Avontuur met 2 pk Ur|,l;,;"wn Ik moet de koe nog melken Kan de parkiet mee? Reis per huifkar Praatpasta Heen en weer Geheimschrift Ontdek het verleden per fiets Aardappels schillen we onderweg foto Camïle Schelstraete) „Wij hebben 2 pk. Dat gaat langzaam maar je ziet wél alles! En dat kun je niet zeggen als je met een auto overal voorbij vliegt". Al negen jaar gaat de IJ- zendijkse familie Lookman op een heel bijzonde re manier met vakantie: per huifkar, getrokken door twee kleine, maar oersterke fjordenpaard- jes, Cera en Fjardar. „Elke zomer en vaak in het weekeinde gaan we er met z'n allen op uit", vertelt moeder Willeke trots, „altijd zonder vaste route, we zien wel waar we uitkomen". Meestal rijden ze ongeveer 50 km per dag. „En kamperen doen we bij de boer of in de vrije natuur. Heel avontuurlijk. We hebben er veel goede vrienden aan over gehouden". Op een camping zul je de familie Lookman dan ook niet tegenkomen. „Dat noem ik geen kamperen, met al die wasma chines en drogers", zegt Willeke. Behalve avontuurlijk is het ook een echte doe- vakantie: „De paarden in- en uitspannen, borste len en verzorgen is elke dag een heel werk; aard- appels schillen doen we ge woon onderweg, op de bok!" Ook dit jaar voert de reis weer naar België. De oudste zoon Fabian (17) gaat voor het eerst niet meer mee. Wel zijn jongere broer Floris (15) met een vriendje. Onderweg hebben ze altijd het no dige bekijks: „Meestal zijn de mensen heel vrien delijk, maar soms gebeurt het dat ze gauw hun hek dichtdoen, omdat ze denken dat er zigeuners komen. Ook denkt men vaak dat het heel makkelijk is om met een huifkar te rijden. Maar je hebt er veel kennis voor nodig Ik heb mijn koetsiersbewijs gehaald en een mencursus gevolgd". Over avon turen gesproken: Uitgerekend op de Kemmel- berg, zo'n beetje de enige berg in Vlaanderen, ging onze rem stuk! Ik heb de kar toen heel voor zichtig tegen een boom gezet. In een mum van tijd stonden er wel 40 nieuwsgierige Belgen te kijken. Die hebben ons toen verder de berg afge trokken". Stel je eens voor - het zal wel niet - maar stel je eens voor dat het in de komende zes weken één dag wat minder mooi weer is... Wat moet je dan? Naar Rotterdam! Naar De Ontdekhoek! Stuur je ouders de stad in en vertel ze dat ze zich over jou geen zorgen hoeven te maken. Dat jij je wel vermaakt in Neerlands Pierebadje voor de Techniek en dat je hoopt dat zij het, in die grote stad winkel-in-winkel-uit, ook een beetje naar hun zin zullen hebben. Volgens Bert Nagel, directeur van De Ontdekhoek, behoort zijn speeltuin tot de leukste van het hele land: „Als ou ders hun kind bij ons afzetten en even rondkijken, zie je ze denken 'Nou, dat zal wel wat wezen'. Maar kinderen gaan meteen aan de slag en blijven zelfs thuis dagenlang bezig met wat ze bij ons ge leerd hebben". Chips Nieuwsgierig naar watje er vijf dagen in de week van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags kunt doen? Teveel om op te noemen, maar onder andere een aardappel schillen. Serieus, En daarna mag je er chips van bakken, en reken maar dat die smaken. Je kunt er zelf bootjes maken en die in een vijver te water laten; een lepeltje smeden, met een laserstraal spelen, fo to's ontwikkelen, zelf specie maken en van echte baksteentjes muren bouwen, een koe melken en proberen een dijk te bouwen die vast en zeker de eerste keer wegspoelt. Ook in De Ontdekhoek kost vakantie vieren natuurlijk geld. Maar voor acht gulden en vijftig cent ben je wel de hele dag onder de pannen. En alles watje ge maakt hebt, mag mee naar huis. (Pannekoekstraat 55. Zondag en maan dag gesloten Als Kip Dekker van tevoren geweten had hoeveel onheil hij over zich zou af roepen met de tube Wengers Paarsge- spikkelde Praatpasta zou hij beslist een ander merk tandpasta gekocht hebben. Maai' dan waren wij een gees tig boek misgelopen over een jongetje dat dacht dat het heel vermakelijk zou zijn, als hij mensen de waarheid kon laten spreken. In gespikkelde paniek van Hazel Townson komen Kip en zijn vriendje