Blaren op je handen Armen Al eeuwen leven ze van de wind Schoppen en slaan mag Op de ganzerik Spreekwoorden Alleen in de boot Erb-en Bak ze maar bruin op twee wielen Misschien ben je nooit verder geweest dn de tuin van de buren. Maai* zelfs wie de hele wereld rond reist, zal nooit zo'n fantastische en wilde tocht maken als een van de beroemdste kinderboek kinderen ooit op de rug van een ganze rik maakte. Een ganzerik? Toch niet Maarten van Niels uit West-Vemmen- hög in Zuid-Zweden? Die! Bij uitgeverij Lemniscaat. verscheen kort geleden een bewerking van het beroemde boek van Selma Lagerlöf over de belhamel die wel hield van kat- tekwaad uithalen, maar niet van werken en daarom voor straf een schit terende reis mocht maken. De reis van Niels Holgersson werd door Lars Klinting geïllustreerd met plaatjes in kleur en die zijn heel wat mooier dat de stijve tekeningen in de bekende stripboekjes bij de populaire televisieserie van een paar jaar gele den. (Prijs f24,50) Hieronder vind je 12 spreekwoorden, waaruit de klinkers (a, e, i, o, u en ij) zijn weggelaten. Bovendien zijn alle medeklinkers achter elkaar gezet, zo dat je niet kunt zien waar een woord begint of eindigt. In elk spreekwoord moet je zelf het vraagteken door de juiste medeklin ker vervangen. Het dertiende spreekwoord kun je vin den door de 12 medeklinkers achter el kaar te zetten en daartussen op de juis te plaats de klinkers in te vullen. 1. MNDTGN?TZRBNSCHPPN 2. WRHTHRTVLVNSLPDMNDV NVR 3. ZVL?FDNZVLZNNN 4. HTH?DNDSCHTLGGN 5. BTTRNDMN?MKTHTHRTGZN D 6. HTZNSTRKBNNDDWDKNNN DRGN 7. MTHTVRKRDBNTBDS?PPN 8. MNDNHRT?DRDRMSTKN 9. HT?FDBVNWTRHDN 10. MNDMTPNRMNNTV?GN 11. NSL?MDRMHDN 12. MTZNZL?DRDRMLPN De onderste der Zeeuwse armen weende smekend: Heb erbarmen! Mijn teer gestel raakt zo onwel. Ik voel me net de Zeeuwse darmen. Heet je misschien Vermeulen van je ach ternaam? Of Meulenberg, Meulmeester, Meulder of gewoon Molenaar? Alle kans dat je voorouders 'van de wind' geleefd hebben. Met andere woorden: molenaar geweest zijn. Wim Staat (35) is iemand, die er alles van weet en er ook uren over kan vertel len. „De kinderen in Zeeland zijn be voorrecht," zegt hij, „ze hebben alle maal een molen op fietsafstand." Zelf heeft hij in de loop der jaren alle Zeeuwse molens per fiets bezocht. „Dat zijn er dus zo'n 75. En dan reken ik de 20 molens zonder wieken niet mee." Wim Staat is journalist bij de P.Z.C. Zijn hobby heeft hij al van jongs af aan. Zware krachten „Als je naar een werkende molen kijkt kom je onder de indruk van die enorme machine, waarmee op dezelfde manier als 100 of 200 jaar geleden gewerkt wordt. Zo'n molen maakt zware krach ten vrij. Je moet daarom altijd uit de buurt van draaiende wieken en raderen blijven. Een 'tik van de molen'kan dode lijk zijn!" In november komt er een boekje uit over alle Zeeuwse molens, geschreven en ge fotografeerd door Wim. Daarin lees je niet alleen over de be staande molens en hun geschiedenis, maar ook over soorten molens, uitdruk kingen, straatnamen en verhalen van oude molenaars. Ook zijn er fietsroutes door molenrijke gebieden. „Deze vakantie moet iedereen alvast maai- een eigen molenroute fietsen,"al dus Wim. „En kom je bij een molen, dan ben je altijd welkom als er een blauwe vlag wappert." Roeier Jeroen 't Hart: skiffen het leukst foto Willem Mieras Je moet roeien met de rie men die je hebt. Voor Je roen 't Hart (11) uit Goes vormt dit geen enkel pro bleem. Dat bewijst hij wekelijks bij zijn roeiver eniging Scaldis in de Ganzestad. Jeroen: „Ik ben nu voor het derde seizoen actief als roeier. Indertijd ben ik overgestapt van het kanovaren naar het roeien. Daar