De aarde raakt overvol Vette hap krijgt net pak Gebruik je kop, zet geen walkman op Tijd voor praatje met kind is er niet Eerlijk delen van rijkdommen duurt het langst Actie verpleging AARDE Als je aan de punt van de ze zin bent, zijn er op de wereld vijf tien mensen bij gekomen. Kleintjes weliswaar, maar ze tellen wel. En kleintjes die lang en geluk kig leven, worden groot en krijgen kleintjes. En als die kleintjes In een onlangs verschenen verslag van de Verenigde Naties staat te le zen dat de wereldbevolking sneller groeit dan men tot nu toe dacht. El ke seconde komen er drie mensen bij. Dat is 250 duizend per dag (Zee land telt 355.841 inwoners) en jaar lijks negentig miljoen. Er zijn nu bijna vijfeneenhalf mil jard mensen. Over tien jaar zullen hèt er zeseneenhalf miljard zijn. En als de allersomberste voorspelling uitkomt, moet de aarde over hon derd jaar zelfs met veertien miljard mensen haar rondjes draaien. Eerlijk delen Of ze dat kan? Volgens Ad Pher- nambucq wel. Hij werkt bij het Cen trum voor Ontwikkelings Samen werking (COS) in Middelburg: „Maar we moeten dan snel beslissen dat we de rijkdommen van de aarde voortaan eerlijk met elkaar zullen delen". „In het Westen hebben we van alles te veel. We morsen er ook nog mee en vervuilen de wereld daardoor op een onverantwoordelijke manier". „De snelle bevolkingsgroei remmen gaat het best doof een einde te ma ken aan de armoede in de wereld. Als de mensen in ontwikkelingslan den meer verdienen, nemen ze min der kinderen. Om de doodeenvoudi ge reden dat ze die dan niet nodig hebben om de kost te helpen verdie nen". Auto's Ad Phernambucq is er niet bang voor dat mensen in de ontwikke lingslanden hun geld verkeerd zul len gebruiken: „Misschien kopen ze er net als wij eerst auto's voor en an dere luxe dingen. Maar bij eerlijk de len hoort ook dat we het goede voor beeld geven. We moeten laten zien dat we zelf met minder tevreden kunnen zijn. We moeten minder grondstoffen gebruiken, zuiniger met energie omgaan en beter voor het milieu zorgen". „Op die manier worden we met z'n allen toch een beetje rijker op een schone aarde. En die ziet er heel wat mooier uit dan de glitterwereld van Peter Stuyvesant". AMSTERDAM - „Wie centen heeft en niets te doen, kan zomaar een Mettent beginnen. Een diplo ma is niet nodig. Dat is toch te gek", zegt de heer T. Panken. Hij is voorzitter van de pas opgerichte Stichting Erkende Cafetaria (SEC). Er zijn in Nederland ruim zesdui zend cafetaria's en per jaar komen er zo'n vijfhonderd bij. „We willen van het slechte imago van de 'vette hap' af', zegt. Panken. „er is te wei nig kennis van zaken zonder een opleiding. De snacks zijn vaak van slechte kwaliteit". Een belangrijke factor voor een goeie snack is de kwaliteit van het vet, dat gebruikt wordt. Als het vet 48 uur gebruikt is, moet het ver vangen worden door nieuw vet Panken: „Het gebeurt, nog veel te vaak, dat het vet te lang wordt ge bruikt. Dat levert niet alleen slech te snacks op, piaar is bovendien nog schadelijk voor de gezond heid". De SEC wil deze situatie verbete ren door invoering van het keur merk Kwalitaria. Iedere snack- bar/cafetaria-houder, die vindt, dat hij goeie waar levert, kan de kwalitaria-keuring aanvragen. Sticker „De kwaliteitskeuring is heel gron dig en kost 750 gulden", vertelt Panken. „Er wordt vooral gelet op hygiëne en vakmanschap". Er zijn nu ai 56 erkende Kwalitaria en er liggen nog 200 aanvragen voor een keuring. De SEC hoopt aan het eind van dit jaar 150 Kwali taria bedrijven ingeschreven te hebben. En hoe weetje nu, datje een Kwali- j tariafrietje eet? Panken: „Alle Kwalitaria-zaken hebben een raamsticker. In de snackbar hangt een bord met in formatie en op het buffet liggen in formatiefolders voor de consu ment. We zijn ook bezig om licht bakken te ontwerpen, die