Hoezo opstopping? Energie-eiland kost meter Zeeuws zand Snotteren helpt niet, stuur in die vlag! B Wij sparen voor een mammoet 'éi ende schelp gezien De Beatrix DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 sloo! Verdunnen Peter Verdurmen woont in IJzendijke. Ik woon in Middelburg. Dus om bij Peter te komen moet ik... Juist. Met de boot over de Westerschelde. Leuk, behalve als je een uur moet wachten. Dan wordt het schelden op de Schelde. Maar eenmaal aan boord; prachtig die Schelde. Een aarzelend mistig zonnetje strooit een glin- sterpad over het water. Daar wil ik wel een foto van hebben. Nou, daar heeft Peter Verdurmen voor gezorgd. En hoe! Zijn derde fotoboek heet Scheldegezichten. Waarom dit boek? Peter: „Ik ben al 15 jaar beroepsfotograaf. En ik hou van de Schelde, als kind al. De Westerschel de heeft een mooi lijnenspel, prachtige luchten en wijde horizonten. Door mijn foto's ga je mis schien anders naar dat bekende water kijken. Veel kinderen spelen langs het water. Veel men sen leven van dat water; vissers, slepers, kapi teins, sluiswachters, redders enz. Ik heb dit boek samen met Romain van Damme gemaakt. Hij beschreef 15 gesprekken met werkers rond de Schelde. De kapitein van Greenpeace vertelt in het boek: „Het was 2 uur 's nachts. Het schip was in beslag genomen. Ik was de kapitein. We zaagden de masten af, gaven de brugwachter een fles jene ver en ontsnapten". Of die kapitein van de veerboot van Breskens: „Komt er een Belg naar me toe en zegt, meneer, hoe lang duurt die opstopping hier nog. Ik zeg, opstopping, meneer, u zit op een veerboot". Na deze schitterende verhalen komt het tweede deel van het boek. Een fototocht vanaf de bron van de Schelde tot aan de monding bij de Noord zee. Peter: „De Schelde is 350 km lang. Begint in Frankrijk, 100 meter boven de zeespiegel, als een kristalhelder slootje. Als je dan bij Vlissin- gen staat kun je je dat nauwelijks voorstellen. Ik heb heel wat kilometers moeten rijden met m'n fototoestel voor dit boek klaar was". „Ik ben niet zo botig", zegt Martin Monjé (bijna 13) uit Breskens. Daarmee bedoelt hij dat hij niet zo veel van visserboten weet. Hij weet het meeste van fossielen. Martin werkt regelmatig in het Visserijmuseum in Bres kens. Zelfs z'n eigen verza meling haaietanden ligt er tentoongesteld. Vanuit de ramen van het nog-maar-halfjaar-oude mu seum, varen de vissersboten af en aan. Een betere plek had het museum niet kun nen kiezen: Kaai 1 in Bres kens. Martin leidt me rond. „De kust van Zeeuwsch Vlaande ren wordt op dit moment nogal omgeploegd", vertelt Martin. „Er worden nu heel veel fossielen gevonden. Vooral haaietanden. Deze zijn al 20.000.000 jaar oud. We hebben er zelfs eentje van 20 cm groot. En hier heb je een compleet gebit. Ach ter elke tand ligt een rijtje voorr aadtanden" We komen ook langs een te kening van een mammoet op ware grootte. Sommige kie zen en botten zijn er al op be vestigd. - Sparen jullie soms voor een complete mammoet? „Ja", zegt Martin. „Deze bot ten en kiezen komen vaak te recht in de netten van vis sers. Zelfs dit kanon en dit grote stuurrad uit de oorlog werden opgevist. Vandaar dat je ze in dit museum vindt". Schilderijen Vandaag waren er 120 bezoe kers, dus het loopt goed. Ook veel mensen uit Walcheren komen hierheen. Voor fiet sers is de boottocht gratis. Aan de muur hangen grote schilderijen van vissersbo ten van Jaap Albregtse. „Die was vroeger zelf visser", zegt Martin. „De meeste fos sielen zijn van Jan Goed hals. De maquettes van de havens en de modellen van de boten zijn van ene Kees". In de wintermaanden is het museum op zondagmidda gen geopend vanaf 14.00 uur. In cle kerstvakantie gewoon geopend. Je kunt ook bellen: 01176-1711. gedicht De zoute spetters op je broodje kroket. De roestige reling waarachter je met je zeebenen stoer en je kop in de wind