Zeeuwse landschap bewaakt achtertuin Ik wort later meester Bijzonder gewoon Stichting werft leden bij 55-jarig bestaan DINSDAG 12 MAART 1991 Boeken met korte verhalen schij nen bij kinderen niet erg populair te zijn. De reden daarvan komt zo'n beetje neer op: 'Wordt het net lekker spannend, is het op eens afgelopen.' Maar wie daar star in is, loopt be slist iets heel moois mis met Het stenen boek van de Engelse schrijver Alan Garner. Het bevat vier losse verhalen, die samen ook een 'gewoon' boek zijn. Het titelverhaal speelt zich af in het midden van de vorige eeuw en gaat over een meisje dat heel graag wil leren lezen. Maar haar vader - die steenhouwer is - vindt lezen tijdverlies dat ook nog geld kost. Tijd, rekenen en je gezond verstand gebruiken, daar gaat het volgens hem in het leven om. Omdat Mary blijft volhouden en net als de andere meisjes in het dorp een boek voor de zondag wil, neemt haar vader haar tenslotte mee naar een gevaarlijke mijn in de heuvels. Bij een nauwe spleet aan het einde van een lange gang- vertelt hij haar dat ze vandaar al leen verder moet tot ze in een on dergrondse grot komt. Daar ont dekt ze een geheimzinnige teke ning op de wand en op de bodem ontelbaar veel voetstappen. Wat het allemaal te betekenen heeft snapt Mary nog niet, maar ze be seft dat haar vader haar een heel bijzonder boek heeft leren lezen. Familie Het tweede verhaal speelt zich ongeveer vijfentwintig jaar later af. Joseph wordt opgevoed door zijn grootvader die graag wil dat zijn kleinzoon (zoals hij) steen houwer wordt. Joseph voelt daar niets voor en wil smid worden, omdat een smid (zegt hij) aan het begin van alles staat. Het is een mooi verhaal, maar toch... er is iets mee: hoe zou het met Mary afgelopen zijn? Die ge dachte laatje maar niet los. Tot dat je begint te vermoeden dat grootvader de vader van Mary is en Joseph haar zoon. Vanaf dat ogenblik vallen de twee verhalen samen, en zonder dat Mary ook maar één keer genoemd wordt, blijf je voortdurend met haar be zig, omdat je zelf begint te verzin nen wat haar overkomen kan zijn. Ook tussen het verhaal van Jo seph en het derde over Robert (zijn vader is smid) zit vijfentwin tigjaar. Het vierde verhaal speelt zich af tussen 1940 en 1945 en Alan Garner weet in dat verhaal over William de geschiedenis over de familie prachtig rond te schrijven, doordat hij op een heel vernuftige manier weer terecht komt in het eerste verhaal. Fantaseren Het stenen boek is geen boek dat je zomaar eéns even uitleest, om dat je toch niets anders te doen weet. Het dwingt je tot nadenken boeken over wat de mensen in het boek met elkaar te maken hebben en waarom ze zoveel van elkaar hou den. Dat betekent niet dat het een moeilijk of zelfs onbegrijpe lijk boek is. Wel dat het je ook heel nieuwsgierig naar jezelf maakt. En naar familieleden die je nooit gezien hebt, over wie je nooit iets hebt horen vertellen, maar die vast en zeker iets bijzon der gewoons meegemaakt heb ben toen ze net zo oud waren als jij nu bent. En die - zonder dat je daar weet van hebt - een rol in je leven spelen. Daarover fantaseren is een nieuw boek bedenken. En zo als in het verhaal over Mary wordt dat een boek met een verhaal, dat nie mand anders heeft. Jan Smeekens Het stenen boek door Alan Garner met tekeningen van Fiel van der Veen. Uit geverij LeopoldAmsterdam. 150 Bladzijden, prijs 27,50. Chiel: „Vroeger konden we alleen maar roepen 'pas toch op'. Nu kun nen we echt wat doen: redden wat er te redden is. In Zeeland is dat geluk kig nog vrij veel". „Onze provincie is wat natuur betreft eigenlijk een groot openluchtmu seum. Denk maar aan Saeftinghe, de vliedbergen, duinen, bossen, kreken, oudland, de polders". De Stichting probeert dat zoveel mo gelijk te beschermen. Snel kopen is vaak de enige oplossing. Maar daar voor is veel geld nodig. Deze maand houdt de Stichting een ledenwerfactie. Wie lid wordt, krijgt een leuke zakgidsje. Er komt ook geld van bedrijven. Zak Chiel heeft ook meegeholpen aan de expositie 'Een puzzel van polders' over de Zak van Zuid-Beveland. Die is tot 20 juni te zien in het Streekmu seum voor N.