KIJKEN TV maakt humeurig Sterren geven het antwoord Je hoopt dat je toch zult winnen Niet-zien Oog zegt alles over je lijf Kom op met dat Kindernet DINSDAG 12 JUNI 1990 „Je bent er een hele dag mee bezig en wel 4 uur in de studio om opna men te maken. En dan duurt het programma maar 1 uur en 10 minu ten!" De kinderen van groep 8 van basisschool 'Op Weg' uit Hoek kun nen er voortaan over mee praten: „Wij zijn op t.v. geweest!" laten ze trots weten. En bijna dagelijks dragen ze nog het T-shirt waarop met grote letters DISNEYPARADE, de naam van het programma, staat. „We kregen ook nog een das met de handteke ningen van Melina en Jochem, de presentatoren, maar die zijn er al af gewassen". Op 21 oktober van het vorig jaar moesten ze voor het eerst naar Hil versum: alle 19 kinderen van groep 8 plus groep 5 6 en 7 als supporter. Een hele bus vol. „We moesten spelen te gen een school in Heemstede en dank zij de blokkenpuzzel wonnen we en kwamen we in de halve fina le". Felle lichten De opnamestudio was heel anders dan ze zich hadden voorgesteld. „Een kale ruimte met alleen maar een plaatje achter je. En heel veel felle lichten. En zo ontzettend warm datje er hoofdpijn van krijgt. Op t.v. lijkt alles veel groter". „Van te voren hadden we elkaar flink zenuwachtig gemaakt en toen we hoorden dat Hoek gewonnen had vlogen we elkaar om de nek. Achter af konden we een paar dagen bijna niet praten, zo schor waren we". Vals spel De tweede keer moesten ze tegen Gramsbergen uitkomen. Dat was in februari en jammer genoeg verloren ze: „Als we eerlijk hadden verloren was het niet zo erg geweest, maar die kinderen uit Gramsbergen speelden vals. Bij de quiz keken ze af welke knop wij gingen indrukken en de meesters hielpen door voor te zeg gen". Pas twee maanden later was de uit zending. „Als je dan zit te kijken hoopje toch datje nog gaat winnen, dat de t.v. ineens alles zal verande ren". Natuurlijk hebben de meesten hun optreden als televisiesterren op vi deo staan. „Als je in de studio bent let je niet op jezelf. Maar op t.v. zie je dat allemaal en sta je voor gek!" gedicht Oog spiedt en zoemt op alles in. Het ziet! En terwijl het gretig kijkt, wordt alles waar wat het lijkt. Maar weet dat het oog al vaker bedroog. Niets weet enkel ziet. Geen gevoel of gedachte. Het waarom ziet het niet. Marina van den Boogaart O jee. Nou blijken je vader en moe der toch gelijk te hebben. Al dat suf fe gehang voor de buis is slecht voor je. Je wordt er sloom, ontevreden en humeurig van. Tenminste, die con clusie trekken Rubert Kubey en Mi- haly Csikszentmihalyi. Dat zijn twee psychologen uit Amerika. 13 Jaar lang hebben zij 1200 tv-kij- kende mensen tussen de 10 en 82 jaar onderzocht. Zo kregen die een apparaatje. En telkens als dat piep te, moesten ze opschrijven hoe ze zich voelden. Veel mensen gaan tv-kijken om zich te ontspannen. Het is makkelijk. Je hoeft er haast niks voor te doen. Eten bijvoorbeeld kost nog meer concentratie dan tv-kijken. En toch bleek uit het onderzoek dat je niet ontspant, maar er juist een beetje moeilijk van wordt. Hoe lan ger iemand voor de buis zit, hoe ver- veelder en eenzamer hij zich gaat voelen. En niet enkel dat. Mensen worden er ook neerslachtig of prik kelbaar van. De conclusie van de on derzoekers was dan ook eigenlijk verrassend. Want tot nu toe werd ge dacht dat het kijken voor afleiding zorgde en dus ontspannend werkte. Nadoen Professor Wiegman van de Universi teit Twente heeft zelf ook veel on derzoek gedan naar de invloed van televisie op het gedrag. „Ze hebben wel gelijk" zegt hij. „Maar om nu meteen de conclusie te trekken dat televisie kijken dus slecht is Nou nee. Wij hebben ons vooral gericht op het na gaan doen van dingen van de tv. Het blijkt dat mensen heel gauw iets overnemen van wat ze zien. De vele agressie en geweldsfilms hebben wel degelijk invloed. Maar er zit ook een positieve kant aan. Wat op tv komt is waar. Dat denken in ieder geval veel mensen. En ook goede, leuke of sociale din gen gaan ze daardoor nadoen. Je leert en onthoudt dingen die je gezien hebt ook makkelijker. Uit onderzoek blijkt wel, dat intelli gente kinderen meestal minder tv kijken. Ze zijn in hun gedrag ook minder agressief. Maai* of dat nu komt doordat ze minder geweld zien, of meer nadenken bij wat ze doen, dat is moeilijk te meten". V.l.n.r.: Gido, Mirjam, Hester, Ingrid en Marjolein. foto Pieter Honhoff) Een week keken ze alle vijf naar dezelfde t.v.-pro- gramma's: Gido, Hester, Ingrid, Marjolijn en Mirjam. Ze zitten in groep 7/8 van de C.N.S. 