Na drie weigeringen word je uitgebeld Donderstenen Help de huiszwaluw overleven Z-kampioene Sanja Dingemanse DINSDAG 9 APRIL 1991 t„A1s je drie weigeringen hebt, word je uitgebeld. Dat is me een paar keer overkomen in de Z", vertelt Sanja Dingemanse (17) uit Biezelinge. Bij de Zeeuwse springkampioen- schappen in Margrette bij Axel werd Sanja onlangs kampioen in de Z- klasse. ,Z is de zware klasse", legt ze uit. Daarna heb je nog Z2, de dubbel zware klasse. Je begint in B, begin ners, dan L, licht en via M, midden kom je in Z". Sanja is in het gelukkige bezit van twee paarden: Patrick, een achtjari ge ruin en Darcey, een zesjarige mer rie. Sanja: „Met Patrick rijd ik nu 2 jaar in de Z en met Darcey 1 jaar in de L. Mijn neef heeft een handelsstal in Yerseke en hij heeft ze voor me uit gezocht". «- De beide paarden passen goed bij Sanja omdat hun galoppas onge veer even groot is. Dat is heel be langrijk bij springpaarden. Sanja: „Het moeilijkste bij springen is het goed uitkomen voor de hinder nis. Voor de wedstrijd verken ik al tijd lopend het parkoers. Vier stap pen van mij is ongeveer één galop pas van het paard. Zo kan ik de afzet bepalen". Shampoo Sanja is bezig haar middenstandsdi ploma te halen. Daarvoor moet ze dinsdags en donderdags naar school. Ze is elke dag bezig. Rijden, voeren, borstelen, stal schoonmaken enz. Om haar huis is een grote wei, zodat ze thuis kan oe fenen. Ze heeft ook nog springles. „Vrijdags was ik ze met shampoo en vlecht ik de manen, want ik ga vrij wel elke zaterdag naar een con cours", zegt Sanja. Haar vader en moeder gaan altijd mee. Sanja weet precies wat ze in de toekomst wil worden. „Eerst moet ik mijn middenstands diploma halen. En daarna wil ik werk vinden in de paardensport. Het liefst in een springstal. Ik wil van mijn hobby mijn vak maken. Ik wil nog hogerop naar de Z2-klasse en dan landelijk. Maar dat is heel erg moeilijk!" Ze zijn zo gezellig. De gastgezinnen van zo'n kwetterende familie zijn dan ook meestal echt blij als in april hun huiszwaluw weer voor een paar maanden komt logeren. De hele winter is hij met alle andere Europe se zwaluwen in het tropische Zuid- afrika geweest. Dag en nacht heeft hij daar rondge vlogen en miljoenen insecten veror berd. Om weer sterk genoeg te zijn voor de terugreis. Op zich is het al heel bijzonder dat zo'n klein vogeltje die gevaarlijke reis overleeft. Behalve lang (wel 3000 km) is hij vol gevaren. Zoals de hete droge Saha ra, stormen, voedselgebrek, de net ten van vogelvangers. Dakgoot Huiszwaluwen zijn zeer trouw aan hun plekje. Elke lente vliegen ze feil loos weer naar hun geboortegoot te rug. Want daar maken ze hun nest, onderaan de dakgoot. Het liefst zo'n overstekende, witge schilderde dakrand. Dichtbij de mensen, want het is een echte huis vriend. Van natte modder bouwt hij een hangend bolvormig nest, waarin 4-5 eieren worden gelegd. Pa en ma broeden om de beurt, zo'n twee weken. Als de eieren uitkomen is het hard werken. De hele dag vliegen ze af en aan om de jongen te voeren. Een zwaluw eet wel 9000 in secten per dag! Na drie weken vliegen de jongen uit en kunnen ze zelf voedsel zoeken. Huiszwaluwen broeden soms twee of drie keer voor ze in oktober weer naar het zuiden vertrekken om te overwinteren. Een dakgoot, wat modder, water. Veel heeft hij niet nodig. En toch is de kans groot dat de huiszwaluw op de Rode Lijst van met uitsterven be dreigde diersoorten komt. Sinds 1970 is al 80 procent verdwe nen! Milieuvervuiling, landbouwgif, verlaging van het waterpeil en het dempen van slootjes, waardoor er te weinig modder en muggen zijn. Nieuwbouwwijken zonder dakgo ten. En overal mensen die de nesten kapotmaken omdat ze vinden dat hij teveel poept! En dat terwijl een plankje (ruim 1 meter) onder het nest dat probleem volledig oplost. Daarom is een landelijke actie ge start om de huiszwaluw te redden. Er zijn onder andere kunstnesten te koop bij de Vogelbescherming (03404-16280). Maar zelf een nest ma ken van boetseerklei of houtbeton (zaagsel en cement) is simpel. Maak een kwart voetbal stevig op de plank vast. Snijd voorzichtig de ron de vliegopening (niet groter dan op de tekening, anders kunnen er mus sen in). Smeer de bal dan in met een laag klei of modder, zeker 8 mm. Er is een kans van een op drie dat een huiszwaliiw jouw nest uitkiest. Succes ermee, en denk aan de poep- plank! 'Ben je klaar?' riep Peer... 'Kijk,' zei Maatje. 'Er is ook een meisje.' 'Ja,' zei Peer, 'die kom je overal wel tegen.' Ze stonden een beetje naar het meisje te kijken. 'Hoi,' zei ze en kwam naar hen toe. 'Waar staan jullie naar te sta ren?' 'Eh...' zeiden Peer en Maatje als uit één mond. 'Eh...niks.' 'Willen jullie een pak slaag?' vroeg het meisje. De jongens gingen een beetje ze nuwachtig achteruit. 'Eh...nee,' zeiden ze. 'Julliekunnen ook best allebei een zoen krijgen,' zei het meisje. Of het nog wat wordt tussen de twee ondeugendste jongetjes van Winderadeel en het meisje dat pas in hun dorp is komen wonen? Wie daar nieuwsgierig naar is moet Peer en Maatje lezen, een nieuw boek van Ole Lund Kirke- gaard die ook Pudding Tarzan schreef en Orla de kikker slikker, Lutje Giel, Albert en Hodja uit Port. Peer en Maatje halen streken uit waar lezers van de Krullebak te oud voor geworden zijn. Die heb ben al geleerd dat je nooit iets moet doen dat niet mag. Maar le zen hoe de twee donderstenen de volwassen inwoners van het dorp het bloed onder de nagels van daan halen, is bijna net zo leuk als zelf met een plank, een ton en een paar meloenen een kanon zonder geluid maken. En wat denk je van indiaantje spelen met de eerste de beste buurvrouw die je tegenkomt? Of appels pikken en het zo gedraaid krijgen dat een zure augurk daar voor beloond wordt met een schot hagel in zijn achterwerk? Het wordt allemaal nog leuker als het nieuwe meisje niet voor Peer en Maatje blijkt onder te doen, het tweetal zelfs lik op stuk geeft. De boeken van Ole Lund Kirke- gaard worden over het algemeen ook leuk gevonden door kinderen die lezen niet leuk vinden. Boos Een 'jongetje' dat in zijn eentje nog erger is dan Peer, Maatje en het nieuwe vriendinnetje samen is Bart de Graaff. Zijn Boosboek zal volwassenen misschien tegen de haren in strijken, maar dat zal hem worst wezen. Na wat flauwekul en een hartelijk welkom kietelt hij in een heus voorwoord ouders door middel van een onderdanige brief dat ze er heel verstandig aan gedaan hebben je zijn boek cadeau te doen: 'Ik weet zeker dat uw kind! telg/produkt zijn of haar verdere leven veel plezier zal hebben van uw aanschaf. Dit boek namelijk, zal puur educatief werken in de ontwikkeling van uw kind: in dit boeken boek zal ik streven naar een goed en positief wereldbeeld, zodat uw kind binnen onze maatschappij een goede plaats zal kunnen ver overen.' Nou en dan weet je het wel. Dus vertelt hij jóu nog op dezelfde bladzijde pal ernaast iets heel an ders. Het Boosboek is net zo'n zootje als het televisieprogramma en als je daar een hartstochtelijke fan van bent zul je je vast en zeker kostelijk vermaken met 96 blad zijden geknipte en geplakte, lek ker melige onzin. Tip: zet je ver stand op nul. Jan Smeekens Peer en Maatje door Ole Lund Kirke- gaard. Uitgeverij Van Goor Amster dam, 50 blz., prijs 18,90. Boosboek door Bart de Graaff. Uitge verij Bzztóh, 's-Gravenhage. Prijs 17,50. Sanja Dingemanse: vier stappen paard (foto Willem Mieras) van mij is ongeveer één galoppas van het

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 3