- en Z.-Beveland in Goes. De Zak, een uniek gebied, begon ooit met drie zandplaten (Ovezande!) van waar de mens vanaf 1280 tegen de zee vocht. Steeds wonnen ze een stukje, een polder. Pas 84 polders later, in 1861, zag Z.-Beveland er ongeveer uit als nu. In een levensgrote puzzel mag je zelf de geschiedenis nog eens her halen. Liefhebbers van de Zak vrezen dat, als er een brug-tunnel over de Wester- schelde komt, er dan uiteindelijk toch een snelweg door het gebied wordt aangelegd. Chiel: „Zijn ze nou gek om zo'n lelijke kras door Zeeland te geven!" „Wat zijn kinderen origineel en vooral jongere kinderen. En wat hebben ze schitterend werk ver richt". Dat is het oordeel van de jury die namens de Stichting Werelddag voor Kinderen en Poëzie meer dan zestienduizend gedichten las van kinderen tussen zes en twaalf jaar. Volgens Mieke Westbroek (die de wedstrijd organiseerde) hebben sinds december 1990 meer dan hon derdduizend kinderen in het hele land zich met gedichten maken be ziggehouden. „We kregen na onze eerste brief aan alle Nederlandse basisscholen al meteen zoveel gedichten binnen, dat we de leerkrachten ten einde raad maar gevraagd hebben zelf een voorselectie te maken. Van veel scholen hebben we daarom maar een stuk of vijf inzendingen gekre gen. En gelukkig maar, want hoe hadden we ooit door die reusachtige stapel heen moeten komen". Unicef Op 20 maart worden in Het Land van Ooit de honderd vijftig prijswin naars in het zonnetje gezet. En voor al natuurlijk de achtjarige Hein Wouters uit Alphen bij Tilbürg. Hij Elleke Hageman is de algemene winnaar met dit ge dicht: als de juf thee drinkt dan drink ik water ik wort meester later De poëziewedstrijd werd uitge schreven in samenwerking met Uni cef en wordt al sinds jaren in vieren vijftig andere landen georganiseerd. Nederland deed dit jaar voor het eerst mee, en als het aan Mieke Westbroek ligt komt er zeker een vervolg. „Het bijzondere van deze wedstrijd is dat kinderen uit rijke landen iets doen voor arme kinderen in de Der-: de Wereld, en omgekeerd arme kin deren nu ook eens rijke kinderen blij kunnen maken met iets moois. Een gedicht maken kost immers geen geld". Goed Nieuws Het onderwerp van de wedstrijd was Goed Nieuws en dat heeft ook heel veel Zeeuwse kinderen aangespro ken. De eerste prijs in de de leeftijds groep zes en zeven jaar is terecht ge komen bij Elleke Hageman uit Hulst. Ze schrijft veel verhalen en als ze zich verveelt, zegt ze, soms een gedicht. En omdat ze niet van oorlog houdt, stuurde ze 'De oorlog' in: er was een meneer op de t.v. en zei De oorlog is opgehouden en om 8 uur zijn we er weer. „De Oosterschelde is met zijn steltlo pers even belangrijk als de natuur parken in Afrika. En dat beschermen we dus. Wie Het Zeeuwse Landschap steunt, helpt de natuur in zijn eigen achtertuin", betoogt Chiel Jacobusse van de Stichting Het Zeeuwse Land schap. Deze natuurorganisatie bestaat 55 jaar. In die periode is er veel veran derd in Zeeland. Chiel: ..Er is verschrikkelijk veel weg. Drie kwart van alle schorren en slik ken. Waar eens het vogelreser vaat Kaloot was, staat nu een kern centrale. Ik herinner me nog dat hier bruinvissen zwommen. En 55 jaar te rug zaten er nog visotters in de Zwaakse Weel. De das was tamelijk verbreid. Meikevers, het zag er soms donker van. De rij 'zeldzaam' of 'ver dwenen' is eindeloos". Redden Steeds meer mensen vinden dat het zo niet door kan gaan. Bij de Stich ting rinkelt de telefoon constant voor allerhande informatie. Een puzzel van polders, tentoonstelling over de Zak van Zuid-Beveland (foto Willem Mieras) tja, HES DAAR ZO l EEN WEUS VOOI

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 3