Kapper met praatje Winkel uit en spelen! IfM Klein wonder Gun Rinus rust Hoofd Toerist als vriend Paal- Mat ligt tussen het groen Wat is onzichtbaar en komt toch door dikke muren heen? Is papaja een Mid- denamerikaanse vrucht van zes kilo of een vader die alles goed vindt? Moetje met een visus van 1,0 nou wel of niet aan een brilletje? Als je op deze en 319 andere interes sante vragen antwoord wilt hebben moet je Waarom? Daarom! lezen. In dit vraag- en antwoordenboek voor jong en oud onthult Martin M.Gold- wyn op een alleraardigste manier al lerlei geheimen uit de wereld van de wetenschap. Hij geeft ook antwoord op vragen over, zaken waar je misschien niet eens weet van had. En hij leertje met grote ogen kijken naar kleine wonderen uit de na tuur. Het nieuwsgierig makende boek wordt uitgegeven door Intro, kost 24,50 en telt 253 bladzijden waar je uren met je neus tussen kunt zitten. Zeeland loopt weer vol. Zon, zee, strand. De mooie natuur en de vele at tracties en monumenten. Ze werken als stroop op honderdduizenden toe risten. Het hele zomerseizoen zit Zee land boordevol. Kan dat nou allemaal wel? Vaak wel, maar soms ook niet. Toeristen, maar ook Zeeuwen op stap willen zich vermaken. Leuke dingen doen, nieuwe dingen zien. En in hun nieuwsgierigheid en enthousiasme gaan ze vaak te ver. Vooral de natuur moet het dan nogal eens ontgelden. Behalve achtergela ten rotzooi is het vooral de verstoring- van de rust die voor (onherstelbare) schade zorgt. Dolfijn Rinus bij de Brouwersdam werd tijdens de pinksterdagen de schrik op het lijf gejaagd door toeris ten op waterscooters. De weinige reeën op Walcheren worden nogal eens door honden opgejaagd. Met het risico dat ze in hun paniek onder een auto rennen. Eén pierensteker, één bootje op een zandplaat. Een blaffende hond. Eén wandelaar die het bordje Verboden Toegang (zogenaamd) niet ziet kan de dood van een dier betekenen. Voor hen is elke rust, elk hapje voedsel van le vensbelang. Gebruik je hoofd als je de natuur in stapt. We hebben er gewoon te weinig van om er egoïstisch mee om te gaan. Een paalhoofd op het naaktstrand zei: het leven lijkt wel hard voor mij, steeds worden bedolven onder de golven, maar dat neem ik er gaarne bij. Kapper Henk Kosters: geen discofiguren (foto Pieter Honhoff) Het plaatsje Burgh bij Haamstede, heeft maar één kapper: Henk Kosters. Meneer Kosters is daar kapper vanaf 1953. Je weet wel, het jaar van de watersnoodramp. Meneer Kosters: „Ik zat op die bewuste nacht van 1 februari 1953 bij m'n verloof de' in Eikerzee. We vluchtten toen naar Burgh. Daar bleef het gelukkig droog. Iedereen ging er heen, dus was het snel overbevolkt in Burgh. Zo doende kreeg men ook behoefte aan een kapper". Dus je hebt de eerste toeristen ook zien komen? „Ja, het begon met een tentje in een boomgaard. Vanaf 1955 kwamen de eerste Duitsers. Tijdens de Deltawerken werd het hier nog drukker. Er zijn nu ook veel Belgen en Engelsen. Dit jaar heb ik voor het eerst Oostduitsers gezien". Verdien je nu genoeg met je kapperszaak? „In het dorp wonen zo'n 800 mensen", zegt me neer Kosters. „Daar zou ik niet van kunnen le- ven. Dankzij de duizenden toeristen lukt het wel. Ik verkoop ook zomer- en badkleding en sigaret ten en kranten. Zo lukt dat aardig. M'n vrouw in de winkel en ik maar knippen". Wat zijn je ervaringen met de toeristen? „Heel goed. Ik heb bijvoorbeeld Duitse klanten die al 30 jaar bij mij komen. Hier komen vooral oudere mensen. Discofïguren komen hier niet. Die gaan naar Renesse. De haarmode is hier dus makkelijk. Ik ben een ouderwetse kapper. Geen afspraken. Gewoon open tussen 8 eri 5. Sommige mensen blijven na hun knipbeurt nog hangen om verder te kletsen. Vooral mensen uit grote steden vinden dat kletsen hier gezellig. Een keer heb ik ruzie gehad met iemand die het thuis allemaal veel beter vond. Die heb ik er maar met een stoel uitgewerkt. Dat zijn gelukkig uitzonderingen. Veel toeristen zijn m'n vrienden geworden". Het ligt verscholen tus sen het groen van het parkje achter de her vormde kerk in Oost burg: een vierkant ter ras van 64 zwarte en wit te te-gels. En een grote houten bank. Een leuk picknick plaatsje? Mis: het enige en eerste openlucht schaakspel in Zeeland. „Ik zag zoiets in Kat wijk en ik dacht, wat daar kan, kan in Oost burg ook," zegt de heer De Vlieger uit Bres- kens. 'Sleutel (voor de kist) ophalen op nr.10' staat op een bordje te lezen. Volgens de sleutelbe heerder wordt er niet zoveel gebruik gemaakt van het bord. „Maar daar gaat veran dering in komen", zegt De Vlieger: „We willen het openlucht-spel meer inschakelen bij al lerlei evenementen." Ondanks dat hij al 69 jaar is en vorig jaar uit het bestuur van zijn ge liefde schaakclub ging, blijft de heer De Vlieger zelf een enthousiast schaker. „Als je eenmaal besmet bent met het schaakvi rus, dan gaat dat nooit meer weg," vertelt hij. „Bovendien is schaken goed voor de hersenen." Zo geeft hij ook nog les aan de Breskense schooljeugd: „Schaken kan iedereen leren, maar het komt je niet aanwaaien." Gerben Ultee: veel hersengymnastiek (foto Henk Hommers) Gerben Ultee (12) uit Sluis ziet zijn vrije dagen wel zit ten. Sinds twee jaar staat hij bij zijn vader achter de toonbank. Die vindt hem een prima hulp. 'We hebben een kantoor boekhandel', legt Gerben uit, 'dus ik moet wel weten waar ik over praat. Als het druk is kan ik niet steeds naar mijn ouders lopen om wat te vragen. Het mag wel maar is toch vervelend. Daarom zorg ik dat ik zo veel mogelijk zelf kan. Vooral met boeken moetje goed bij blijven. Van elk nieuw boek lees ik dus al tijd eerst de achterkant. Ja, ook die voor volwasse nen. Dan weet ik tenminste waar het over gaat. Want soms moet je mensen hel pen met kiezen.' Prijzen van toppers, zoals deel-2 van Zeeland 40-45 kent Gerben uit zijn hoofd. Wi s KuNVE KN O G B 6 Hij vertelt je precies of iets er is of dat het besteld moet worden. Voor hem is winkelwerk een soort hersengymnas tiek. Afrekenen in Franse franken, Engelse ponden, in Duitse marken of Bel gisch geld, hij vindt het een fluitje van een cent. 'Je moet er wel goed je hoofd bij houden', zegt Gerben. 'En intussen op letten of mensen niets on der hun jas stoppen wat niet betaald is. Er hangen wel overal spiegels, maar toch.... Ik zou dit het liefst hele da gen doen. Jammer dat ik van pa en ma ook nog wei eens spelen moet.'

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 5