Kind is aan de grillen van groten overgeleverd Liever geen tweedehands jas Moord in Amsterdam Wim Hofman wordt zelfs vijf keer tien lG - DINSDAG 15 JANUARI 1991 DANKZIJ DAT TB KORTE UONTjE HEEFT JOOP NU EEN VRIENDELIJK. /AONoje - de vec\a.ct\e is. datlocit-T;'< je v\ieb wat Tl Kort, joop?v^ "Z.CTN vZ_ FEESTJE HOOKTc i vuurwerk!. Zaterdag, 2 februari is het feest. In ieder geval voor Wim Hofman, de voor jullie bekende kinderboeken schrijver. Hij wordt dan 50 jaar! „Ik denk er nog niet te diep over na", zegt hij over deze heuglijke gebeur tenis. Maar wel staat vast dat er veel gaat gebeuren: tentoonstellingen in de bibliotheken van Vlissingen (zijn woonplaats) en Middelburg. En nog een hele grote in het Zeeuws Mu seum. Met als klap op de vuurpijl de presentatie van een groot boek met een bescheiden titel: De kleine Hof man. „Het wordt een encyclopedie", zegt Wim, die trots de drukproeven laat zien. 160 Bladzijden met tekeningen en verhalen, die hij in de loop der ja ren gemaakt heeft, zijn uitgezocht en alfabetisch gerangschikt. Ook veel andere mensen werken er druk Waarom hij ooit voor kinderen is gaan schrijven weet Wim niet zo pre cies: „Je begint vanuit een gevoel en later ga je je pas afvragen waarom. Ik heb me wel altijd verdiept in si tuaties waar kinderen in zitten". En wat dat betreft windt hij er geen doekjes om: „De positie van kinde ren is gevaarlijk. Ze zijn overgele verd aan volwassenen. Die bergen ,alle kinderen op in crèches, peuter speelzalen en scholen en denken dat dat goed voor hen is omdat ze die el lende vroeger zelf meegemaakt heb ben". „Als kind word je het bos ingestuurd en je moet maar zevenmijlslaarzen zien te vinden om er weer uit te ko men"! En dan zijn we tegelijk bij de hoofd persoon van Wims volgende boek, dat ook in februari uitkomt: Klein Duimpje. Maar of het zo afloopt als in het echte sprookje kan hij niet be loven. Aap Bijna alles dat Wim ooit bedacht heeft kom je in het boek tegen. Te beginnen met de Aap en de Beer uit zijn beroemde ABC boekje. Halverwege lezen we de Inleiding onder de I en aan het eind de V van Vlot, de W van Wikkepokkluk. En na de Y van Yrdojonieremenix volgt eindelijk de Z van Zand, zee en zon. Het boek is bedoeld voor iedereen. „Er zijn al veel mensen opgegroeid met mijn boeken, zodat ik intussen een grote fanclub onder de volwas senen heb. Dat komt ervan als je oud wordt", zegt Wim gelaten. „Maar ik hoop dat kinderen het boek ook leuk vinden". Wim Hofman: Als kind word je het bos ingestuurd. Haast niemand in Nederland wil of durft zich nog te vertonen in een bontjas. De verkoop van deze 'bloedjassen' is zowat gedaald tot nul. Tegelijkertijd is Nederland de grootste leverancier van West-Euro pa! De pelsdierfokkerij krijgt veel kri tiek. Zelf vinden ze dat onterecht. Maar behalve de vraag of je dieren mag fokken en vermoorden voor hun vacht, is bekend dat ze er een slecht bestaan hebben. Dat in niets lijkt op hun leven in de vrije natuur. Vossen Neem vossen bijvoorbeeld. Echte vrijbuiters. Snel, slim, speels. Ze eten zowat van alles: muizen, konij nen, wormen en insecten. Maar ook bessen en paddestoelen. Hun huis beslaat tientallen vierkante kilome ters. In een fokkerij zit een vos in een hok van staaldraad (ook de bodem!), niet veel groter dan een tv. Verder niks. Van z'n geboorte tot z'n dood. Omdat vossen onder die omstandig heden niet paren, worden trucs toe gepast (bv. minder eten, elektrische schokjes). In het voorjaar worden de jongen ge boren. Dan sterven er al vrij veel. Wie blijft leven wordt met eenzijdig voedsel gevoerd. Zeven maanden lang. Dan is het november en de vacht het dikst. Eindelijk mag hij de kooi uit! Maar krijgt meteen een ijzeren staaf in z'n anus. Een klem op z'n bek. De knop gaat om: een pijnlijke stroom stoot. Dood... Dag vos. Voor een jas zijn 10-20 vachten no dig. Nederland levert elk jaar zo'n 90.000 vossen. Bijna allemaal voor de export. Waterdieren De vele honderdduizenden andere pelsdieren hebben het niet veel be ter, zoals sabelmarters en de 2 mil joen nertsen. Dat zijn waterdieren maar