Doe er maar een dotje bij Helemaal opnieuw beginnen Pitbull moet van de straat Geen enkel probleem is raar of gek Westerschelde, een open riool Asielkinderen willen naar school Kindertelefoon ONBEGREPEN? GOES „De Westerschelde is het tropisch regenwoud van Nederland en het is hoog tijd dat deze bijzondere, maar heel erg vervuilde zeearm schoongemaakt wordt. Het is jammer dat veel volwassenen dat niet inzien. Kinderen gelukkig wel, die begrijpen hoe belangrijk een schone Westerschelde is". Marten Wiersma helpt leerkrachten van Zeeuwse scholen hoe ze milieulessen kunnen geven en krijgt veel brieven van kinderen die zich boos maken over de manier waarop we met z'n allen de natuur en het milieu om zeep helpen. „Volwassenen zouden zich daar ook heel kwaad over moeten maken,', zegt hij. „En politici zeker. Die steken veel te veel tijd in boeken over hoe erg het wel is, maar nemen te weinig besluiten er werkelijk eens iets aan te doen". Riool „Het milieuprobleem is geen kinderprobleem. Van kinderen mag je geen oplossing verwachten. Van volwassenen wel". Volgens Marten Wiersma is er in ons land geen smeriger water te vinden dan in de Westerschelde. „Dat komt, omdat veel dorpen en steden hun rioolwater ongezuiverd in de rivier lozen. Alles en iedereen doet er steeds maar een dotje bij waardoor het oostelijk deel van de Westerschelde zuurstofloos geworden is. Planten en dieren hebben in zulk water geen schijn van kans". „Daar komt nog bij dat op de bodem een dikke laag slib ligt met daarin veel kwik, lood en cadmium. Dat die zware metalen levensgevaarljk zijn, wordt bewezen door het verdwijnen van de zeehond uit de Westerschelde". „De troep opruimen, is nog niet zo gemakkelijk. Baggeren helpt niet, want dan komen die zware metalen ook in het water terecht. Bovendien weten we niet hoe we het spul kunnen schoonmaken en waar we het moeten laten". Goede voorbeeld Marten Wiersma vindt dat ons land met België en Frankrijk heel snel moet besluiten dat de Westerschelde schoon moet. „Als wij het goede voorbeeld geven en niet van alles in het water kieperen, zullen die twee landen zich ook netjes gaan gedragen. Verstandige regeringen begrijpen dat het probleem niet opgelost is als het water Vlissingen voorbij is". zie pagina 2 en 3 DEN HAAG Speels, aanhanke lijk, betrouwbaar, dapper, schran der, gehoorzaam en trouw... Als je de trotse bezitters van een American Staffordshire, een Dogo Argentina, een Fillia Brasileiro of een Pitbull terriër aan het woord laat óver hun beste kameraad, gebruiken ze dat soort woorden om je 'te vertellen waarom ze zo'n beest in huis heb ben. En steevast krijg je ook te ho ren dat Wodan (of Nero, of Adolf) buitengewoon lief voor kinderen is. „Maar honden van deze vier rassen zijn nergens gelukkiger dan in de hondenkennel", zegt Peter Vinger ling van het landelijk bureau dieren bescherming. „Ze horen niet op straat en moeten uitsterven. Dat klinkt hard uit de mond van een dierenbeschermer, maar het is niet anders. De honden zijn onbetrouwbaar, zeer gevaarlijk, en worden door hun bazen juist van wege die vervelende eigenschappen vertroeteld". Muilkorf Volgens Peter Vingerling zijn we in ons land veel te lang met een wijde boog om het probleem van de agres sieve honden heengelopen, omdat niemand de kat de bel aan wilde bel len: „'We verbieden niet graag iets en la ten problemen liever een tijdje door sudderen in de hoop dat mensen zelf een oplossing bedenken voor iets dat onaanvaardbaar en onverant woordelijk is. Maar toen pitbulls een poos geleden twee kinderen doodbe ten, begreep iedereen dat er maatre gelen genomen moesten worden". „Pitbulls en andere agressieve hon den mogen voortaan alleen nog op straat komen als ze een muilkorf dragen en aan de riem lopen. Hun baas moet bovendien een vergun- ning bij zich hebben waarin staat dat hij met zo'n hond mag parade ren. Uiteindelijk moeten over een jaar of tien alle agressieve honden van de straat zijn, en daarom mag er ook niet meer gefokt worden". Gebeten hond Peter Vingerling wil wel