Zonde van 't geld Dikke pillen worden in koffers bezorgd Geheimen, ruzies en chagrijnige meesters Boksers te laat op training Snoepboek Wat weten die on DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 Marjan Luif: nieuwe dingen Marjan Luif vindt niets zo vervelend als op straat nage wezen worden met 'Kijk, daar gaat mevrouw Ten Ka- te!' „Ik spéél mevrouw Ten Ka- te", zegt ze, „en ze is heus een enig mens, maar ik zou er zo niet willen uitzien. Ze oogt zo officieel. En omdat ze erg op haar fatsoen is gesteld, leidt ze ook een beetje een saai le ven". Mevrouw Ten Kate was een paar jaar geleden bij de VPRO-televisie op zondag morgen een succesvolle kin derserie waar ook volwasse nen graag voor uit hun bed kwamen. Van de vele enthousiaste reacties herinnert Marjan Luif zich vooral de brief van de eigenaar van een boks school. Hij schreef dat hij een fanatiek ploegje van zes tien grote jongens trainde, maar dat ze steevast alle maal te laat kwamen als me vrouw Ten Kate op avon tuur ging. Film Met regisseur Casper Ver- brugge herschreef Marjan acht afleveringen tot vrolij ke verhalen die door uitgeve rij Van Goor gebundeld wer den in een boek. En net als de televisieserie was het boek een schot in de roos, want de Nederlandse Kin derjury vindt het een van de beste kinderboeken van 1989 voor kinderen vanaf ne gen jaar. „Ik was heel blij toen ik dat hoorde", zegt ze. „Maar ik heb te weinig tijd om daar lang over te dagdromen. Ik wil altijd nieuwe dingen proberen. Toneelstukken schrijven, aan een hoorspel meedoen, leuke types spelen en met Casper geld zien los te krijgen voor een bioscoop film over mevrouw Ten Ka- re. We hebben het verhaal een end rond en als alles goed gaat draait de film vol gend jaar in de bioscoop". Gevraagd Marjan Luif is sinds twee we ken elke zondagavond te be wonderen in de nieuwe VPRO-serie 'Jiskefet': „Maar dat moet je de lezers van de Krullebak maar niet vertellen. Er zitten een paar nogal gewaagde scènes in, en ik denk dat lang niet alle ouders daar blij mee zullen zijn". gedicht Ogen, toe ga nietzosnel! Laatmesnoepen van het restje. Het is te fijn om uit te zijn. Marina van den Boog aart Van geluk gesproken. Een grote tekenwedstrijd winnen is natuurlijk al niet niks. Maar wat de achtjarige Anique Vroonland uit Middelburg overkwam.... Jeugdsalamanders zijn goedkope pocketboe ken voor kinderen. In elke boekwinkel waar e.en grote Salamander-poster hangt, kun je ze halen. Uitgeverij Querido (die de boeken maakt) vond dat er maar eens een nieuwe poster moest ko men. Dus organiseerden ze afgelopen voorjaar een tekenwedstrijd. De mooiste tekening van Nederland werd de nieuwe herkenningsposter. „We deden met onze hele klas mee", vertelt Ani que. „Ik vond het leuk om te tekenen. Maar ik dacht: ik win nooit. Het is tot 12 jaar. Oudere kinderen weten het toch altijd beter. En toen ie mand mijn rode formuliertje bij de supermarkt vond, nou, toen wist ik het helemaal zeker". „Je moest hem van de meester zelf opsturen. Mijn naam en adres en zo stonden op dat rode papiertje. Dat was dus bekeken". We zeiden nog 'zonde van die 3 gulden'. Later bedacht ik ineens dat ik het ook achterop de poster had gezet. Toen dacht ik alleen nog maal ais ze hem nou maar omdraaien". De salamander als een soort gestreepte vlieg. Met vleugeltjes, staartje omhoog, boek in zijn poot. Een vijver en natuurlijk gras. „Dat had ik op de pockets gezien en ik dacht dat moet erop. De slagzin vond ik het moeilijkst. Die mocht natuurlijk niet te lang zijn." Koop zo'n vriendje voor een tientje, bedacht ze en Anique won ermee. Haar poster een heel jaar, misschien wêl twee, in heel Nederland. Een verfdoos en voor 250,- aan kinderboeken. De krant, Omroep Zeeland. Ge lukkig is de uitreiking volgende week al bij boekhandel Fanoy in Middelburg. Ze kan er haast niet meer van slapen. Even een