Tijden. Echt wel". iHet telefoonnummer vail het Steunpunt is 01180-34880). ..Ruben komt altijd met een ge raamte thuis. Hóe hij het voor el kaar krijgt snap je niet. Maar hij ziet ze gewoon" vertelt Magda. „Kinde ren zien de gekste dingen. Veel meer dan je zelf ziet. Ze staan dichter bij de natuur en dat maakt het extra leuk om met ze op stap te gaan." Magda Wattel is een van de drie lei ders van de natuurclub De Bonte Piet. Met zo'n 25 leden vormen ze de enthousiaste Walcherse jeugdafde ling van de KNNV. Dat is de afkor ting van Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. Een van de oudste in ons land. De KNNV, ooit opgericht door o.a. Jac Thijsse (van de beroemde Ver kade-albums) viert dit jaar haar 90ste-verj aardag. Bij De Bonte Piet is het elke drie we- Bij De Bonte Piet is het echt 3 weken feest. dium gespeeld kunnen worden en niet in een gymzaal of in de hal van een school. Om Zeeuwse'kinderen toch met een paar van die bijzonde re voorstellingen kennis te kunnen laten maken, hebben we vorig jaar Branding bedacht. We weten dat veel kinderen daar veel plezier aan hebben beleefd, maar zelf waren we niet helemaal te vreden. Dus nemen we dit jaar re- Rens Schot

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 3