Thuisfront in spanning Goed Zeeuws, goed rond Lokfïets pakt dief en heler Nina Schrier aan boord marineschip naar de Golf Kinderkrant weg, Primeur is al op komst Marco Zuidweg, vriendje van Zeeuws Meisje WEMELDINGE De verjaardag van mevrouw Schrier uit Wemeldinge was dit jaar toch een tikkeltje anders dap anders. Dochter Nina (24) moest helaas verstek laten gaan. Vorige maand vertrok zij aan boord van het marineschip Pieter Floriszz naar de Perzische Golf. Samen met schepen van talrijke andere landen wordt het hele Golfgebied bewaakt. Niets mag Irak in of uit. Voor Nina is dit haar derde reis. „Hiervoor had zij al een trip gemaakt naar Noorwegen en een reis naar Rusland", vertelt mevrouw Schrier. „Maar deze reis wordt vanwege de oorlogsdreiging heel anders. Je weet maar nooit, welke streken Saddam Hoessein nog meer in petto heeft. Je volgt de berichten op de radio en de televisie op de voet". Brieven Intussen zijn de eerste brieven van Nina in Wemeldinge aangekomen. „De sfeer en de stemming aan boord van de Pieter Floriszz zijn goed", schrijft Nina. „Ook de verjaardagen van bemanningsleden worden aan boord gevierd. Compleet met taart net als thuis". Of Nina al gebruik heeft gemaakt van haar zonnestoeltje weet haar moeder niet. „Dat had ze speciaal meegenomen om op het helicopterdek te kunnen zonnen", lacht ze. „Tenminste, als de omstandigheden dat toelaten". Eén ding is in ieder geval wel zeker: de balen met chips en de vele zakken met zachte spekken, die Nina aan boord had meegenomen, zullen nu al wel op zijn. Om die voorraad weer aan te vullen heeft haar moeder thuis al weer tassen vol klaar staan. „Die gaan binnenkort mee naar de Golf met een zending andere artikelen", zegt ze. Videoband Aan boord kan Nina toch nog haar moeders verjaardag een beetje meevieren. Mevrouw Schrier: „We sturen haar ook een videoband van mijn verjaardag. De hele familie staat erop, zelfs haar hond. Want als je elkaar een half jaar niet kunt ontmoeten is contact houden erg belangrijk". Zo af en toe kijken ze in huize Schrier naar de videoband van Nina's vertrek uit Den Helder. De videoband van haar thuiskomst over een halfjaar zal met nog meer plezier bekeken worden. V/outtft APn€R(w)i5<^0 AMSTERDAM Een van de opval lendste kinderkranten van Neder land bestaat niet meer. Twee weken geleden verscheen het laatste num mer van dé Blauw Geruite Kiel die dertien jaar lang een plaatsje had in het weekblad Vrij Nederland. Omdat Vrij Nederland op 1 septem ber vijftig jaar werd, stak het blad zich in een nieuw jasje en de Blauw Geruite Kiel paste daar niet bij. Dat is vast geen gemakkelijke beslissing geweest, want in het afscheidsnum- mer laten enkele medewerkers in hun stukje, tekening of gedicht we ten hoe verknocht ze waren aan de dertienjarige die nooit veertien zal worden. Fans Of de lezers ook zo op net blad ge steld waren, weet men bij Vrij Ne derland niet. Aukje Holtrop, de mo tor van de Kiel, vermoedt dat je de fans eerder moet zoeken onder vol wassenen dan onder kinderen. Van zichzelf weet ze in ieder geval zeker dat ze bij het schrijven van een stukje nooit gedacht heeft: 'Hoe zal ik kinderen nou eens vertellen hoe het allemaal zit in de wereld?' Volgens haar bestaat er geen echt verschil tussen journalistiek voor volwassenen en journalistiek voor jongeren. In beide gevallen moet je je uiterste best doen goed te schrij ven: „En dat kan alleen als je de le zer serieus neemt." Primeur Aukje Holtrop voelt zich, nu de Blauw Geruite Kiel geschiedenis ge worden is, ineens stokoud. Maar ge lukkig heeft ze nauwelijks tijd zich door dat stomvervelende gevoel te laten ringeloren: op 24 oktober moet het eerste nummer van Primeur klaar zijn. In die jongste krant van Nederland vinden jongeren elke week ruim geïllustreerde en helder en begrijpe lijk opgeschreven nieuws uit bin nen- en buitenland naast interes sante gebeurtenissen uit de sport wereld en het culturele leven. Meer kan ze op dit ogenblik niet be loven: „We zijn hard aan het werk en weten nog niet eens hoe het blad er uit zal gaan zien." Wie wil weten hoe dat avontuur af loopt, kan het eerste nummer