boek uit de biep halen is voor Marcel van der Bie (14) niet te doen. De boeken die Marcel leest wegen kilo's. Ze zitten in dikke kof fers met elastieken banden. „Neem nou "De brief van de ko ning", van Jan Terlouw", zegt Mar cel. „Dat boek bestaat uit 9 dikke te lefoonboeken. Allemaal in braille". Marcel is blind geboren. Hij gaat niet in z'n woonplaats, Scharendij- ke, naar school. Hij zit op de Barti- meusschool in Zeist, dat is een blin deninstituut. Nu zit hij in de tweede van de mavo. „Toen ik 6 was heb ik leren lezen op de basisschoolafdeling. Gewoon let ter voor letter leren voelen. En gelijk leren schrijven", zegt Marcel. Hij leest het liefst spannende avontu renboeken. De blindenbiep heeft vooral veel ou dere boeken. „De meeste boeken uit de kinderboekenweek zijn nog niet in braille gemaakt", zegt Marcel. „Vaak zijn het wat ouderwetse boe ken. De nieuwere boeken worden ge lukkig bij ons voorgelezen". Marcel is vooral fan van Tonke Dragt en Jan Terlouw. „Als je lid bent van een braillebibliotheek moet je je boeken schriftelijk aan vragen. Daarna krijg je de dikke de len in koffers thuisbezorgd. Een compleet boek in het weekend mee naar huis nemen is dus niet te doen". En boeken op cassettebandjes dan? „Op school zeggen ze dat je er lui van wordt. In Zeist hebben we er heel veel, gelukkig ook wat nieuwe re", zegt Marcel. Je hoeft niet blind te zijn om te ge nieten van cassetteboekjes. Je kunt ze tegenwoordig in verschillende warenhuizen kopen. Walkman op en skaten maar. Terwijl Annie M. G. Schmidt voorleest in je oren. „Mijn zus had al eer der een dagboek dan ik. Toen mocht ik er eens in lezen en dat vond ik zo leuk. dat ik er ook aan begonnen ben." vertelt de 10-ja- rige Martine Bodbijl uit Haamstede. Zij zit in groep 7 van de O.L.S. 'De Kirreweie'. Inmiddels heeft ze één dagboek vol geschre ven. „Ik vind het leuk om alles wat je beleefd hebt op te schrijven" zegt Martine. „En ook als herinnering voor later." Natuurlijk is haar dagboek geheim. Er zit een slot op. Martine schrijft niet alleen geheimen in haar dagboek. Marti ne: „Als ik ruzie heb gehad, dan schrijf ik Martine Bodbijl daarover. En ook als de meester chagrijnig was en als ik katte- kwaad heb uitge haald.". Martine gebruikt haar dagboek niet al leen om in te schrij ven, maar ook om er dingen in te plakken. Leuke plaatjes uit de Hitkrant en popfoto's. Ze schrijft er dan de namen bij. En foto's vanpony's. „M'n vriendin en ik. hebben een tijdje een pony, Djasi, ver zorgd," vertelt Marti ne. „Elke dag gingen we er naar toe om te borstelen en eten te geven. Daarover heb ik veel in m'n dagboek geschreven." Een apart plaatsje heeft haar vader. Hij is kok op een bagger schip en is daarom veel weg. „Al zijn brieven en kaarten plak in in m'n dagboek," zegt ze. „En, ik ga zeker weer aan een nieuw dag boek beginnen!" V.l.n.r. zittend: Erwin Bouvré, Sonja van Negenhof; staande v.l.n.r. Erwin heeft een probleem met zijn boekenkast: „Ik kan mijn boeken nooit netjes zetten, als ik daaraan begin ga ik ze weer lezen". Remona kent een heel mooi boek: „Daarin staat een stukje, dat kan ik wel 20 keer lezen". Denise leest een mooi boek altijd in één keer uit: „Daarna ga ik slapen en droom ervan". Alienke heeft geen plaats voor al haar boeken: „Ze liggen overal, zelfs onder mijn hoofdkussen". Sonja heeft een boek, „dat moet je op zondag morgen lezen, dan is het het levendigst". Vijf kinderen uit groep 8 van de Willibrordschool uit Terneuzen praten over hun grote hobby: le zen. Ze denken dat de m dat niet zo graag dj t.v. Dat vinden wij doodslag en het is En van het woord ro gediend: „Dat is eer graag leest moetje- De kinderboeken^: ni over de griffels en pc vind ik zo dom", ze? K vindt hoeft de ande iedereen is versch® Sonja is het er hele: ze naar de bibliotte- t<

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 2