telkens een avontuur begint. Zolang-ie blijft drijven: laat 'm alsjeblieft nog blijven. Marina van den Boogaart (vloed heeft Jan Saeftinghers. >mantische her- udde, zo'n 1500 vinden hun ei- Isifog water is haal in breng ze naar [tgevend maken 1 geslachte lam- (e verkopen aan bs is heel lekker Of de schapen last hebben van het vuile Schelde- water? „Ze grazen heel kieskeurig, planten on der water eten de schapen niet en het leven bo ven water is grotendeels ongestoord." Toch maakt hij zich zorgen over de vervuiling: „Heel Vlaanderen loost zijn afvalwater op de Schelde. Het is de vuilste rivier van Europa, zon der leven of zuurstof. Je hoort hier nog verhalen over zeehonden en mosselzaad, ik heb nog nooit een levende schelp gezien. Gelukkig dringt langzaam door dat er iets moet gebeuren, ook bij de Belgische ministers. Als de kwaliteit van het water zal verbeteren kun je dat hier onmiddellijk merken. We hebben een gebied dat antwoord geeft op onze daden!" Het zal er wel nooit komen, dat ener gie-eiland in de monding van de Westerschelde. En dat is volgens een hoop mensen maar goed ook. „Een waanzinnig project", noemt Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Mi lieu Federatie het. En de dirécteur van Rijkswaterstaat had er al even weinig goede woorden voor over. Een paar maanden geleden bedacht ingenieursbureau De Ferrante uit Hilversum het plan. Hun medewer ker, de heer Schwencke, werkte het uit. Een kunstmatig eiland van 200 km2. Met daarop één of meer kern centrales, windmolens, opslag voor radio-actief afval, een recreatiepark, een pretpark en een dorp. Er is steeds meer stroom nodig en dit is een prima oplossing daarvoor, vindt het bureau. „Belachelijk" zegt Tjeu van Mierlo. „Onderzoeken hebben uitgewezen dat er zelfs nog 30% energie be spaard kan worden, zonder dat de economie in gevaar komt. En uit en quêtes blijkt dat mensen meer dan ooit tegen kernenergie zijn. Er zitten enorme risico's aan. Een ongeluk heeft tot in Rusland gevol gen. En het afval is duizenden jaren levensgevaarlijk. Daar kunnen we de komende generaties toch niet' mee opzadelen? Je kunt beter je tijd en geld beste den aan echt schone vormen, zoals wind- en zonne-energie." „Bovendien is de plaats, De Raan, een zeer belangrijk natuurgebied aan het worden: voor vissen, vogels, soms zeehonden. Als je heel Zeeland één meter afgraaft, zoveel zand is er nodig. Je kunt dat nergens zonder gevaar weghalen". „Beste kinderen, ik kom eraan". Dat schreef de vis Snotje laatst aan de Zeeuwse scholen met kinderen tussen 4 en 13 jaar. En nu is het zover. Tege lijk met deze krulle- bak komt de SCHO NE SCHELDE SNOT- TERKRANT in de klas. Want het ver haal van Snotje geldt eigenlijk overal waar de rivieren, meren, beekjes en zeeën de milieu-ziekte hebben. Daarvoor hoef je niet pal naast de Schelde te wonen. De Snotterkrant is een cadeau van de Lionsclub Vlissingen voor de Zeeuwse Mi lieu Federatie in het bekende lespakket. De PZC heeft er ook aan meebetaald. Het zit er trouwens dik in dat Snotje met zijn verhaal ook naar de scholen in België gaat. Net als de Schel de gewoon de grens over. Snotter, Snotteke of Snotje is niet zomaar een vis die vertelt. Hij wil ook graag dat kin deren eens wat terug zeggen. Plak, naai, schilder of teken dus je eigen Schone Schel de vlag. Vaantjes, wimpels en spandoe ken mogen natuurlijk ook. Of: schrijf het op! Elk kind kan zelf mee doen, maar maak vooral je vlaggen niet te groot. De PZC-Edu- catieve Dienst en Krullebak, plus milieuorganisaties en de makers van de Snotterkrant maken er dan een tentoon stelling van voor Zee land en België. Dan kan iedereen zien hoe kinderen er over den ken. Voor 1 februari 1991, opsturen naar: Snotje, PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissin gen. Jerd^ ronde: viswater

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 3