Blijven hopen dus bereft if De mensen uit Oost krijgen nu dezelfde kansen als wij Sterren vallen bij bosjes fur den Vo/k*ei itht'fiPd J Jeroen Westerbeek over kindertop ^tiervere/n/gung 00 '5" w JÈÈlFk m i v Duitsland weer herenigd Ingrid Burgs knipte vroeger poppen kapot DE BILT - Elke twee seconden sterft er op de wereld een kind aan iets dat niet nodig is. Bijvoorbeeld aan gewone kinderziekten als mazelen en kinkhoest. Of door gebrek aan eten of schoon drinkwater. Terwijl je dit leest zijn er alweer 15 gestorven. Dat komt op veertigduizend kinderen per dag. Zo'n probleem kan een land nooit in z'n eentje oplossen. Daarom kwamen meer dan 70 regeringsleiders uit de hele wereld naar een vergadering van de Verenigde Naties (VN) in New York. Unicef, het kinderfonds van de VN, had maar één onderwerp op de agenda gezet: 'Hoe kunnen we de kinderen van de wereld redden'. Maar er werd niet enkel vergaderd door hoge pieten. Zo'n 200 kinderen uit alle landen staken er ook de koppen bij elkaar. De dertienjarige Jeroen Westerbeek uit De Bilt was er samen met twee meisjes van 14 en 15 namens de Nederlandse jeugd. Hard werken Jeroen is al vanaf z'n zesde jaar bezig met milieuzaken, honger, armoede en andere wereldproblemen. „Ik ben niet echt tevreden over de kindertop", zegt hij. „Bij een soort voorvergadering in Noordwijk heb ik van de zomer met zo'n 100 kinderen uit de hele wereld over de problemen van kinderen gepraat. Er waren zelfs natuurkundigen om samen met ons te kijken of onze reddingsplannen ook echt mogelijk waren. Dat was hard werken". „In New York waren wij de enige echte kinderdelegatie. De andere kinderen kwamen gewoon van de ambassades. Die waren soms nooit in hun land geweest. En wat ze ervan wisten, viel ook best tegen". Jeroen schaft het liefst alle legers in de wereld af. „Als elk land nu eens één dag geen cent zou uitgeven aan hun verdediging dan zouden alle mensen gewoon te eten hebben. Geleerde koppen hebben dat vaak genoeg berekend". „Maar volwassenen beginnen dan meteen te zeuren. Het is niet haalbaar zeggen ze dan. Daar word ik nu dodelijk ziek van". Of de kindertop zo toch wel zinnig is geweest? Jeroen: „Ze hebben in elk geval beloofd veel moeite te willen doen. Het gaat natuurlijk veel te langzaam, maar dat het beter wordt staat vast. Moed houden en blijven hopen dus". OOSTKAPELLE „Wie een val lende ster ziet, mag een wens doen. maar als je er veertig per uur ziet, zijn de wensen niet aan te slepen", zegt Klaas Jobse uit Oostkapelle. Hij houdt zich al 25 jaar bezig met sterrenkunde. De afgelopen 10 jaar heeft hij zich gespecialiseerd in me teoren. „Dat zijn hele kleine stofjes van 1 millimeter, die met een snelheid van 50 kilometer per uur de dampkring binnenkomen", vertelt Klaas. Op 21 en 22 oktober in de nanacht is een bijzondere sterrenregen te zien: de Orioniden. Camera's Klaas heeft in z'n achtertuin een ei gen sterrenwacht met een afrolbaar dak. Klaas: „We willen met drie man naar de Orioniden kijken. We heb ben zes fotocamera's en een speciale videorecorder tot onze beschikking. Eén man maakt foto's, de ander kijkt met het blote oog en telt de me teoren en ik maak de video-opna mes". Op een aantal plaatsen in België en Nederland kijkt men op dezelfde tijd naar de Orioniden. „Dat noemen we simultaan kijken", zegt Klaas. „We kunnen dan bereke nen waar de meteoren vandaan ko men, welke baan ze volgen en welke massa ze hebben". Wetenschapsdag Wie geen kans ziet zelf naar de val lende sterren te kijken, kan ze toch zien. Jan Verbeem van de sterrenwacht in Middelburg: „Zondag 14 oktober is het Nationale Wetenschapsdag. Vanaf 12 uur is de Sterrenwacht ge opend. Er worden opnamen van Klaas Jobse vertoond. Er staan kij kers