gratis thuis krijgen. Stuur een briefje met je naam en adres in een open enve lop zonder postzegel naar: 'Week bladpers, Antwoordnummer 10022, 1000 PA Amsterdam. ROTTERDAM Een prachtige, nieuwe mountainbike in Rotter dam. Ziet er aanlokkelijk uit, staat netjes op slot, maar dat is voor een 'echte' fietsendief geen enkel pro bleem. Snel maakt hij het slot open en wil er vandoor. En op dat mo ment wordt hij aangehouden door een politieman van de Rotterdamse recherche en 'gepakt'. De lokfïets heeft z'n werk weer gedaan! „We zijn er nu zo'n drie maanden mee bezig en het is erg succesvol," zegt de heer Otto Beaujon. Hij is voorlichter bij de Rotterdamse poli tie. Autoradio Het begon allemaal met een autora dio, waarin de politie een zendertje had geplaatst. Zo kon de dief van de radio gevolgd worden en gepakt. „En daardoor kwam men op het idee van de lokfiets," vertelt Otto. „We hebben enkele plaatsen in de stad uitgekozen, waar heel veel fiet sen worden gestolen. En daar heb ben we de lokfietsen neergezet." Maar met het pakken van een paar fietsendieven ben je er natuurlijk nog niet. Wat er daarna met de ge stolen fietsen gebeurt, is veel inte ressanter. Otto: „Als we een fietsendief zagen, van wie we wisten, dat-ie al vaker ge stolen had, dan werd hij ingerekend. Maar meestal volgden we de dief om te kijken, waar hij met de gestolen fiets naar toe ging." Dat zijn de 'helers'. Dat zijn mensen, die spullen kopen, waarvan ze we ten, dat die gestolen zijn. „Het gaat ons natuurlijk om die he lers," zegt Otto. „We hebben er een aantal 'gevangen' en proces-verbaal tegen ze opgemaakt. En dat sturen we naar de officier van justitie." Cellen Intussen mag de heler weer naar huis toe, want de cellen zitten vol. Na een maand of zes moet hij voor de rechter verschijnen, die de veroor deling moet uitspreken: gevange nisstraf en/of een geldboete. „Er is nu veel publiciteit aan de lok- fiets gegeven," zegt Otto. „De tv wil de het allemaal filmen. Maar als het weer een poosje stil is geweest, gaan we zeker met de lokfietsen door!" KORTGENE Marco Zuidweg (19) uit Kortgene heeft de smaak goed te pakken. En daarmee be doelt hij niet alleen het bekende pakje boter van het al even beken de Zeeuwse meisje. Sinds zater dagavond is Marco in heel Neder land bekend als 'Zeeuws vriendje van het Zeeuws Meisje'. Marco: „Het reclamebureau was op zoek naar een jongen die deze rol kon spelen. Tijdens een bijeen komst in Goes werd ik uit een groep van zo'n 30 jongens gekozen. Blijkbaar was ik precies het type dat ze zochten. Goed Zeeuws en goed rond". Vorige maand werden de opnamen gemaakt in het dorp Kats op Noord-Beveland. Op zijn brommer tufte Marco 's morgens om acht uur richting Kats. Marco: „Ik werd daar in een Zeeuws boerenkostuum gehesen. Compleet met splinternieuwe klompen. De broek was wat aan de wijde kant. Met een paar veilig heidsspelden bleef hij op de goede plaats hangen". Onderuit De opnamen duurden tot 's avonds 7 uur. „Bepaalde opnamen werden wel zo'n 20 keer opnieuw gedaan", verzucht hij. „In het televisies potje moet ik een pakje boter naar het Zeeuws Meisje brengen. Soms mislukte de opname, omdat ik tij dens het lopen onderuit ging op mijn klompen", zegt hij. „Boven dien hield ik er een paar mooie bla ren aan over". Toch had Marco deze belevenis niet graag willen missen. „Er werd uitstekend voor alle acteurs ge zorgd", vertelt hij. „Op het terrein liepen wel zo'n 40 medewerkers rond. Bovendien stond er een com pleet ingerichte kantine, waar het goed toeven was". Veel tekst in het filmpje had hij niet. Marco: „Ik hoefde slechts één zinnetje te zeggen: Weel en veels te hard gelopen. Zo'n zin heb je gauw uitje hoofd geleerd". De reacties in zijn omgeving waren erg leuk. Marco: „Veel mensen wil len weten of ik hieraan veel heb verdiend. Dan zeg ik maar: Iets meer dan weinig". Voorlopig is hij een jaar lang op de televisie het vriendje van Zeeuws Meisje. „Maar niet in het echt hoor", bloost hij. „Hoewel het tus sen ons best boterde". Zeeuws kostuum: Fa. De Troije, Arnemuiden foto: Oscar van Beest).

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 1