gezegd heb ben (eerlijk is eerlijk) dat niet alleen pitbulls bijten: „Dat ras is nu de ge beten hond, maar van de zeventien duizend mensen die door een hond het ziekenhuis in gebeten worden, is maar een kleine duizend het slacht offer van een pitbull". Achterste rij v.l.n.r. Davod (13), moeder Eghbale, moeder Graete en Shahab (11). Vooraan v.l.n.r. Nadim (7), Shailin (5), Bahare (12) en Carine (8) (foto Willem Mieras GOES - De kinderen in Berg- zicht, het Goese Centrum voor asielzoekers willen dolgraag ge woon naar school. Soms zijn ze al twee jaar met hun ouders onder weg. Al die tijd is er geen rekenen, taal en de rest. Nu zitten ze alweer weken in ons land. Maar ze kunnen niet naar school. Er is nog niet beslist dat het mag, en het extra geld ont breekt. Intussen moeten Carine en Nadim (uit Libanon) en Bahare, Davod, Shahab en Shailin (uit Iran) plus de andere 'huisgenootjes' maar te kenen en spelletjes doen. Slechts één keer per week krijgen ze een uurtje Nederlands van juf Lien Hoogerland. Zij is een van de vrijwilligers die in Bergzicht les geeft. Haar jongste leerling is 4, de oud sten zijn moeders. Die spreken soms ook wat Engels of Frans. Zo kan er altijd wel iemand iets aan een ander uitleggen. Klas 2 Toch valt het niet altijd mee. „In Iran zat ik al in klas 2 van de hoge re school", vertelt Davod (13) via via. „Ik moet nu dus helemaal op nieuw beginnen met spreken en schrijven. Jullie taal klinkt heel anders dan ons FarsiMaar ik wil het graag leren". De moedertaal van Carine (8) is Arabisch, plus wat Frans. Ze zegt eerst appel, daarna pomme (is Frans) en dan schrijft ze het in Ara bische tekens op. Dat kan juf Lien niet nakijken. Maar de moeders zijn erbij, dus geen probleem. Die oefenen trou wens dapper mee op de woordjes als trui, banaan, tafel en het abc. Rechten In Bergzicht proberen ze nu de po litieke beslissers wakker te schud den. Want onderwijs is een van de rechten van het kind. Dat geldt ook voor kinderen van asielzoe kers. Nu en later, in het hele land. Intussen volgen de kinderen elke les die ze krijgen kunnen. Zelfs het Engels voor de volwassenen. Want één moeilijke les hebben ze allemaal al gehad. Wie uit zijn land wegvlucht kan geen spullen mee nemen. Dan heb je enkel nog de dingen die je ooit geleerd hebt. Wie dat heeft meegemaakt, wil wel. MIDDELBURG - „Ik ben verliefd op twee jongens. Wie moet ik nu kie zen?" Of: „Ik word zo vaak gepest. Wat moet ik daar tegen doen?" Medewerkers van de Kindertele foon krijgen dagelijks van dit soort vragen van kinderen. Per jaar rin kelt de telefoon zo'n 1300 keer. Al zes jaar lang. „Gelukkig weten steeds meer kinde ren ons te vinden," vertelt Adje Kraaij van de Kindertelefoon. Adje: „Ieder kind kent problemen. Problemen op school, problemen met je ouders over het zakgeld, ru zies met leeftijdgenoten. Kortom, niemand is probleemloos". „Sommige kinderen komen door die problemen in de knel. Ze durven er met niemand over te praten. Ze ver trouwen niemand, ze zijn bang om uit te worden gelachen. Of ze den ken, dat het een gek of vreemd pro bleem is, dat zij alleen maai* hebben. Ze voelen zich steeds rotter worden, ze kunnen geen kant meer op. Het probleem wordt een geheim, dat ze met niemand durven te delen". „Voor die kinderen is er de Kinder telefoon. Je naam noemen is niet no dig. Onze taak is om goed te luiste ren naar degene, die naar ons op belt. Voor ons is geen enkel pro bleem raar of gek. We nemen iedere opbeller heel serieus." Opluchting Soms duren de telefoongesprekken maar enkele minuten. Maar een ge sprek van een uur is geen uitzonde ring. Adje: „Tijdens het gesprek proberen we samen tot een oplossing van het probleem te komen. Vaak merken we, dat een kind opgelucht is, dat het zijn of haar verhaal aan iemand heeft kunnen vertellen." Sinds 2 november is de Kindertele foon dagelijks bereikbaar van 2 uur 's middags tot 8 uur 's avonds. Het telefoonnummer is: 01180-38080. BEL DE KINDERTELEFOON. TELEFOON 01180-38080

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 1