Vijftien miljoen Nederlanders Ontspanning kost brood Kan het nu ietsje aardiger? Supporters: Bus brengt je gratis naar oma ONBEGREPEN? Actie Help de Russen de winter door ifc#* - r EINDHOVEN Hij floot over de he le wereld belangrijke wedstrijden in beroemde stadions met honderd duizend uitzinnige toeschouwers op de tribunes. Maar de manier waarop een handjevol voetbalsupporters mooie wedstrijden in de Nederland se eredivisie verziekt, gaat zijn ver stand te boven. „Je gelooft je ogen niet als je ziet wat sommigen op spandoeken durven te schrijven. En de beledigingen die ze over het veld brullen, gaan je door merg en been". Ignace van Swieten is een van de topscheidsrechters van ons land en bij kinderen heel populair vanwege zijn medewerking aan het televisie programma De Bal Is Rond. Beledigingen Een paar weken geleden bond hij de kat opnieuw de bel aan door op de televisie te vertellen wat hij en de voetballers op het veld elke week naar het hoofd geslingerd krijgen. „Vooral joden, homofielen en men sen met een donkere huid zijn het mikpunt van verschrikkelijke bele digingen. In 1978 heb daar ook al eens iets over gezegd, maar toen dacht men nog dat het allemaal wel zou meevallen. Dat het zo'n vaart niet zou lopen en dat het vanzelf zou overgaan als je er niet te veel aan dacht aan besteedde. Maar het is al leen maar erger geworden". Volgens Ignace van Swieten zijn het niet alleen de slecht opgevoede sup porters die zo te keer gaan: „Het is raar maar waar. Als je aan de praat raakt met die jongens, dan blijkt vaak dat ze van huis uit een goede opvoeding gekregen hebben, ook goed gestudeerd zijn en zelfs heel aardig voor de dag kunnen komen". Aardig zijn Ignace van Swieten heeft de afgelo pen weken gemerkt dat voor heel veel échte voetballiefhebbers de maat meer dan vol is. ..Toch geloof ik vast dat het pro bleem zichzelf kan oplossen als we allemaal - thuis, en op het werk, en op school, en op straat voortaan wat beter letten op wat we tegen andere mensen zeggen. We hoeven niet onbeschoft te doen- ■We kunnen ook aardig voor een an der zijn en dat kost niets. We krijgen er zelfs een heleboel voor terug. Bij voorbeeld fantastische voetbalwed strijden waar je met plezier naar gaat kijken". MIDDELBURG Puilen we straks met z'n allen het land uit? Goeie vraag, want twee weken terug telde Nederland officieel de 15- miljoenste inwoner. Het aantal bewoners stijgt trouwens nog steeds. Anderhalve eeuw terug woonden hier nog geen drie miljoen mensen. In 1898 hadden die zich (in 60 jaar) vermenigvuldigd tot dik vijf miljoen. Weer vijftig jaar later (1949) zaten we hier al met z'n 10 miljoenen. En om de laatste vijf miljoen te halen was 40 jaar genoeg. Blijft dat zo doorgaan? Dat vroegen we aan onderzoeker Dick van der Wouw van de Stichting Zeeland in Middelburg. Naast een heleboel andere dingen berekent hij bijvoorbeeld hoeveel kinderen er in Zeeland (komen) wonen en welk soort scholen er dan nodig zijn. ..Zeeland groeit niet dicht", zegt Dick van der Woud. „We blijven al een paar jaar hangen op 350-duizend inwoners. En het aantal schoolgaande kinderen neemt zelfs af. In de toekomst kun je van elke 100 kinderen voor de basisschool er negen wegstrepen. Onze provincie ontgroent duidelijk". Buitenlanders „Dat is niet de enige reden dat het er hier anders gaat uitzien. Bevolkingsgroei bestaat heus niet alleen uit pasgeboren baby's. Surinamers en Molukkers kwamen naar hun Holland toe. Maar er wonen hier ook buitenlandse werknemers, zoals Turken en Marokkanen. En niet te vergeten de tienduizenden vluchtelingen. Die komen hier al vanaf de Tweede Wereldoorlog. Asielzoekers zijn er dus al veel langer dan vandaag". Toch is ons laatste miljoen echt anders 'gekleurd'. Zo'n 300-duizend nieuwelingen komen uit een ander land. Dick van der Wouw: „In elk dorp of stad is de verdeling weer anders. Zo