Tien jaar de krul oor Irak mag het zeggen Afrika is ook ons belang Actie tegen honger Kinderkrant nog een uitzondering Jeugdjournaal tien Afschuwelijke onderwerpen horen er bij G«H. CE MUUEBM I» JfifiK Zl Zijn EEf »<«f BEtEfl GEWOflïfc- EJWPSPiEH... VifC 1£ NiEt. 11E JAARGANG - NUMMER 1 - DINSDAG 15 JANUARI 1991 Nina Sehrier: geen opgefokt gedoe. KAPELLE - Vandaag houdt de hele wereld de adem in. Alle ogen zijn gericht op Irak. En spe ciaal op Saddam Husayn. Zal hij op het laat ste moment toegeven aan de eis om Kuwayt te verlaten? Of houdt hij zijn poot stijf? Niemand, die hardop een voorspelling durft te doen. Zeker niet na het mislukte gesprek tus sen minister Baker en zijn Irakse collega. De kans op oorlog lijkt steeds groter te worden. Sinds de brutale verovering van kleine buur man Kuwayt is Saddam onder druk gezet. Bij na alle landen van de wereld eisen de terug trekking van de Iraakse troepen. Met praten is men tot nu toe geen steek opge schoten. Voor president Bush is vandaag de maat meer dan vol. 'Wie niet horen wil moet maar voelen', zegt hij. En dat betekent niets minder dan een oorlog. Een enorme oorlogsmacht bestaande uit tanks, vliegtuigen, soldaten en schepen staat klaar om de daad bij het woord te voegen. Spanning Nina Sehrier uit Kapelle volgt het nieuws met meer dan gewone belangstelling.'Vier maan den lang heb ik aan boord van het Nederland se marineschip Pieter Florisz in de Golf geva ren', vertelt Nina. 'In dat gebied ervaar je de spanning dagelijks. Dag in dag uit ben je je aan het voorbereiden op het ergste. Regelmatig werd aan boord brandalarm ge geven. Kijken of de bemanning bij een even tuele aanval op de juiste manier zou reageren. Ook het draaien van de oorlogswacht was een vast onderdeel'. Geen stress Toch heeft zij het grootste vertrouwen in haar marinecollega's. Nina: 'Ik heb ervaren, dat Nederlanders puur nuchtere zeelui zijn. Geen last van stress of onnodige zenuwen, maar zor gen dat je je zaken in orde hebt. Geen opge fokt gedoe, maar uitgaan van je vakman schap. Dat viel mij aan boord het meeste op'. Voorlopig kan Nina nog genieten van haar welverdiende verlof. Tot april. Dan vertrekt zij (waarschijnlijk) opnieuw naar de Golf. 'Het is mijn vak, dus ga ik waar ze me nodig hebben', zegt ze nuchter. MIDDELBURG Twintig miljoen Afrikanen zullen binnen twee tot drie maanden sterven, als er niet on middellijk voedselhulp komt. Een comité van internationale hulpor ganisaties voert daarvoor in Neder land actie. Geld voor dit doel is wel kom op giro 555. „De Derde-Wereldrampen komen niet zomaar uit de lucht vallen", meent Peter van Vooren van het COS (Centrum Ontwikkelings Sa menwerking) in Middelburg. „Het komt door zaken als te weinig regen, slecht landsbestuur, verkeerd om gaan met de grond en burgeroorlo gen". Oorzaken Voedselhulp is natuurlijk nodig. Maar het is niet voldoende. Want niet alleen de gevolgen van de hon ger moeten bestreden worden, maar vooral de oorzaken. Peter: „Gelukkig wordt de hulp steeds beter, maar het is heel moei lijk om duurzame ontwikkelings hulp te geven". Volgens Peter wordt dat het begrip voor de jaren '90. Er wordt mee be doeld een ontwikkeling op gang te brengen, zonder dat het land in de toekomst schade zal lijden. En men wordt steeds wijzer. Peter: „We komen er eindelijk achter, dat wat er in de Derde Wereld gebeurt, niet ver van ons bed is, maar recht streeks met onszelf te maken heeft". Als voorbeelden noemt hij de actie 'Kappen met Kappen'. Geen bomen uit het oerwoud kappen, omdat wij zonodig hardhouten kozijnen moe ten hebben. En Max Havelaarkofïïe drinken, zodat de boeren een goed inkomen hebben. En vooral geen af val dumpen in Afrikaanse landen. Philippijnen Peter is zelf op de Philippijnen ge weest in de krottenwijken. Hij ver telt een voorbeeld van slecht be stuur. -De mensen vroegen een waterlei ding aan de burgemeester, 't Was vlak voor de verkiezingen. De burge meester beloofde de waterleiding, als de mensen op hem zouden stem men. Toen later bleek, dat ze dat met gedaan hadden, liet de burge meester