opgesteld en er is veel te zien over het werk van de sterrenwacht". Voor jongeren rond twaalf jaar be gint vrijdag 26 oktober een cursus sterrenkijken. Het duurt zes tot ze ven avonden. Je kunt je opgeven bij de Middelburgse sterrenwacht. En volgens Klaas Jobse heb je voor het waarnemen maar weinig nodig: een paar goeie ogen en geduld! jpr BERLIJN - 1945. Einde van de Tweede Wereldoorlog? Mis! vorige weekwas dat. Vanaf 3 oktober heb ben we weer één Duitsland. Net als voor de oorlog. Hoe zit dat dan? In 1945 verloren de Duitsers de oorlog. Duitsland werd verdeeld in vier stukken. Een stuk voor Rusland, een stuk voor Amerika, eentje voor Engeland en eentje voor Frankrijk. Duitsland werd dus bezet door de vier geal lieerden. De hoofdstad Berlijn kwam in het Russische stuk te liggen. Ze ver deelden Berlijn ook in vier stuk ken. Na de oorlog werden de Rus sen vijanden van de Amerikanen. Het werd zo erg dat de Russen hun stuk (Oost-Duitsland) met prikkel draad omringden. Hun Berlijnse stuk werd door een muur geschei den van de rest van de stad. De Amerikanen, Fransen en Engelsen zaten dus in West-Duitsland en de Russen in Oost. Vrijheid De Westduitsers kregen het steeds beter. In dure auto's kwamen ze bijvoorbeeld bij ons op vakantie. De Oostduitsers hadden het slecht bij de Russische communisten. Veel Oostduitsers probeerden naar het westen te vluchten. Maar vanaf vorig jaar begonnen ze mas saal te protesteren. De Oostduit sers wilden ook vrijheid, net als in het westen. In nog geen jaar tijd lukte dat dus. De 78 miljoen Duitsers wonen weer in één land. De geallieerden zijn vertrokken. Maar in Oost zijn nog grote problemen; veel werkloos heid, smerig milieu, President Von Weizsacker zei het zo: „Het zijn de systemen die ver schillen, niet de mensen. En dat zal duidelijk blijken nu de mensen in het oosten eindelijk de kansen krij gen die wij in het westen al zolang hebben." Medailles Oost Duitsland ligt er troosteloos bij. De kinderen kregen nieuwe boeken. De oude communistische werden in dozen weggeborgen. Maar nu zijn er weer boeken te kort. Dus sommige scholen werken toch weer met communis tische boeken. Juffen en meesters die toen fel voor de Russen waren worden nu weg gepest. En hun medailles zijn nu te koop. Op de rommelmarkt van Berlijn. Wereldkampioene OOST-SOUBURG - Ingrid Burgs (19) uit Oost-Souburg heeft het goed in haar vingers. Ze mag zich de beste leerlingkapster van Nederland noe men. „Ik won met het knippen en föhnen van mannen", zegt Ingrid. Aan de wedstrijd in Rotterdam de den 18 Nederlandse kappersscholen mee. „Dus ook de mijne; het Scaldis College uit Goes", vertelt Ingrid. Haar school hield eerst een eigen wedstrijd. Ingrid won van de heren kapsters. Op haar beker staat „Wereldkam pioen heren knippen en föhnen". Ingrid: „Dat klinkt nogal overdre ven. Maar het zit zo. In de meeste landen van de wereld worden kap perswedstrijden gehouden zoals in Rotterdam. Elk land heeft eigenlijk z'n eigen wereldkampioen". Poppen „Ze is altijd al aan het knippen ge weest", vertelt haar vader. „Vroeger knipte ze haar poppen kapot". „Oh ja", zegt Ingrid. „Ik had vroeger zelfs zo'n popje met kleihaar. Dat kon je er uitdraaien". Op dit moment bereidt Ingrid zich voor op een nieuwe kapperswed strijd voor weer wat ouderen. Vaak knipt ze tot in de late uurtjes door. Vaak op haar 'slip on'. Dat is een eta- lagekop met haar. „Ik heb ook een eigen model, een jongen". Een mo del moet knap zijn, geen lastige kruinen hebben en vooral veel haar. Waarom knip je liever mannen? „Dat is veel technischer dan vrou wenkapsels", zegt Ingrid. Ze is bezig met een nieuwe studie voor haar ondernemersdiploma in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 1