Actie steunt vluchtelingen Souvenirs van de ijspret Kind moet tussen de middag toch even naar huis kunnen Brieven houden Klokhuis op de buis Zes weken balen Kleine basisscholen bedreigd ONBEGREPEN Aantal stijgt tot 15 miljoen 11F JAARGANG - NUMMER 2- DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 MIDDELBURG - „Hoe meer we bedreigd worden, hoe meer steun we krijgen," zegt Frans Veijgen. Hij is directeur van de Van Randwijck basisschool in Nieuw en St. Joosland. In Zeeland zijn veel kleine basisscholen en voor een aantal dreigt sluiting, als ze niet genoeg leerlingen hebben. Frans: „Het merkwaardige feit doet zich voor, dat wij eigenlijk een dorp zijn, maar we horen bij Middelburg. Dus geldt voor ons dorp de stadse norm: Je moet minstens 75 leerlingen hebben. Nou, wij hadden op 16 januari 1991, de teldatum, 57 leerlingen." MIDDELBURG - Deze week is het Wereldvluchtelingenweek 1991. Vrijwel overal in Nederland wordt gecollecteerd. En op giro 999 kan weer gestort worden. Alweer een ac tie? Jaap Looise van het Actiecomi té Wereldvluchtelingenweek Mid delburg: „Ik weet dat het veel is, honger in Rusland/honger in Afrika, oorlog in de Golf en nu weer de vluchtelingen. Je wordt er soms moe van. Maar het is zo belangrijk. Het gaat om de bewustwording van de ongerechtigheid in de wereld." Het aantal vluchtelingen is de laat ste jaren enorm gegroeid. Het wordt nu geschat op 15 miljoen. De meeste vluchtelingen bevinden zich in de Derde Wereld. Zij verblij ven veelal in een buurland van het vaderland. Jaap: „Wij doen aan deze actie mee, omdat de vluchtelingen in de lan den van de Derde Wereld in het ver geetboek raken. Voor hen is steeds TELEFOON 01180-38080 Toch hoeft de school gelukkig met dicht. Dat komt, omdat de gemeenteraad van Middelburg de school niet wil sluiten. Om de twee jaar neemt de raad een 'instandhoudingsbesluit'„Dat betekent, dat we ondanks te weinig minder aandacht en steeds minder geld beschikbaar. In Zeeland zijn momenteel 32 actiecomités aan het werk." Een vluchteling is iemand, die zijn land verlaat, omdat zijn leven in ge vaar is. Dat kan zijn door oorlog, een ramp of vervolging. „De nieuwste is de eco-vluchteling," vertelt Jaap. „Dat zijn mensen, die voor de gevolgen van het broeikasef fect, milieuvervuiling of klimaatver andering op de vlucht slaan." Hij vindt de westerse economie arro gant. „Wij beschermen onze eigen handel en geven hun economie geen kans." Wedstrijd De actie steunen met geld is natuur lijk prima, maar er kan meer gedaan worden. Daarom stuurde het Actie comité aan alle Middelburgse scho len een informatiepakket toe. Aan de leerkrachten wordt gevraagd aandacht te besteden aan het vluch telingenprobleem. Jaap: „Er is ook een wedstrijd aan verbonden, waaraan alle kinderen mee kunnen doen. Schrijf jé gedach ten en gevoelens over vluchten op papier via tekening, gedicht of op stel en stuur die naar COS-Zeeland, Lazarijstraat 1, 4331 TP Middel burg." MIDDELBURG - Sneeuwbalge vecht. Tikkertje op de schaats. Met je slee naar beneden scheuren. Een fort van sneeuw. Wedstrijden op het ijs. Dit alles kon eindelijk weer eens in Zeeland. Maar ook pijn, tranen en gips. Ook dat was te zien. „Bij ons viel het mee", zegt Marnick de Craene, van het ziekenhuis van Oostburg. „De kwaliteit van het ijs was goed bij ons. We hadden wel met gebroken polsen te maken. Ook hadden we een meneer met een ge broken enkel. Voor het eerst had die meneer maar besloten om niet meer te schaatsen. Te gevaarlijk voor z'n leeftijd. Toen gleed hij uit op de stoep. Dikke pech". „Bij ons in het ziekenhuis van Mid- leerlingen, toch mogen doorgaan," legt Frans uit. Hij is erg blij met de steun van de gemeenteraad en sterk voor handhaving van de kleine school. „Ik vind dat elk dorp en elke wijk een basisschool moet hebben," delburg was het erg druk", zegt Lin da van de Boogaart. „Vooral veel volwassenen met gebroken polsen". Gekkenhuis In het ziekenhuis van Goes was het een