Zakken vol ergernis Ik hou mijn vader aan een lijntje Duitser prik wil een Stad op palen Lettervierkant Hart Schoonmaak fa fa -verscheurend Bungalows voor de konijnen Als je niet in Amsterdam woont, ben je dan een gelukkig kind? Domme vraag natuurlijk als je die aan Zeeuwse kinderen stelt. Want zij ge nieten dag in dag uit van dammen en dijken; lamsoren, zeekraal en kreu kels; van rust en nog meer rust. De waarschuwing achter op Het Am sterdamse kinderboek is dan ook niet aan Zeeuwen besteed: Dit is een ge vaarlijk boek! Geef het niet aan uw kinderen! Ze zullen u dwingen naar Amsterdam te verhuizen!" Dus wat doe je als je zo iets leest? ...Precies! (Ja toch?) En geheid datje onmiddellijk naar Amsterdam wilt als je dit dikke boek over de grote stad op palen gelezen en bekeken hebt. Voor een dagje en nog eens een dagje en va ker. Met deze spannende reisgids „Plen" je thuis een leuk uitje van minuut tot mi nuut, want zelfs de voedertijd van de krokodillen staat er in. (Uitgeverij Wimpel. M A R E D N 0 H E N V B K N 1 E F M K L E L 0 3 A Nl E 0 9 E L E E E 0 E E H 1 P E s B XI Z T R D E P S R B L E E rJ H A K E H 0 E H 7 A 0 S 0 G V I 0 T c H L M 5 N 0 A E G U S r 1 E R F L T 1 E D E V T 1 U K 10 S L A N E E B N E 1 0 B S In het lettervierkant zijn 21 namen van lichaamsdelen verstopt (horizontaal, verticaal en diagonaal). In tien namen ontbreekt in het diagram één letter. Deze moetje zelf invullen. Als je de letters van alle op te zoeken woorden hebt doorgestreept, vormen de vier ongebruikte letters en de tien letters uit de vakjes 1 t/m 10 een woord van in totaal 14 letters. De op te zoeken woorden: adamsappel, sleutelbeen, knieholte, voorhoofd, slagader, elleboog, boven been, onderarm, schedel, boezem, vin ger, wreef, tenen, hand, oksel, knie, kuit, voet. mond, hiel. neus. Eenzaam vertrok hij uit Katse Veer. Huilde hartverscheurend (wegens hartzeer) „Ze maakte het uit!" snikte hij luid. „En bovendien heb ik geen geld meer." Je ziet je pa, je hoort hem praten, maar je kunt niet bij hem. Dat overkomt Jac- ky (16) en Boy (11) Priem uit Wemeldin- ge regelmatig. Dan verschijnt vader Cees als ploegleider van de wielerploeg TVM in beeld na afloop van een koers. Jacky: „Van het vroege voorjaar tot in het najaar toert hij met de ploeg door Europa. Gelukkig belt hij regelmatig naar huis. Dan kunnen we weer eens even bijpraten". Voor Jacky en Boy heeft het werk van hun vader leuke en minder leuke kan ten. Boy: „Leuk is dat ik eens een keer mee mocht rijden in de ploegleiderswa- gen tijdens een koers". Ook de souvenirs uit het buitenland worden zeer op prijs gesteld. Jacky: „Voor mij brengt hij vaak een bepaalde parfum mee". Flauwekul De minder leuke kant van de medaille bestaat ook. Jacky: „In de krant wordt er over de ploeg veel geschreven. Helaas kloppen de feiten niet altijd. Als je die flauwekul soms leest, dan kan ik me daar best aan ergeren. Ook als de ploeg wat minder draait, hoor je soms allerlei flauwe opmerkingen in je naaste omge ving". Er zijn momenten, dat Jacky haar vader extra mist. „Bij de diploma-uitreiking op school kon hij niet aanwezig zijn", vertelt ze. Wie weet, wordt dit gemis in Parijs goed gemaakt. Jacky: „De laatste twee jaar vierden we met elkaar mijn verjaardag in Parijs. Dat was op de laatste dag van de Tour. Als dat dit jaar ook eens zou kunnen...". Zierikzee binnenkort de schoonste stad van Neder land! Dat moet lukken, als het plan van het echtpaar Joke en Hans Lindhout doorgaat. Twee keer per jaar, na de grote vakantie en in het voorjaar, willen zij een grote schoonmaak hou den met alle scholen in Zierikzee. Hans: „Toen ik de scholen belde, waren ze allemaal enthousiast. Elke school wil na de vakantie meedoen om, on der begeleiding, de