krijgen (willen) jonge Zeeuwse vrouwen steeds minder baby's. Maai de buitenlandse vrouwen hier kiezen nog wel voor een groot gezin. De basisscholen worden dus kleiner, maar hebben dan meer buitenlandse kinderen. Op kleine schooltjes zijn ze dan soms in de meerderheid. Maar- wanneer de scholen ooit echt 240 leerlingen moeten hebben, dan is dat probleem in elk geval opgelost. ZIERIKZEE Even op bezoek bij oom Piet in Zierikzee? Of wil je zon dag graag even binnenwippen bij opa en oma in Terneuzen? Een dure trip? Welnee, geld speelt deze maand geen enkele rol. Je loopt ge woon naar de bushalte, wacht op de bus en je stapt in. Laatje portemon nee maar in je zak: de rit kostje deze maand geen stuiver. De hele maand december mogen al le kinderen van 4 tot en met 11 jaar gratis met de bus mee. In het week einde en tijdens de feestdagen. Voorwaarde is wel, dat je wordt be geleid door een volwassene. Je va der, moeder of een oudere broer of zus. Die moet wel betalen. In de bus krijg je van de chauffeur een echt kaartje, afgestempeld en wel. Dit kaartje heet: de Bus-Trip- per. Tellen Net. als de Spoorwegen (het Railrun nerkaartje) willen ook de streekver- voerbedrijven meer betalende reizi gers. De bedoeling is duidelijk: meer kinderen in de bus betekent ook meer betalende volwassen reizigers. Streekvervoer Zuid-West Neder land doet in Zeeland ook mee met deze proef. „Elke actiedag worden alle reizigers heel precies geteld", zegt meneer J. R. Nienhuis van de ZWN. „In januari kunnen we dan zien, of de Bus-Tripper een tophit is gewor den". Na twee weekenden Bus-Tripperen lijkt het publiek de weg naar de bus halte gevonden te hebben. Meneer Nienhuis: „De indruk is, dat vooral de vaste reizigers nu ook hun kinderen meenemen. De reacties zijn in ieder geval positief. Wat het publiek betreft, mag de Bus-Tripper een blijvertje worden". TELEFOON 01180-38080 HILVERSUM - „We hebben nog maar net een 06-nummer ge opend en we worden al gek ge beld", zegt Klaas Nawijn enthou siast. Hij is door de provincie Fle voland uitgeleend aan de Stich ting Voedselhulp aan Russen. In samenwerking met de VARA en andere omroepen organiseert de stichting een grootse actie: Help de Russen de winter door. Klaas: „Zaterdag 15 december wordt op radio en tv ruime aandacht aan de actie besteed. Het is bedoeling om zoveel mogelijk geld in te za melen. Dat geld wordt besteed aan het samenstellen van voed selpakketten". Het idee voor de voedselhulpactie is afkomstig van de Amsterdamse zakenman an Eeghen. Hij komt veel in Rus land en hij wist, dat er hongers nood op komst was. „Ik ben er pas zelf geweest", zegt Klaas. „De Russen hebben enorm veel pech gehad. Het heeft er zes weken achter elkaar geregend. De ma chines konden het land niet op. Tweederde deel van de oogst is mislukt'. Moskou De Nederlandse hulp gaat naar een deel van Moskou, waar één miljoen mensen wonen. Dat moet in januari gaan gebeuren. Klaas: „Het gaat er natuurlijk om, dat de voedselpakketten bij die mensen komen, die het het hardst nodig- hebben. Daarom gaat een aantal van onze mensen zelf naar Mos kou om voor de verdeling te zor gen. Er blijft niets aan de strijk stok hangen!" In vrijwel alle Europese landen wordt actie gevoerd voor voedsel hulp aan de Russen. De Duitsers helpen Leningrad en de EG werkt aan een plan dat voedsel - en an dere hulp ter waarde van miljar den zal omvatten. Klaas is niet verbaasd, dat de actie zo goed aanslaat. De Russen waren toch onze vijan den? „Kijk", zegt hij, „die man (Gor- batsjov) heeft nu onze hulp nodig. Hij heeft gezorgd voor ontspan ning tussen Oost en West. Hij heeft het oude systeem in zijn land afgeschaft, maar het nieuwe werkt nog niet. De mensen hier willen, dat hij blijft. En dus krijgt hij de broodnodige hulp!" "SL: m Uren in de rij voor niets: op is op

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 1