Rollen en remmen Moeder drijft ruzie met kind op de spits Nu moet het zelfs uit de losse pols Dat stoere verleer je hier snel Talent Curthley Henriqüez foto Oscar van Beest) Je zegt: taikwondo. Je schrijft 'Tae Kwon Do'. Dat is Koreaans. Het betekent zoiets als verdedigen met vuisten en voeten. De enige Zeeuwse Tae Kwon Do- school is in Middelburg. De ze Koreaanse verdedigings- sport wordt bij ons steeds populairder. Curthley Henriqüez (13) is de jongste Zeeuw met de zwarte band. (Er zijn wel kinderen van 16 met een zwarte band Curthley: „Ik werd 7 jaar ge leden toevallig lid. Al snel vond ik het een prachtige sport. Je leert jezelf te be heersen. Het is goed voor je zelfvertrouwen. Je wordt meer de baas over je li chaam. Je leert jezelf te ver dedigen en je maakt hier snel vrienden." - En zitten er nu allemaal van die stoere mannetjes op? „Die zitten er ook op", zegt Curthley. „Maar bij ons ver leren ze dat stoere. Ze leren juist om zich in te houden. Je leert bij ons hoe je om moet gaan met je agressie. Daar voor doen we uitgebreide concentratieoefeningen. Bij ons zitten ook bangeriken. Die leren juist beter voor zichzelf op te komen. Bij ons zit van alles: kleuters en vol wassenen, jongens en mei den, zwart en wit. Pesten - En als je nu eens ruzie krijgt op straat? „Op straat mag ik het niet gebruiken. Alleen als ik echt in het nauw zit. Ze pesten me wel eens. Hé, laat eens zien wat je kunt met je zwarte band! Het is dan de kunst om me in te houden. Als we gaan trainen gebruiken we veel beschermmiddelen zo als scheenbeschermers, zachte schoenen en zachte handschoenen. Op toernooi en gebruiken we zelfs een hoofdkap. Het kan er hard aan toegaan." - Wat ga je doen met je ta lent? „Hopelijk mag ik op 7 juli meedoen met de wereldkam pioenschappen in Engeland. Daarvoor ben ik hard aan het trainen. Drie keer per week. Later wil ik leraar wor den. Ik weet nog niet of ik daarvoor wel het juiste ka rakter heb." gedicht Met vriendinnen -net als zij als een vogeltje zo vrij de stad in, de disco. Lekker vet een frietje met... Hoe heerlijk zou het zijn te kunnen doen wat ik het liefste wou. Marina van den Boogaart Knarsend ijzer, vingers die klem zitten, wielen over tenen, gejuich, zweet, piepende banden! We zijn bij basketbalvereniging 'De Vriendenkring' uit Oostkapelle. De spelverdeler en verdediger heet Sacha Maatjes (16) uit Vlissingen. Veel mensen denken dat rolstoel-bastketbal niet leuk is om naar te kijken. „Dat hebben ze dan mis", zegt Sacha beslist. „Het is juist spec taculair. De spelregels zijn wel bijna hetzelfde. Maar bij ons moet meer gebeuren: rollen, rem men, en dan nog vangen èn je team in de gaten houden èn snel sturen. Soms gaat het er hard aan toe. Er breekt wel eens een as. Maar bovenal is het beregezellig. Alle spelers komen van Zonneveld. We kennen elkaar al jaren." Sacha is spastisch. Hij kan moeilijk lopen. Ook heeft hij moeite met evenwicht en het schatten van afstand. Maar, zoals veel invalide kinderen, heeft hij geleerd te knokken. De omgeving is meestal niet zo vrien delijk voor gehandicapten. „De ene keer word je uitgelachen. De andere keer hebben ze medelij den", zegt Sacha. De gehandicaptensport zit he laas nog vaak in het verdomhoekje. „Onze club wordt niet gesponsord. Er is geen bedrijf te vin den in Zeeland dat ons geld wil geven voor kle ding. Want bij ons komt te wéinig publiek. En geen publiek is geen reclame. De PZC plaatst soms onze einduitslagen niet. We worden niet serieus genomen." Sacha doet ook nog aan paardrijden, zwemmen en surfen (zittend!). „We worden prima getraind door mensen van het CIOS uit Goes. Dat is de sportopleiding." Op 18 mei speelt Sacha met zijn team een aantal belangrijke wedstrijden. In de sporthal Nassaulaan Middelburg. Ga 's kij ken! Frisbie: het is geen exotisch drank je