Zorg voor het milieu begint al bij de box Theaterkamp voor kinderen Wereldrecord [jan j|f)boei| Valkenisse deelt cadeautjes uit A DINSDAG 12 JUNI 1990 Mensen raken dat gezeur over het vervuilde milieu een beetje beu, zo blijkt uit onderzoek. Maar in de ge meente Valkenisse weten ze wel be ter: voor een schoon milieu moet er nog ontzettend veel gebeuren. In september gaat de gemeente Val kenisse ruim 2000 cadeautjes uitde len. Elk adres krijgt dan een milieu box. „We hebben ze al klaar staan", zegt burgemeester Plomp. „Maar omdat in de zomer toch steeds veel mensen weg zijn, wachten we er nog even mee. Alleen mevrouw De Vries krijgt er al een op 2 juli. Zij is de ge deputeerde van milieu van onze pro vincie. En daarom willen we haar de eerste alvast een beetje feestelijk aanbieden". Valkenisse is de tweede gemeente in Zeeland die milieuboxen uitgeeft. Alle bewoners van Oostburg hebben er al een. De box ziet eruit als een soort ruime koelbox. Op de voorkant staat pre cies wat er allemaal in moet en hoe je dat het best kan doen. Kunststof „De milieuvriendelijkheid begint al bij de box", vertelt de burgemeester. „Hij is gemaakt van recycling kunststof. Veel handiger en veiliger dan de zakken die we tot nu toe ge bruiken. Er zit ook een kinderveilige sluiting op. Hoewel je met kinderen natuur lijk altijd moet oppassen. Je mag de box nooit zomaar op straat zetten. Elke 2 maanden komt de chemokar langs en dan kun je de inhoud afge ven. De box alleen kost ons zo'n 20,- per stuk. Maar dat hebben we er graag COTtlpOSt voor over. Onze gemeente geeft veel geld uit aan milieuzaken. Er wordt zo verschrikkelijk veel gemaakt en raad er zo over denkt. Alle partijen zijn het hierover eens. Een goed mi lieuplan is altijd welkom. Je hoeft er niet over te knokken of zo". zomaar weer weggegooid. We willen steeds beter, steeds meer. Dat kan echt zo niet langer. Het milieu draait compleet over z'n toeren. En dat heeft zijn prijs. Het leuke is, dat de hele gemeente- „In feite moet je alles wat je weg gooit weer kunnen gebruiken", vindt burgemeester Plomp. „We moeten in een cirkel terechtkomen waar zo weinig mogelijk gemorst wordt. En dat kan ook. Als je maar wil. Je moet afval al bij de bron schei den. Bij de huishoudens dus, want daar komt het meeste vandaan. Dat proberen wij in ieder geval. Glas, ou de kleding, papier. Dat wordt hier apart opgehaald. Mensen kunnen goedkoop een com- postvat kopen voor etensresten en tuinafval. Chemisch afval is het al- lerrottigste afval wat er is. Dat mag in ieder geval nooit tussen het gewo ne. Je vergiftigt je eigen land op den duur. Veel mensen weten niet eens hoe slecht verfresten zijn, benzine, rest jes nagellak, een kapotte thermo meter. Hoewel, als je het maar blijft herhalen. Een oud spreekwoord zegt: 'de gestage druppel holt de steen'. We geven voortdurend voor lichting en dat werkt. We halen per jaar nu al zo'n paar dui zend kilo chemisch afval in onze ge meente op. En ik verwacht dat dat met de box nog eens flink zal ver meerderen". „Als je het leuk vindt om met een kamp mee te doen, of als je niet zo veel op vakantie gaat, moet je met het theaterkamp meedoen!" Voor Matthijs van Setten (11) uit Vlissin- gen is dat een duidelijke zaak. Het theaterkamp, waar hij het over heeft wordt gehouden voor kinderen van 9 tot 12 jaar in het Brabantse plaats je Hoeven. Enthousiast vertelt Matthijs hoe het allemaal gekomen is: „Dit jaar heb ik een cursus toneelspelen ge volgd bij Sjaak Vane in Vlissingen. Eerst hebben we een boek uitgeko zen en daar hebben we toen een to neelstuk van gemaakt. Er waren wel 10 scènes en iedereen had zijn eigen rol. Op 5 mei was de opvoering". Toen vertelde Sjaak over zijn plan nen voor een hele theaterweek. „En omdat ik toneelspelen heel graag doe heb ik me gelijk opgegeven". De kampweek bestaat niet alleen uit toneelspelen. Matthijs: We doen ook gewone kampdingen zoals spoorzoeken, kampvuur, zwemmen, enz. En ik hoop ook dat we naar de sterrewacht gaan, die is daar dicht bij. Maar je moet wel van toneelspe len houden, anders kun je beter niet meegaan!". De toneelweek is van 6 t/m 10 au gustus, de laatste week van de zo mervakantie. Dat is ook precies de week van de Vlissingse speelstad. „Dat is meestal hutten bouwen, ook heel leuk, maar dat heb ik al zo vaak gedaan!", besluit Matthijs. Inschrijven kan tot 22 juni. Wie nog meer wil weten over de kampweek kan bellen naar Angèle Nederlof: 01184-67542. Voorstelling Wat er allemaal precies gaat gebeu ren weet Matthijs nog niet: „Ik denk dat we eerst gaan bespreken wat we gaan doen. Misschien kiezen we een boek of een verhaal uit en gaan dan oefenen. In ieder geval is er aan het eind van de week een voorstelling, speciaal voor ouders en andere men sen". Matthijs van Setten (11) hier 'in de hoofdrol' met een knikker in zijn neus foto Oscar van Beest.) 