heb ik geen spijt van gehad". Van de peddel naar de roeispaan. Dat betekent een heel andere techniek. „R-oeien doe je met armen en benen", legt Jeroen uit. „Vooral het gelijktijdig bewegen van de roeispa nen vereist nogal wat training. Trek je te hard aan één roeispaan dan ga je met boot en al onder steboven. Dat is mij dus ook een keer overkomen. Behalve een nat pak betekende dat ook, dat ik de boot leeg moest gaan hozen". De training gebeurt vanaf de wal. Jeroen: „Met een toeter roept onze trainster aanwijzingen. Vooral bij het aanmeren moetje op je tellen passen. Voor je het weet beschadig je de boot". De roeivereniging heeft verschillende boten. Je roen: „Soms roei ik mee in de vier met stuurman. Maar het allerleukste vind ik het skiffen. Dan zit je helemaal alleen in een boot, de skiff. Je kan dan lekker je eigen gangetje gaan". Om te kunnen roeien hoefje echt geen gespierde bonk te zijn. „Natuurlijk voel je na het roeien je arm- en beenspieren", zegt Jeroen. En blaren op je handen, dat komt ook wel eens voor. Maar roeien is een sport voor iedereen, voor jong en oud. Behalve als roeier is hij ook nog actief als zwem mer bij de Goese Reddingsbrigade. Dat is een prettige gedachte voor de andere leden van de club. Alhoewel een zwemdiploma voor elk lid ver plicht is. Om bruine armen te krijgen kun je het best je benen gebruiken. Lekker fietsen in de zon en de wind, daar kan geen dagje bakken aan het strand tegenop. Mensen fietsen graag. Zeker de laatste jaren worden fietsen als war me broodjes verkocht. Maar ook op de weg be gint de fiets steeds meer terrein te winnen. Het kan natuurlijk nog veel beter, maar we zijn op de goede weg. Niet al leen worden fietspaden beter onderhouden. Ook zijn er nogal wat nieuwe aangelegd. Dat was hard nodig. Bij voorbeeld de dijk Vrou wenpolder-Veere was mooi maar erg gevaar lijk. Nu kun je als fietser veilig onderlangs de dijk. Erg leuk is het om al fietsend de 'armen' van Zeeland eens te ontdek ken. Voor wie niet wil ver dwalen èn wat meer van de omgeving wil weten, zijn van haast ieder ge bied wel boekjes met fietsroutes te koop. 'Fietsen tussen Ooster en Wester schelde' is pas nieuw en leidt over de mooiste stukjes Zuid- Beveland. De echte lief hebber kan van 31 juli tot 4 augustus zijn hart ophalen bij de 2e Zeeuwse Rijwiel- en Toervierdaagse: 40, 60 of 120 km per dag. Zet maar een flinke keel op (foto Willem Mie ras) Angst, bang zijn voor iets dat zou kunnen gebeuren: één van de redenen, waar om vrouwen of meisjes een cursus zelfverdediging vol gen. Rinus Bakker uit Heinkenszand geeft zo'n cursus. 'De bedoeling is om de deelnemers meer zelfver trouwen te geven,' zegt hij, 'ze leren zich, op een af doende manier, verdedi gen in allerlei situaties.' Volgens Rinus kunnen vrouwen of meisjes veel meer dan ze denken: 'Een man die wil aanvallen of aanranden, is vaak banger dan het slachtoffer. Als je dan een flinke keel opzet helpt dat al.' Verder leren de cursisten schoppen en slaan: 'Maar dan wel doelgericht op de kwetsbare plekken van het menselijk lichaam, met de bedoeling de tegenstander uit te schakelen.' De cursus zelfverdediging wordt georganiseerd door de Budovereniging 'HAJI- ME' uit Heinkenszand en is voor alle 'vrouwen' vanaf 12 jaar. 'Als je jonger bent dan 12 kun je het best op judo gaan,' meent Rinus, 'dan kun je later nog beter din gen van je afhouden.' Is het nu echt nodig, om als meisje zo'n cursus te vol gen? 'Gelukkig gebeuren er in Zeeland nog niet zulke erge dingen als ergens an ders in het land, maar ja, je weet maar nooit,' besluit Rinus optimistisch.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 7