Parlez-vous francais? Fietshelm beperkt mogelijk hoofdletsels bij ongelukken Smokkel dieren is misdadig Scouts voor derde keer slachtoffer vandalisme Eedese leerlingen te gast bij Fransen Onderzoek onder jeugdige scholieren EEDE - Parlez vous-Frangais, spreekt u Frans? De kinderen uit groep 7/8 van de Sint Jozefbasisschool in Eede leren om op zo'n vraag heel wat meer terug te zeggen dan alleen maar ja, oui. Ze moeten wel. Want als het een beetje meezit gaan ze nog dit jaar met de hele jaargroep'logeren bij de kinderen van de Franse basisschool 'Ecole Paul Eluard'. In Corbeil-Essonnes, 35 km beneden Parijs. Als een soort superdeluxe culturele les, precies zoals Ecole Paul het ook graag wil. Harold Verschelling (10), Davy Bauwens (12), Elke de Vreeze (12), Annelies en Steven Raeman (11 en 12) plus de rest van groep 7/8 zien het helemaal zitten. Onder leiding van 'Frans-juf Nilda leren ze alvast zinnetjes als: 'Je suis Elke' en 'We willen eten, matiger'. Vooral dat laatste moeten ze goed oefenen. Want bij de komende logeerpartij gaat het erom eikaars cultuur te leren kennen. Dus in Corbeille niet op z'n Hollands uit school naar moeders voor thee met een koekje. Daar zijn Papa en Maman tot laat op hun werk. De warme prak komt pas om 8 uur. Alors, s Lands wijs, 's lands eer. De Zeeuws-Vlaamse Sint Jozefschool is best een buitenbeentje. Sinds 1988 krijgt groep 7/8 onder schooltijd Frans. Samen met een basisschool in Rotterdam zijn ze de enige in het land. Meester Staelens vond die Franse les echt nodig. De helft van de Sint Jozefleerlingen gaat namelijk in België naar het voortgezet onderwijs. De Belgische kinderen beginnen dan al aan hun derdejaar Frans. Dat haal je niet zomaar in. Franse slakken De kinderen zien zichzelf al op de Eiffeltoren staan. Desnoods Franse slakken eten, maar geen lever met spruitjes.svp. Steven en Elke worden er stil van. Zij zitten in groep 8. Brieven schrijven kan dus nog net, maar dan gaan ze van school. „Jammer dat ze niet meekunnen", zegt Davy een beetje triest. Tja, zo is het leven soms. oftewel 'oui c'est la vie'. VLISSINGEN - Ad Bom van de Vlissingse reptielenzoo Iguana hoeft niet lang na te denken als je hem vraagt wat hij van het smokke len van dieren vindt: „Misdadig". Maar vertellen wat hij zag toen eind maart zomaar ineens meer dan achthonderd schildpadden bij hem op de stoep gezet werden, gaat hem heel wat moeilijker af. ,,Ik heb er nog steeds geen woorden voor. Ik heb in de negen jaar dat we bestaan al veel ellende binnen gekregen, maar dit slaat alles". Tanzania Vorige maand werden op Schiphol in een kleine kist 511 spleetschild- padden en 307 pantserschildpadden ontdekt. Ze waren in Tanzania stie kem op het vliegtuig gezet naar Amerika waar sommige mensen (net als bij ons) veel geld betalen om op te kunnen scheppen met een zeldzaam dier. „Ik denkt dat één zo'n schildpad daar wel zeshonderd gulden op brengt", zegt Ad Bom. „Maar de trotse eigenaars hebben er geen idee van hoeveel dierenleed ze met hun hebberigheid veroorzaken". „De schildpadden die we in huis kre gen zijn een halfjaar geleden gevan gen in Afrika. Daar werden ze in be tonnen bakken gestapeld tot er ge noeg waren om verkocht te worden. En al die tijd hebben ze zich niet kunnen bewegen en hebben ze geen eten gehad". Tijdens de reis zijn de dieren onder in de kist doodgedrukt door de an dere er boven. Bij de meeste waren de ingewanden naar buiten geduwd en bij sommige staken zelfs botjes dwars door het schild heen". Verbod Ad Bom en zijn medewerkers doen hun uiterste best de schildpadden die in leven gebleven zijn zo goed mogelijk te verzorgen en over enige tijd terug te brengen naar Tanzania. „Maar veel zijn er zo slecht aan toe dat we er nog elke dag wel een paar dood vinden. En niet een ervan is in Afrika uit het ei gekropen om in Vlis- singen of waar dan ook de dood te vinden. Het wordt hoog tijd dat alle landen in de wereld de handel in zeldzame dieren verbieden én on mogelijk maken. Want er