en ook geen nieuwe dansrage. Frisbie is een heuse sport. Dat fris bie meer kan zijn dan een zomers spelletje op het strand zal Ciosstu- dent Jan de Blaay op 19 mei in Zou- telande proberen duidelijk te ma ken. Jan: „Frisbie wordt gespeeld door twee teams van zeven spelers. Een frisbieveld is zo'n 100 meter lang en verdeeld in drie vakken. Twee ach tervakken van 20 meter en een mid denveld van 60 meter. De spelers mogen zich vrij over het veld bewe gen. Door de schijf - sky fly er - naar elkaar over te werpen en te vangen kan een ploeg terreinwinst boeken. Vangt een ploeg de skyflyer in het achterveld van de tegenstander dan scoren ze een punt". Het spel lijkt simpel, maar er komt heel wat techniek aan te pas. „Beginners gooien de schijf vanuit de elleboog", legt Jan uit. „Dan fladdert hij alle kanten op, behalve de goede. Gooi je met een losse pols, dan krijg je een betere controle over de curve! boog) en de afstand, die je wilt overbruggen". Het Nederlands frisbieteam zal in de wedstrijd tegen het Cios-frisbie- team om 12.30 uur het publiek alle frisbiekunsten vertonen. Eén figuur zal echter ontbreken: de scheids rechter. „Klopt", lacht Jan. „Frisbie is na melijk zö sportief, dat de spelers on derling de spelregels in acht blijven nemen. Geen geleuter, geen geme ne trucjes, nee, frisbie is een schone sport". Liefhebbers kunnen die dag volop aan hun trekken komen. Frisbie slagbal, frisbie softbal, doeltjes fris bie, kortom, allerlei spelvormen kunnen worden beoefend. En wie weet, wordt op die dag een nieuw wereldrecord gegooid. Dat staat voorlopig nog op ruim 167 meter! meer kon dansen. Joannes rug is daar na scheef gegroeid, in haar henen heeft ze niet veel kracht meer". Natuurlijk laat Asja zich haar droom niet uit de benen praten. Ze stapt stiekem naai de dansschool van Irene van Iersel die in het elfjarige meisje onmiddellijk een na tuurtalent ziet en zelfs een prima-ballerina. Er wordt nog heel wat geruzied tussen Asja en haar moeder voor de laatste ook be grijpt dat voor haar dochter een grote toe komst op het podium wacht. Nachtmerrie Liesbet Klop heeft er een aardig verhaal van gemaakt, com pleet met een begrij pende oma en een nachtmerrie van twee weken in het zieken huis. Het is af en toe nogal rommelig alle maal, maar dat schij nen kinderen die van dit soort boeken hou den niet erg te vinden. 'Spitzen in het zieken huis' If 16,95) wordt uit gegeven door Zwijsen in de serie 'Wachtwoord' Een ander balletboek daarin is 'Mijn hoeede so lo' van Els Beerten. ?n en een aanval rten". spelers, 8 voor- Door de bal te e gooien probeer ider te bereiken, die lijn tegen de punten. Boven- t penalty nemen tussen de palen, nbij". pel. „Toch is het aantal blessures zeer beperkt", legt René uit. „Slaan of pootje haken mag beslist niet. Wel tac kelen en duiken naar de benen van een snelle loper". Een tandbeschermer - een hitje - voorkomt, dat je na de wedstrijd loopt te slissen. „Hoewel ik dat ding in het vuur van de strijd wel eens ben verloren", lacht René. Wie deze sport eens met eigen ogen wil gaan be kijken, kan op 25 mei terecht op het Sportpark Nadorst in Middelburg. Om 10.00 uur begint daar een scholierentoernooi, waaraan elke mid delbare school - gratis - mee kan doen. Spitzen in het zieken huis van Liesbet Klop is een 'echt meisjes boek' over de kunst vorm die tegelijker tijd topsport is. Asja wil graag op bal let, maar haar moeder wil daar niet van ho ren. Ze is vroeger zelf danseres geweest en weet wat er van dan sers en danseressen gevraagd wordt. Ze weet ook hoe gevaar lijk ballet kan zijn: „Op een dag maakte ze een hoge sprong en gleed uit op de gladde dansvloer. Toen heeft ze haar rug zo erg be schadigd dat ze niet Sacha Maatjes: spektakel (foto Oscar van Beest)

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 3