aan de gevels komen". Alle Kwalitaria's moeten een mini- mum-pakket snacks garanderen. En daarbij wordt geadviseerd al ternatieve snacks op te nemen, zo als het broodje gezond. AMSTERDAM - 'In het verkeer moet je even niks aan je kop heb ben'. Zo heet de actie die Veilig Ver keer Nederland in samenwerking met Sony Nederland onlangs is ge start. Het doel van de actie is duide lijk: het is beter, als in het verkeer geen walkman wordt gedragen. „Met een walkman op en de volu meknop ver opengedraaid loop je ri sico. Je bent niet meer ontvankelijk voor de hoorbare vërkeerssignalen", zegt de heer J. C. van Oortmerssen. Hij is manager communicatie bij VVN. Sony heeft het plan voor de actie ontworpen en is er mee naar WN ge gaan. „Wij vonden het een heel aardig idee", vertelt Van Oortmerssen. „Het past goed in onze eigen acties zoals geen alcohol in het verkeer, ge bruik je bromfietshelm en ken je li miet". Poster De actie is gericht op de leeftijds groep van 10-16 jaar. WN heeft een speciale poster 'Queen öf lijn 10' ge maakt, die aan alle scholen is ge stuurd. WN vraagt de scholen om de poster op een opvallende plaats op te han gen, zodat alle leerlingen er regel matig mee geconfronteerd worden. Van Oortmerssen: „We hebben al zeer veel reacties gehad. Men blijft maar bellen om extra exemplaren van de poster te bestellen". Wedstrijd Scholen, die nog meer informatie willen hebben, kunnen een artikel voor hun schoolkrant krijgen. „Er zijn scholen, die zelf een poster wedstrijd hebben georganiseerd", zegt Van Oortmerssen. „Wij krijgen nu bij VVN weer posters teruggestuurd. Wij vinden dit wel een goeie: gebruik je kop, zet geen walkman op!" GOES - Verplegers worden ziek van hun werk. Ze zijn onte vreden, moe en boos. Ze voeren actie, ook in Zeeland. Albert Hendrikse uit Goes is één van de Zeeuwse actielei ders. Hij werkt op de kinderaf deling van het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes. „Ik ben gek op m'n werk", zegt Albert. „Ik vind het geweldig om voor zieke mensen te zor gen. Maar wij zijn met veel te weinig verplegers. Daardoor is het werk veel te zwaar gewor den. We hebben alleen maar tijd voor slikken en prikken. Ik kan nooit meer eens lekker voorle zen op de kinderafdeling. Als een kind heimwee heeft kun nen we niet meer praten met dat kind. Geen tijd! Als verpleger heb je er echt last van. Je ziet een kind huilen maar je hebt geen tijd. Veel verplegers raken overspannen. Salaris - Dan zetten jullie tocli een ad vertentie. „Bijna niemand wil nog verple ger worden. Het salaris is veel te laag. Dat moet echt om hoog", zegt Albert. - En waar moet dat geld van daan komen? „Daar moet onze minister voor zorgen", zegt Albert beslist. „Er is genoeg, kijk maar bij het leger. Het gaat trouwens steeds beter met de economie in Nederland. Daardoor kreeg bijvoorbeeld de politie ook meer salaris. En wij niet. Dat is oneerlijk. Als we de medicijnen iets duur der maken komt er ook geld beschikbaar. Misschien moe ten we zelf ook zuiniger gaan werken. Bijvoorbeeld niet steeds alle lakens verscho- Klagen - Dan zou ik de minister maar eens hellen. Albert: „Dat hebben we al zo vaak gedaan. Onze vakbonden doen erg hun best. Maar de mi nister wil niet luisteren. Daar om voeren we actie in het zie kenhuis. Dat vinden onze bazen niet leuk. Die klagen dan weer bij de minister. Ook maken we ge zonde mensen duidelijk dat het zo niet langer kan". Eten brengen - Hoe moet dat nu verder? Albert: „Er komen steeds meer oudere mensen. Daar moeten steeds minder verplegers voor zorgen. Als er niets verandert krijg je over vijfjaar toestanden zoals in Roemenië. Je moet dan zelf je oma komen wassen in het bejaardentehuis. Of eten bren gen voor je zieke broertje. Eigenlijk is het een groot schandaal!"

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 1