eigen omgeving schoon te maken". Het initiatief komt eigenlijk voort uit ergernis. Het is niet leuk, als je in je eigen omgeving veel vuil ziet liggen. „En het is bewezen, dat de men sen in een schone buurt veel minder snel vuil weggooien", zegt Joke. Om eens te kijken hoe zo'n schoonmaakaktie in de praktijk werkt, hebben Joke en Hans proefge draaid met zes kinderen. Gewapend met drie containers, drie harken, een riek, een schop en een tang zijn ze het Kaaskens- water te lijf gegaan. Alleen plastic, papier en metaal werd meegenomen. Hans: „Het is triest, watje dan allemaal aantreft. Zo vonden we een dik pak folders, een half open blik motorolie, stukken vloerbedekking en twee oude kerstbomen met aangespijkerde planken, die de duikers in de sloot blokkeerden". Het re sultaat was: Drie containers mudvol en lood zwaar! Joke vertelt: „De kinderen en wij waren tot het laatst toe enthousiast en hondsmoe. Maar ze vroegen wel meteen na afloop: Wanneer doen we de rest?" Eind augustus vergaderen vertegenwoordigers van de scholen met het echtpaar Lindhout in het stadhuis. Daar wordt dan het grote schoonmaak- plan opgesteld. Want ook de gemeente heeft alle medewerking toegezegd. O, o, wat zijn er een wil de plannen geweest. Lu xe bungalows, jachtha vens, een vakantiepark. Neeltje Jans kon wel vijf keer volgebouwd wor den. Niks van dit alles. In april viel het besluit: Neeltje Jans wordt te ruggegeven aan de na tuur. Riante bungalows voor de konijnen, luxe duintjes voor de vogels. Ze zullen er blij mee zijn. Want eigenlijk woonden ze er al, voor lopig. De dreigende ver- huisplicht is definitief van de baan. 18 Jaar geleden was het werkeiland nog gewoon een zandplaat. En dat zou het weer kunnen worden. Gelukkig was afgraven duurder dan het maken van bergen zand. Zo is in overleg met natuurbescher mingsorganisaties be sloten er een uniek stukje kust van te ma ken. Het nieuwe natuurge bied is 30 hectare groot en bestaat vooral uit al lerlei soorten duinen. Er komen ook nog een duinmeer en een slufter. Het vogeleiland is zo goed als klaar. Via een 3 km lange wandelroute kunnen zowel natuur liefhebbers als dagjes mensen genieten van een zeldzaam mooi stukje Zeeland. Te be ginnen bij de reservepij ler. Opruimen in Zierikzee: wanneer de rest (foto Pieter Honhoff) Dokter Osterhof: te jong kamperen (foto Ru ben Oreel Dertig jaar was hij campin garts: dokter Oosterhof uit Veere. Elke zomer was hij te vinden op camping De Zandput en camping Oran jezon bij Vrouwenpolder. In het weekend zat hij ook nog eens in Domburg. Z'n eigen praktijk in Veere ging ook gewoon door. „In het begin stonden er een paar tentjes bij een boer", vertelt dokter Oos terhof. „Als arts moest ik ook de hygiëne controle ren. Dus de wc en de douche. Dat was toen vrij smerig. Nu is dat sterk ver beterd. Later kreeg ik veel met buitenlandse toeristen te maken, zoals Duitsers en Belgen". „Waren er verschillen? „Nou en of. Veel Duitsers kort kom. Daar kunnen ze dan niet om lachen. Meest al willen ze gelijk een prik of naar een specialist. Bel gen zijn vaak veel makke lijker". Waarom stopt u ermee? „Ik was het gewoon beu", zegt dokter Oosterhof. Welke problemen kwam u tegen? „Dat was nogal wat. Van geboorte tot en met dood. Het meest kwam ik onge lukkige jonge meisjes te gen. Vaak gaan ze te jong zonder ouders kamperen. Na een beetje alcohol gaan ze dan soms te ver met jon gens. Met alle gevolgen van dien. Dat gebeurt veel meer dan ouders weten. Daar maak ik me grote zor gen over". vond ik nogal moeilijk. De meesten mankeren al een heleboel. Tenminste dat denken ze. Meestal hebben ze bergen medicijnen bij zich. Ik zeg dan wel eens dat ik kom lenen als ik te-

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 6