De scheids kan ook scoren Als het maar beer is Verbod op leegroven Zuidpool Jurgen Agterhuis uit Sluiskil de jongste Pauline van den Noord gek van knuffeldieren Expositie laat iedere bezoeker zijn jeugd zien 11E JAARGANG - NUMMER 5- DINSDAG 14 MEI 1991 uxsure* fifnep &tggi Jurgen Agterhuis (foto Camïlle Schelstraete) SLUISKIL „Een gele of rode kaart trekken bij de jeugd, dat kan niet. Wel iemand voor 5 minu ten eruit sturen of bij een zware overtreding de hele wedstrijd eruit", zegt Jurgen Agterhuis uit Sluiskil. Hij is met z'n zestien jaar de jongste voetbalscheidsrechter in Nederland. „In januari ben ik op cursus gegaan in Biervliet", vertelt Jurgen. „Het was een cursus theorie. Ik vond het leren van al die spelregels niet zo moei lijk". Hij deed schriftelijk examen en hij slaagde met een prima resultaat: 36 van de 40 vragen goed. Jurgen: „Daarna moest ik praktijkexamen doen. Twee wedstrijden bij de C-jeugd, (12 tot 14 jaar) fluiten. Ik werd beoordeeld door een speciale rap porteur van de KNVB. Na een paar dagen van spannend afwachten kreeg Jurgen bericht, dat hij geslaagd was. Op 9 april was de diploma uitreiking. „Dat was een paar dagen voordat ik zestien werd", zegt Jurgen, „en de minimum leeftijd voor scheidsrechters is zestien, dus ik ben echt wel de jongste"! Hij heeft inmiddels al twee officiële wedstrijden gefloten. Kampioen Het volgend voetbalseizoen gaat hij echt mee draaien. Hij fluit dan wedstrijden bij de C- en B- jeugd op zaterdagmorgen. „Van elke wedstrijd wordt een rapport gemaakt en als je dan na een jaar een bepaald aantal goeie hebt, mag je een niveau hoger fluiten", legt Jurgen uit. Natuurlijk is Jurgen zelf ook een enthousiast voetballer. Hij speelt bij Sluiskil BI in de spits. Jurgen: „Ik heb dit seizoen al 17 goals gescoord en ons elftal is kampioen geworden. Volgend jaar speel ik in de A-junioren". En omdat die hun wedstrijden 's middags spelen, kan Jurgen zijn beide hobby's mooi combineren: 's ochtends fluiten en 's middags zelf spelen. „Ik ben niet zo'n type scheidsrechter, die meteen fluit", meent Jurgen. „Ik laat liever een beetje doorvoetballen. Maar als het moet, grijp ik reso luut in!" Onderzoeker terug YERSEKE - Ad Huiskes werkte vier maanden op de Zuidpool. Nu is hij weer thuis in Yerseke. Met nog twee andere Zeeuwen deed hij onderzoek naar plantjes. Een vreemde klus. „Inderdaad," zegt Ad. „De Zuidpool (Antarctica) is zo groot als heel Eu ropa en Noord-Afrika. Maar er woont niemand. Er zitten nu zo'n 1200 onderzoekers uit 27 verschil lende landen. Deze groep landen zorgt voor Antarctica. Ook Neder land hoort daarbij. Wij maken ons vooral druk om de bescherming' van het milieu van Antarctica." -Hoe is het op Antarctica? „Het is er opvallend schoon. Dat komt vooral door de acties van Greenpeace. Het gekke is dat we geen zieken hadden. Behalve toen er een schip met rijke Amerikaanse toeristen langskwam. Toen werden we verkouden en kregen griep. Het is ver van de bewoonde wereld. We wisten eerst niet dat de Golfoorlog begonnen was." Pinguins -Is het gevaarlijk werk? „Voor mijn onderzoek moest ik vaak varen met een rubberen bootje. Ik had wel eens spelende walvissen on der m'n bootje. Gelukkig viel ik niet in het ijskoude water. Zeeluipaar den en pelsroggen kunnen je boot kapotbijten. Skua's (roofmeeuwen) kunnen in je hoofd pikken. Het grootste gevaar is het ijs. Dat kan scheuren en breken. Gelukkig wonen er geen ijsberen op de Zuid pool. Wel veel pinguins." -Hoe ging dat met je onderzoek? „In Yerseke werk ik bij het Delta In stituut. Wij doen veel wetenschap pelijk onderzoek naar de invloed van de zee op het land. In Antarctica hebben we met z'n drieën zo'n 120 soorten korstmossen onderzocht. We keken bijvoorbeeld hoe ze groeien in pinguinmest. Nieuw verdrag Onlangs hebben de landen van An tarctica een nieuw verdrag gesloten: je mag niet in de grond zoeken en er niks uithalen. Dit om leegroven te voorkomen. Ad: „Nu is dat boren in de grond wel een zware klus. Je moet eerst door 4 km ijs heen!" is mijn favoriet (foto Oscar van Beest) Pauline van den Noord: VLISSINGEN De Vlissingse Pauline van den Noord (11) doet het met beren. Ze heeft een specia le berenkast. En al haar (82) knuf felbeesten hebben een naam. Maar ook de rest van haar kamertje ligt vol met berenspul. Zoals knopen, berenpotloden, berengum plus be renslijper, berensokken, beren baddoeken, berenspaarpot, beren bellen, berenbeeldjes, boeken en plaatjes van beren. Niet omdat het nu een rage is, zij vond beren al lang beregoed. „Ik doe het nu vijf jaar", vertelt Pauline. „Toen kreeg ik Pimpe loen. Dat is echt mijn nummer één. Hij is een kruising van een bruine beer met een panda. Wel een beetje een waterhoofd. Zijn oor is ook he lemaal afgekloven, dat heb ik met duimen gedaan. Gelukkig houdt het nog, en anders naai ik het maar weer". Pauline gaat nooit de deur uit zon der tenminste één beer op zak. Meestal is kleine Hansa de bof kont, want die past overal in. Maar Pimpeloen, Bram, Bob, Stijfje of Coraaltje mogen ook geregeld mee. Koppen eruit Pauline is ook vaste gast bij de jaarlijkse berenwedstrijd in Artis: „Dat vond ik verschrikkelijk leuk. Er zijn berendokters en beren broodjes en andere berekinderen. Iedereen zet een beer neer en het publiek mag stemmen. Ik draag mijn beren dan in een berenrug zak. Natuurlijk met hun koppen eruit, zodat ze wat kunnen zien. Er komen ook volwassenen met hun troetelberen. Ik vind het al leen niet leuk als die een nieuw ge kochte superbeer meebrengen. Het moet echt de liefste zijn, voor mijn part met een naadje los. Je gaat niet om te winnen, maar voor je beer". Er is nu ook een gloednieuw tijd schrift voor berenlovers. Het 'Beer- bericht' verschijnt 4 keer per jaar. Voor abonnees kost het 7,50 via de boekhandel ƒ8,95. Beer Bericht beschrijft hoe je een berentaart bakt (niet eens met honing), waar berenpicknicks zijn, waar beren vandaan komen (natuur) en waar ze naar toe gaan (verzamelaars). Zo ging in Engeland een knuffel beer voor 180 duizend gulden naar een andere baas. Pauline: „Ik zou mijn beren niet willen missen. Je kunt er je verhaal aan kwijt. Als je iets stoms doet of zo, of als er iets verdrietigs is. Dat helpt gewoon". Eigenlijk is Pauli ne een berenspecialiste. Zelfs haar project voor school ging over Azia ten, brilstaarten, nou ja, over be ren dus. DEN HAAG - „Helaas hebben we nog geen Jeugdmuseum in Neder land. Daarom is, met steun van het ministerie van WVC, de Stichting- Nederlands Jeugdmuseum opge richt", vertelt Klaartje Schweizer. Als eerste stap op weg naar een Jeugdmuseum heeft zij de tentoon stelling: Van de straat150 jaar jeugdcultuur in Nederland" samen gesteld. De tentoonstelling is te zien in het Museon in Den Haag. Klaartje: „Ik ben in november '89 met de samen stelling begonnen. Heel veel lezen, met mensen praten en op onderzoek uitgaan. Ik heb er anderhalfjaar aan gewerkt". Drank Het doel van de tentoonstelling is een overzicht te geven hoe jongeren hun vrije tijd met elkaar hebben doorgebracht. Hoe was het toen en hoe is het nu. Voor de tweede wereldoorlog waren de zuilen en het geloof heel belang rijk. Klaartje: „De jeugdbewegingen hielden zich toen bezig met drank bestrijding en anti-militarisme. Vriendschap en kameraadschap stonden hoog in het vaandel". Bekende jeugdorganisaties uit die tijd zijn de padvinderij, de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC), de jeugdbond voor Natuurstudie en de RK meis jesbeweging 'De Graal". Nozems „In de oorlog lag het jeugdwerk bij na helemaal stil", zegt Klaartje, „maar daarna is er een geweldige opleving gekomen. We zien de rock 'n roll, popmuziek en de nozems. De straat wordt de plek, waar de pro vo's, de hippies en de studenten el kaar ontmoeten". De tentoonstel ling is zeer sfeervol samengesteld en er is enorm veel te zien. Zo'n 400 fo to's, vaandels vlaggen en affiches, een unieke kampeeruitrusting uit 1928 en de meiboom. „Ik vind de ingerichte kamer van een tienermeisje uit 1962 en die van een punkjongen uit 1979 het leuk ste", meent Klaartje. De belangstel ling voor de expositie is heel groot en ook de waardering. Klaartje: „Dat komt vooral ook, omdat iedere bezoeker zijn eigen jeugd weer terug ziet!".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 1