'Onder de Wieken' in Haamstede.' Mirjam vindt 'Tour of Duty' hardstikke leuk. ,Je ziet, hoe het echt gaat in een oorlog en dat je bang moet zijn. En ik vind die spleetoogjes wel leuk". Ook Gido vindt het een goeie serie. „Ze overdrijven het niet, want het is niet één en al geweld. Omdat ze zo afgesloten zitten, weten ze niet wat er in de buitenwe reld gebeurt. Daarom is de post heel belangrijk". En Marjolein viel het op, dat de tegenpartij altijd mis schiet en Amerikanen steeds raak. Jeugdjournaal De voor de jeugd gemaakte programma's als Sesam straat, Klokhuis en het Jeugdjournaal werden ook kritisch bekeken. Hester en Ingrid zijn het met elkaar eens. „Het Jeugdjournaal wordt goed gemaakt", vinden ze. „Ze gebruiken tenminste makkelijke woorden, zodat je het kan snappen". Hoewel ze allemaal Sesamstraat ontgroeid zijn, vin den ze het een goed programma voor de kleintjes. „Die kunnen er nog wat van leren". En over Klokhuis zijn de meningen verdeeld. Soms wel goed, soms niet. De uit Amerika overgekomen rage van de Home Vi deo's scoort bij de kinderen niet zo best. Marjolein vindt Bananasplit veel leuker en volgens Hester zit er veel nep tussen. „Ze doen vaak zo Amerikaans over dreven", meent Gido. „Het zou leuk moeten zijn, maar meestal is het erg flauw". Na zo'n week intensief kijken, willen ze nog wel wat kwijt. Ingrid: „Sommige dingen wil je echt wel zien. Die sla ik niet over". Hester: „Ze apen alles na en ze kopen veel te veel se ries uit het buitenland". Gido: „Ze smijten alles maar op de tv als het leuk wordt gevonden blijft het. Maar als er bijvoorbeeld een goed natuurprogramma is en er kijken te weinig mensen naar, dan verdwijnt het weer". Eén wens hebben ze allemaal: er moet beslist een Kindernet komen! Zeelieden weten het al van oudsher: wie 's nachts op zee de goede koers wil varen, moet op de ster ren letten. Maar ook landrotten zijn geboeid door die flikkerende lichtjes aan de nachtelijke hemel. En er zijn zelfs mensen die aan de hand van de sterren de toekomst menen te kunnen voorspel len. Sterrenkijken is een heuse wetenschap, de ster renkunde. Met grote sterren kijkers turen we van af de aarde het heelal in, op zoek naar nieuwe sterren en sterrenstelsels. Helaas belemmert de dampkring om de aarde een scherp uitzicht. We zien wel veel, maar we wil len verder kijken. Sinds kort is dat ook mogelijk. Eind april werd een reusachtige sterrenkijker in de ruimte gepar keerd met als doopnaam Hubble. Hubble is zo groot als een autobus en wordt vanaf de aarde bestuurd. Hij is in staat om tien maal verder en scherper te kijken dan zijn aardse broertjes en zusjes. Met Hubble kun je als het ware een dubbeltje op de maan zien liggen. Perfect beeld Op 21 mei was het zover. Op die dag opende Hub ble zijn tweemetervijftig grote oog. Slechts één seconde knipoogde hij de ruimte in. Net lang ge noeg om een perfect beeld naar de aarde te zen den. Het deed de geleerden op aarde steigeren van vreugde. Hubbies 'knipoog' overtrof hun stoutste verwachtingen. Wat Hubble nog meer voor ons in petto heeft, moeten we afwachten. Misschien kan hij ant woord geven op een paar eeuwenoude vragen: Hoe is onze zonnestelsel ontstaan? Waar komt het geruis in het heelal vandaan? Is dat soms de echo van de oerknal (Big Bang) waar alles mee begon? Hoe dan ook, de antwoorden op deze vragen staan in de sterren beschreven. Iemand recht in de ogen kij ken. Dat is het beroep van dok ter Brons uit Oost-Souburg. Hij onderzoekt z'n patiënten op een vreemde manier: hij kijkt alleen naar de ogen. Dat noemen ze iriscopie. „Zo vreemd is dat niet", zegt dok ter Brons. „Deze manier van mensen onderzoeken is al bij na 4000 jaar oud". - Wat ziet u eigenlijk in die ogen? „Ik kijk alleen naar het ge kleurde deel van de ogen. Dat heet de iris. Met een micro scoop en een fotocamera maak ik een vergroting van de beide irissen. Ik zie dan allemaal stipjes, randjes, streepjes en rondjes. Alle organen hebben een vaste plek in je iris. Dus dat rondje steltje hart voor en dat streep je is je maag. Als ik de foto bestudeer kan mij iets opvallen. Bijvoorbeeld het rondje dat het hart voor stelt. Dat is anders dan nor maal. Er is dan iets mis met het hart. Deze patiënt stuur ik naar een specialist". Kleur - Zegt de kleur van de ogen u iets? „Niets nee", zegt dokter Brons. „Het is wel zo dat donkere ogen moeilijker te onderzoeken zijn. Weet je trouwens dat alle ba by's eerst blauwe ogen heb ben". - Wat kunt u nog meer zien? „Of iemand alcohol drinkt of rookt of drugs gebruikt. Zulke mensen hebben vaak rode randjes in hun iris. Ik kan zelfs zien of iemand vroeger iets heeft gehad. Bijvoorbeeld of ie mand als baby een longontste king heeft gehad. Elke ziekte of operatie laat een soort litteken achter op je iris. Zelfs de knieoperatie van Ruud Gullit kan ik nog aflezen in z'n ogen". T wijf els Dokter Brons heeft zes jaar moeten studeren in Duitsland om dit te kunnen. Hij is een echte iriscopist. Veel huis artsen twijfelen aan zijn ma nier van patiënten onderzoe ken. Die nemen hem niet se rieus. Natuurartsen doen dat wel. „Gelukkig kan ik veel mensen helpen", zegt dokter Brons. „Vaak ben ik de laatste dokter die hen kan redden", besluit dokter Brons.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 2