Goed voor racisten Madonnabril is een beetje uit Een draak geprikt Geniale inval Rubbersieraad Spreekwoord Turk op T-shirt Versieren Kies een zebrapad voor luizen //r% Jon Breker en zijn zus Christien zitten op de Max B. Schuitje School waar je pas overgaat als je een goed cijfer hebt voor wiskunde, talen, natuurkunde en gymnastiek, maar ook voor het vak Vinding Rijk Denken. Voor Jon is het geen probleem, want als hij zijn twee liefhebberijen (dagdromen en strip boeken) combineert, komt hij altijd wel op een te gek en bruikbaar idee. Met Christien is het anders gesteld. Ze is goed in dromen en fantaseren, maar écht iets laten gebeurenToch zal ze het hoogste cijfer krijgen dat ooit op een rapport van wie dan ook gezet is. Ze heeft het te danken aan de geniale inval toen ze een menigte enthousiaste toeschouwers naar het slopen van het Vlotweg Hotel in Skeletstad zag kij ken. Ken Roberts verzon het allemaal in De wereldkampioen slopen. (Facet, Antwerpen, 15,90) Er is weer wat nieuws voor recreatief Nederland: rubberblad. Het is goed koop, kleurig en zelfs de meest links handige weet er nog wel iets aardigs mee te maken. De plastic veters waren al leuk om mee te knippen, plakken, knopen en knut selen. Maar samen met het rubberblad gaat het maken van sieraden of stripfi guren bijna vanzelf. Rubberblad is 2 mm dik. en ziet eruit als platgeperst vilt. De bladen (20x30 cm) kosten ƒ4.- per stuk, maar in veel handenarbeidwinkels kun je ook wel halve of kwartvellen kopen. Er zijn ze ker 15 kleuren. Je knipt het makkelijk met een schaar of snijdt strookjes met een hobbymes- je.^Lijmen gaat het handigst met een (seconden-) lijmpen, maar hobbylijm lukt ook wel. Heel leuk is het allerlei kleurtjes op el kaar te lijmen en daar de vorm van een voetje uit te snijden. Met een stukje plastic veter (ƒ1,- per meter), maak je er zo een net echt slip pertje van. Een ring eraan: je eigen sleutelhanger is klaar! Voor andere ideeën en patroontjes zijn er 2 leuke boekjes uitgebracht. Cantecleer - Rubbersieraden (ƒ9.90) en Hobbyhandig (met oa. een clowntje) (ƒ4,45). Natte of zonnige zomer. Bril met ruiten wissers of zonnebril. We zien wei. Of zien we het wel zitten. Of willen we graag ge zien worden. In elk geval maakt Zeeland zich weer op voor de zonnebrillenmode. De zonnebril heeft nu een belangrijke plaats in het modebeeld. Niet dat de zon feller is gaan schijnen dan vroeger. Maar zonder zonnebril loopt je gezicht tegen woordig in z'n (of haar) blootje. Karin Govers verkoopt zonnebrillen in Goes. Karin: „We verkopen vooral klei ne ronde zonnebrillen met bruin glas. Die kosten zo'n 20,-. De meeste kinde ren kopen hun zonnebril bij een drogist, de benzinepomp of in een grootwaren huis. De opticien vinden ze meestal te duur". Vlinder Ook in Middelburg is de kleine ronde bril in trek. Meneer Thrier: „Ik verkoop die brillen voor prijzen tussen 30,- en 300,-". In Terneuzen is de variatie gro ter. Meneer Schelfhout is daar opticien: „Ook bij ons is het pantoscopisch model favoriet (Dat zijn dus de ronde bril letjes). De meiden kopen vooral vlinder- brillen. Oude rock-and-roll stijl uit de ja ren zestig. Afgekeken van de t.v.". André de Visser is opticiën in Haamste de: „De mode in Haamstede is heel af wisselend. Allerlei kleuren. Ook de pilo- tenbril wordt veel verkocht. Natuurlijk ook die kleine ronde brilletjes. Dat is de retrostijl uit de jaren 60. Verder verkoop ik veel bluesbrother brillen. Madonna- brillen zijn een beetje uit. Ook de Dwane Wane klapbrilletjes zijn uit. Ik verkoop vooral metalen brillen. Die passen beter op kleine neusjes". Het wachten is op de w.c.