de waterleiding weer weg halen"! k Pieter Mattijs Terlouw (links) duikt in het verleden en kijkt nog eens in de eerste Krullebak van tien jaar terug. Jelmer Tuinhof blikt in de krant van vorige maand (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Op dinsdag 13 ja nuari 1981 verscheen de allereer ste. Nu, 10 jaar later, vieren we dus met de 116de Krullebak een be scheiden feestje. De PZC was in 1981 een van de eer ste dagbladen die een echte krant voor kinderen uitgaf. Zelfs het jeugdjournaal bestond nog maar een week. Intussen zijn er meer dagbladen die iets voor de jeugd doen. Maar echte kinderkranten zijn er nog steeds niet veel. Primeur, sinds kort wekelijks te koop, is een van de weinige. Ook buiten Nederland zijn bijvoor beeld de Early Times (Engeland) en de KIK-Krant (Gazet van Ant werpen) uitzonderingen. De krul óór! Toen nog een veelge bruikte groet in Zeeland. De Krul lebak. Het leek ons een passende naam. Pas later bleek het waar schijnlijk niet eens echt Zeeuws. Elke maand komt de Krullebak bij tenminste 65.000 abonnees te recht. Met vooral Zeeuwse onder werpen en op de voorpagina ook veel informatie over ander belang rijk nieuws. Het thema, de sport, strip, boeken, gedicht en natuurlijk de brieven en de advertenties. Trouwe lezers we ten er alles van. Puzzel Hoewel de krant oorspronkelijk voor 10-13 jarigen was bedoeld, hebben we gezien de reacties fans van 8 tot 80! De school van Pieter Mattijs Ter- louws meester Kesteloo is al 10 jaar enthousiast. Ze maken nu zelfs regelmatig de puzzel voor ons. Hoewel nog steeds niet alle scho len weten dat ze gratis de Krulle bak in de klas kunnen krijgen (zo als Jelmer Tuinhof vertelt), gaan er toch elke maand zo'n 8.000 extra de deur uit. Blijft de Krullebak? Wat ons be treft: JA! 10 jaar. Wie herinnert zich nog Kort, Vreemd, Kees Krul. Wie ons wil feliciteren kan ons een (zelfgemaakte) kaart sturen. Voor de 10 mooiste, liefste, leukste heb ben we een boekenbon. Je kunt je kaart voor 11 februari opsturen naar: Redactie Krullebak Postbus 18 4380 AA Vlissingen. zie ook pagina 2 HILVERSUM - „Van het begin af aan hanteren we een eenvoudig taalgebruik. Duidelijk uitleggen, geen moeilijke woorden gebruiken en vooral kinderen serieus nemen", zegt Marga van Praag van het Jeugdjournaal. Op 5 januari bestond het Jeugdjour naal 10 jaar en Marga was er al die tijd bij. Eerst als verslaggeefster en nu presenteert zij het Jeugdjournaal samen met Frank du Mosch. Zij maakt ook nog reportages voor de uitzendingen op zaterdag. Wat is er in die 10 jaar veranderd? „We zijn sneller geworden", vindt Marga. „We hebben nu 6 uitzendin gen en op zaterdag een extra lange. De redaktie is veel groter geworden, veertien mensen en we werken nog journalistieker". Veel discussie Over de vraag welke onderwerpen wel en welke niet mochten worden uitgezonden werd in het begin veel gediscussieerd. Marga:„Nu is niet meer de vraag of we een onderwerp uitzenden, maar hoe we dat doen. Daarover wordt zorgvuldig gepraat. Van afschuwe lijke onderwerpen moet je toch iets laten zien, maar nooit enge dingen van dichtbij". Het Jeugdjournaal wordt veel beke ken en goed gewaardeerd. Ook veel volwassenen kijken ernaar. Vooral ook vanwege de duidelijke uitleg. Marga:,,We willen het nieuws zo aan kinderen brengen, dat ze begrijpen, wat er in de wereld aan de hand is. We proberen de nieuwsfeiten in hun verband te plaatsen om te zien wat er achter zit. We hopen kinderen waakzaam te maken. Ze moeten hun eigen kop gebruiken en niet zo maar ergens achteraan lopen". Kanker Een reportage van Marga over een jongen met kanker, werd bekroond op het internationale televisiefesti val in Monte Carlo. „Ik heb daar ge mengde gevoelens over", zegt Mar ga, „want eigenlijk heb ik die repor tage niet gemaakt, maar hij was zo dapper om het voor de camera te vertellen". Het Jeugdjournaal gaat onverdro ten verder en als het aan Marga ligt komt er nog meer bij. „We willen el ke dag uitzenden, ook in de vakan ties"!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1991 | | pagina 1