zullen al tijd mensen blijven die vinden dat ze recht op zo'n dier hebben. En ande ren die daar grof geld aan willen ver dienen". Hoofdhelmen zijn beslist geen stoofpotten, (foto Willem Mierast VLISSINGEN „Ik ben een beetje misselijk...". Als dat alles is na een ongeluk met je fiets, mag je van geluk spreken. „Het overkomt ons allemaal Helaas is dat maai* al te waar. Fo to's als deze kun je per jaar zo'n 4000 keer willekeurig in Nederland maken. „Een triest cijfer", vindt de heer C. H. Wellhühner, directeur van het Ziekenfonds West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen. „Zeker als je bedenkt dat meer dan 1000 slachtoffers ernstig hoofdlet sel oplopen. Hoofdletsel, dat wel licht kan worden voorkomen. Bij voorbeeld door het dragen van een hoofdhelm". Sinds kort onderzoekt de universi teit van Maastricht of een dergelij ke helm inderdaad een bijdrage zou kunnen leveren. De heer Wellhühner: „In Breda be gint op 10 april een proef. Aan ruim honderd schoolkinderen stellen wij als ziekenfonds een helm ter be schikking. Drie maanden lang rij den de kinderen in het dagelijks verkeer van en naar school met de helm op. Wij hebben daar goede verwachtingen van". Stoofpot De helmen zijn gemaakt van pers- plex, een licht materiaal. Het zijn dan ook beslist geen stoofpotten zoals de wielrenners sinds kort ver plicht zijn te dragen tijdens de koers. „Ze zijn zo gemaakt datje niet met een soort broeikas op je hoofd door het verkeer moet", legt de heer Well hühner uit. „Na afloop van de proef mogen de kinderen de helm (kosten 75,-) houden. Ze kunnen hem dan nog gebruiken voor bijvoorbeeld het skateboarden". Ook in Zeeland gaat de proef met de hoofdhelm binnenkort van start. Op 12 april krijgen de leerlingen van de Terneuzense basisschool 'De Triangel' een hoofdhelm uitge reikt. „Hopelijk wordt de hoofdhelm een succes", zegt de heer Wellhühner. „Dat zou een kopzorg minder zijn". Gebouw in de fik MIDDELBURG „Dit kan zo niet verder", zegt Francien Boone. Ze is voorzitter van 'De Gouden Cirkel', een scoutinggroep uit Middelburg. Voor de derde keer in één jaar heeft brand gewoed in een van de scouts gebouwen. „Het begon in februari 1990", vertelt Thieme de Nooijer (11) van de Scouts. „Toen is ons sherpahok af gebrand. Sherpa's zijn meisjes vanaf 15. De daders werden gepakt. Twee jonge kinderen hadden uit verveling fikje gestookt, naast het houten ge bouw. Toen de fik te groot werd gooiden ze er zand over. Maar het bleef broeien. Uren later begon alles weer te branden. Ook het gebouw". „En een maand later, maart 1990, begon het gebouw aan de andere kant ook te fikken. Vandalisme dus. Daders nooit gepakt", vertelt Johan den Haan (11) verder. „En nu is het voor de derde keer raak", vertelt Francien. „Het hele welpenhok is afgebrand". „Ze hebben eerst een gat in het ge bouw getrapt", vertelt Johan. Toen haalden ze rollen wc-papier naar buiten. Dat staken ze in de fik. Dit is geen ongeluk meer. Dit is pure op zet". Binnen in het gebouw hangen ver brande padvinderspetjes ver schroeid aan het plafond. Het lijken net vleermuizen. „We zijn veel kwijt wat nooit meer terugkomt", zegt Thieme verbitterd. „Zelfgemaakte spullen, foto's en leuke muurschil deringen". Verzekering De 20 welpen zitten nu zonder club gebouw. Ze krijgen maar 5.000,- te rug van de verzekerig. Maar zo'n ge bouw kost wel drie keer zoveel. De kinderen zijn bang geworden. De lei ders zijn kwaad en radeloos. Francien: „Een duidelijke oorzaak van dit vandalisme is verveling. Er is in deze wijk (Nieuw Middelburg) bijna niks te doen voor kinderen. Trouwens als je echt wilt leren fikkie stoken moet je bij de padvinderij zijn. Daar leer,je veilig omgaan met vuur". Op het terrèin staat ook een nieuw stenen gebouw. Het heet 'luchtkas teel'. In vier jaar door vrijwilligers gebouwd. Tachtig kinderen hebben hier elke zaterdag vreselijk veel lol. In een hoekje liggen een hoop ver schroeide kranten...

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 1