-zonnebril. Met gratis twee closetrolletjes als oorbellen. Ali Ylmaz: straks draag ik het gewoon (foto Camïle Schelstraete) „En De ouders van Ali Yilaz 15) komen uit Turkije. Het ge zin Yilmaz woont nu in Axel. Ali is in Nederland geboren, maar daardoor niet minder Turk. daar wil ik best voor uitkomen", zegt hij. Ali maakte een zelfportret, bedrukte er een T- shirt mee en zette er met grote drukletters TURK onder. Het werd zijn inzending voor de grote landelijke wedstrijd van 'de Kunstbende'. „Heel origineel en gedurfd", was het oordeel van de jury, „vooral om zo'n T-shirt te dragen". Hij had natuurlijk ook gewoon zijn naam onder het zelfportret kunnen zetten. „Maar TURK is veel beter", denkt de tevreden prijswinnaar, „dat is goed voor de racisten. Ik draag het gewoon, anders zou ik het niet gemaakt hebben". Als Ali zin heeft zit hij te teke nen. „Ik heb het mezelf ge leerd. Portretten tekenen kan ik het beste. Mis schien ga ik daar wel in door". Eén dag per week gaat Ali naar het Westerschel- decollege in Terneuzen. Daar drukte hij ook zijn T-shirt, omdat er een grote zeefdrukwerkplaats is. Onderdeel van de hoofdprijs is dat het win nende ontwerp in produktie genomen wordt. Ali wacht rustig af wat er met zijn T-shirt gaat gebeuren. „De zeeframen die ik gebruikt heb zijn al naar Utrecht gestuurd", zegt Ali. „Straks lig gen mijn T-shirts misschien wel overal in de win kels. Ik ben benieuwd of ik dan nog een percenta ge krijg". „Ik knip alles. Behalve gazonnen en rozenstrui ken," zegt Harry Tanu- hatu, kapper in Oost- Souburg. Van de tien jongens lo pen er vier met gescho ren streepjes boven de oren. Wat is dat nu weer. Harry: Eerst moest ik broskopjes knippen. Van die vierkante kop pen met stekels. Zodat een vlieg er een nood landing op kan maken. Nu moet het nog korter met streepjes boven de oren. Afgekeken van M. C. Hammer. Het kost niks extra en met een simpele ingreep heb je een origineel kopje". In de rest van Neder land schijnt de streep jesmode al over te zijn. Hier blijft de punkmode nog wat langer hangen. Zebra Niels Meliefste (12) liet zich ook bestrepen door kapper Harry. Ook hij kwam met een zebra pad voor luizen thuis. Niels: „Ik zag een jon gen die het liet doen. Toen wilde ik het ook. In m'n klas was ik de eerste. Nu zijn er al drie met streepjes". Na twee weken groeien de streepjes weer dicht. Dan ben je weer een ge wone burger. Zonder rang. indiaan Chief (foto Oscar vail De tijd dat tatoeëren iets voor criminelen was is echt voorbij. „Je ziet het mis schien niet, maar er zijn heel wat dames, directeu ren en schoolmeesters die op hun borst, armen, billen of waar dan ook een mooie draak hebben zitten", ver telt Rinus Souisa. In maart opende hij in Mid delburg zijn Fine Line Tat too-Studio. Hij heeft het erg druk. „Veel mensen rond de 25, maar ook van boven de 50. Jongeren van 17 help ik al leen met toestemming van hun ouders. Vanaf 18 vind ik ze oud genoeg om zelf over hun lijf te beslissen. Dronken mensen doe ik nooit. En twijfelaars moe ten eerst nog maai- eens na denken. Want, de tekening wordt met een naaldje met inkt onder je huid ge maakt. Het zit er voor al tijd op. Laten weghalen kan. maar er blijft dan een lelijk litteken over. Wat ze achteraf vaak toch weer la ten versieren". Rinus' lijf is net een schil derij. Hij begon ermee toen hij 13 was. Een hartje op zijn eigen arm, met een pennetje. „Iedereen vond me hartstikke stoer. Toch laat je een tatoeage er nooit voor een ander opzet ten", zegt hij. „Je doet het omdat je het zelf mooi vindt. Stripfiguren, een fo to, ogen op billen. Alles kan. Ik heb al de meest gekke dingen gemaakt". Zijn trots zijn de indiaan bij Chief en de mooie lip die hij een meisje met een scheve lip maakte. Tatoeë ren doet even zeer, maar is verder absoluut veilig.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 6