Herman te weten dat er momenten zijn waarop het niet verstandig is om ronduit de waarheid te zeggen. Je kunt iemands-hart breken, of vijanden voor het leven maken, of zelfs een oorlog' ontketenen. De twee jongens krijgen die wijze les te horen van de uitvinder van de praat pasta, maar dan is het al te laat. Want de twee belangrijke personen die op het jubileumfeest van de school een toespraak zullen houden.... De rest staat in het boek. (Altamira, Heemstede, 21,90) Vier keer per week verandert Willem Dijkhuizen, kapitein van de Stad Wee- re zijn rondvaartboot in een veerpont. Zonder al te grote problemen. „Een kwestie van de koers verleggen", zegt hij. „Meer niet". Sinds eind april onderhoudt hij met zijn schip een veerdienst tussen Veere en Kamperland. Elke week op dins dag, donderdag, zaterdag en zondag- pendelt Willem tweemaal daags heen en weer met passagiers. Voor auto's is aan boord geen plaats. Dertig jaar na de sluiting van het Veer- se Gat is de veerdienst in ere hersteld. „Met dit voet-fïetsveer zijn de moge lijkheden voor het maken van uitstap jes flink vergroot", vertelt veerman Willem. „Een ideale uitkomst voor fïetsliefheb- bers die een trip over Noord-Beveland of Walcheren willen gaan maken. Ook voor de inwoners van Kamperland is het veer een aanwinst, als ze bijvoor beeld op donderdag naar de markt in Middelburg willen". De overtocht kost drie gulden per per soon. Maar voor die prijs mag je, wat Willem betreft, ook best wel eens een kijkje in de stuurhut komen nemen". 5 S It H i 7 Je 5 1$ 15" 20 zo 5 >3 V i 13 3 •9 S 5 8 5 j »2. H i 7 i i— 5 5 '3 20 22 i ~iil Toeristische routes zijn er om te rijden, of nog beter om te fietsen. En je vindt er nergens zo veel als in Zeeuwseh- Vlaanderen. Sinds vori ge maand zijn er weer zeven bijgekomen; be schreven in een prach tig boekje Zeeuwsch- Vlaandér en ten voeten uit. „Het is hier dan ook een prachtig gebied om zul ke routes te organise- ren", zegt Annick War rens van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen. „Je hebt er een prachtig kustgebied en het bin nenland is er rijk aan historie met veel kleine dorpjes. En dan is het ook nog een grensge bied. Sommige routes zijn dan ook 'grensover schrijdend'. De zeven routes zijn cul tuurhistorisch: „Je leert onderweg veel over hoe de mensen hier leefden", vertelt An nick. „Aan zo'n boekje hadden we gebrek, het geeft er veel informatie en je houdt nog een her innering aan je fiets tocht. Het is echt om te bewaren, alleen al om de prachtige foto's". Alle routes zijn tussen de 30 en 40 kilometer. Maar je kunt natuurlijk ook een gedeelte fiet sen!". Het boekje is te koop bij de V.V.V. of boekwinkel. De auto van je dromen (foto Willem Mieras Snel, flitsend, blits en heel apart. Dat zijn de sportieve automobielen, die uit de loods van autofabriek Pa- ruzzi in Yerseke naar bui ten rollen. Hier bouwen Wim de Keyzer en Evert Poelman letterlijk aan een jongensdroom: Een spetter van een sportwagen. Wim: „We bouwen deze au to's o.a. op het onderstel van een uitgeklede Kever. Met kunststof onderdelen bouwen we er een complete sportwagen omheen". De klant is koning, sterker nog: Keizer. Gelet op de prijskaartjes, die aan de auto's hangen van 50.000,- tot 150.000,- is dat heel begrijpelijk. Evert: „Voor die prijs heb je dan ook de auto van je dromen. Alles kan bij ons, wij maken de auto's, zoals een kleermaker een maat kostuum maakt: passend dus". Bij fraaie en snelle auto's horen uiteraard ook even zo fraai gebouwde dames. „Klopt", lacht Evert. „Die zien we graag, maar niet bij de aankoop van een auto. Soms gaat een koop niet door, omdat mevrouw bang is dat er te weinig ruimte in de auto is om de parkiet mee op reis te ne men". Voor de deur staat de glim mende zwarte Nova GT van Evert. Uitstappen via het ophooggeklapte dak graag. Benzineverbruik? „Geen idee", lacht hij. „Ik rijd van pomp naar pomp". Voor likkebaardende lief hebbers geldt dan ook maar één advies: Sparen, sparen, sparen!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 7