het enige water in hun gevan genisje is een drinkbuisje. In Zee land zijn 2 vossenfarms en ongeveer 10 nertskwekerijen. Over de hele wereld sterven onge veer 50 miljoen dieren in bontfarms en nog eens 50 miljoen in klemmen. Dit moet stoppen vindt Bont Voor Dieren. Deze actiegroep steunt ook organisaties in andere landen. Bv. in Japan, waar je pas meetelt als je een bontjas hebt. Of in Canada, waar vooral in het wild levende dieren in een zeer gemene, pijnlijke klem hun dood tegemoet gaan. Bont Voor Dieren is zeer actief. Met acties, een krant. De organisatie heeft ook een voorlichtingspakket en levert shirts tegen bont, ontwor pen door kunstenaars. Het shirt dat Theo en Thea dragen is een van de 28 verschillende. Wie de groep wil steunen of meer wil weten: Bont Voor Dieren, Postbus 589 8901 BJ Leeuwarden. 058- 151628. In de Reguliersdwarssteeg is hedenochtend op gruwelijke wij ze om het leven gebracht de be kende arts dr. H. de Koning (47). Hij werd, badend in het bloed, met ingeslagen schedel aange troffen in zijn slaapkamer. Over de dader en het motief tast de po litie vooralsnog in het duister. Zo begint Moord in Amsterdam, het nieuwe boek van Trude de Jong die in 1985 een zilveren grif fel kreeg voor Aram en de bende van de boomstam en in 1988 één voor Lola de beer. Maar het stuk je in de krant van 9 mei 1910 is ook het begin van een spannend de tectiveverhaal dat voor Fransje van Delden en haar vriendinnetje Dientje Veenstra maar net op het nippertje goed afloopt. Uitgerekend op de avond dat, haar móeder een feestje georgani seerd heeft, moet Fransjes vader naar een van zijn patiënten. Een paar uur later vindt Fransje hem bewusteloos in zijn spreekkamer. Hij is neergeslagen, er zijn morfi- ne-ampullen gestolen en van de dader ontbreekt natuurlijk elk spoor. Fransje is niet van plan het poli- tie-onderzoek af te wachten. Ze gaat met Dientje op onderzoek uit en tijdens die speurtocht ra ken de twee meisjes zelfs tussen het schorriemorrie van de Am sterdamse onderwereld verzeild. Als je nu ook nog weet dat alles iets te maken heeft met gewaag de foto's waar sommige volwasse nen veel geld voor over hebben, dan weet je eigenlijk al veel te veel. Moord in Amsterdam is een goed geschreven speurdersverhaal waarin alles klopt, zodat je als je tenminste goed blijft opletten tenslotte vanzelf (nou ja, met een beetje geluk) tegen de oplossing aan loopt. Maar het is nog meer. Trude de Jong neemt je mee naar een tijd waarin het heel anders toeging dan tegenwoordig. Daar vertelt ze zo aanstekelijk over, dat het je weinig moeite zal kos ten je voor te stellen hoe Fransje en Dientje geleefd hebben en waarom het zo moeilijk voor ze was met elkaar bevriend te raken. Het boek is uitgegeven door de Harmonie Amsterdam, telt 128 bladzijden en kost 24,90. De te keningen zijn gemaakt door Ju liette de Wit. Opa Als je geïnteresseerd bent in hoe kinderen vroeger leefden, dan is Wie was je opa's opa, opa? Een boek waar je veel plezier aan kunt beleven. En waar je heel wat uit kunt opsteken over echte kinde ren van vroeger. Het werd geschreven door Hen- rië.t.te Theunissen naar aanlei ding van de gelijknamige serie dig ze met Niek Koppen voor de boeken VPRO-jeugdtelevisie maakte. Misschien herinner je je nog van die uitzendingen op zondagmor gen dat geschiedenis heel leuk kan zijn als je op zoek gaat naar hoe gewone kinderen vroeger speelden; wilt weten welke kleren ze droegen, wat ze op school de den en hoe ze al heel jong mee hielpen de kost te verdienen. De schrijfster kwam op haar speurtocht naar de twaalf kinde ren over wie ze vertelt terecht in musea en bijzondere bibliothe ken. Ze las dagboeken, snuffelde in allerhande paperassen en vroeg voor alle zekerheid aan mensen die het weten kunnen of alles ook echt zo gebeurd zou kunnen zijn. Het oudste kind werd geboren in 1389. Het jongste in 1929. Het boek met tekeningen van Os car de Wit is uitgegeven door Leo pold, Amsterdam en kost 24,90. Jan Smeekens «.V Icono, -zullen jfl UoèH. o o" s- 4 1 j

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 3