Drop van zoethout Van arm naar rijk Liever generaal Je wordt helemaal geplet Kleurloos gedicht Bami als ontbijt. Of een flinke vleèsschotel. Dat is echt anders. En iedereen heeft een beschermbeeldje. En dan de bedelaars. Die vind je hier ook niet bij bosjes zoals in Hongkong. Daar zijn er honderden. Ching-Hei Chong (spreek uit: Sjing-hee Sj.ong) heeft ze twee jaar geleden zelf gezien. Ching-Hei is 10 jaar, woont al acht jaar in Tholen, maar is in Hongkong geboren. Om de paar j aai' reist hij met z'n familie zo'n anderhalve dag met het vliegtuig. Voor een paar weken zijn ze dan weer echt Chinees in hun oude huis daar en bezoeken hun achtergebleven familie en vrienden. Lawaai Ching-Hei geniet van die vakanties, maar is altijd weer blij als hij terug in Tholen is. Hij vertelt: „Hongkong is een heel grote stad met heel veel mensen. Het is er lekker warm. Er zijn veel winkeltjes en die zetten bijna alles buiten. Ook eten. De straten zijn vol auto's en taxi's en er zijn geen zebra's. Altijd lawaai, nooit stil. In de binnenstad word je helemaal platgedrukt als je loopt. En dat is niet. leuk!" Ching-Hei weet nog goed dat hij in de speeltuin speelde met een heel hoog hek. Dat moest ook wel, want het lag bovenop een torenflat. Beneden is geen ruimte. Thuis spreekt en voelt hij zich Chinees. Op school voelt hij zich Zeeuw. Voor hem geen probleem. Ching-Hei wil hier nooit meer weg: „Veel vriendjes, het zwembad vlakbij, alles" lekker stil. Het is hier heel fijn in Tholen!" tErJ TYPISCH ZEEUHSE HOND ■g'gl a Q Stel eens dat er enkel Zeeuwen in het Zeeuwse zouden wonen. Niemand bruin meer, rood of geel, ietsje vreemd meteen teveel. Weg het Turks en mi amore: enkel A.B.Z. te horèn en van achteren tot voren slechts een witte doorsnee Zeeuw [GEEEEEEEUW] Marina van den Boogaart Nieuw en Sint Jooslandg „Ik had wel mooiere kleren aan dan gewoon lijk. In m'n ene hand had ik een bos bloemen. In m'n andere hand een schaar. Nick van Raay speelde saxofoon. Dat was zo mooi dat twee vrouwen huilden. „Nu open ik de winkel, had ik moeten zeggen. Maar door de zenuwen vergat ik dat en knipte ik het lint door. Onze winkel was geopend. „Ik zie het nog precies voor me", vertelt Sha ron Haars 11uit Nieuw en St Joosland. Op 12 juni van dit jaar opende ze de nieuwe winkel van haar ouders. „Ik voel nog de vlinders in m'n buik", vertelt Sharon. Dit was voor haar een onvergetelij k j aar De winkel heet De tuin van broeder Ludovicus en staat in Middelburg. De ouders van Sharon verkopen daar natuur- produkten. Groente, fruit, zuivelprodukten, snoep, brood. Maar ook vleesvervangers en schoonmaakspullen. „Al onze spullen zijn mi lieuvriendelijk. Geen kleur-, geur- of smaak stoffen. Want die zijn erg slecht. Ook verko pen we veel buitenland se spullen. Onze lollies zijn gemaakt van vruchten. Het drop is van zoethout zonder troep. Maar het aller lekkerste vind ik de r oomboterkoekj es Waarom staat jullie winkel niet in jullie ei gen dorp? „Hier wonen te weinig mensen die deze spul len willen kopen. Het is ook iets duurder dan in gewone winkels. In Mid delburg wonen meel mensen. Hoe meer men sen er bij ons kopen, hoe goedkoper alles wordt", besluit Sharon. Als je één dag voor Sin terklaas tien wordt, her inner je je niet meteen de allerbijzonderste ge beurtenis van het voor bije jaar. Dan heb je wel wat anders aan je hoofd. Maar toen Randika Geelhoed uit Kortgene heel even diep had na gedacht, wist ze het. „Ik ben in februari met alle kinderen van mijn klas naai- de Grote Me neer Kaktusshow ge weest. We gingen met de bus naar Hilversum en kwamen 's avonds laat pas weer thuis. Doodmoe ben ik toen in slaap gevallen". Video Met slaperige, maar grote vierkante ogen bekeek Randika de vol- moest als eerste een vraag aan een recher cheur van politie stellen en vroeg hoe je recher cheur wordt. Het leek me een leuk beroep. Be keuringen uitdelen en boeven vangen en zo". Maar dat was tien maanden geleden. Ran dika wil nu liever bij het leger, omdat ze daar veel leukere oefeningen doen. Oorlog gende dag de video band van de uitzen ding: „Het was spannend me zelf terug te zien. Ik En als ze goed over mu ren heeft leren klim men. wil ze iets heel hoogs worden: „Gene raal. Dan kan ik probe ren een eind te maken aan alle oorlogen. Want dat is nog belangrijker dan een bioscoop in Kortgene". „In Indonesië is alles niet zo eerlijk verdeeld als hier. Je hebt er heel rijke mensen en heel veel arme". Wijze woorden voor een meisje van tien jaar. Maar wel een meisje dat het allemaal ondervon den heeft. Gelu'kkig niet bewust, maar als baby: „Toen ik geboren werd (op 5 december) was mijn moeder zo arm, dat ze me niet ver zorgen kon en d'r man was weggelopen of zo. Ze heeft me toen naar een kinderhuis ge bracht". Dat was op Java en Ni- na'Goudzwaard is dan ook een op en top Indo nesisch meisje. Nog maar 16 maanden oud kreeg Nina nieuwe ouders: „Mijn vader en moeder hebben me gea dopteerd en me in Indo nesië opgehaald". Zo kwam Nina in Zaam slag terecht, waar ze nu nog woont. Ze zit in groep zes van de Toren- bergschool. „Pas gele den heb ik een spreek beurt gehouden over In donesië", vertelt ze trots. Ze was helemaal in stijl gekleed als een Indonesische dame: „Met een gebatikte sa rong (jurk) aan en een rieten hoed op. Die dra gen ze daar op de rijst velden". Hoewel Nina veel van haar geboorteland weet, zou ze er toch niet willen wonen: „Wel om op vakantie te gaan. maar niet om er te blij ven. Ik kan niet tegen de warmte en ze eten er altijd rijst, bami en na- ssi. Ik lust liever aard appelen".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 3