gekkenhuis. „Heel veel gebro ken polsen en benen", zegt Ad Trommelen. „Ook wat snijwonden door schaat sen in het gezicht. Die wonden lij men we meestal gewoon dicht. Als het heel erg is wordt de wond dicht genaaid. Ook hadden we iemand met een gebroken heup. Die moest geopereerd worden." In het ziekenhuis van Zierikzee was het redelijk druk. „We waren wel de hele dag bezig", zegt Marleen Ros- meent hij. „Een kind moet tussen de middag toch even naar huis toe kunnen!" Er is nog een belangrijke reden voor het voortbestaan van de school: de verkeerssituatie. Frans: „Nieuw- en St. Joosland ligt aan kam. „Met een gebroken pols ben je toch wel al een uur bezig. Gebroken polsen zie je meer bij volwassenen dan bij kinderen. Kinderen hebben eerder een scheurtje dan een breuk. Een scheurtje is meestal na drie we ken beter, een breuk duurt twee maal zo lang. Kinderen hebben meer kalk in hun botten dan volwas senen". „Bij ons in Terneuzen was het be hoorlijk druk", vertelt Jeanet Fran ke, van het ziekenhuis. „Naast de beruchte polsbreuken ook schou ders, benen en enkels". Overal wordt ook gekleurd gips ge bruikt. Dat gaat net zo snel. Een polsgipsje kost 100,- Een foto kost 20,-. een zeer drukke vierbaansweg. Als de kinderen naar Middelburg zouden moeten, dan zouden ze die gevaarlijke weg moeten oversteken. Dat is gewoon onverantwoord Frans vindt de plannen van het ministerie van onderwijs heel bedreigend. Hij is het totaal niet eens met de mening, dat grote scholen beter zijn dan kleine. „Het gaat om de mensen in de scholen. Die moeten gemotiveerd zijn en bekwaam. Dan heb je vanzelf een goeie school!" Voorlopig ziet Frans de toekomst van zijn school bepaald niet somber in. AMSTERDAM - Wat begon met een brief aan Achterwerk eindigde met 32.000 brieven èn de redding van Het Klokhuis. Eind vorig jaar hoorde de elfjarige Nina de Waal uit Amsterdam dat de NOS van plan was het televisiepro gramma waar ze elke avond naar kijkt van het scherm te halen: „Volgens de directeur van de NOS was er geen geld meer voor Het Klokhuis," zegt Nina. „En dat vond ik te gek. Ik was er heel boos over en schreef een brief naar Achterwerk om een handtekeningenactie te be ginnen." Brieven Vanaf 15 november zijn er in Am sterdam nergens zo veel brieven te gelijk bezorgd als op nummer 43 in de Nieuwe Leliestraat. „Er zaten brieven bij van scholen, van kinderen, maar ook van volwas senen. En ze kwamen overal van daan. Uit het hele land schreven mensen dat ze het helemaal met me eens waren en dat we Het Klokhuis niet zo maar mochten laten verdwij nen." Met haar broer Gijs heeft Nina alle brieven gelezen. Ze bewaarde ze in dozen en bracht die naar Hilversum waar NOS-directeur Ed van Wester- loo ze in ontvangst nam. „Hij was heel aardig en stelde me meteen gerust. Ik hoefde me geen zorgen meer te maken, zei hij. Hij zou er alles aan doen geld te vinden, zodat Het Klokhuis kon blijven be staan." Handtekening Nooit eerder hebben zo veel mensen een handtekening gezet voor het be houd van een televisieprogramma en de makers van Nina's favoriete televisiekwartiertje zijn hun fan dan ook uiterst dankbaar. Ze hebben haar benoemd tot 'Ereburger van Het Klokhuis' en bij die bijzondere onderscheiding hoort een heuse be ker mét inscriptie. Nina verwacht niet dat ze ooit nog eens in actie zal moeten komen. Ze weet zeker dat men bij de NOS nu wel begrepen heeft dat televisieba zen zich niet zomaar van alles kun nen permitteren. MIDDELBURG - Karin Kuschnig (10) uit Middelburg beleefde wei nig plezier aan de winterpret. „Eerst was ik uitgegleden op mijn lin kerarm. Mijn ouders dachten dat-ie gekneusd was. De volgende dag viel ik op het ijs. Weer op de zelfde arm. Mijn arm bleek gebroken. Hij werd dik en deed veel pijn. Na een week mocht-ie in het gips. En dan zes weken balen..." Karin is een beetje bang geworden: „Ik denk dat ik niet meer durf te schaatsen." (foto Ruben Oreel)

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 1