4, - iJth h yr IC En zij wreven elkaar zo lang het kon. Langs de oren, de halzen, de neu zen, de billen ook. {Vit: De Dame en de Neushoorn). Els Pelgrom vestigde vorige week een uniek Nederlands we reldrecord. Haar boek De eikel vreters werd door de griffeljury bekroond met de Gouden Griffel voor het beste kinderboek van 1989. De in Spanjewonende schrijfster kreeg haar eerste Gou den Griffel in 1978 voor De kinde ren van het Achtste Woud, haar tweede zeven jaar later voor Klei ne Sofie en Lange Wapper en is nu de enige met drie van die felbe geerde 'pennetjes' in de prijzen- kast. Het zal moeilijk zijn het record van Els Pelgrom te evenaren. Van de vijf schrijvers en schrijfsters met twee Gouden Griffels op hun naam hebben Henk Barnard, Si- mone Schell, Alet Schouten en Jan Terlouw hun beste jaren ach ter zich. En Guus Kuijer liet vorig jaar in een geestig, maar o zo gemeen, klein boekje weten dat hij het kin- derboekengedoe goed beu is. Hij wil geen handtekeningen meer uitdelen en niet langer domme vragen van domme kinderen beantwoorden. ('Boe!' Maar we wensen hem natuurlijk veel suc ces met zijn boeken voor volwas senen. Zoveel succes dat hij door zijn uitgever het hele land door gestuurd wordt om in boekwin kels handtekeningen te zetten in - je hebt het geraden - boeken voor volwassenen). Meer sportnieuws vind je op pagi na 4 van deze krant. De kinderen van het Achtste Woud is misschien wel het mooi ste van de zeventien boeken die Els Pelgrom sinds 1962 schreef. Het. was een tijdje uitverkocht, maar werd door Uitgeverij Queri- do onlangs voor de negende keer herdrukt. En gelukkig maar, want het is zeker het mooiste kin derboek over de Tweede Wereld oorlog. Na de Slag om Arnhem in sep tember 1944 vindt de elljarige Noortje met haar vader onderdak op een afgelegen boerderij in Gel derland. Ze maakt op Klaphek nare dingen mee én heel bijzon dere, maar over het algemeen lijkt elke dag er op de vorige. Els Pelgrom schreef het allemaal zo op dat je je goed kunt voorstel len waarom Noortje na de bevrij ding opletten in de les wel eens moeilijk vond. En hoe on rechtvaardig het was dat de men sen van wie ze zo veel hield op eens allemaal op een verschillend plekje van de wereld gingen wo nen. ('De kinderen van het Achtste Woud, telt 216 bladzijden en kost 15,-). Malle tekeningen Een andere belangrijke kinder boekenprijs ging eerder dit jaar naar De dame en de neushoorn'. Anne Vegter en Geerten Ten Bosch kregen er de Woutertje Pieterseprijs voor en daar hoort behalve een officieel papiertje ook nog tienduizend gulden bij. Zo veel geld moet genoeg zijn om boeken een poosje onbezorgd te kunnen werken aan een tweede boek. En hopelijk wordt dat net zo maf als het eerste met net zo veel malle tekeningetjes. Het mooi uitgevoerde boek van 19,90 telt maar 35 bladzijden en daarom moetje hier tevreden zijn met: Het gaat over een dame met een neushoorn. Een boek dat niet veel prijzen ge kregen heeft, maar kort geleden wel voor de twintigste keer her drukt werd is De kinderkaravaan van An Rutgers van der Loeff. Als je alle verkochte exemplaren (130.000) van het beroemde boek uit 1948 op elkaar legt, bouw je een stapel van bijna drie kilome ter de lucht in. En nog altijd laat het waar gebeurde verhaal over zeven kinderen die na de dood van hun ouders in 1844 dwars door het Wilde Westen van Ame rika trokken, een onuitwisbare indruk op je achter. Uitgeverij Ploegsma stak het boek (174 bladzijden, prijs 26,90) ter gelegenheid van de jubileum- druk in een nieuw jasje met teke ningen van Kees de Kiefte. Jan Smeekens i nederlands leukste thuis videos persbericht y r t" stoppen deze aflév/erlfj6 a &evoeh6e kijkertjes zou.oen er nlet van kunnen slapen a de toestand van jan is» zoröwekkent^ het verple&end personeel. laat hem 1 ge-zien de werkdruk, links usscn* dokter w. populatie stelt dat dit j l. ook in het licht van de enorme toename van de wereldsevolkin6"f^| l oeen slechte zaak is het is dusdej f vraa6 of mim^^roer. oolt"zal a |hersteaen^y^^\p^ maav£- ll jthesje ■veel verdriet Keet dan v^skwalll te its \*R2,eTJ^

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 3